Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zakážou v Německu SUV ve městech? Po tragické nehodě se o tom debatuje

ČTK ČTK 10. 9. 2019 • 14:11
14
61
Zobrazit náhledy (14)
Porsche Macan Porsche Macan Porsche Macan Porsche Macan Porsche Macan Porsche Macan Porsche Macan Porsche Macan Porsche Macan

V Německu se možná rýsuje další automobilový nepřítel. Po vzěntových motorech by mohla přijít na paškál SUV.

V Německu se v posledních dnech rozproudila debata o tom, jestli masivní sportovně-užitkové vozy (SUV) patří do měst, nebo je potřeba je z nich vykázat. Příčinou je páteční tragická nehoda v centrální části Berlína, pří níž zemřeli čtyři chodci, včetně tříletého dítěte.

 
Při nehodě vjel dvaačtyřicetiletý řidič automobilu Porsche Macan vysokou rychlostí do skupiny chodců. O život přišel tříletý chlapec, jeho 64letá babička a dvojice mužů ve věku 28 a 29 let, tři další lidé utrpěli zranění. Příčina tragické nehody zatím není známa, německá média ale hovoří o tom, že řidič dostal epileptický záchvat, a ztratil tak kontrolu nad vozem.

V neděli na místě nehody zhruba 500 lidí uctilo památku obětí a vyjádřilo také přesvědčení, že auta nemohou být do budoucna při plánování měst a jejich infrastruktury upřednostňována. Někteří účastníci shromáždění nesli transparenty s nápisy jako "Zastavit motorizované násilí" nebo "Motorizované nástroje na zabíjení".

Ohlas těžká nehoda vzbudila i na politické scéně. Stephan von Dassel (Zelení), starosta městské části Berlin-Mitte, kde se nehoda odehrála, na twitteru napsal: "Taková auta podobná obrněncům nepatří do města. Jsou to zabijáci klimatu, nebezpeční i bez nehod, každá chyba řidiče se stává životním nebezpečím pro nevinné."

Také šéfka berlínských zastupitelů Zelených Antje Kapeková i další politici této strany se vyslovili pro omezení těžkých sportovně-užitkových vozů v centru města. Zdrženlivější byla jejich stranická kolegyně Regine Güntherová, která má v Berlíně právě dopravu na starosti. "Musíme analyzovat, jak k této strašné nehodě došlo, než budeme moci vyvodit důsledky," poznamenala.

Stejný požadavek jako část Zelených vyslovila i organizace na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe, která v minulých letech u soudů dokázala prosadit zákazy jízdy starších dieselů v některých německých městech. Dala se slyšet, že SUV do měst nepatří. Jako jedno z řešení navrhla poplatky pro řidiče těchto aut za vjezd do center měst nebo zvýšení poplatků za jejich parkování.

Reakce dalších zájmových organizací a politiků jiných stran na sebe nenechala dlouho čekat. "Obecně je nemístné využívat tak tragickou nehodu pro vznášení dopravně-politických požadavků," uvedla mluvčí berlínské pobočky největšího evropského autoklubu ADAC Sandra Hassová.

Debatu o jakýchkoliv zákazech nebo omezení sportovně-užitkových vozů, které jsou v Německu stále oblíbenější a tvoří už více než pětinu všech nových prodaných aut, odmítli například politici křesťanských a svobodných demokratů (CDU a FDP).

Dopravní experti zase podotkli, že větší vliv na následky dopravních nehod má rychlost aut, než jejich hmotnost. "Všechno, co jede rychleji než 50 kilometrů v hodině, je pro lidské tělo přinejmenším životu nebezpečné, nejčastěji ale také smrtelné," řekl agentuře DPA odborník Siegfried Brockmann.

Související články

Témata
13. 9. 2019 18:40
SUV
Kravina sice SUV je jen machrovina jinak nic tak dement za volantem je strůjce neštěstí i kdyby jel z fábií. Zase zakazovat všem a pak se toho chytí naše vládní pako a bude to i u nás klasika!!!
12. 9. 2019 06:51
Re: Zelení
X5 patrí k tomu najväčšiemu čo v EU kúpiš a podiel SUV tejto veľkosti je minimálny. Vaščina predaných má pôdorys hatchbaku, malý motor a výšku okolo 1,6 metra. Ale prečo sa netváriť, že všetky SUV sú rovnaké, veď zakazovať je tak jednoduché. V USA je RAV4 male SUV a každé tretie auto je pick-up.
Avatar - speedfred
11. 9. 2019 21:48
Re: SUV
ale SUV by si chcel aj ty, nie?
Avatar - white label
11. 9. 2019 14:20
Re: Zelení
Ano, už i u malých aut:
https://img2.auto.cz/…0/5913895_v0.jpg?v=0
11. 9. 2019 13:06
Re: Zelení
Zomrelo tam 3 ročné dieťa, to ma hlavu na úrovni kapoty hatchu, tak ich zakážme.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud