Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

VW Polo - čtvrtá generace

Jiří Štacha
Vozy VW Polo oslovují širokou cílovou skupinu zákazníků již od roku 1976 a dosud dokázaly zaujmout již více než sedm milionů řidičů. Na tyto prodejní úspěchy chce nyní navázat nová, již čtvrtá generace, která právě přichází na trh.

Zaujmout širokou cílovou skupinu zákazníků s různými zájmy a požadavky není jednoduché. Novému VW Polo v tom má pomoci nejen nový design ve stylu malého Lupa, ale prý i na kategorii malých automobilů nezvykle vysoká úroveň kvality, komfortu, bezpečí a široká nabídka verzí.

Nové Polo se může pochlubit většími proporcemi než předchozí generace - na délku nyní měří 3897 mm (o 154 mm více), na šířku 1650 mm (o 18 mm více), na výšku 1465 mm (o 47 mm více) a zvětšil se i rozvor na 2460 mm, což je o 55 mm lepší hodnota. Design přední části jasně naznačuje svou příbuznost s menším modelem Lupo. Boční a zadní část vozu se však inspirovala Golfem. Poprvé v historii pola se od sebe výrazněji liší třídveřová a pětidveřová verze, a to zejména díky aplikaci u značky VW poněkud netypického třetího bočního okénka u pětidveřového provedení, takže třídveřová verze působí nyní o poznání dynamičtěji. Obě provedení jsou nyní navíc opatřena většími koly - jejich nabídka začíná u rozměru 165/70 R 14, zatímco dříve mělo Polo pláště 155/70 R 13.

Větší vnější rozměry nového pola se poznají hlavně v interiéru. Zejména cestující na zadních sedadlech ocení větší prostor pro nohy. Zavazadlový prostor má objem 270 litrů, což je ve srovnání s předchůdcem o pět litrů více. Od varianty Trendline patří k základní výbavě Pola i asymetricky dělené sklopné opěradlo po jehož sklopení vznikne prostor 1030 litrů. Výrazně lepší by měla nyní být kvalita použitých materiálů i úroveň zpracování. Zajímavým i když poněkud nezvyklým prvkem přístrojové desky je spodní odkládací "polička" pod celou palubní deskou. Aby mohl každý řidič (-ka) nalézt ergonomicky co nejideálnější polohu k řízení je součástí standardního vybavení i svisle a vodorovně nastavitelný volant ve čtyřech polohách.

Konstruktéři samozřejmě nezapomněli ani na pasivní a aktivní bezpečnost. Celých 68 procent plochy karoserie nového Pola je zhotovených z vysokopevnostní oceli. Tím se například ve srovnání s předchozí generací zlepšila tuhost karoserie o 33 procent. Zesílená karoserie je ovšem zárukou nejen vyšší bezpečnosti, ale i lepšího komfortu a jízdních vlastností. Ke zlepšení tak došlo i v tuhosti karoserie v krutu, která má vliv na jízdní vlastnosti. Tuhá karoserie by však samozřejmě nestačila. Mezi další bezpečnostní prvky základní výbavy patří například dvojice čelních a bočních airbagů. Vaky u spolujezdce mohou být pro případ, že je vpředu umístěno dítě v dětské sedačce, vypnuty klíčkem od zapalování, zámek je skryt v čelní přihrádce. Další standardní bezpečnostní výbavou je čtveřice tříbodových bezpečnostních pásů. Vpředu jsou pásy výškově nastavitelné a vybavené předpínači a omezovači tahu. Prostřední zadní sedadlo je ale překvapivě standardně vybaveno pouze bederním pásem, který zdaleka neochrání tak, jako pás tříbodový. Za příplatek však lze toto sedadlo dovybavit tříbodovým, a také opěrkou hlavy, která na tomto sedadle rovněž není součástí základní výbavy. Potěšující novinkou v oblasti pasivní bezpečnosti Pola je nový systém uvolnění pedálů při nehodě. Tento systém snižuje riziko zranění řidičových nohou až o 50 procent proti předchozí generaci Polo. Novinkou základní bezpečnostní výbavy na zadních místech jsou připevňovací body ISOFIX pro dětské sedačky s tímto systémem uchycení. V průběhu příštího roku rozšíří příplatkovou bezpečnostní výbavu i okenní airbagy a integrovaná dětská sedačka.

Aktivní bezpečnost je standardně podporovaná elektrohydraulickým posilovačem řízení a čtyřkanálovým protiblokovacím systémem brzd (ABS). ABS může být za příplatek doplněno elektronickým systémem jízdní stability (ESP), který je poprvé v této třídě kombinován s hydraulickým brzdovým asistentem (HBA). Vylepšen byl ale i podvozek. Přední náprava dostala modifikované vzpěry McPherson a nová je i konstrukce zadního zavěšení. Novinkou je také užití recyklovatelného plastu ve spodní části karoserie, který navozuje efekt spoileru a navíc vylepšuje antikorozní ochranu.

Nové Polo bude nabízeno celkem s osmi motory. Z toho budou v počátku nabízeny - zcela nový tříválec 1,2 litru 12V s výkonem 47 kW, čtyřválec 1,4 litru 16V s výkonem 55 kW a tříválcový turbodiesel 1,4 s výkonem 55 kW. Toto TDI je nejen hospodárné, ale dokáže vyvinout maximální točivý moment 195 Nm již při 2200 ot/min. Jeho maximální rychlost přitom činí 170 km/h a zrychlí z 0 na 100 km/h za 13,6 vteřin. Průměrná spotřeba je 4,5 litru nafty na 100 kilometrů a mimo město dokonce jen 4,0 litry (!)

Pravděpodobně od ledna 2002 budou následovat další motory. Základem se stane nově vyvinutý tříválec 1,2 litru 6V s výkonem 40 kW s maximálním točivým momentem 106 Nm při 3000/min. Nabídku dále rozšíří nejvýkonnější benzínový motor Pola čtyřválec 1,4 16V s výkonem 74 kW, který dosáhne maximální rychlosti 188 km/h. Jeho průměrná spotřeba je 6,9 litru na 100 km. Dalším motorem bude vznětový čtyřválec 1,9 SDI s výkonem 47 kW s přímým vstřikováním bez turbodmychadla s průměrnou spotřebou 4,7 litru na 100 kilometrů a maximální rychlosti 160 km/h. Nabídku vznětových motorů rozšíří i čtyřválec 1,9 TDI s výkonem 74 kW při 4000/min s variabilní geometrií turbíny se spotřebou 4,9 litru na 100 km a maximální rychlostí 188 km/h. Tato pohonná jednotka dosahuje maximálního točivého momentu 240 Nm při 1800 ot/min a splňuje emisní normu Euro 4. Dále ještě v první polovině roku 2002 rozšíří řadu benzínový motor s přímým vstřikováním FSI používaný v modelu Lupo FSI. V Polu bude mít tento motor výkon 63 kW.

Nové Polo s motorem 1,4 o výkonu 55 kW může být vybaveno i čtyřstupňovou automatickou převodovkou s elektronickým řídícím systémem, který rozpozná zda si řidič přeje sportovní nebo ekonomický styl jízdy. Tento motor dosahuje s manuální převodovkou maximální rychlost 172 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 12,9 vteřin a s automatickou 168 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí za 15,3 vteřin. Ostatní motory jsou vybaveny manuální pětistupňovou převodovkou.

Kromě široké standardní výbavy, která je rozdílná podle základních čtyř stupňů vybavení (Basis, Trendline, Comfortline a Highline), je samozřejmě součástí nabídky i rozsáhlá příplatková výbava. Mezi nejzajímavější patří například přední sportovní sedadla, sportovní podvozek snížený o 15 mm, systém Easy-Entry pro snadné nastupování do třídveřového provedení, ESP (standardně od 74 kW), cruise control (CCS), integrovaná dětská sedačka, kožené čalounění, dešťový senzor, měnič na 6 CD, poloautomatická klimatizace Climatic nebo plně automatická Climatronic, multifunkční displej, navigační systém, aj.



Jiří Štacha