Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Za volantem Nissanu X-Trail s novým 2.0 dCi. Trochu rozpaky...

David Bureš David Bureš 2. 12. 2016 • 05:58
109
56
Zobrazit náhledy (109)
Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail
Nissan nám v Černém lese dokazoval, že i za volantem rodinného SUV se dá náramně bavit. A zároveň nám dovolil vyzkoušet v X-Trailu nový motor 2.0 dCi.

Mezinárodní prezentace nových automobilů jsou důležitá součást práce novinářských novinářů, někteří zhýčkaní kolegové si ale občas stěžují na jejich monotónnost. Probíhají totiž víceméně stejně: ráno nasednete do letadla, přes den jezdíte, večer si poslechnete tiskovou konferenci a druhý den se vracíte. Nissan se protentokrát rozhodl této jednotvárnosti vyhnout, a proto ti pro nás připravil prezentaci opravdu netradiční.

Nissan si nás pozval do německého pohoří Černý les (Schwarzwald), kde jsme měli v dvoučlenných posádkách model X-Trail prozkoumat pomocí vyhlášené soutěže, jejíž několik disciplín představovalo ty nejsilnější vlastnosti auta. A aby nás automobilka vyhecovala k souboji kolega proti kolegovi, vítěze čekala hodnotná cena. Do vozů jsme tak nastupovali s velkým odhodláním.

První disciplína byla vcelku jednoduchá. Dojeli jsme po polní cestě do lesa, kde jsme měli odpovědět na otázku, kolik X-Trail nabízí míst k sezení a zároveň ho vyfotografovat tak, aby počet míst byl jasně patrný.

Připomeňme tedy, že X-Trail je v základu pětimístný, za příplatek 50.000 Kč (30.000 Kč u nejvyšší výbavy Tekna) však nabízí i třetí řadu sedadel. Automobilka se chlubí tím, že posádka má rozhled jak v divadelním hledišti, každá řada je umístěna o něco výše než ta před ní, aby cestující viděli přes osoby před sebou. Zároveň to však znamená, že vzadu není zrovna moc rezerva nad hlavou. O moc lepší to není ani s místem před koleny, posuvná druhá řada se musí posunout vpřed, aby zde bylo aspoň trochu prostoru. Při plném využití jsou tak dvě zadní řady spíše pro děti.

Další disciplína souvisela se zavazadelníkem, kde jsme měli najít ukrytý klíč. Zavazadlový prostor sice nabízí slušných 550 litrů objemu, jenže to platí pouze pro pětimístnou verzi. Ta sedmimístná nabízí v pětimístné konfiguraci jen 445 litrů, což už není mnoho. V sedmimístné konfiguraci se pak jedná jen o místo na drobnosti, v tomto případě je prostor velký 135 litrů. Nemáme ale důvod X-Trail kritizovat, v této velikostní kategorii to není nic tak neobvyklého, prostorové zázraky zkrátka od 4.640 mm dlouhého SUV nelze čekat.

To další soutěžní disciplíny už byly zajímavější, souvisely totiž s terénními schopnosti auta. Proto jsme s X-Trailem vyrazili do lomu, kde jsme si vyzkoušeli různě obtížný terén. Prudké výjezdy a sjezdy auto zvládlo s přehledem, to jsme ani nemuseli spouštět nastavení rozdělující točivý moment v poměru 50:50 mezi nápravy. Jak známo, v X-Trailu lze nastavení pohonu manuálně nastavit otočným ovladačem na středovém tunelu. Výchozí dvoukolku doplňuje automatický režim připojující zadní nápravu, jak je právě potřeba, a mód Lock.

video

Vůbec nejzajímavější byl test jak z dílny Top Gearu. Vytyčenou trať plnou hrbolů jsme měli projet s kbelíkem plným vody umístěným na střeše, přičemž vítězem byl samozřejmě ten, komu zbylo v kbelíku nejvíce vody. Rychlost zde nebyla řešením, bylo nutné jet opravdu opatrně a pomalu. Spíše než nájezdové úhly (18,1° vpředu a 26,5° vzadu) nebo světlou výšku 210 mm měla tato disciplína prezentovat aktivní regulaci jízdy. Nissan totiž reaguje na terénní nerovnosti a přibrzďuje si sám tak, aby se na nich karoserie nenakláněla. Bohužel za nízké rychlosti v terénu to moc patrné nebylo, to spíš na terénních vlnách při běžné rychlosti bylo znát, že se auto tolik nerozkýve. O zábavu bylo postaráno také při snaze projet obří louží tak, aby voda z ní vystříkla co nejvýše. Takže plný plyn a prudký rozjezd!

Poslední disciplína pak připomněla zkušenosti Honzy Mičky z prezentace Seatu Ateca. Také X-Trail nabízí kamerový systém sledující okolí automobilu, což pomáhá při parkování. Proto nám byla zakryta vnější okna, abychom se na vytyčené dráze orientovali výhradně pomocí kamer. A abychom to měli těžší, byl nám za auto zapřáhnutý vlek. X-Trail totiž zvládne táhnout až dvoutunový brzdění přívěs. Zvolenou klikatou trať by s přívěsem nebylo snadné projet s nezakrytým rozhledem, natož pak jen s využitím kamer. Ty sice s parkováním pomáhají, jejich nevýhodou je ale nízké rozlišení, a tak na displeji multimediálního systému toho občas není moc vidět.

Jízda byla za námi, porotci sečetli body, a tak nezbylo než se těšit na výsledek. Na vítězství jsme bohužel nedosáhli, málo opatrná jízda s kbelíkem na střeše bohužel rozhodla o výsledku, a tak nezbývalo než pogratulovat dvojici polských kolegů k výhře.

A co dvoulitr?

Akce v Černém lese ale nebyla jen o pobavení zhýčkaných novinářů, ale hlavně o prezentaci nového vznětového motoru 2.0 dCi, který rozšiřuje nabídku X-Trailu. Přestože evropské prodeje X-Trailu od zahájení prodeje současné generace v roce 2014 stabilně rostou, jen za prvních deset měsíců letošního roku o 50 %, firma v autě stále vidí potenciál k dalšímu růstu. A ten má zařídit právě dvoulitr.

Jestliže v době uvedení na trh automobilka tvrdila, že zájem o takový agregát by nebyl natolik vysoký, aby se jeho prodej vyplatil, po dvou letech otočila názor. Nissan se totiž rozhodl vyslechnout nářky novinářů i samotných klientů, že jinak povedenému crossoveru chybí silnější motor. Až dosud se dnešní X-Trail v Evropě spoléhal výhradně na šestnáctistovky, zážehovou 1.6 DIG-T (120 kW) vznětovou 1.6 dCi (96 kW), která tvoří gros prodejů.

Nyní je doplňuje motor 2.0 dCi s výkonem 130 kW v 3750 otáčkách a točivým momentem 380 N.m v 2000 otáčkách. Jedná se o jednotku získanou díky alianční spolupráci s Renaultem, který jej použije například v novém Koleosu. To Nissan tajemně tvrdí, ať se s dalším nasazením zatím necháme překvapit.

Motor vychází z techniky známé třeba z minulé generace Renaultu Espace, což naznačuje i shodný objem 1995 cm3. Na rozdíl od předchůdce však novinka samozřejmě splňuje emisní normu Euro 6. Právě kvůli projití přísnějšími nařízeními byla technika motoru z 20 % obměněna, poněkud překvapivě ale jednotka nedostala vstřikování močoviny. Toho se podle představitelů Nissanu dočká až za dva roky.

Jenže nepoužití vstřikování kapaliny AdBlue je ve finále možná škoda. Kvůli snížení oxidů dusíku je motor znatelně dušen, a tak přestože se jedná o s přehledem nejsilnější jednotku nabízenou X-Trail, za běžné jízdy to není až tolik znát. Dynamika je sice bezesporu lepší než u vznětové šestnáctistovky, stále ale odpovídá pohodově naladěnému autu pro rodiny s dětmi. Ve výsledku se ale není čemu divit, tohle přece není Nismo. A co víc, v dnešní době to není nic neobvyklého. Na papíře silných, avšak ve skutečnosti překvapivě mdlých turbodieselů je kvůli přísnějším normám stále více a více.

Nějakého zásadního elánu od motoru se řidič každopádně dočká opravdu jen ve středním pásmu otáček. Do nějakých 2000 otáček se mu do tempa moc nechce, aby nad 3000 otáčkami už nadšení začal ztrácet. Ve vysokém tempu se navíc do kabiny zřetelně přenáší naftové kadla kadla kadla, což pro komfort posádky není zrovna ideální. Pravdou ale je, že jsme testovali nepříliš zajeté exempláře, a tak se časem může jednotka uklidnit.

Dvoulitrový turbodiesel bude nabízen celkem ve třech kombinacích. Základem bude dvoukolka v kombinaci s převodovkou CVT, hlavní procento prodejů má ale hrát čtyřkolka nabízející výběr mezi šestistupňovou manuální převodovkou a CVT. Je to vůbec poprvé, co dnešní X-Trail nabízí kombinaci čtyřkolky s automatem. Příplatek za variátor činí 50.000 korun.

V Černém lese jsme vyzkoušeli čtyřkolku v kombinaci s oběma převodovkami. Více nás zaujal manuál, jelikož je s ním motor živější. Převodovka má navíc přesné precizní dráhy, jen při přechodu středovou polohou je trochu hlučná. Zvykat jsme si též museli na chod spojkového pedálu. CVT mdlého motoru ještě více tupí, jinak ale funguje dobře. Vysavačový efekt typický pro variátory je potlačen mírným zvyšováním otáček při akceleraci, výhodou je nabízený komfort bez nutnosti řazení. Kdo by ale řadit chtěl, má na výběr manuální režim se sedmi virtuálními převody.

Co nám na převodovce však nejvíce vadilo, je s ní související spotřeba paliva. Nutno podotknout, že na mezinárodních prezentacích není čas na nějaké eko rallye a lechtání plynu, navíc tentokrát jsme jezdili v kopcovité krajině, přesto nás spotřeba auta s CVT pohybující se neustále kolem devíti litrů mírně zaskočila. Rozhodně jsme čekali minimálně o půl litru méně. S manuálem jsme sice dosáhli už slušného průměru 6,5 l/100 km, jenže s ním jsme absolvovali jinou trasu, čítající vlastně výhradně rovné okresní silnice a dálnice, a tak obě čísla nejsou porovnatelná. Počkáme tedy na podrobnější test.

Nissan X-Trail – technická data motorů nabízených na českém trhu
Motor 2.0 dCi 2.0 dCi 1.6 dCi 1.6 dCi 1.6 DIG-T
Pohon 4x2 4x4 4x2 4x4 4x2
Zdvihový objem [cm3] 1995 1995 1598 1598 1618
Válce/ventily 4/4 4/4 4/4 4/4 4/4
Největší výkon [kW/min] 130/3750 130/3750 96/4000 96/4000 120/5600
Točivý moment [N.m/min] 380/2000 380/2000 320/1750 320/1750 240/2000-4000
Převodovka CVT 6M (CVT) 6M (CVT) 6M 6M
Max. rychlost [km/h] 199 204 (196) 188 (180) 186 200
Zrychlení 0-100 km/h [s] 9,6 9,4 (10,0) 10,5 (11,4) 11,0 9,7
Komb. spotřeba [l/100 km] 5,6 5,6 (6,0) 4,9 (5,1) 5,3 6,2
Pohotovostní h. [kg] 1595 1615 (1665) 1500 (1540) 1580 1430
Cena Visia [Kč] - - 619.500 - 560.500
Cena Acenta [Kč] 806.100 779.500 679.500 752.900 620.500
Cena N-Vision [Kč] 846.100 819.500 719.500 792.500 660.500
Cena Tekna [Kč] 936.100 909.500 809.500 862.900 750.500
*Za sedmimístnou verzi se u stupňů Acenta a N-Vision připlácí 50.000 Kč, u Tekna 30.000 Kč. Pro motor 1.6 dCi (96 kW) 4x4 je sedmimístná verze nabízena s uvedenými akčními cenami.

Závěr

Nissan X-trail si silnější motor rozhodně zasloužil, přestože se jedná o populární SUV, aktuální nabídka agregátů mnohým zákazníkům nestačila, na což výrobce zareagoval příchodem motoru 2.0 dCi (130 kW). Nabídku rozšiřuje už nyní, první jeho kusy budou zákazníkům dodány na začátku roku 2017.

Motor bohužel přišel v době stále přísnějších emisních norem, což se projevilo na jeho charakteru. Přestože je na papíře opravdu silný, za běžné jízdy tolik elánu neposkytuje, což je u silných turbodieselů dnes stále běžnější vlastnost. Přesto věříme, že mnozí zákazníci po něm sáhnou. Ve srovnání s 1.6 dCi (96 kW) je dvoulitr znatelně živější a navíc je cenově výhodný. V kombinaci manuálu s pohonem všech kol je ve verzích Acenta a N-Vision jen o 27.000 korun dražší než tato vznětová šestnáctistovka, což je málo s ohledem na tak silnější motor.

Témata
5. 12. 2016 19:49
Re: Chceš li jezdit
1,4 TSI má stejný výkon a menší moment než 2,0 TDI a ten to podle tebe dá za 10. A Škoda u Superbu s 1,4 neuvádí 8,1.
Avatar - lamal
4. 12. 2016 10:44
Re: Chceš li jezdit
ja som sa opieral o race logic v prvych odkazoch, nechce sa mi kvoli tejto debate 2h surfovat, svoje dovody i nazory som napisal, nech si kazdy robi mienku podla svojho, ja jednoducho viem, ze koncern lakuje s tabulkami nie je to nic noveho a kto mu chce verit nech si hlada videa, ktore mu to potvrdia, kazdy nech ma svoj nazor

howgh
Avatar - lamal
4. 12. 2016 10:42
Re: Chceš li jezdit
Ja som predsa pisal, ze ku 10s lezu 110kw 2.0tdi a nie 1,4tsi, ani ta 1,4tsi to neda za 8,1s ako tvrdi skoda, nieco okolo 9s urcite ano...
Avatar - Emel
4. 12. 2016 09:02
Re: Chceš li jezdit
Máš tu rozdíl 0,5 a 0,3s, z nějakého youtube videa. Klidně si vyber nějakého svého oblíbeného výrobce a já ti k němu najdu video, jak zrychlení za papírový údaj nestíhá.

Kdybych vzal Nissan... třeba hned tady, GT-R zaostává o 0,5s... a to je z hodnoty 2,7 docela dost.
[odkaz]
3. 12. 2016 16:45
Re: 50:50
Mate vsetci pravdu, bral som to z pohladu podmienok s rovnakou adheziou pre vsetky kolesa, teda jazda na asfalte, co nie je idealny priklad.

Jasne, pre rovnomerne rozlozenie momentov je treba otvoreny diferencial. Mea culpa :*)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku