Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zemřel Ferdinand Piëch, vnuk Ferdinanda Porscheho a dlouholetý šéf koncernu VW

ČTK ČTK 27. 8. 2019 • 16:09
7
14
Zobrazit náhledy (7)
Ferdinand Piëch Ferdinand Piëch

Ve věku 82 let zemřel rakouský automobilový průmyslník Ferdinand Piëch, který byl vnukem vratislavického rodáka Ferdinanda Porscheho, tvůrce legendárního lidového vozu Volkswagen známého jako VW Brouk.

S odvoláním na informace z rodinných kruhů o tom dnes informovaly německé deníky Bild a Handelsblatt.

Portál Focus uvedl, že Piëch v neděli zkolaboval v restauraci v bavorském Rosenheimu, kde byl se svou ženou. Po převozu do místní nemocnice zemřel, dodal server. Přesná příčina smrti známa není a ke skonu se zatím rodina oficiálně nevyjádřila.

Vídeňský rodák Piëch byl synem dcery automobilového průkopníka Ferdinanda Porsche Louisy a rakouského právníka a nacisty Antona Piëcha. Vystudoval strojní inženýrství na prestižní curyšské polytechnice a kariéru zahájil v automobilce Porsche jako konstruktér.

Piëch stál řadu let v čele koncernu Volkswagen a měl velkou zásluhu na jeho expanzi a dnešní podobě. V lednu 1993, kdy se Volkswagen zmítal v krizi a výrazně prodělával, byl Piëch zvolen šéfem koncernu VW. Podařilo se mu VW nejen stabilizovat, ale obrátit jej i na cestu na vrchol automobilového průmyslu. Za Piëchova vedení se koncern, do kterého na počátku 90. let patřily značky VW, Audi, Seat a Škoda, rozrostl o luxusní Bentley a výrobce supersportů Lamborghini a Bugatti. Volkswagen také vstoupil na pole výroby nákladních vozů, když v roce 2000 koupil první akcie švédské automobilky Scania a Piëch usedl do jejího vedení.

V roce 2002, tedy v 65 letech, opustil Ferdinand Piëch místo výkonného ředitele Volkswagenu a zamířil do čela dozorčí rady, i nadále ale výrazně zasahoval do běžného chodu firmy. V roce 2006 se tak dostal do sporu s výkonným šéfem Volkswagenu, svým bezprostředním nástupcem Berndem Pischetsriederem. Rozdílné názory na další rozvoj firmy pak vedly k Pischetsriederově rezignaci. V čele VW jej v roce 2007 nahradil Martin Winterkorn, který naopak byl příčinou Piëchova odchodu z vedení VW. Piëch odmítal Winterkornovi prodloužit smlouvu, po své prohře, kdy řídicí výbor dozorčí rady vyjádřil Winterkornovi podporu, v dubnu 2015 odstoupil z funkce předsedy dozorčí rady.

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
28. 8. 2019 09:18
Re: Vizionář a schopný manažer...
Co konkrétně v něm máš na mysli? Přišlo mi to jako slušně napsanej souhrn = jakej byl mám myslim docela představu. Svět je malej a osud miluje černej humor = i vzhledově je si tenhle rakušák podobnej s rakouskym nestrejdou = fakt nekecám :-)

A jak už to u podobnýho vzhledu často bejvá = sou si docela podobný.. i jinak :-!
28. 8. 2019 08:47
Re: Vizionář a schopný manažer...
Sám jsi nahoře dával celkem zajímavý článek, tak na něj jukni.
Avatar - Hammunasakra
27. 8. 2019 21:32
Re: Vizionář a schopný manažer...
Určitě pozdvihnul = ale ne zachránil = před krachem bankrotem?

Pozdvihnul = za cenu viz odkaz 21:29 ale to samozřejmě funguje = ale opakovaně ho vyhodili = protože to je občas fakt trochu moc :-!
Avatar - Hammunasakra
27. 8. 2019 21:29
Re: Rozpor
Tenhle německej citát nejspíš docela sedí https://www.idnes.cz/…233_automoto_fdv
27. 8. 2019 19:02
Re: Vizionář a schopný manažer...
No - v podstatě kdyby to nebyl sevestředný a narcistní tyran, asi by VW nepozdvihnul - viz. Steve Jobs.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud