19.11. 2018 David Bureš Google+ profil David Bureš

Multimediální systémy v praxi: Pomoc řidiči? Podle průzkumu nás spíš matou

 

Konektivita je stále častější pojem v automobilovém prostředí. Výzkum Auto Bildu ale ukazuje, že mnohé zákazníky máte.

Multimediální systémy s velkými dotykovými obrazovkami a spoustou funkcí se dnes už staly takřka standardem nových osobních aut. Opravdu je ale zákazníci potřebují a využívají jejich funkce? Na to se ptala studie Connected Car Marktbarometer 2018 německého časopisu Auto Bild.

A jak se ukázalo, už jen samotný pojem konektivita, který je dnes automobilkami tolik používán, dokáže mnohé klienty zmást. Hned 69 % dotázaných se přiznalo, že neví, co to přesně konektivita je. Jedenáct procent ji považuje za komunikační systémy auta, pět procent za bezpečnostní systémy vozů a třeba pro dvě procenta dotázaných to je jednoduše navigace.

Video

Přesto se ale inovativní funkce auta stávají stále používanějšími. Z výzkumu vyplynulo, že dobíjení chytrého telefonu pomocí USB portu je dnes běžné, používá ho 43 % respondentů, podobně jako telefonování pomocí v autě zabudovaného handsfree zařízení (42 %). Naopak bezdrátové nabíjení tolik zatím využíváno není (jen 5 % dotázaných), to ale může souviset s tím, že ho zákazníci zatím ve svých autech tolik nemají. Podobně je na tom i spárování s chytrým telefonem, které využívá jen 6 % zpovídaných řidičů.

Systémy Googlu a Applu nerozptylují tolik jako vestavěné infotainmenty automobilek, říká studie

Hlavním prvkem konektivity je multimediální systém. Jakým způsobem ho však řidiči ovládají? Nejvíce řidičů (40 %) preferuje ovládání pomocí ovladačů na volantu, zatímco 34 % upřednostňuje hlasové ovládání. Není tak divu rozvoji těchto systémů, naopak samotné dotykové obrazovky takovým hitem nejsou, ovládání pomocí nich preferuje 17 % dotázaných. Ovládání gesty je ještě méně oblíbené, preferují ho jen 3 % zpovídaných.

Důležitou součástí konektivity je navigace, a tak se jí Auto Bild zabýval blíže. Z výzkumu vyplynulo, že pevnou navigaci využívá 34 % dotázaných, 74 % by ji pak chtělo využívat. Skoro čtvrtina využívá funkci hledání blízké čerpací stanice, 18 % pak funkci informací o dopravě v reálném čase. Naopak možnost nahrání cílové destinace do navigace z jiných zařízení využívá 9 % dotázaných, head-up displej pak jen 3 % respondentů. To ale může souviset s tím, že takové funkce nejsou ještě úplně běžné. Třeba hledání volného parkovacího místa pomocí navigace dnes využívají jen 4 % dotázaných, 54 % respondentů by ji ale rádo mělo.

A na co by se měli výrobci zaměřit? Výzkum ukázalo, že by 24 % zpovídaných rádo využívalo komunikaci mezi automobily, která se teprve začíná objevovat. Hned 71 % by pak rádo využilo funkci lokace vozidla v případě jeho odcizení. Zajímavý je i fakt, že 54 % zpovídaných by využívalo rady asistenta s hospodárností jízdy, v praxi ho přitom používá 16 % respondentů. Žádaný je také asistent ve stylu Siri či Alexy, využívalo by jej 23 % dotázaných.

Budoucnost aut na vlastní kůži. Naučí se sama parkovat a budou jim chybět reproduktory!

Zároveň se ale řidiči obávají u autonomních vozidel neustálého sledování, které považují za narušení soukromí. Hned 62 % dotazovaných toto hodnotí negativně.

Studie Auto Bildu vyzpovídala 1.500 respondentů během asi 45 minut dlouhého dotazníku. Cílová skupina dotazovaných byli řidiči nad 18 let s minimálně jedním autem v domácnosti s tím, že se jednalo o reprezentativní výběr německé společnosti. Výzkum probíhal během prosince 2017.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Glosa Martina Čabana: Jedna rána za druhou Glosa Martina Čabana: Jedna rána za druhou

Po Praze, kde orgány činné v trestním řízení pořád…

Zakladatel Mall.cz Fryc investoval v USA do kosmetického start-upu. Teď inkasuje zisky Zakladatel Mall.cz Fryc investoval v USA do kosmetického start-upu. Teď inkasuje zisky

Start-up GlamSt uruguayské podnikatelky Agustiny Sartori…

Evropský parlament schválil největší dohodu o volném obchodu s Japonskem Evropský parlament schválil největší dohodu o volném obchodu s Japonskem

Evropský parlament dnes schválil obchodní dohodu s…

 
Zdroj: Auto Bild

Štítky Technika

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala dostala vychytávku, kterou ocení úplně každý. Hlavně v zimě Škoda Scala dostala vychytávku, kterou ocení úplně každý. Hlavně v zimě

Vozy Škoda jsou známé pro svá chytrá řešení. Mnohdy…

Z prťavého Mini obytný vůz? V 60. letech to šlo, říkali mu divoká husa Z prťavého Mini obytný vůz? V 60. letech to šlo, říkali mu divoká husa

Myslíte si, že největší stylovka je vzít Volkswagen T1 a…

 

 
BMW M2 Competition – Konečně takové, jaké má být!

TEST: BMW M2 Competition – Konečně takové, jaké má být!

Dnes 13:08

Pohon zadních kol, manuální převodovka, kompaktní tvary a ostrý řadový šestiválec od divize M. To vypadá na ranec dokonalé zábavy.
Blesk.cz

Hádka o zmláceného Tunu: Klub i ochranka se brání, moderátor hledá svědky

Hádka o zmláceného Tunu: Klub i ochranka se brání,…

Kontroverzní moderátor Jan Tuna (45) skončil po firemním vánočním večírku v nemocnici, protože prý podle…

Policie „zabrušuje“ do výroků Okamurova poslance. Sněmovnu žádá o vydání Roznera

Policie „zabrušuje“ do výroků Okamurova poslance.…

Sněmovní mandátový a imunitní výbor má na stole další žádost o vydání poslance k trestnímu stíhání. V hledáčku…

 

iSport.cz

Spasitel Alisson. Dvě miliardy? Dal bych za něj dvojnásobek, jásal Klopp

Spasitel Alisson. Dvě miliardy? Dal bych za něj…

Přesně kvůli takovým momentům přicházel. Brankář Liverpoolu Alisson Becker klíčovým zákrokem v nastavení zápasu…

Mistrovy přestupové šachy. Jak se Kometě daří posily a koho ještě chce?

Mistrovy přestupové šachy. Jak se Kometě daří posily…

Dva tituly, jeden tým. Tak by se dala shrnout nadvláda Komety nad posledními dvěma extraligovými ročníky.…

 

Reflex.cz

10 let okupace: Sovětský ústup z Afghánistánu na působivých snímcích

10 let okupace: Sovětský ústup z Afghánistánu na…

Plány na stažení vojsk začaly v Moskvě získávat reálné obrysy krátce po nástupu Michaila Gorbačova. Nový…

Jak porostou platy politiků? Prezident bude mít přes 270 tisíc. Podívejte se, kdo kolik bude příší rok brát

Jak porostou platy politiků? Prezident bude mít přes…

Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok pravděpodobně pouze o devět procent, jak to schválila Sněmovna.…