Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Výroba benzínu ze vzduchu? Do projektu už investovalo i BMW

Ondřej Mára Ondřej Mára 11. 6. 2020 • 02:17
11
44
Zobrazit náhledy (11)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto v

Mnichovská automobilka sice ve velkém investuje do elektrifikace, nedávno se ovšem rozhodla podpořit projekt, který slibuje přeměnu CO2 ze vzduchu na uhlíkově neutrální benzín.

Myšlenkou zachycování CO2 z atmosféry a jeho přeměnou na paliva se v současnosti zabývá řada subjektů. Energetická společnost Prometheus Fuels už ovšem připravuje i dodávky svého uhlíkově neutrálního benzínu k veřejným čerpacím stanicím.

Ceny paliva, které se de facto částečně vyrábí ze vzduchu, by přitom měly být srovnatelné s cenami konvenčních fosilních paliv. Společnost Prometheus Fuels si tak dokázala získat pozornost automobilky BMW, která se do ní rozhodla investovat prostřednictvím dceřiné společnosti BMW i Ventures částku 12,5 milionu dolarů (cca 292,3 mil. Kč).

Možnost vytvářet benzín ze vzduchu cenově srovnatelný s fosilními palivy, naprosto mění hru,“ uvedl v tiskové zprávě Greg Smithies, partner v BMW i Ventures. A proč se vůbec BMW zabývá investicemi do uhlíkově neutrálního benzínu v době, kdy se připravuje na představení nových elektrických a elektrifikovaných modelů? Odpověď je jednoduchá.

Průměrný automobil zůstává na silnicích okolo osmi let, což znamená, že i kdyby se celý svět rozhodl od zítra přejít 100% na elektromobily, stále by trvalo necelé desetiletí, než by vozy se spalovacími motory zmizely ze silnic. A my se navíc rozhodně nechystáme od zítra přesedlat na 100% elektromobilitu.

Díky vytvoření uhlíkově neutrálního paliva vyrobeného z CO2 zachyceného v atmosféře, umožňuje společnost Prometheus Fuels výrazně zmírnit dopady, jaké mají dnešní spalovací motory na klima,“ uvedl Smithies.

Společnost Prometheus Fuels plánuje zahájit dodávky uhlíkově neutrálního benzínu k čerpacím stanicím již koncem tohoto roku, čímž dá zákazníkům vůbec poprvé šanci tankovat benzín, jehož spalováním se do atmosféry neuvolní žádné další CO2. Ceny by přitom měly být srovnatelné s běžnými palivy.

Úplné nahrazení běžných fosilních paliv uhlíkově neutrálními palivy by přitom podle Prometheus Fuels mohlo vést k omezení roční světové produkce emisí CO2 až o 25 procent. V současnosti by se tak mohlo jednat o jednu z největších zbraní v boji s klimatickými změnami.

Používáním uhlíkově neutrálního paliva, které recykluje CO2 z atmosféry, můžeme prodloužit čas, který máme na vyřešení klimatické krize,“ dodal Rob McGinnis, zakladatel a CEO Prometheus Fuels. „BMW i Ventures je lídrem v investicích do nové techniky ve výrobním a přepravním prostředí. Jejich investice nám pomůže v našem úsilí o rychlé dodání uhlíkově neutrálního paliva na trh.

Související články

Témata
11. 6. 2020 14:21
Re: ucinnost
Taky se tomu divim, protoze by to zapadalo do portfolia tvych nesmyslnych prispevku.
Avatar - lyon667
11. 6. 2020 14:17
Re: prometheus
Ten film je děsná břečka.
11. 6. 2020 13:54
Re: ucinnost
Přeměnu čeho? Ropy?

Jde o celkovou energetickou bilanci. Ta je u ropy a fosilních paliv obecně z principu kladná, jinak by nemělo cenu je těžit, zpracovávat a využívat jako zdroje energie.

U syntetického benzínu to bude vždycky naopak.

Takže, abych to napsal ještě jednodušeji. Zatímco fosilní benzín je pro nás zdrojem energie, syntetický benzín je úložištěm energie.
Avatar - Mikesus
11. 6. 2020 13:42
Re: ucinnost
A elektřinu potřebuješ na jeho přeměnu na benzín, stejně tak jako vzdušný CO2 na "benzín"
11. 6. 2020 13:05
Re: ucinnost
To není úplně pravda. Běžný fosilní benzín svoji energii nezískává zpracováním ropy. Energie je už je dávno uložená v chemických vazbách sloučenin tvořících ropu a tedy i sloučenin tvořících benzín. Energie, která je uložená ve fosilním benzínu, ve zkutečnosti pochází ze slunce a uložila se díky fotosyntéze dávno před tím, než ropa vznikla.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku