Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Yamaha představuje nové pohonné ústrojí. Pro automobily!

David Bureš David Bureš 13. 4. 2021 • 10:21
23
2
Zobrazit náhledy (23)
Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept Yamaha Sports Ride Concept

Japonský výrobce motocyklů opět koketuje s myšlenkou automobilu. Yamaha nyní představuje pohonné ústrojí pro elektrické hypersporty.

Éra elektromobility přivedla díky jednoduché konstrukci elektrických motorů k automobilovému průmyslu množství firem, které se automobily dosud nezabývaly. Ty se rekrutují hlavně z řad technologických společností. Nyní ale myšlenku automobilu opět oživuje také jeden renomovaný výrobce motocyklů, Yamaha.

Yamaha už od loňského roku přijímá objednávky na vývoj prototypů elektrických motorů s výkonem 35 až 200 kW pro užití v automobilech i jiných strojích. Nyní se pak japonský producent motorek rozhodl prezentovat své schopnosti, když se pochlubil nově vyvinutým elektromotorem s výkonem až 350 kW!

Video se připravuje ...

Firma tvrdí, že je tento vysokovýkonný systém se synchronním elektromotorem s permanentním magnetem primárně určen pro použití v elektrických hypersportech. Hlavním plusem olejem chlazeného ústrojí je kompaktní konstrukce, která využívá mechanické a elektronické součásti jako jeden celek, když zároveň převodový stupeň a invertor integruje do jedné jednotky. Pracuje s provozním napětím 800 V, přičemž Yamaha díky kompaktním rozměrům počítá s tím, že by výsledný automobil mohl použít až čtyři tyto jednotky, s jednou u každého kola, pro zajištění pohonu všech kol.

Yamaha hodlá novou techniku prezentovat na Expozici automobilového inženýrství, které se koná v japonské Jokohamě mezi 26. až 28. květnem. Výrobce motocyklů ho chce primárně nabídnout jiným subjektům, kterým zároveň nabízí své výrobní technologie a know-how. Yamaha se chlubí tím, že díky svým zkušenostem a vybavení svých závodů umí vyvinout prototyp elektromotoru na míru zákazníkovi, a to navíc ve velice krátké době.

Firma Yamaha je sice primárně známá pro své motocykly, v minulosti se však zabývala také vývojem motorů pro automobily. Podílela se třeba na vývoji vidlicového osmiválce B8444S pro Volvo nebo na vidlicovém desetiválci pro Lexus LFA, u něhož ladila zvuk. Dokonce nedávno opět koketovala i s myšlenkou vlastního auta, které mělo využít speciální výrobní proces iStream z hlavy konstruktéra Gordona Murraye, v roce 2019 ale byl projekt zrušen. Prý by na konkurencí nabitém trhu nezaujal. Přitom takový koncept sporťáku Sports Ride z roku 2015 vypadal úžasně. Vývoj elektrického systému ale naznačuje, že alespoň s vývojem techniky pro auta jiných značek Yamaha nadále počítá.

Doporučujeme

Témata
13. 4. 2021 15:40
Re: Úspory, prostě to koupím
No hádaj.
13. 4. 2021 14:18
Úspory, prostě to koupím
"pochlubil nově vyvinutým elektromotorem s výkonem až 350 kW!"

Proč by ten motor Yamaha vyvíjela, když ho může jako kdokoliv koupit u dodavatelů?