Alfa Romeo Crosswagon Q4 - Horalka

Alfa Romeo Crosswagon Q4 - Horalka

 
 

Nová Alfa Romeo Crosswagon má momentálně dvojici konkurentů: Subaru Outback nebo Volvo XC70. Jak si vede italský mix sportovního a dobrodružného stylu?

Konkurence v segmentu terénních kombi se přiostřuje. První Allroad je sice minulost (chystá se však nový), takže zcela nová Alfa Romeo Crosswagon má momentálně dvojici konkurentů: Subaru Outback nebo Volvo XC70. Jak si vede italský mix sportovního a dobrodružného stylu?

Kam kráčíš Alfo?

Alfa Romeo vyměnilo sportovní srdce Cuore Sportivo za tajuplnější slogan Krása není všechno. O dynamické povaze Alf a jejich nezaměnitelném charisma není pochyb. Trh však žádá více. Přesvědčil se o tom i tradiční výrobce sportovních vozů Porsche, který si zavedením modelu Cayenne dokázal udržet nezávislost a životaschopnost i s relativně malým počtem vyrobených vozů (asi 85 tisíc ročně). Alfa Romeo taky není právě značka, která by chrlila auta jako pekař housky. V minulém roce vyrobila asi 160 tisíc vozů, což je asi jen třetina objemu produkce Škody Auto! Za této situace je třeba hledat mezery na trhu, kde konkurence není ještě dostatečně rozvinutá. Není pochyb o tom, že dynamicky se rozvíjející tržní skulinou jsou auta pro volný čas a právě tam se Alfa vydala se svým Crosswagonem.

Ačkoli se Fiat stále potýká s hospodářskými problémy, Alfa Romeo zatím neslevila mnoho ze své jedinečnosti. Nový model dokazuje, že se ani po rozsáhlejším sdílení platforem v rámci koncernu netřeba bát ztráty individuality. Svědčí o tom například odvážné uplatnění plnohodnotného stálého pohonu všech kol se třemi diferenciály, které vůbec není levné, ale přináší své výhody. Pravděpodobné je jeho rozšíření do dalších modelů Alfy, protože nabízet jej pouze v Crosswagonu (Sportwagonu), to by byl opravdu drahý špás.

Allroad po italsku

Recept na dobrodružné vzezření je už dostatečně známý. Běžné auto, nejlépe s karosérií kombi, se postaví na větší kola, zvýší se světlá výška, vymění se nárazníky a prahy. Viděli jsme již na několika ukázkách... Za všechny jmenujme Volvo XC70 nebo nesmírně populární Audi Allroad Quattro. Alfa šla stejnou cestou. V nabídce figuruje stále jediné kombi, které už v základním provedení není právě určeno pravidelnému stěhování na víkendový pobyt na chatě. Jeho zaměření je spíše požitkové. Malá záď je designérsky zpracována nevšedně, ale zase toho mnoho nepojme (360/1180 l). Základ bychom tedy měli.

obrázek [450 x 280]

Dále pokračujeme dle výše popsaného postupu, aby to mnoho nestálo a současně aby to dobře vypadalo. Užitná stránka věci musí splňovat spíše silniční než mimo-silniční kriteria. Karosérie dostává nové nárazníky s ochrannými prvky z nelakovaného hliníkového plechu, stejný materiál je spíše ozdobou na prazích. Rozměrná sedmnáctipalcová kola jsou obuta do dospělých pneumatik rozměru 225/55, která vypadají výborně, ale mají i svá omezení (uvidíme dále).

Na silnici jako doma

Nový pohon všech kol využívá nekompromisní řešení s nápravovými direfenciály a centrálním svorným diferenciálem Torsen (TORque SENsing). Při akceleraci je omezena nedotáčivost přenosem až 80% hnací síly na zadní kola, která umožňují využít maximální přenesitelnou sílu na předních kolech ve prospěch bočních sil (řízení). Situace, kde by hrozilo přetáčivé chování, vyprovokuje snížení podílu hnacího momentu zadní nápravy až na 40%. Při jízdě v ustáleném režimu v přímém směru je točivý moment rozdělován v poměru 58:42 ve prospěch zadní nápravy, což vylepšuje trakci i v běžném provozu.

Chování automobilu na silnici je překvapivě dobré. Menší hnací momenty přenášené přední nápravou umožnily komfortnější naladění odpružení ve srovnání s modelem 4x2 a také zadní náprava se subjektivně, cestujícím vzadu, zdá měkčí. V zatáčkách neztratila Alfa nic ze své původní ovladatelnosti. Dostat Crosswagon na silnici do úzkých není vůbec snadné, aktivní bezpečnost odpovídá špičkovým parametrům vozů se stálým pohonem všech kol a posádka přitom vůbec netrpí. Jistota podvozku s pohonem všech kol vyniká hlavně na mokrém povrchu schopností držet zvolený směr v zatáčce nebo při jízdě ve vyježděných kolejích.

obrázek [300 x 210] Při jízdě je výborně odhlučněn podvozek, o něco horší je to s odhlučněním stopadesátikoňového dieselu. Od auta se světlou výškou 164 mm jsme čekali přeci jen vyšší aerodynamický hluk, ale opak byl skutečností. Ani při dálničních rychlostech není svist karosérie výraznější než ruchy od motoru. Nízký hluk pneumatik se také podílí na velmi vysoké kultuře cestování.

Vpředu je modifikovaná náprava s dvojitými trojúhelníkovými rameny, vzadu nové zavěšení kol vycházející z konstrukce McPherson.

Aktivní bezpečnost zvyšují elektronické systémy VDC (ESP), ASR, MSR a ABS. Kotoučové brzdy jsou přirozeně na všech kolech (vpředu průměr kotoučů 330 mm, čtyřpístkové hliníkové třmeny). Jejich výkonům nelze nic vytknout.

Samostatnou kapitolou je řízení. Výborný tříramenný volant s příjemně tlustým věncem žádá od řidiče poměrně dost síly k otočení při jakékoliv rychlosti jízdy. Na silnici na to lze přivyknout a snad bychom to mohli považovat za jednu z cest jak řidiči zprostředkovat výraznější kontakt s autem. Ve městě ale budou prožívat ženy řidičky za volantem Crosswagonu perné chvilky. Pokud chtěla Alfa ukázal že Crosswagon je jen pro „silné chlapy“, povedlo se. Vzhledem k délce 4441 mm je poloměr otáčení 11 m přeci jen větší než by se k vozu s terénními ambicemi hodilo. Běžné Alfy 156 na tom nejsou lépe, ale u Crosswagonu byl asi limitem pro úpravy prostor v podbězích, do nichž se velká kola jen taktak vešla.

Těžký terén? Raději prosím ne

Silácké vzezření Crosswagonu a vědomí, že máte plnohodnotný pohon všech kol způsobí, že od auta čekáte hodně za každé situace. Skutečnost je ale jiná. Crosswagon se nerad pouští do opravdu náročné trasy. Omezení je mnoho. V prvé řadě jde o samotnou karosérii původně osobního kombi, které ani po zvýšení světlé výšky nedosahuje kvůli velkým převisům právě ukázkových nájezdových úhlů (vpředu jen 17,6°). V terénu by se uplatnila redukce, protože i při manévrech a artistických kouscích, které jsme s Crosswagonem zkoušeli, dost trpěla spojka. Při manévrech v terénu si připomenete malý rejd i tužší řízení. Kuriózní je velikost mezery mezi kolem a podběhem, ve které uvízne i klíč od vozu. Co se ve stejném místě děje při průjezdu blátivým terénem? Ne, Alfa Romeo Crosswagon není terénní automobil, ale to snad ani nikdo nečekal. Nejméně to bude vadit jejím majitelům, kteří i s tímto závěrem mohou v klidu projíždět drtivou většinu legálně průjezdných tras ve střední Evropě. Jízdy po polních nebo lesních cestách, v lehkém terénu, zvládá Alfa s bravurou a přitom komfortně.

Motor silný, auto těžké

obrázek [330 x 220] Čtyřválec 1910 cm3, který je rozšířeným vznětovým motorem koncernových značek Fiat a GM, je špičkovým zástupcem své objemové třídy. Před časem dokázal vzbudit pozornost i v ryze sportovní Alfě GT. Jeho parametry slibují hodně: nejvyšší výkon 110 kW při 4000 ot./min, točivý moment s maximem 305 Nm při 2000 ot./min. Momentová křivka navíc neklesá od 1500 ot./min do 4000 ot./min pod 240 Nm. Crosswagon má ale v kolonce pohotovostní hmotnost číslo 1530 kg, takže dynamika sportovního vozu je ta tam.

Při zrychlování během předjíždění je cítit velká hmota automobilu i rotujících částí, které je třeba urychlit. Akcelerace z klidu na 100 km/h podle údaje výrobce trvá 10,5 sekundy, což lze potvrdit, ale subjektivní vnímání aktuální rychlosti je značně nepřesné. Může za to vyšší posaz cestujících i zvuková izolace interiéru. Diesel se projevuje za všech okolností typickým zvukem, vibrace však k posádce nedojdou. JTDéčko se o slovo přihlásí razantněji nad 3500 ot/min, ale tam naštěstí již není třeba dlouhodobě pobývat. Motor se při jízdě po dálnici povaluje v pásmu kolem 2750 ot./min jedete-li předpisových 130 km/h na nejvyšší, tj. šestý, převodový stupeň. Během testu jsme z palubního počítače odečetli spotřebu mezi 7,5 a 8,5 l na 100 km, městský provoz znamená dolít asi 10 l každých 100 km. Pohon všech kol si vyžádal nejen změny na nápravě, ale také zmenšení palivové nádrže na konečných 50 l, což limituje akční rádius Crosswagonu.

Pohled pod kapotu prozradí snahu konstrukce oddělit akusticky strojovnu od okolí. Izolační materiály pokrývají vlastně vše, co je po odklopení kapoty vidět. Z tradičního obložení kapoty se tak stala jakási složitě tvarovaná dečka. Designéři si neodpustili vytvarovat do izolace také velké logo milánské automobilky.

Alfa Romeo nabízí v Crosswagonu jediný motor, který je sice dobře zvolen, ale přesto by se k charakteru vozu hodil také některý zážehový šestiválec. Blízká budoucnost by mohla přinést zabudování moderního pětiválce 2.4 JTD (147 kW, 400 Nm), který by vyřešil nářky na omezenou dynamiku jízdy Crosswagonu.

Expediční život s Crosswagonem

Romantika objevovatelů neznámých krajů je na palubě Crosswagonu dokreslena přítomností digitálního kompasu ve vnitřním zpětném zrcátku. Zbytek je hodně podobný klasickému Sportwagonu, včetně dosti omezeného podélného prostoru na zadních sedadlech. O skutečném tržním zaměření tohoto automobilu cosi vypovídá vůbec možnost objednat si světle béžový interiér, včetně béžových koberců. O smysluplnosti takového barevného uspořádání u vozu provozovaného v náročnějších (např. horských) podmínkách lze s úspěchem pochybovat. Naštěstí jsou v nabídce také další dvě barevná uspořádání (černé a šedé). Lahůdkou pro fajnšmekry je možnost objednání koženého čalounění a kůží obšité přístrojové desky za necelých 200 tisíc korun.

obrázek [320 x 285] Zavazadlový prostor (360/1180 l) byl zachován. Standardně velká kola si ale vyžádala netradiční řešení problému kam s tím náhradním. Aby se kolo vešlo pod podlahu kufru, musel být zmenšen průměr pneumatiky, která je vypuštěna, a před jejím použitím je třeba využít malý kompresor pro její uvedení do provozního stavu.

Nepraktické je otevírání víka zavazadlového prostoru výhradně z místa řidiče nebo dálkovým ovladačem na klíči, naopak vstupní otvor je díky pokračování víka do střechy, více než dostatečný. Zadní opěradla lze sklopit při nesklopených sedácích nebo se sklopenými sedáky. V druhém případě získáte téměř rovnou ložnou plochu (délka 1550 mm). Mezi podběhy jsme naměřili podprůměrnou nejmenší šířku 830 mm. Výšku nákladové hrany 780 mm částečně omlouvá vyšší světlá výška podvozku.

V italském voze jsme samozřejmě hledali i nedostatky v kvalitě, ale toto hledání bylo bezvýsledné. Nezaznamenali jsme žádné ruchy, jejichž zdrojem by mohl být uvolněný plastový díl nebo nepřesně vyrobená součást nebo smontovaná skupina. Bravo!

Allroadisté pozor: je tu Crosswagon!

Nový příspěvek Alfy Romeo do skupiny terénních kombi se povedl. Není tak praktický, ani prostorný jako Subaru, Volvo nebo Audi, ale nabízí dobrou cenu, výborný podvozek a pohon všech kol, který své výhody ukáže zejména na silnici. Crosswagon je pohodlný cestovní automobil, který nezklame na dálnici ani mimo zpevněné cesty. Důležitý je také vzhled! I když barva našeho Crosswagonu je spíše maskovací, v provozu se po nás ohlíželi nejen majitelé Allroadů, ale i nejeden opravdový offroadista. Důvodem ke koupi Crosswagonu bude jistě i individualita. První Audi Allroad se stalo etalonem, ale i přes vyšší cenu je již značně rozšířeným vozem, což výjimečnost majitele dost degraduje. Crosswagon je i z tohoto hlediska dobrou volbou.

Plusy

  • pohon všech kol se třemi diferenciály
  • jisté jízdní vlastnosti, výborná ovladatelnost
  • vzhled
  • komfort

Mínusy

  • málo místa na zadních sedadlech
  • malý zavazadlový prostor
  • velký poloměr otáčení
Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com

Alfa Romeo Crosswagon Q4

Cena v základní výbavě: 1 129 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 224 300 Kč

Základní výbava:čelní, boční a hlavové airbagy, VDC (stabilizační systém), ABS, EBD, ASR, MSR, parkovací senzory , hliníkové střešní lyžiny, mlhová světla vpředu, dvouzónová automatická klimatizace, sedadla čalouněná materiálem Alfatex, volant a hlavice řadící páky v kůži, elektrické ovládání všech oken, zpětné zrcátko s automatický stmíváním, kompasem, dešťový senzor, zvýšený podvozek (+6,7 cm oproti Alfě Sportwagon), sedmnáctipalcová kola s lehkých slitin,.

Výbava testovaného vozu:ostřikovače světel (+8.800,-Kč), xenonové světlomety (+24.000,-Kč), ovládání rádia na volantu (+6.000,-Kč), tempomat (+10.500,-Kč), Bluetooth (+12.000,-Kč), vyhřívaná přední sedadla+bederní opěrka (+10.000,-Kč), rádio s CD, 6x repro (+12.000,-Kč), metalický lak (+10.000,-Kč),

Česko míří k unijnímu soudu kvůli pravidlům o energetické náročnosti budov Česko míří k unijnímu soudu kvůli pravidlům o energetické náročnosti budov

Evropská komise poslala Českou republiku k unijnímu…

Výnosy státu z EET loni vzrostly o stovky milionů korun Výnosy státu z EET loni vzrostly o stovky milionů korun

Elektronická evidence tržeb v roce 2018 do veřejných…

Glosa Martina Čabana: Babišova splátka Glosa Martina Čabana: Babišova splátka

Když komunistický poslanec Pavel Kováčik od sněmovního…

Komentář Lukáše Kovandy: Davos? Jděte se klouzat! Komentář Lukáše Kovandy: Davos? Jděte se klouzat!

Málokdy v uplynulých letech bylo na fóru v Davosu cítit…

 
Technické údaje
Motor Alfa Romeo Crosswagon Q4
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1910
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 110 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 305 / 2000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 192
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.3 / 5.8 / 7.1
Emise CO2:188
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 360 / 1180
Objem nádrže (l):50
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1530 / 495
Rozměr pneu:225/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4441
b) šířka (mm): 1765
c) výška (mm): 1497
d) rozvor (mm): 2595
e) rozchod vpředu (mm): 1529
f) rozchod vzadu (mm): 1504
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 900 / 1110
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 670 / 880
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 980
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):830
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1480
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 520
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 580
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Alfa Romeo Crosswagon Q4
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 7
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 7
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 7
Snadnost řazení: 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 6
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,77
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Kia ProCeed má české ceny. Shooting brake nabízí pouze benzinové čtyřválce Kia ProCeed má české ceny. Shooting brake nabízí pouze benzinové čtyřválce

Právě dnes odletěla skupina českých novinářů na…

VW Touareg V8 TDI je konečně v Česku! Připravte si nejméně 2,3 milionu Kč VW Touareg V8 TDI je konečně v Česku! Připravte si nejméně 2,3 milionu Kč

Jsou tomu dva týdny, co jsme psali o rozšíření nabídky…

 Speciální edice Alfa Crosswagon Q4 Speciální edice Alfa Crosswagon Q4

Alfa Romeo připravila u příležitosti půlročního působení…

Alfa Romeo: Výhodná akce na rozloučenou Alfa Romeo: Výhodná akce na rozloučenou

Populární Alfa 156 se loučí ve velkém stylu - výhodným…

  
Poprvé za volantem nové Toyoty RAV4. Hezký design, pohodlný podvozek, ale co ta spotřeba?

Poprvé za volantem Toyoty RAV4. Hezký design, pohodlný podvozek, ale co ta spotřeba?

Dnes 12:53

Pátou generaci Toyoty RAV4 jsme si v okolí Barcelony vyzkoušeli v hybridním provedení.
Blesk.cz

Fotbalista Tomáš (39) ochrnul po autonehodě: Po 18 letech udělal krok! Díky virtuální realitě

Fotbalista Tomáš (39) ochrnul po autonehodě: Po 18…

Patřil mezi fotbalové naděje, měl našlápnuto ke kariéře v zahraničí. Pak přišla nehoda a boj o život. Tomáš…

Vegetariánka s nádorem mozku má protekci! Vraťte nám důchodce Zdeňka, zuří diváci MasterChefa

Vegetariánka s nádorem mozku má protekci! Vraťte nám…

Amatérští kuchaři, kteří postoupili z prvního kola MasterChef Česko, tentokrát bojovali o postup do TOP 16. Do…

 

iSport.cz

UFC ohlásila další zápas pro Prahu, ještě musí vyřešit zranění

UFC ohlásila další zápas pro Prahu, ještě musí…

Pražský galavečer UFC Fight Night, který se uskuteční 23. února v O2 areně má další zápas a zároveň musí řešit…

Kvitová je ve finále Australian Open! Plíšková dřela, ale skončila

Kvitová je ve finále Australian Open! Plíšková…

České finále na Australian Open se nekoná. O titul na prvním grandslamu sezony si zahraje jen Petra Kvitová,…

 

Reflex.cz

Důležité: Soudní moc musí zůstat nezávislá. Všem Mynářům a Zemanům navzdory

Důležité: Soudní moc musí zůstat nezávislá. Všem…

Moc v demokratickém právním státě (Rule of Law) se dělí na zákonodárnou, výkonnou a soudní. Důsledná oddělenost…

Snížení DPH nesníží ceny jízdenek, dočasné zvýšení daní je trvalé. Tisíc výmluv, proč v Česku nelze nic zlevnit

Snížení DPH nesníží ceny jízdenek, dočasné zvýšení…

Od 1. února začne platit nová sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na jízdné ve vlacích a autobusech. Ze…