Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zetor slaví 65 let od zahájení sériové výroby

Aleš Jungmann Aleš Jungmann 17. 8. 2011
22
2
Zobrazit náhledy (22)
Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor Zetor
Tradiční brněnský výrobce traktorů slaví kulaté jubileum. Sériová výroba oblíbených zemědělských strojů probíhá na Moravě již od 17. srpna 1946.

Jediným představitelem československého a později českého traktorového průmyslu na celosvětovém trhu se od konce druhé světové války stala značka Zetor. Vznikla spojením názvu písmene "Z" používaného koncernem Zbrojovka Brno, kde byl v roce 1945 vyroben první traktor, a posledních dvou písmen tohoto slova - "or".

Dne 17. srpna 1946 značku zaregistrovala Obchodní živnostenská komora Republiky Československé do rejstříku ochranných známek, ten samý den pak byla zahájena i sériová výroba traktorů (model Zetor Z-25). V polovině 50. let se Zbrojovka začala výroby traktorů zbavovat a přesunula ji do svého závodu v Brně-Líšni, z něhož se posléze stal samostatný podnik. Jméno svých výrobků - Zetor - přijala továrna jako název až v roce 1967.

Značka byla během 65 let své existence nejvíce ohrožena na prahu nového tisíciletí, kdy se firma ocitla na pokraji krachu - v roce 1999 musela dokonce na rok přerušit výrobu. Citelně pocítila i vliv nedávné globální ekonomické krize, kvůli které musela učinit radikální restrukturalizační opatření. Zetor svá největší odbytiště registruje v České a Slovenské republice a v Polsku.

Témata

Diskuse: Přidat názor

zetor
Frantizsekk
| 18. 8. 2011
ja s nima mam zkusenosti na vojne... drzaky ani ne, porad to bylo rozbity a pole to nevidelo nikdy v zivote. Spis to kuci vesnicky umi opravit i poslepu
Avatar - Parda71 (BMWfans)
zetor
Parda71 (BMWfans)
| 17. 8. 2011
Fandím jim, aby se udrželi a vyráběli dál :yes:
Nicméně ty staré zetory 77XX musí být neskutečné držáky, když to denně hrká ve vesnických JZD.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku