Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vzácný Mercedes-Benz SLR Stirling Moss míří do aukce. Může být nejdražší na světě

Dominik Kovář
Diskuze (1)

Jeden ze 75 vyrobených modelů pojmenovaných po britské závodní legendě bude stát nového majitele nemalý balík peněz.

Mercedes-Benz SLR Stirling Moss se poprvé objevil na mezinárodním autosalonu v Detroitu v roce 2009. Vznikl na počest úspěšného automobilového závodníka, kterým byl vítěz 16 velkých cen Formule 1, sir Stirling Moss. Moss je mnohými označován za nejlepšího pilota v dějinách šampionátu, který se nikdy nestal mistrem světa. Čtyřikrát skončil v hodnocení šampionátu druhý a třikrát třetí. 

K této speciální limitované edici o 75 kusech se hodí zmínit fakt, že si ho mohli pořídit pouze věrní zákazníci modelu SLR. Jeho cena při uvedení do výroby v roce 2010 startovala od 892 tisíc eur, což podle průměrného kurzu v témže roce bylo přibližně 24 milionů korun. 

Video se připravuje ...

Dnes už má tento model několikanásobně větší hodnotu. Aukční společnost RM Sotheby’s, přes kterou bude tento model prodáván, odhaduje jeho prodejní cenu mezi 3 až 4 miliony eur (71 až 95 milionů korun).

Inu, stanovenému rozpětí prodejní částky se lze těžko divit, obzvlášť když má tento už tak speciální model na tachometru pouze 150 ujetých kilometrů! Jediný vlastník tak za necelých 13 let tento vůz v podstatě na silnici nevyužil. Exemplář má pro tuto limitku typické stříbrné lakování s kombinací černého a červeného interiéru, který odkazuje na interiér modelu 300 SLR z roku 1955.

Limitka, která postrádá čelní sklo a střechu, má pod kapotou kompresorem přeplňovaný osmiválec o objemu 5,4 litru, který tomuto vozu dodává výkon 478 kW (650 koní). Jedná se o stejný motor, který se dával do modelu SLR 722 Edition. Zásadní rozdíl je však v tom, že je limitka Stirlinga Mosse o 200 kilogramů lehčí. 

Video se připravuje ...

Pokud se za několik dní naplní očekávaná výše prodejní ceny, měl by se tento Mercedes-Benz SLR Stirling Moss stát dosud tím nejdražším z pětasedmdesáti vyrobených kusů. 

Dominik Kovář
Diskuze (1)

Doporučujeme

Avatar - honzaHK
1. 2. 2023 19:27
Srdce krvácí
Při takových inzerátech mi vždy krvácí srdce. Nezpochybňuju investiční záměr ani intelekt majitele. Pláču pro to auto - 650 koní, jméno legendy Mosse a jen 150km. To je jako kastrát jménem Rocco nebo papoušek celoživotně v kleci.