Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Lexus IS 220d

Ondřej Láník
Síla vznětového čtyřválce Toyoty je tak velká, že se tento motor uchází o přízeň zákazníků značky Lexus.

Nový Lexus IS jsme poprvé důkladně prověřili na sklonku letošní zimy. Tehdy to byl model IS 250 se zážehovým vidlicovým šestiválcem, který považujeme za optimální motorizaci pro ty řidiče, kteří milují vůni benzinu, kultivovanost a harmonickou souhru motoru s převodovkou. Více se o našich dojmech dočtete v redakčním testu, zveřejněném v magazínu Auto.cz v březnu 2006. Poslední červencový týden nám společnost dělal jediný čtyřválcový Lexus, poháněný vznětovým motorem 2,2 D-4D CAT, kterému se budeme věnovat v tomto článku.

Nafta vládne segmentu

Manažerské limuzíny se v Evropě nakupují převážně se vznětovými motory, což přimělo Lexus zamyslet se nad skladbou nejmenší modelové řady. Ta má být stěžejním produktem, který bude tvořit jádro odbytu na starém kontinentě. Protože v koncernové zásobárně motorů Toyota Motor Corporation je jeden z nejpokrokovějších dieselů současnosti, padla důležitá úloha na něj. Turbodiesel 2,2 D-4D CAT známý z Toyot Avensis, RAV4 nebo Corolla Verso má dělat dobré jméno Lexusu na náročných vznětových trzích jako je Německo, Velká Britanie, Francie nebo Švýcarsko. Na českém trhu se v segmentu manažerských limuzín pohybuje podíl vznětových motorů mezi 70 a 80%.

Tlaky, filtry, oxidy

lexus testy strednitrida lexus testy strednitrida Na rozdíl od Toyot je v malém Lexusu motor uložen podélně, ale i zde je kombinován se šestistupňovou ručně řazenou převodovkou, která posílá hnací sílu na zadní kola. Nejvyšší výkon 130 kW při 3600 ot./min patří ke špičce této objemové kategorie, a stejnou lichotkou se může pyšnit maximum točivého momentu 400 Nm, které je k dispozici v rozmezí 2000 a 2600 ot./min. Za vysokými hodnotami stojí vyspělá technika. Systém vstřikování paliva common-rail pracuje s maximálními tlaky 1800 bar (180 MPa), spalovací prostor má poměrně malý kompresní poměr 15,8:1, přeplňování je zajišťováno jediným turbodmychadlem s elektricky nastavovanými rozváděcími lopatkami turbodmychadla. Vstřikovače jsou ovládány piezoelektricky, žhavící svíčky jsou zahřívány až na 1175 °C, což je podle Toyoty o 100°C vyšší hodnota, než v předchozích aplikacích. Díky tomu jsou i při malé kompresi studené starty bezproblémové.

lexus testy strednitrida lexus testy strednitrida Motor Toyoty, který je používán také v novém Lexusu IS 220d, je unikátní také systémem čištění výfukových plynů, který podobně jako další komponenty vyvinula a dodává firma Denso. Přítomnost pevných částic a NOx ve výfukových plynech vznětového motoru je podstatně omezena již aplikací pokrokových technologií při spalování nafty a recirkulací výfukových plynů. To, co nakonec vychází z motoru nejdříve prochází zachycovačem oxidů dusíku NOx, kterému výrobce říká DPNR (Diesel Particulate and NOx Reduction) a následně ještě klasickým oxidačním katalyzátorem.

Hlavní součástí katalyzátoru DPNR je porézní keramická vložka potažená slitinami vzácných kovů. Při zaplnění filtru NOx dochází reakcemi výfukových plynů bohatých na uhlovodíky a oxid uhelnatý k přeměně NOx na kyslík, dusík a oxid uhličitý, pevné částice se spalují za vysoké teploty a vzniká oxid uhličitý. Reakce není podporována přídavkem aditiv, ale pouze krátkodobým režimem regulovaným řídící jednotkou motoru, která změní složení a teplotu výfukových plynů. Řídící jednotka reguluje celý systém na základě informací z čidel teploty a tlaku ve výfukovém potrubí před a za DPNR. Ve výfukovém potrubí je přídavný vstřikovač, který v případě potřeby vstřikuje palivo, které odstartuje regeneraci filtru.

Rozjezd

Od vznětového čtyřválce se obvykle neočekává mimořádná kultivovanost provozu. Musíme však uznat, že Lexusu se jej podařilo uložit a utlumit přímo ukázkově. Po startu tlačítkem na přístrojové desce se motor tlumeně ozývá z přídě. Nezaznamenali jsme ale významnější přenos vibrací do řazení nebo podlahy vozu, ačkoli od motoru samotného dělí posádku jen decimetry.

Rozjezd s vozem je snad tím největším oříškem, který musíte rozlousknout. Nejde ani tak o charakteristiku spojky jako o to, že nárůst točivého momentu mezi volnoběžnými otáčkami a 2000 ot./min je tak dramatický, že zpočátku řidič hledá optimální otáčky pro rozjezd. Začátky plné školáckých zhasnutí motoru absolvovali všichni členové redakce, kteří do vozu usedli. Plynulý a komfortní rozjezd se silným dieselem prostě vyžaduje cvik.

Těžké převody

Převodovka má přesně vymezené dráhy, po kterých se řadící páka sametově přesunuje. Převody jsou zřejmě kvůli vysokým točivým momentům a s ohledem na nízkou provozní spotřebu extrémně těžké. První rychlostní stupeň sice slouží jen ke krátkodobému „nakopnutí“ vozu z nulové do velmi nízké rychlosti, ale pak již začíná práce s hustě poskládanou převodovkou při dalších zařazených rychlostech. Jediným rychloběhem je až nejvyšší šestý převodový stupeň, s nímž lze jezdit 130 km/h s 1900 ot./min. Stejnou rychlostí pak můžete cestovat i se zařazeným pátým (2600 ot./min), čtvrtým (3100 ot./min) a třetím rychlostním stupněm (4050 ot./min). Motor se s chutí vydává až k 5000 ot./min, i když maximum výkonu dodává již o 1400 ot./min dříve. Akcelerace z nízkých otáček je vzhledem k těžkým převodům neochotná, a tak byste se měli vyvarovat situací, při nichž klesají otáčky motoru pod hodnotu 1900 ot./min. Právě zde totiž nastupuje točivý moment a začíná mohutně dokazovat co umí. Do 1900 ot./min se toho naopak příliš mnoho neděje.

S vozem jsme jezdili v průměru za 7,9 l/100 km, avšak větší část ze 400 kilometrů strávil Lexus ve městě. Zajímavým poznatkem je výrazně vyšší spotřeba paliva udávaná výrobcem pro vozy, dodané s osmnáctipalcovými koly. Místo 6,3 l/100 km (pro základní výbavu s pneu 205/55 R16) je udávána spotřeba 7,4 l/100 km a nižší maximální rychlost (215 km/h místo 220 km/h) pravděpodobně jako výsledek horší aerodynamiky a jiného stálého převodu.

Tichý, ale tvrdý

lexus testy strednitrida lexus testy strednitrida Uvnitř luxusně vybaveného vozu s krémově béžovým čalouněním jsme zaznamenali prvotřídní odhlučnění od okolních ruchů. Stačilo prostě jen zavřít všechny dveře a okolní svět jakoby se náhle zastavil. Ticho provází posádku i při jízdě, což ovlivňuje výborný součinitel odporu vzduchu cx=0,27, pečlivé slícování jednotlivých karosářských dílů a utěsnění všech dveří trojitým pryžovým těsněním. Opakujeme, že české silnice stále ještě nedosahují kvality, pro kterou byl navrhován podvozek tohoto Lexusu, takže hlavně cestující na zadních sedadlech si užijí své. Jednak zde nemají prostoru nazbyt a k tomu je čeká celkem nepříjemné natřásání jako daň poměrně tvrdého odpružení.

Závěr

Evropa dostala, co chtěla. Lexus IS 220d je vybaven jedním z nejlepších čtyřválcových dieselů dneška, ale jízdu s ním je třeba natrénovat. Vysoký točivý moment turbodieselu dokáže vozidlo rozhýbat skoro tak dobře, jako zážehový motor se šesti válci o větším zdvihovém objemu. Přesto se nám zážehový motor v IS 250 z uživatelského hlediska zdá harmoničtější volbou, která lépe odpovídá filozofii značky Lexus L-finesse. Ale to v Japonsku jistě dobře vědí…

lexus testy strednitrida lexus testy strednitrida

První cena vozu 884.000,-Kč (2.2 D-4D CAT 130 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací 884.000,-Kč (2.2 D-4D CAT 130 kW)
Základní cena testovaného vozu 884.000,-Kč (2.2 D-4D CAT 130 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 1.087.000,-Kč (2.2 D-4D CAT 130 kW, Luxury)

Plusy:

  • tichý, dostatečně výkonný a úsporný motor
  • pokrokový systém čištění výfukových plynů
  • bohatá výbava
  • odhlučnění interiéru
  • design

Minusy

  • malý zavazadlový prostor
  • omezená nabídka místa v interiéru
  • vyšší hmotnost vozu, horší jízdní dynamika
  • omezený komfort odpružení
Ondřej Láník
Lexus IS 220d
Cena základní sestavy 884 000 Kč
Výbava základní sestavy ABS, EBD, TRC, VSC, BA, čelní airbag řidiče s dvoufázovým systémem, dvoukomorový čelní airbag předního spolujezdce s dvoufázovým systémem, vypínatelný, boční airbagy pro řidiče a předního spolujezdce, přední a zadní hlavové airbagy, kolenní airbagy pro řidiče a předního spolujezdce, alarm s dvojitým zámkem dveří „Double Lock“, přední 3bodové bezpečnostní pásy s předpínači a omezovači tahu, výškově nastavitelné, zadní 3bodové bezpečnostní pásy (3x) s předpínači a omezovači tahu (vnější sedadla), s upevněním dětské sedačky na vnějších sedadlech, optický a akustický výstražný systém při nepřipoutání řidiče a spolujezdce, uchycení dětské sedačky ISOFIX s horním upevňovacím bodem (2x vzadu), dětská pojistka v zadních dveřích, přední mlhovky zabudované v nárazníku, halogenové světlomety s automatickým zapínáním a vypínáním pomocí světelného senzoru, s regulací dosahu světla, systém bezklíčového nastupování a startování „Smart Entry and Start“, upínací kroužky pro zajištění zavazadel v zavazadlovém prostoru, 16“ šestipaprsková kola z lehkých slitin s pneumatikami 205/55 R16, brzdová a zadní světla z LED diod, systém osvětlení vstupu pomocí LED diod, vnější zpětné zrcátko elektricky ovládané a sklopné (vyhřívané, s vypínací automatikou, se změnou polohy při zařazení zpětného chodu, s povrchem odpuzujícím vodu), přední boční okna s povrchem odpuzujícím vodu, vrstvené bezpečnostní čelní sklo, čelní a boční bezpečnostní skla s tepelnou izolací, tónovaná, se zvýšeným ochranným účinkem proti ultrafialovému a infračervenému záření, anténa zabudovaná do zadního skla, 6stupňová manuální převodovka, sedadla s látkovými potahy, tempomat, audiosystém (tuner FM/AM s RDS, CD přehrávač na 6 disků kompatibilní s MP3 a WMA, konektor pro přenosné audio zařízení, 13 reproduktorů), automatická klimatizace (oddělené ovládání pro řidiče a spolujezdce, aktivní pylový filtr, přepínání uzavřeného oběhu vzduchu a přívodu čerstvého vzduchu), volant ( tříramenný ve sportovním designu, nastavitelný ve dvou osách, potažený kůží, s vestavěným ovládáním audiosystému a multifunkčního displeje), palubní počítač, ukazatel vnější teploty, optitronové měřicí přístroje, EPS (elektrický posilovač řízení), elektricky ovládaná okna, středová konzola s vestavěnou odkládací přihrádkou, s 12V zásuvkou, se zásuvkou pro připojení externího přehrávače, střední loketní opěrka, sluneční clony s osvětlenými kosmetickými zrcátky, Paket Luxury - Kožená sedadla, vpředu elektricky nastavitelná s pamětí nastavení, s vyhříváním a ventilací, nastavitelná bederní podpěra, desetipaprsková kola z lehkých slitin, pneumatiky 225/45 R17 vpředu a 245/R17 vzadu, bi-xenonové přední světlomety s výsuvnými ostřikovači, I-AFS (adaptivní přední světlomety), dešťový senzor, samostmívací vnitřní zpětné zrcátko, samostmívací vnější zpětná zrcátka, elektricky nastavitelný volant ve dvou osách (výškově a podélně), elektrická zadní sluneční clona s automatickým vysouváním a spouštěním, osvětlení prahů předních dveří, obložení interiéru dřevem Kč
Cena testované sestavy 1 087 000 Kč
Výbava testované sestavy metalický lak (+23.000,-) Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2231
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 130 / 3600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 400 / 2000 - 2600
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 220
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.9 / 5.4 / 6.3
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 378 / 0
Objem nádrže (l): 65
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1660 / 415
Rozměr pneu: 225/45 R17, 245/45 R17
Lexus IS 220d
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4575
b) šířka (mm): 1800
c) výška (mm): 1425
d) rozvor (mm): 2730
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 910 / 1140
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 610 / 840
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 980
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 900
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1450
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 400
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: ano