Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volvo chce v příštích 5 letech investovat až 11 miliard USD

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 25. 2. 2011 • 16:01
4
Do roku 2020 chce Volvo zvýšit roční výrobu na 800 tisíc vozů ročně.

Automobilka Volvo plánuje v příštích pěti letech investovat po celém světě deset až 11 miliard USD (177,4 až 195,1 miliardy Kč). Peníze půjdou do nových modelů a motorů a posílení pozice Volva v Číně. Informoval o tom generální ředitel společnosti Stefan Jacoby.

Volvo chce postavit na jihozápadě Číny svůj první výrobní závod a nyní čeká na schválení regulačních úřadů. Továrna s kapacitou 100.000 vozů ročně by měla zahájit provoz v roce 2013. Uvažuje rovněž o další továrně v oblasti severovýchodu.

Automobilka má v plánu zvýšit do roku 2015 v Číně prodej na 200.000 vozů ročně z loňských 39.000 vozů. Celosvětově doufá do roku 2020 ve zdvojnásobení prodeje na 800.000 vozů.

"Čína hraje významnou roli v tomto růstovém plánu," uvedl Jacoby, který byl dříve prezidentem Volkswagen Group of America. "Máme také významný růstový plán pro Spojené státy a Evropu a velmi atraktivní zahraniční trhy, jako Austrálie nebo Brazílie," dodal.

Část peněz na své investice chce Volvo získat podle Jacobyho v Číně. Peníze by měla poskytnout i Evropská investiční banka a vláda Belgie, kde má Volvo továrnu.

Geely Holding Group, jedna z menších, ale ambiciózních čínských automobilek, koupila Volvo loni v srpnu od americké Ford Motor. Koupě za 1,5 miliardy USD se stala největší zahraniční akvizicí čínské firmy z automobilového průmyslu a zajistila Geely respektovanou celosvětovou značku. Současně však znamená pro Geely výzvu, protože musí přivést k zisku ztrátovou firmu ve vzdálené zemi.

Čína se stává centrem zájmu všech předních světových automobilek. V roce 2009 Čína překonala v prodeji aut Spojené státy a stala se největším automobilovým trhem světa. Loni zde prodej stoupl o 33 procent.

Volvo a Geely jsou velmi neobvyklý pár. Volvo je zavedená evropská značka známá hlavně svojí bezpečností a stylem. Geely vznikla před 14 lety a vyrábí kompaktní sedany a další levné vozy, které nejsou v zahraničí téměř známé. Loni Geely prodala zhruba 495.000 vozů.

Související články

Témata
Avatar - Krispos
26. 2. 2011 19:44
Re: Som skeptický
Ty statistiky poruchovosti máš odkud, prosím? Rád bych si je prostudoval....
Avatar - Ada je zase tady
26. 2. 2011 12:57
Re: Som skeptický
Trochu jsem jezdil s XC70 D5 a konstatuji, ze oproti TDI v A6 pri stejnem vykonu zere minimalne o litr vic. Hrana stredniho panelu navic neuveritelne tlaci do lytka prave nohy prave pod kolenem. A pokud se podivame na poruchovost, tak Volvo s rendlikem a Kia Carnival se pere o spodni pricky pomyslneho zebricku kvality.
Navic hrozne nemam rad auta, ktere nemaji manualni parkovaci brzdu...

Pokud bude Volvo chtit vyrabet auto s designem jako na ilustracnim obrazku, at toho necha rovnou. V soucasne dobe Volvo vyrabi designove uz jenom dve povedena auta: XC70 a XC90
Avatar - Ladzape
26. 2. 2011 08:28
Re: Som skeptický
Tak to mně po ránu pobavilo, "Volvo nemá na prémii a stačí sotva na VW". Chápu že to bylo nejspíše psáno ještě v polospánku a v opojení dozvuků snu o VW jako nejlepších autech na planetě.
Čím na ně nestačí? Kvalitou materiálů a zpracování? Jízdními vlastnostmi? Bezpečností a komfortem? Až na ten 8-stupňový automat to jsou hlouposti, Haldex AWD, i 5-ti válcový D5 jsou výborný. A to ani nezmiňuji, že určuje standard v aktivní i pasivní bezpečnosti.
Jsem jen skeptický k přesunu výroby do Číny. :no:
26. 2. 2011 07:33
Som skeptický
Rastu predaja v Číne by som veril, tam sa teraz predá každé auto. Rastu na európskom a americkom trhu neverím, Volvo sa tvári príliš prémiovo a stačí sotva na VW. Na prémiový segmet nemá - chýba dieslový šesťvalec, chýba full-time AWD, chýbajú moderné automaty (dvojspojka/8-stupňov) atď. Chýba to preto, lebo vývoj je veľmi drahý a je potrebné predávať veľa áut, aby sa zaplatil. Číňania síce do Volva nalejú peniaze, ale konkurencia tiež nespí a na princípe dotácii sa nedá fungovať dlhodobo.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud