SUV prý můžou za rostoucí počet úmrtí chodců, říká studie

 

SUV a crossovery jsou dnes v kurzu. Svým posádkám dodávají větší pocit jistoty než klasické osobní automobily, ale v případě chodců může být situace zcela odlišná.

Chodci stále patří spolu s cyklisty k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Organizace, které se věnují zvyšování bezpečnosti automobilů i jejich provozu v posledních letech aktivně pracují na snížení rizika jejich vážných zranění a úmrtí při dopravních nehodách.

Podle studií zveřejněných ve Spojených státech amerických tyto snahy přináší spíše lokální úspěchy a počty úmrtí chodců při dopravních nehodách rostou. Tato skutečnost nemá jednoho jediného viníka, na nějž lze jednoduše ukázat prstem, ale stojí za ní řada různých činitelů.

Mezi hlavní viníky jsou ovšem vedle zvyšující se hustoty provozu, nevhodně řešené infrastruktury, používání mobilních telefonů a multimediálních systémů za jízdy, návykových látek, uváděna i SUV a crossovery. Studie severoamerických organizací poukazují na jejich větší rozměry i vyšší světlou výšku.

Američané testovali světlomety 37 středně velkých SUV. Výsledky jsou tristní!

Zmínit lze například výzkum University of Michigan, jehož výsledky byly zveřejněny v roce 2015. Podle nich je třikrát větší pravděpodobnost úmrtí chodce při srážce s SUV, než když jej srazí sedan nebo hatchback. Během testů se pak ukázalo, že 65 % dospělých a 93 % děti skončí po nárazu SUV na zemi a hrozí jim, že je tento vůz ještě i přejede.

Podle studie zveřejněné nedávno IIHS (Pojišťovací institut pro bezpečnost silničního provozu) došlo v od roku 2009 do roku 2016 k neuvěřitelnému 81% nárůstu úmrtí chodců při nehodách, jejichž účastníky byla SUV. Tato informace je znepokojující nejen v souvislosti se skutečností, že od roku 1975 do roku 2009 klesl počet úmrtí chodců při nehodách v USA o 20 %.

Vedle alarmujících čísel a odhalení nebezpečí, které představují SUV pro chodce, nabízí IIHS spolu s dalšími organizacemi možná řešení, která mohou přispět k výraznému snížení rizika srážky chodců s automobily.

Nejedná se přitom o plošný zákaz SUV nebo kampaň, která je odstraní ze severoamerických silnic podobně, jako se to stalo kabrioletům v sedmdesátých letech, ale jde o řešení, která se zaměřují na zlepšení prostředí pro pohyb chodců.

Bude aféra Crashgate? Auta jsou bezpečná jen při nárazových testech! Jaká je realita?

Využití výrazně označených a osvětlených přechodů se semafory, které mohou chodci sami spouštět, může mít spolu s jistým omezením rychlosti v oblastech s výrazným pohybem pěších osob značný podíl na snížení počtu dopravních nehod, při nichž jsou zranění nebo usmrceni chodci.

Za příklad je uváděn New York, který začátkem letošního roku uvedl, že počet úmrtí chodců při dopravních nehodách v jeho ulicích je nejnižší od roku 1910. Za tímto pozitivním vývojem stojí aktivity, které se v posledních třech letech zaměřily právě na výše zmíněná vylepšení infrastruktury.

Na druhé straně pak má stát Detroit, který dnes představuje chudé velkoměsto s rozpadající se infrastrukturou s nedostatečným počtem přechodů, kde chodci běžně přebíhají přes silnice s pěti jízdními pruhy.

Cílem IIHS tedy není dostat SUV ze silnic, i když jsou pro chodce nebezpečnější než běžné osobní vozy, ale dosáhnout stavu, kdy díky vhodným úpravám infrastruktury a zviditelnění chodců bude minimalizováno riziko jejich střetu s jedoucími automobily.

Video

Spolupracujeme s TipCars.com
Komentář Dušana Šrámka: Stát objedná, advokát zaplatí Komentář Dušana Šrámka: Stát objedná, advokát zaplatí

Politici mají i pro otrlé jedince vždy připravené nějaké…

Gillar: DPP by neměl ve společném podniku s Pentou zastupovat politik Gillar: DPP by neměl ve společném podniku s Pentou zastupovat politik

Čtyřicet miliard korun. Na tolik má vyjít stavba prvního…

Rozdělování peněz na péči vrcholí. Záchranky nepokryjí ani růst platů Rozdělování peněz na péči vrcholí. Záchranky nepokryjí ani růst platů

Většině zdravotnických zařízení porostou příští rok…

Analýza: Trh s bateriemi dál výrazně poroste, Češi se ale zatím mezi špičky oboru nezařadí Analýza: Trh s bateriemi dál výrazně poroste, Češi se ale zatím mezi špičky oboru nezařadí

Byznysu s bateriemi se daří, trh každoročně roste o více…

 
Zdroj: AutoGuide.com/IIHS

Štítky SUV Video

 

Přidat názorDiskuse: SUV prý můžou za rostoucí počet úmrtí…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Němci ujeli s Fabií 106.000 km. Pak ji v Česku nechali rozebrat do šroubku Němci ujeli s Fabií 106.000 km. Pak ji v Česku nechali rozebrat do šroubku

Zelená Škoda Fabia Combi prošla dlouhodobým testem Auto…

Chcete levně natankovat? Jeďte do Polska. Ceny paliv v ČR jsou rekordně vysoké Chcete levně natankovat? Jeďte do Polska. Ceny paliv v ČR jsou rekordně vysoké

Za poslední dva měsíce vzrostla cena paliv zhruba o dvě…

 

 
Lotus 79 (1978-1979): Poslední černozlatý mistr mistr světa

Lotus 79 (1978-1979): Poslední černozlatý mistr mistr světa

Včera

Lotus se stal ve formuli 1 průkopníkem monopostů s přísavným efektem. Typ 79 před čtyřiceti lety naprosto převálcoval veškerou konkurenci. Bohužel naposledy...
Blesk.cz

 

iSport.cz

Kvitová v Paříži: Načasování asi není nejlepší, ale měla bych být šťastná, ne?

Kvitová v Paříži: Načasování asi není nejlepší, ale…

Na začátku loňského roku se zdálo, že Petra Kvitová bude muset s tenisem skončit, ale v tomto roce už má na…

Co spojuje Limberského a Koláře? Nejen tituly s Plzní a svérázné povahy

Co spojuje Limberského a Koláře? Nejen tituly s…

Kdyby si na krk pověsili všechny medaile, pod tíhou zlata by se prohnuli v pase. David Limberský a Daniel Kolář.…

 

Reflex.cz

Advokátka Samková dostala pokutu za „prokletí“ velvyslance Turecka. A co svoboda projevu?

Advokátka Samková dostala pokutu za „prokletí“…

Česká advokátní komora potrestala advokátku Kláru Samkovou za slova, kterými „proklela“ tureckého velvyslance…

Tohle už dnes neuvidíte: Plakáty ze zlaté doby filmů pro dospělé. Podívejte se

Tohle už dnes neuvidíte: Plakáty ze zlaté doby filmů…

Zlatá éra pornofilmu, tak bývají nazývána 60. a 70. léta minulého století. Doba, kdy se filmy pro dospělé…