Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zaměstnanci General Motors vstoupili po 12 letech znovu do stávky. Řešení v nedohlednu

ČTK ČTK 16. 9. 2019 • 05:44
10
7
Zobrazit náhledy (10)
Chevrolet Silverado Chevrolet Silverado Chevrolet Silverado Chevrolet Silverado Chevrolet Silverado

Zhruba 49.000 zaměstnanců největší americké automobilky General Motors ve Spojených státech dnes o půlnoci místního času vstoupilo do stávky, protože se jim nepodařilo dojednat novou pracovní dohodu.

Je to první větší přerušení práce v GM od roku 2007, napsala agentura AP. Jednání mezi odbory a vedením se má obnovit dnes v 10:00 místního času (16:00 SELČ).

Stávka uzavřela přes tři desítky výrobních závodů GM v devíti státech USA a dvě desítky dalších zařízení, třeba skladů pro distribuci součástek. Přerušena možná ještě bude výroba aut také v Kanadě a Mexiku.

Zatím není jasné, jak dlouho budou protesty trvat. Odboráři tvrdí, že po měsících jednání udělala GM pouze malé ústupky. Vedení oponuje, že přišlo s významnou nabídkou, včetně vyšších mezd a investic do továren.

Platnost dosavadní smlouvy mezi odbory a GM skončila v sobotu v noci. Podle zástupců UAW jsou obě strany daleko od vyřešení důležitých bodů: výše mezd, příspěvků na zdravotní péči, zaměstnávání na dobu určitou, jistoty zaměstnání a podílů na zisku.

Jednání mezi odbory a firmou jsou od začátku napjatá hlavně kvůli plánu GM zavřít v USA čtyři závody. Odbory slíbily, že budou proti plánu bojovat. Chtějí také vyšší platy, protože GM vykazuje v Severní Americe rekordní zisky.

Představitelé GM tvrdí, že zavření továren je nutné kvůli změnám na trhu. Upozorňují také, že mzdy a výhody, které dostávají zaměstnanci organizovaní v odborech, jsou vysoké ve srovnání s konkurenčními závody v jižních státech USA, ve kterých nejsou odbory. Automobilka uvedla, že zaměstnancům nabídla v nové dohodě zvýšení mezd, vyšší podíl na zisku i celonárodní zdravotní pojištění, slíbila investice v USA až sedm miliard USD (163,6 miliardy Kč) a vytvoření 5400 nových pracovních míst.

Stávka je první podobnou akcí v GM od dvoudenního přerušení práce v roce 2007, tehdy se stávkovalo v době kolektivního vyjednávání. Bolestnou byla pro automobilku stávka v roce 1998 v Michiganu, která trvala 54 dní a firmu přišla na více než dvě miliardy USD.

Související články

Témata
Avatar - speedfred
18. 9. 2019 11:03
Re: Čau Barík,
Takze dlh je OK, ale keď zarábaš na 20-ročných modeloch ktoré vyvinul niekto iný to už nie je dobré lebo sa to Baríkovi nepáči.
Samozrejme investovať treba aj do budúcnosti, ale väčšia frajerina je zlízať smotanu ktorú vyšľahal niekto iný. :-)
Avatar - Barrichello
18. 9. 2019 01:08
Re: Čau Barík,
Dluhy máš každej skoro. Těch jde o to, jestli celý dluh má nová GM nebo Old car corporation, což je stará GM, resp. stát :-)
Avatar - wakantanka
17. 9. 2019 13:49
Re: Čau Barík,
Toto sa ale miestnemu ekonomickému expertovi na USA a priľahlé deržavy akosi nehodí do krámu vieš? :D
17. 9. 2019 13:47
Re: Čau Barík,
Akurat ze GM ma okrem rekordnych ziskov aj rekordny dlh, ktory treba splacat. Ku koncu minuleho roka to bolo vyse 100 miliard $ (pomer dlh/kapital ~2.7)...
Avatar - pradeda777
17. 9. 2019 10:58
Zajímalo by mě...
...jestli mají odbory kromě podílu na zisku také zájem na podílu na ztrátě..... ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud