Chrysler Grand Voyager 2,8 CRD – Velká země, velké auto

Chrysler Grand Voyager 2,8 CRD – Velká země, velké auto

 
 

Americký cestovatel opět zkouší štěstí v Evropě. Už v základní verzi dostanete sedm sedadel, spoustu místa, ale taky několik typicky amerických detailů a zvyklostí, zatažených do Evropy ze zámoří.

Jeden ze zakladatelů segmentu se vrací do Evropy se střídavými úspěchy už přes 20 let. Nejnovější provedení je tady sice už za samostatný koncern Chrysler, ale příbuznost s některými modely německého Daimleru je přesto na detailech znát. To hlavní na Grand Voyageru je ale jeho velikost, díky které tvoří samostatnou kategorii mezi velkými MPV (jako Renault Grand Espace nebo Ford Galaxy) a malými mikrobusy (jako Volkswagen Multivan/Caravelle). Cena, ač by mohla být přímým přepočtem z levného amerického dolaru mnohem nižší, odpovídá spíše poměrům na trzích starého kontinentu.

Grand jako velký

Na úvod několik čísel. Délka 5,143 m, šířka 1,954 m, rozvor náprav přes 3 m – s něčím takovým se největší evropská MPV budou jen stěží porovnávat. Majestát nového Grand Voyageru zvyšuje funkční jednoduchý design, mohutná maska s řídkým mřížkováním, velké lampy vpředu a prosklená plocha jako u vyhlídkového autobusu.

Trend sportovních tvarů i v kategorii MPV nový Voyager nepoznamenal ani náznakem. Krabice za motorem – jako optimální tvar užitečného prostoru – byla zaoblena jen minimálně. Příď nenavazuje na předchůdce prakticky v ničem. Povědomé jsou snad jen spodní hrany světlometů, které se ovály svítilen zakusují do nárazníku. Vzadu je boční profil přiblížen PT Cruiseru nebo chcete-li klasickým malým truckům z USA. Boční posuvné dveře (standardně na obou stranách) jsou dominantním prvkem boků vozu. Jejich vodicí kolejnice pod třetím oknem je nenápadná.

obrázek [555 x 371]
 

Cestování po Americku

Čtyři z pěti metrů délky karoserie tvoří prostor pro posádku a náklad. Vysoká podlaha je důležitým bezpečnostním prvkem, který zvyšuje šance posádky při čelním, ale hlavně při bočním nárazu, ale jak dále uvidíme, nese s sebou také další specifické vlastnosti. V prvé řadě jde o vyšší polohu sedadel, na která se leze trochu jako do terénního vozu. Vpředu je tradičně dost místa i pro větší postavy. Pouze tady mají sedadla plnohodnotné rozměry.

Ve druhé řadě se dostáváme definitivně na americkou výsostnou půdu. Místo lavice pro tři jsou zde dvě malá sedadla. Jejich opěradla mají výšku jen 540 mm, sedáky s dobrou délkou 480 mm jsou velmi blízko podlaze, takže ani průměrně vzrostlý cestujících nebude sedět se stehny podepřenými sedákem. Rovná podlaha má zkrátka i stinné stránky. Dvoumístné uspořádání ve druhé řadě je o to více zarážející, že zde je k dispozici rekordní vnitřní šířka ve výši loktů – 1700 mm – a tedy pro tři pasažéry by zde bylo místa více než dost.

obrázek [555 x 447]
 

Třetí řada je paradoxně tvořena lavicí pro tři, i když zde je využitelná šířka ve výši loktů již ve třídě standardních 1240 mm. Tři dospělí se zde usadí jen s velkými problémy, nepohodlí dané rovnou podlahou se v této řadě dále stupňuje, i když ve srovnání s konkurencí na tom dva pasažéři nejsou zase tak špatně.

Všechny výtky k pohodlí jsou vztaženy k prostoru, který je v Grand Voyageru k dispozici. Interiér má i v nejnižším místě na konci zavazadelníku vnitřní výšku téměř 1 m (uprostřed je to ale mnohem více), takže je velká škoda, že sedadla končí tak nízko u země. Je to poněkud přízemní řešení.

Variabilita

Odpovědí na výtky směřující k neefektivnímu využití prostoru je mimořádná variabilita uspořádání interiéru. Do silné podlahy se vejdou nejen zadní sedadla třetí řady, ale také dvě samostatná sedadla řady druhé. Když jste ve více než dvoumístném obsazení, lze využít možností posunování nebo sklápění sedadel druhé řady. Třemi jednoduchými kroky lze vyklopit dělenou zadní lavici z podlahy do pohotovostní polohy pro cestující.

Zavazadlový prostor má i se sedmi cestujícími na palubě délku 640 mm (u mírně svažujícího se dna), šířku více než 1,2 m (mezi podběhy) a výšku 600 mm (po plato) resp. 960 mm (po střechu). Čtyřmístné obsazení s sebou nese ložnou délku více než 1,4 m, dvoumístné přes 2,5 m. Podlaha je přitom téměř vodorovná, ale v každém případě bez rušivých schodů.

obrázek [555 x 378]
 

Jízda

Jízdní vlastnosti auta s délkou 5,1 m, výškou 1,75 m, pohotovostní hmotností 2,2 t a užitečnou hmotností 600 kg (tj. mimochodem na sedmimístné vozidlo celkem málo) zákonitě nemohou být srovnávány s běžnými osobními automobily. Jízda s Grand Voyagerem připomíná americký truck už po startu, protože modernizovaný velkoobjemový čtyřválec je i přes špičkový systém vstřikování common-rail (vstřikovací tlaky 200 MPa) dost slyšet. Kupodivu a vyvažovacím hřídelům-dík jsou vibrace v ústraní. Razanci momentového maxima 360 Nm částečně tlumí hydrodynamický měnič momentu ve standardní šestistupňové automatické převodovce. Její reakce jsou vzhledem určení automobilu uspokojivé, řidiče pozlobí jen občasným střídáním rychlostí při jízdě do táhlého kopce.

S velkou hmotou si čtyřválec poradí, ale dává mu to hodně zabrat.Akcelerace z klidu na 100 km/h trvá přes 13 sekund i s prázdným autem, cestovní rychlosti kolem 140 km/h nejsou pro turbodiesel problémem, ale za volantem na dálnici rychle pochopíte jednání řidiče kamionu, který by sice chtěl předjíždět rychle, ale počet koní, které má k dispozici, mu to zkrátka neumožní.

Stále slyšitelná přítomnost turbodieselu naštěstí nese i pozitiva. Spotřeba při úsporné jízdě konstantní rychlostí 100 km/h znamená odběr 7,5 l/100 km, při cestovních 130 km/h je to asi o litr a půl více, ve městě počítejte se 13 l/100 km.

obrázek [555 x 284]
 

Perličky

Ovládání velkého Voyagera má několik netradičních specifik, která musíme zmínit. Volič automatické převodovky je na přístrojové desce hned vedle volantu. Jde o praktickou novinku, která má i polohu pro sekvenční řazení. Když potřebujete nastavit hodiny v autě, je to úkon o trojí synchronizaci – jeden ukazatel času je v rádiu, druhý (s analogovým ciferníkem) pod ním na konzole a třetí na displeji v rychloměru. Čitelnost všech displejů je dobrá i za ostrého slunečního světla, ale přítomnost dvou numerických digitálních zobrazovačů v přístrojovém štítu a třízónové klimatizaci připomíná dobu sovětských kalkulaček. Okouzlení elektronickým věkem připomínají téměř tři desítky tlačítek na autorádiu a 13 tlačítek (některé z nich jsou z portfolia Mercedesu) na řidičově loketní opěrce.

obrázek [555 x 368]
 

Závěr

Chrysler Grand Voyager přerostl přes všechny konkurenty ve třídě dospělých vanů. Krátká verze se již pro malý zájem nebude nabízet, takže matador třídy MPV se zvolna obrací na zákazníky, kteří chtějí spíše firemní dopravní prostředek než rodinný automobil. Kamenem úrazu bude nevýhodná čtyřmístná konfigurace provedení N1, které se připravuje.

Turbodiesel pod kapotou Američana je úsporný, je standardně dodáván s automatickou převodovkou se šesti stupni, ale tím jsou jeho pozitiva vyčerpána. Má hlučný provoz, výkon dostatečný jen pro málo dynamickou jízdu a ve spojení s automatem i celkově poněkud užitkový charakter, který si libuje v nízkých a pokud možno konstantních otáčkách. Jízdním vlastnostem není třeba nic vytýkat, vinuté pružiny na zadní nápravě konečně zvládají svůj úkol dobře i když jedete nezatíženi. Prostor uvnitř je mimořádný, jeho využití by mohlo být lepší. Variabilitou je i základní Grand Voyager zpět na špičce třídy.

První cena vozu945.000,- (Chrysler Grand Voyager LX, 120 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací945.000,- (Chrysler Grand Voyager LX, 120 kW)
Základní cena testovaného vozu945.000,- (Chrysler Grand Voyager LX, 120 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.060.000,- (Chrysler Grand Voyager LX, 120 kW)

Plusy

  • Prostorný interiér, velká vnitřní šířka a výška
  • Variabilita interiéru
  • Velký zavazadlový prostor i v sedmimístném uspořádání
  • Šestistupňová automatická převodovka jako standard
  • Přiměřená spotřeba, velký akční radius

Minusy

  • Nízký výkon motoru, vyšší hluk
  • Zajímavý poměr ceny a nabízené hodnoty (výbavy)
  • Pouze výškové nastavování volantu
  • Množství tlačítek a ovladačů na přístrojové desce
  • Malá užitečná hmotnost
Spolupracujeme s TipCars.com

Chrysler Grand Voyager 2,8 CRD

Cena v základní výbavě: 945 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 060 000 Kč

Základní výbava:Čelní airbagy pro řidiče a spolujezdce, hlavové airbagy pro všechny tři řady sedadel, ABS, TCS, BAS, ESP, 7 sedadel ( 2+2+3 ) - sklápění sedadel do podlahy ve 2.řadě - Stow´N´Go Systém, klimatizace s automatickou regulací teploty - 3 zónová (samostatné ovládání teploty zadního prostoru), elektricky nastavitelná a vyhřívaná venkovní zrcátka, elektricky ovládaná okna, rádio AM/FM/RDS/MP3 1x CD, sedadlo spolujezdce horizontálně sklopné vpřed, sedadla zadní řady dělená, manuálně polohovatelná vzad, sklopná 60/40, sedadla přední - řidič, spolujezdec - manuálně nastavitelná,

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (+18.700,-Kč), tmavá zadní skla oken s UV filtrem (+9.400,-Kč), Výhodný paket - kryt zavazadlového prostoru, koberce přední a zadní řady, ParkSence Assistent - parkovací senzory zadního nárazníku, automaticky tlumené elektrochromatické zpětné zrcátko, cestovní čítač km / kompas / venkovní teplota / informační centrum, tempomat - (+23.000,-Kč), Praktický paket - elektrické ovládaní posuvných pravých i levých dveří ve druhé řadě, elektricky ovládané zadní dveře zavazadlového prostoru vč. dálk. ovládání, manuálně nastavitelné sedadlo řidiče v bederní části, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče 8-mi směry, elektricky ovládaná ventilační okna 3tí řady sedadel - (+29.300,-Kč), Cestovní výhodný paket - el. ovládaná okna posuvných dveří 2. řady sedadel, černé podélné střešní ližiny vč. příčníků, automaticky nastavitelné zadní tlumiče dle zatížení, Park Sense Assistent - parkovací senzory zadního nárazníku, el. sklápěná a vyhřívaná zpětná zrcátka, el. ovládaná ventilační okna ve 3. řadě sedadel, el. ovládaná přední okna - řidič / spolujezdec - express one-touch (+34.600,-Kč)

Německo mění politiku vůči Turecku, vadí mu zatýkání protivládních aktivistů Německo mění politiku vůči Turecku, vadí mu zatýkání protivládních aktivistů

Kvůli úternímu zadržení bojovníků za lidská práva v…

Volkswagen dále hledá nového majitele pro Ducati, zájem má italský klan Benettonů Volkswagen dále hledá nového majitele pro Ducati, zájem má italský klan Benettonů

O koupi italského výrobce motocyklů Ducati od německé…

Zpěvák kapely Linkin Park Chester Bennington spáchal sebevraždu Zpěvák kapely Linkin Park Chester Bennington spáchal sebevraždu

Chester Bennington, zpěvák americké rockové kapely Linkin…

 

Štítky Chrysler Testy MPV

Technické údaje
Motor Chrysler Grand Voyager 2,8 CRD
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2777
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 120 / 3800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 360 / 1600 - 3000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 185
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 12.8 / 7.3 / 9.3
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 638 / 3296
Objem nádrže (l):77
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 2100 / 675
Rozměr pneu:225/65 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 5143
b) šířka (mm): 1954
c) výška (mm): 1750
d) rozvor (mm): 3078
e) rozchod vpředu (mm): 1651
f) rozchod vzadu (mm): 1645
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 880 / 1000
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 760 / 950
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 870
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):1000
k) šířka vpředu (mm): 1620
l) šířka vzadu (mm): 1700
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 540
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Chrysler Grand Voyager 2,8 CRD
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 7
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 7
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 6
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 6
Hlučnost v nižších otáčkách: 7
Hlučnost v vyšších otáčkách: 6
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 7
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 5
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 10
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 10
Variabilita zavazadlového prostoru: 10
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,46
 Doporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Fiesta zůstává ve své třídě královnou jízdy: První svezení s novou generací Fiesta zůstává ve své třídě královnou jízdy: První svezení s novou generací

Během novinářské prezentace vozu na severu Španělska jsme…

Audi je v Evropě nuceno zastavit prodej některých svých modelů Audi je v Evropě nuceno zastavit prodej některých svých modelů

Audi musí na pár týdnů zastavit prodej svých benzinových…

 Chrysler Grand Voyager 2010: O 10 % nižší spotřeba Chrysler Grand Voyager 2010: O 10 % nižší spotřeba

Ač je modelový rok 2011 už za dveřmi, Chrysler přichystal…

Video: Chrysler Grand Voyager 25th Anniversary Edition – výroční model Video: Chrysler Grand Voyager 25th Anniversary Edition – výroční model

V Paříži se na stánku automobilky Chrysler představil…

  
Aston Martin AMR1 (1988-1989): Kratičký comeback

Aston Martin AMR1 (1988-1989): Kratičký comeback

Včera

Návrat Aston Martinu do nejvyšší ligy vytrvalostních závodů nepřinesl žádné vítězství, nicméně úplný propadák to nebyl. Jenže Ford koupil Jaguar a přišel rychlý konec...
Blesk.cz

Blesk testoval marinovaná masa: Ruská ruleta na talíři!

Blesk testoval marinovaná masa: Ruská ruleta na talíři!

O balených marinovaných masech se traduje leccos. Náš test sice ukázal, že zdravotně závadné nejsou, ale…

Pět Češek v tuk tuku chce dobýt Jižní Ameriku: „Ženské do expedic patří,“ říkají

Pět Češek v tuk tuku chce dobýt Jižní Ameriku:…

Že ženské do expedice nepatří? Omyl! O tom vás přesvědčí pětice dobrodružek z Česka, které se rozhodly projet…

 

iSport.cz

Že jsem nevyhrál žádnou etapu? Pro mě je hlavní žlutý dres, tvrdí Froome

Že jsem nevyhrál žádnou etapu? Pro mě je hlavní…

Stačí, aby žlutý trikot udržel ještě dvě etapy a může slavit zisk hattriku. Chris Froome od začátku letošního…

VIDEO: Sparta - Arnhem 1:1. Domácí zabrali ve druhé půli, trefil se Šural

VIDEO: Sparta - Arnhem 1:1. Domácí zabrali ve druhé…

Fotbalisté Sparty remizovali v generálce na start nové sezony s Arnhemem 1:1. Pátý tým uplynulé sezony…

 

Reflex.cz

Akty X 2017: Přihlaste své fotografie do soutěže a podívejte se na snímky z uplynulých let

Akty X 2017: Přihlaste své fotografie do soutěže a…

Akty X, dlouhodobě nejpopulárnější soutěž časopisu Reflex, které se každý rok účastní stovky profesionálních i…

Děs a hrůza v české literatuře: naše krvavé romány a lidové horůrky zmapoval Polák

Děs a hrůza v české literatuře: naše krvavé romány a…

První komplexní monografie věnovaná české hrůzostrašné literatuře! Na téměř pěti stech stránkách Hrůzy v české…