SUV prý můžou za rostoucí počet úmrtí chodců, říká studie

 

SUV a crossovery jsou dnes v kurzu. Svým posádkám dodávají větší pocit jistoty než klasické osobní automobily, ale v případě chodců může být situace zcela odlišná.

Chodci stále patří spolu s cyklisty k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Organizace, které se věnují zvyšování bezpečnosti automobilů i jejich provozu v posledních letech aktivně pracují na snížení rizika jejich vážných zranění a úmrtí při dopravních nehodách.

Podle studií zveřejněných ve Spojených státech amerických tyto snahy přináší spíše lokální úspěchy a počty úmrtí chodců při dopravních nehodách rostou. Tato skutečnost nemá jednoho jediného viníka, na nějž lze jednoduše ukázat prstem, ale stojí za ní řada různých činitelů.

Mezi hlavní viníky jsou ovšem vedle zvyšující se hustoty provozu, nevhodně řešené infrastruktury, používání mobilních telefonů a multimediálních systémů za jízdy, návykových látek, uváděna i SUV a crossovery. Studie severoamerických organizací poukazují na jejich větší rozměry i vyšší světlou výšku.

Američané testovali světlomety 37 středně velkých SUV. Výsledky jsou tristní!

Zmínit lze například výzkum University of Michigan, jehož výsledky byly zveřejněny v roce 2015. Podle nich je třikrát větší pravděpodobnost úmrtí chodce při srážce s SUV, než když jej srazí sedan nebo hatchback. Během testů se pak ukázalo, že 65 % dospělých a 93 % děti skončí po nárazu SUV na zemi a hrozí jim, že je tento vůz ještě i přejede.

Podle studie zveřejněné nedávno IIHS (Pojišťovací institut pro bezpečnost silničního provozu) došlo v od roku 2009 do roku 2016 k neuvěřitelnému 81% nárůstu úmrtí chodců při nehodách, jejichž účastníky byla SUV. Tato informace je znepokojující nejen v souvislosti se skutečností, že od roku 1975 do roku 2009 klesl počet úmrtí chodců při nehodách v USA o 20 %.

Vedle alarmujících čísel a odhalení nebezpečí, které představují SUV pro chodce, nabízí IIHS spolu s dalšími organizacemi možná řešení, která mohou přispět k výraznému snížení rizika srážky chodců s automobily.

Nejedná se přitom o plošný zákaz SUV nebo kampaň, která je odstraní ze severoamerických silnic podobně, jako se to stalo kabrioletům v sedmdesátých letech, ale jde o řešení, která se zaměřují na zlepšení prostředí pro pohyb chodců.

Bude aféra Crashgate? Auta jsou bezpečná jen při nárazových testech! Jaká je realita?

Využití výrazně označených a osvětlených přechodů se semafory, které mohou chodci sami spouštět, může mít spolu s jistým omezením rychlosti v oblastech s výrazným pohybem pěších osob značný podíl na snížení počtu dopravních nehod, při nichž jsou zranění nebo usmrceni chodci.

Za příklad je uváděn New York, který začátkem letošního roku uvedl, že počet úmrtí chodců při dopravních nehodách v jeho ulicích je nejnižší od roku 1910. Za tímto pozitivním vývojem stojí aktivity, které se v posledních třech letech zaměřily právě na výše zmíněná vylepšení infrastruktury.

Na druhé straně pak má stát Detroit, který dnes představuje chudé velkoměsto s rozpadající se infrastrukturou s nedostatečným počtem přechodů, kde chodci běžně přebíhají přes silnice s pěti jízdními pruhy.

Cílem IIHS tedy není dostat SUV ze silnic, i když jsou pro chodce nebezpečnější než běžné osobní vozy, ale dosáhnout stavu, kdy díky vhodným úpravám infrastruktury a zviditelnění chodců bude minimalizováno riziko jejich střetu s jedoucími automobily.

Video

Spolupracujeme s TipCars.com
Obavy z brexitu: pesimismus britských firem je nejvyšší od roku 2009 Obavy z brexitu: pesimismus britských firem je nejvyšší od roku 2009

Britské podniky jsou ohledně svých vyhlídek…

Škoda Auto je globální značka s hodnotou téměř 40 miliard korun Škoda Auto je globální značka s hodnotou téměř 40 miliard korun

Na jaře se každý rok na její značku dívají miliony…

 
Zdroj: AutoGuide.com/IIHS

Štítky SUV Video

 

Přidat názorDiskuse: SUV prý můžou za rostoucí počet úmrtí…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Nová Mazda 3 spatřena při testování. Prototyp již mnohé prozrazuje Nová Mazda 3 spatřena při testování. Prototyp již mnohé prozrazuje

Ještě před oficiální premiérou na autosalonu v Los…

Nový Lexus UX má české ceny. Stojí už 800.000 Kč, ale musíte být rychlí Nový Lexus UX má české ceny. Stojí už 800.000 Kč, ale musíte být rychlí

Nejmenší SUV automobilky Lexus mělo premiéru letos v…

 

 
Cupra nabídne sedm modelů do roku 2021. Na co se můžeme těšit?

Cupra nabídne sedm modelů do roku 2021. Na co se můžeme těšit?

Dnes 09:51

Osamostatněná sportovní divize Seatu chystá celou záplavu modelů. Důležitou roli budou hrát také SUV.
Blesk.cz

Kde v Praze nepoteče voda: Obtíže budou ve Strašnicích, Hlubočepích či Radotíně

Kde v Praze nepoteče voda: Obtíže budou ve…

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) uveřejnily výčet odběrných míst, kde bude v nadcházejících dnech problém s…

Tlačil Babiš na syna? Byl Krym pokus o zavlečení? Právníci: Nikdo mu to nedokáže

Tlačil Babiš na syna? Byl Krym pokus o zavlečení?…

Premiér Andrej Babiš (ANO) může být v otázce možného únosu syna či jeho případného ovlivňování v klidu. Blesk…

 

iSport.cz

Lenc o souhře s Filippim i sérii Kvapila: Bylo to nějaké zakleté

Lenc o souhře s Filippim i sérii Kvapila: Bylo to…

Nedobytná tvrz. Liberečtí Bílí Tygři na domácím ledě, stejně jako v předešlých sezonách, válí. Z úvodních deseti…

Vémola tvrdého Francouze neukončil. V Bratislavě vyhrál na body

Vémola tvrdého Francouze neukončil. V Bratislavě…

PŘÍMO Z BRATISLAVY | Výhra na body! Karlosi Vémolovi se nepodařilo ukončit francouzského soupeře Moiseho Rimbona…

 

Reflex.cz

Televizní série Rédl: Tápající Jan Hřebejk nejspíš našel cestu, kudy se vydat dál

Televizní série Rédl: Tápající Jan Hřebejk nejspíš…

Už už to vypadalo, že se Jan Hřebejk chytl do pasti recyklace sebe samého: trilogie Zahradnictví – aneb pokus…

Motorky budou umět brzdit samy. Jak to udělají, aby řidič nespadl?

Motorky budou umět brzdit samy. Jak to udělají, aby…

Společnost Continental plánuje jako první uvést na trh asistenta nouzového brzdění pro motocykly. Systém bude…