Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

World Car of the Year: Mezi finalisty jsou Ford Fiesta, Toyota iQ a Volkswagen Golf

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 12. 3. 2009 • 12:47
107
Mezinárodní porota soutěže World Car Of The Year, kterou vybírá WCSC (World Car Steering Committee) zveřejnila letošní seznam kandidátů na prestižní ocenění.

Tato anketa chce být alternativou zejména k zavedeným oceněním v Evropě (bez přerušení od roku 1964), Severní Americe nebo v Japonsku. V letošním ročníku bude hlasovat 59 motoristických novinářů z 25 zemí celého světa. Automobily vybrané do hlavní kategorie musely být uvedeny do prodeje v minulém roce nejméně na dvou kontinentech.

Na titul WCOTY 2009 jsou tedy nominovány následující tři vozy: Ford Fiesta, Toyota iQ, Volkswagen Golf VI.

Navíc byly tradičně vypsány ještě další doplňující podkategorie – o nejlepší sportovní auto (World Performance Car Of The Year), stranou nezůstala ani ekologie – bude se soutěžit i o nejzelenější vůz roku (World Green Car Of The Year). Čtvrtou a poslední je pak World Car Design Of The Year.

Mezi sportovními auty se o vítězství poperou Chevrolet Corvette ZR1, Nissan GT-R a loni faceliftované Porsche 911 Carrera. Z ekologických vozů jsou nominovány jen japonské – vodíková Honda FCX Clarity, Mitsubishi iMiEV (prototypová série již jezdí po japonských silnicích) a znovu Toyota iQ. Cenu za design pak získá jeden z trojice Citroën C5, Fiat 500 a Jaguar XF.

Soutěž o Světové auto roku nemá takovou tradici jako například zmíněná evropská, poprvé byla oficiálně vyhlášena teprve v lednu roku 2004. První titul za rok 2005 si odnesla automobilka Audi s modelem A6. Následovala poslední generace BMW řady 3, Lexus LS460 a loni Mazda 2. Letošní celkový vítěz bude spolu s nejlepšími vozy v ostatních podkategoriích znám již za necelý měsíc, 9. dubna na autosalonu v New Yorku.

Související články

Témata
Avatar - Katikakus
14. 3. 2009 22:44
Re: Das auto
Prodej holobytu je domenou jinych znacek. A svete div se, obe patri do jednoho koncernu. Ty uz vis ;-)
14. 3. 2009 13:00
Re: Das auto
A ty budeš - dle svých názorů - nejspíš jeden z těch, co jim minule nezakázali stranu, což? 8-s
14. 3. 2009 12:40
Re: Das auto
V Litexu budeš počítám předsedou odborářů. Tam směřuj svoje bláboly bez hlavy a paty.
14. 3. 2009 11:40
Re: Das auto
Máš i na ulicích tolik odvahy projevovat svoji xenofobii, nebo jen tady - schován pod nickem? A mimochodem - máš na sobě jen Litex, nebo se vesele oblékáš do čehokoliv "západního" made in China?
14. 3. 2009 00:29
Re: Das auto
Taký jeden "holobyt z Kórey sa už vlani umiestnil v Európe, možno o rok Hyundai x-onic tam už bude, alebo Kia z Nošovíc, je to len otázka času.
Články odjinud