12.11. 2017 Jan Mička Jan Mička

Nové Subaru Impreza má božský podvozek. Budou ale dva motory stačit?

 

Subaru Impreza se vrací na český trh po více než čtyřleté pauze. Pátá generace modelu stojí na zcela nové platformě a po jízdní stránce patří k nejlepším zástupcům kompaktní třídy. První jízdu jsme absolvovali na Mallorce.

O vzestupu crossoverů a SUV se pořádně mluví teprve v poslední době, existují však automobilky, které na tuto vlnu naskočily ještě dříve, než to bylo cool. Hovořím nyní zejména o automobilce Subaru, která se, přestože to tak nemusí vypadat, považuje za SUV brand už od roku 2012. Tehdy opustila světové podniky rallye a u nás skončil prodej čtvrté generace ikonického modelu Impreza, který uvolnil místo crossoveru XV. Nyní se však karta obrací a „rézinka“ si znova najde cestu na český trh. Bude to brzy, dokonce ještě v listopadu.

Páté vydání jsem si poprvé prohlédnul v rámci jeho evropské premiéry na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem a vzbudilo ve mně velmi pozitivní pocity. Chválil jsem povedený design, který dosud nebyl vyloženě doménou Subaru, moderní interiér s kvalitními materiály, a zejména vnitřní prostor, kterým se vůz řadí ke špičce kompaktního segmentu. Impreza je vlastně něco mezi hatchbackem a kombi, podobá se fantastickému levorgu, ale technický základ má zcela jiný. Nový, globální.

Nové Subaru Impreza - srovnání rozměrů s předchůdcem
GeneraceV.IV.
Délka [mm]44604415
Šířka [mm]17751740
Výška [mm]14801475
Rozvor [mm]26702620
Rozchod vpředu [mm]15401495
Rozchod vzadu [mm]15451500

Samotné platformě jsme se dříve pořádně věnovali v technickém článku kolegy Martina Vaculíka a později i v jízdních dojmech z nové generace crossoveru XV, který dorazí na český trh začátkem příštího roku. Důvodů pro vývoj zcela nového základu je hned několik. Jednak regulování výrobních nákladů, které se použitím u více modelů snižují, ale také bezpečnost (ať už se bavíme o deformačních zónách nebo aktivních asistentech), technická vyspělost schopná implementace hybridních systémů, a v neposlední řadě také zlepšení jízdních vlastností.

Nová platforma vozů Subaru do detailu: MQB po japonsku!

Subaru si velmi zakládá na zlepšení agility a větší tuhosti karoserie nové imprezy, což jsou oblasti, které spolu přímo souvisí. Nebudu zakrývat, že mám vozy Subaru rád a v některých ohledech jim dokážu ledacos odpustit, nikdy však neslevím z hodnocení jízdních vlastností, které se obecně řadí ke špičce toho, co dnes můžete na českém trhu koupit. Forester jezdí na poměry SUV fantasticky, levorg je řidičské auto a rodinný kombík zároveň, a za volant BRZ se cpu vždycky, mám-li možnost. Bude umět impreza také potěšit, nebo jde pouze o řidičsky nevýrazný hatchback?

Klidnější začátky

Subaru Impreza se u nás zatím bude nabízet pouze se dvěma atmosférickými čtyřválcovými motory s protilehlými válci – šestnáctistovkou o výkonu 84 kW a točivém momentu 150 N.m, a dvoulitrem se 115 kilowatty a 196 newtonmetry. Vždy jsou hnaná všechna kola prostřednictvím symetrického pohonu 4x4 s aktivním vektorováním točivého momentu a oba agregáty jsou spojeny výhradně s vylepšenou převodovkou Lineartronic (CVT), která má širší spektrum převodových poměrů a je zhruba o 8 kilogramů lehčí než dříve.

Video

Na budoucí doplnění nabídky o manuál či turbodiesel zapomeňte. V prvním případě proto, že si Subaru zakládá na systému podpory řidiče EyeSight, který může dodávat pouze s automatem (impreza má už třetí generaci systému, bude součástí standardní výbavy), v druhém případě vzhledem k chystané alternativě v podobě hybridu.

První část testování na Mallorce jsem absolvoval s vozem poháněným menším a výkonově slabším z nabízených agregátů. Narazit na takový motor v době downsizingu není snadné, a přestože to na první pohled vypadá, že jej Subaru pouze vzalo z minulé imprezy a instalovalo do nové, není to pravda. Výkon 84 kW zůstává zachován, nyní však vrcholí o 600 otáček výše (6200 za minutu), změnil se kompresní poměr z 10,5:1 na 11,0:1, tužší blok se má postarat o snížení vibrací a hluku a hmotnost nižší o zhruba 12 kilogramů má zase zlepšovat agilitu a řízení auta jako celku.

Motor je skutečně velmi tichý, avšak ne automaticky. Dost záleží na tom, jak pracujete s plynovým pedálem, protože převodovka Lineartronic nemá v tomto případě přednastavené převodové poměry a neuvážené dupnutí změní jinak libý charakter boxeru v hůře snesitelný jekot. Přitom ani při opravdu hrubém zacházení není znát lepší dynamika, motor zkrátka vyskočí do otáček a vůz zrychluje opravdu velmi vlažně. Má však zároveň velmi plynulý zátah, což byste si mnohem více užili v kombinaci s manuální převodovkou.

Z běžného uživatelského hlediska jsem nezaznamenal příliš velký rozdíl v dynamice mezi tím, kdy zadupnete plyn do podlahy opravdu naplno, nebo jej dávkujete plynule. To vám na běžné pružné zrychlení na výjezdu z města bohatě stačí, vždy ale budete muset mít na paměti, že před předjížděním pomalejších aut musíte situaci na silnici řádně zhodnotit. Předjedete, to ano, atmosférická šestnáctistovka o výkonu litrového přeplňovaného tříválce však na nějakou větší dynamiku není stavěná, navíc pak spotřeba letí strmě nahoru. Mně palubní počítač nakonec ukázal zhruba 10 l/100 km, na palubě jsme však byli tři a chtěli vyzkoušet, co se v impreze všechno skrývá.

Tahle verze je určená spíše pro klidnější řidiče, kteří naopak převodovku CVT nadmíru ocení. Pokud totiž na plyn příliš nešlapete, pošle motor do velmi nízkých otáček, kde citelně utichá a vám rázem dojde, jak je auto tiché jako celek. Jeli jsme na osmnáctipalcových kolech s pneumatikami Yokohama o rozměru 255/40 a podvozek většinu nerovností filtroval s takovou grácií, jako by na silnici ani nebyly. Žádné rázy nebo kopání od kol, něco takového vzdáleně připomínaly pouze přejezdy opravdu velkých ostrých nerovností. Nadšen jsem byl i z nízké míry aerodynamického a valivého hluku při dálničních rychlostech, přitom s japonskými auty často mívám opačnou zkušenost.

Tuhá, ale stále pohodlná

Nemusel jsem ani jezdit do kopců a zatáček, abych si vyzkoušel jednu z největších zbraní páté generace Subaru Impreza – mimořádně tuhou karoserii. Automobilka tvrdí, že ve srovnání se současnými modely došlo k nárůstu tuhosti skeletu a podvozku o minimálně 70 procent a stejnou měrou narostla také celková torzní tuhost díky optimalizované konstrukci prostorového rámu. Tužší je i uchycení podvozku a zadní stabilizátor je uchycen přímo v karoserii, čímž se mají snížit náklony karoserie v zatáčkách oproti současným vozům Subaru až o padesát procent. Asi si říkáte, že nemůže být snadné tohle všechno během jednoho dne ověřit, není to ale až tak pravda.

Subaru Impreza 2.0R LPG - Tlumič nákladů

Ono totiž naprosto stačí, abyste jeli po rovné silnici a sledovali, jak moc musíte korigovat přímý směr a jak se vůz zachová při náhlém uhýbacím manévru. Obvykle je situace taková, že každou chvíli jemně natáčíte volant, a když dojde na uhýbání, karoserie se rozkolébá a vy ji musíte usměrnit jemnou korekcí na opačnou stranu. Může za to právě měkký skelet, do kterého se tlumiče nemohou pořádně opřít, to ale rozhodně není příklad Subaru Impreza.

U něj totiž nerovnosti skutečně filtrují samotné tlumiče, skelet zůstává pevný a nedochází ani k nepřesnostem v řízení. To má tužší odpor posilovače, je příjemně strmé a přední kola krásně následují zvolený směr. Nevzpomínám si, že bych v poslední době sedět v autě této třídy, které by tak krásně projíždělo zatáčky, bylo přesné jako břitva, ale zároveň ze mě na nerovnostech nevyklepalo duši. A teď si vezměte, že se zatím bavíme stále o impreze se šestnáctistovkou, která nemá síly nazbyt a jenom málokdo by od ní takovou srdnatost očekával.

Kupte si dvoulitr. Bez debaty.

Na dvoulitrovou verzi jsem se těšil hned z několika důvodů. Jednak pro vyšší výkon 115 kilowattů a v 6000 otáčkách, ale zejména pro „menší zlo“ v podobě převodovky Lineartronic, která má sedm přednastavených převodových poměrů a umí simulovat chování běžné měničové skříně. Subaru tvrdí, že přibližně 80 procent součástek motoru je zcela nových, nyní je lehčí a má kompresní pomět 12,5:1 namísto dřívějšího 10,5:1. Malý bonus je výkon zvýšený o 5 kilowattů.

Hned po nastartování je znát, že sedím v docela jiném autě. Dvoulitr není na volnoběh tak utlumený, má příjemnější, jadrnější a hlubší zvuk, pro vozy Subaru charakteristický. Tentokrát nás testovací trasa okamžitě zavedla na úzké silnice plné zatáček, počasí však došlo do takového extrému, že se z nebe snášely provazy deště, kroupy, a místy to vypadalo na lokální záplavy.

Ze začátku tedy volněji, alespoň jsem měl ale čas si pořádně uvědomit jednu z velkých zbraní vozů Subaru, a sice výhled z kokpitu. Sedíte nízko, stejně jako u levorgu jsou spodní hrany oken nízko a sloupky karoserie jsou velmi subtilní, takže vidíte skvěle na křižovatkách i šikmo vzad při parkování. V zatáčkách se díky strmému řízení moc nenadřete, s každým dalším obloukem jsem si však uvědomoval, že je vlastně docela jedno, co se aktuálně nachází pod koly, protože auto zatáčí výborně i navzdory promáčenému asfaltu a spadanému listí. Podobně jako levorg, se kterým jsem takové podmínky přímo vyhledával, jenom lépe díky tužší karoserii a tlumičům, které nedovolují tak velké náklony v zatáčkách.

Tenhle dvoulitr se ale skutečně povedl. Nevyskakuje okamžitě do otáček a neječí jako zběsilý, můžete bez problémů zadupnout pedál plynu do podlahy, v manuálním režimu automatu řadit páčkami pod volantem a ucítíte jemné „škubnutí“, které u šestnáctistovky chybělo. Přechod mezi jednotlivými převodovými poměry není tak ostrý jako u dvouspojek, cítíte něco podobného, jako když ve voze s manuální převodovkou máte ještě trochu sešlápnutou spojku a zároveň už přidáváte plyn, z řidičského hlediska jste ale rázem na úplně jiné úrovni a můžete i efektivněji brzdit motorem.

Pořád ale musíte mít na paměti, že nemáte pod kapotou přeplňování, a když chcete jet v zatáčkách rychle, musíte si to zasloužit. A to je právě dobře, protože máte větší pocit spojení a spolupráce se strojem, což je vlastnost, kterou u Subaru vždycky vyhledávám. Auto se vám dostane rychle pod kůži a vy si v jednu chvíli uvědomíte, že podvozkáři udělali zase ten obrovský skok kupředu jako u levorgu.

Vyvinuli auto s relativně běžnými výkonovými parametry, avšak s podvozkem, který by odhadem snesl 250, možná i více koní. Auto, které je tiché a pohodlné při běžném denním používání, ale o několik úrovní výše než některé konkurenční hatchbacky (nikoliv hothatche), které si na sportovnost pouze hrají. Přeplňovaný dvoulitrový motor pod kapotu, manuální převodovka a budu nejšťastnější na světě, takové kombinace se ale u nás nikdy nedočkáme.

A kolik bude stát?

Zatím jsem vůbec nemluvil o cenách pro český trh, to ale zcela záměrně, protože znám pouze nejnižší částky za jednotlivé motory, nikoliv kompletní seznam všech výbavových prvků a podobně.

V případě základní šestnáctistovky se bavíme o 560.000 korunách, dvoulitr vychází na 680.000 korun, mějte ale na paměti, že jde o vozy se čtyřkolkou a automatickou převodovkou v základu, což u evropských konkurentů znamená klidně i sto až sto dvacet tisíc korun navíc oproti úplnému základu. Kompletní ceník budeme mít k dispozici po uvedení imprezy na náš trh koncem tohoto měsíce.

Subaru Impreza - technická data a české ceny
Verze1.6i EyeSight2.0i-S EyeSight
Zdvihový objem [cm3]16001995
Válce/ventily4/44/4
Největší výkon [kW/min]84/6200115/6000
Točivý moment [N.m/min]150/3600196/4000
PřevodovkaCVTCVT
Max. rychlost [km/h]180205
Zrychlení 0-100 km/h [s]12,49,8
Komb. spotřeba [l/100 km]6,27,0
Pohotovostní hmotnost [kg]13581379
Základní cena [Kč]560.000680.000

Spolupracujeme s TipCars.com
Vítkovice sníží základní kapitál z téměř čtyř miliard na 132 milionů Vítkovice sníží základní kapitál z téměř čtyř miliard na 132 milionů

Společnost Vítkovice, a. s., sníží svůj základní kapitál…

Bílinská kyselka bude vyrábět energetické nápoje pro sportovní značku Head Bílinská kyselka bude vyrábět energetické nápoje pro sportovní značku Head

Po kompletní rekonstrukci historických stáčíren léčivých…

Na obou pólech Měsíce je led, potvrdili vědci z NASA Na obou pólech Měsíce je led, potvrdili vědci z NASA

Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost…

 
 

Přidat názorDiskuse: Nové Subaru Impreza má božský podvozek.…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Mercedes V Maybach Edition položí svým luxusem na lopatky i třídu S Mercedes V Maybach Edition položí svým luxusem na lopatky i třídu S

Francouzi nabízí v Paříži prohlídky města či „prostý“…

Zpověď českého řidiče, kterému Volvo XC60 zachránilo život Zpověď českého řidiče, kterému Volvo XC60 zachránilo život

Volva na aktivní a pasivní bezpečnosti staví už roky svůj…

 Rychlé kolo se Subaru Impreza: Jak moc vadilo CVT? Rychlé kolo se Subaru Impreza: Jak moc vadilo CVT?

Zajeli jsme si do Bělé pod Bezdězem, abychom proklepli…

Euro NCAP 2017: Subaru Impreza – Poprvé s plným počtem hvězd Euro NCAP 2017: Subaru Impreza – Poprvé s plným počtem hvězd

Subaru Impreza absolvovalo testy organizace Euro NCAP…

  
Mercedes-Benz EQC je už za dveřmi. Co všechno o elektrickém SUV už víme?

Mercedes-Benz EQC je už za dveřmi. Co všechno o elektrickém SUV už víme?

Dnes 15:53

Premiéra elektrického SUV s trojcípou hvězdou na přídi je za dveřmi. Mercedes tak již testuje jeho předsériová auta.
Blesk.cz

Macronová na dovolené: Nohy jako tyčky, cesta na pláž s vnoučaty a letní sídlo prezidentů

Macronová na dovolené: Nohy jako tyčky, cesta na…

I první dámy mají nárok na dovolenou. Ta francouzská - Brigitte Macronová (65) - zamířila jako správná patriotka…

Módní policie: Módní peklo i uhrané bitky se vkusem

Módní policie: Módní peklo i uhrané bitky se vkusem

Spousta party, komerčních prezentací, tiskovek. Také filmové a divadelní premiéry. Občas velkého gala hodný…

 

iSport.cz

Legenda Havel: o okupaci, Rusácích, přelepených hvězdách i zakázané NHL

Legenda Havel: o okupaci, Rusácích, přelepených…

Byl jedním z pěti hokejistů, kteří si na mistrovství světa 1969 při druhém zápase proti tehdejšímu Sovětskému…

Plekanec přiznal vztah s Šafářovou. Vondráčková: Žila jsem s dvojníkem?!

Plekanec přiznal vztah s Šafářovou. Vondráčková:…

Hokejista Tomáš Plekanec se poprvé vyjádřil ke svému rozchodu s manželkou Lucií Vondráčkovou. „Rozchod je čistě…

 

Reflex.cz

Je dobře, že Miloš Zeman mlčí. Jeho Babiš je výmluvný dostatečně

Je dobře, že Miloš Zeman mlčí. Jeho Babiš je…

V oknech visí červené trenky, mluvčí prezidenta Ovčáček je terčem všeobecného posměchu na sociálních sítích.…

Rozpadající se krása: Opuštěné paláce, vrakoviště i kostely na jedinečných fotografiích

Rozpadající se krása: Opuštěné paláce, vrakoviště i…

Ukrývají se hluboko v lesích i uprostřed moderních metropolí. Řeč je o chátrajících objektech, které byly svými…