SUV prý můžou za rostoucí počet úmrtí chodců, říká studie

 

SUV a crossovery jsou dnes v kurzu. Svým posádkám dodávají větší pocit jistoty než klasické osobní automobily, ale v případě chodců může být situace zcela odlišná.

Chodci stále patří spolu s cyklisty k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Organizace, které se věnují zvyšování bezpečnosti automobilů i jejich provozu v posledních letech aktivně pracují na snížení rizika jejich vážných zranění a úmrtí při dopravních nehodách.

Podle studií zveřejněných ve Spojených státech amerických tyto snahy přináší spíše lokální úspěchy a počty úmrtí chodců při dopravních nehodách rostou. Tato skutečnost nemá jednoho jediného viníka, na nějž lze jednoduše ukázat prstem, ale stojí za ní řada různých činitelů.

Mezi hlavní viníky jsou ovšem vedle zvyšující se hustoty provozu, nevhodně řešené infrastruktury, používání mobilních telefonů a multimediálních systémů za jízdy, návykových látek, uváděna i SUV a crossovery. Studie severoamerických organizací poukazují na jejich větší rozměry i vyšší světlou výšku.

Američané testovali světlomety 37 středně velkých SUV. Výsledky jsou tristní!

Zmínit lze například výzkum University of Michigan, jehož výsledky byly zveřejněny v roce 2015. Podle nich je třikrát větší pravděpodobnost úmrtí chodce při srážce s SUV, než když jej srazí sedan nebo hatchback. Během testů se pak ukázalo, že 65 % dospělých a 93 % děti skončí po nárazu SUV na zemi a hrozí jim, že je tento vůz ještě i přejede.

Podle studie zveřejněné nedávno IIHS (Pojišťovací institut pro bezpečnost silničního provozu) došlo v od roku 2009 do roku 2016 k neuvěřitelnému 81% nárůstu úmrtí chodců při nehodách, jejichž účastníky byla SUV. Tato informace je znepokojující nejen v souvislosti se skutečností, že od roku 1975 do roku 2009 klesl počet úmrtí chodců při nehodách v USA o 20 %.

Vedle alarmujících čísel a odhalení nebezpečí, které představují SUV pro chodce, nabízí IIHS spolu s dalšími organizacemi možná řešení, která mohou přispět k výraznému snížení rizika srážky chodců s automobily.

Nejedná se přitom o plošný zákaz SUV nebo kampaň, která je odstraní ze severoamerických silnic podobně, jako se to stalo kabrioletům v sedmdesátých letech, ale jde o řešení, která se zaměřují na zlepšení prostředí pro pohyb chodců.

Bude aféra Crashgate? Auta jsou bezpečná jen při nárazových testech! Jaká je realita?

Využití výrazně označených a osvětlených přechodů se semafory, které mohou chodci sami spouštět, může mít spolu s jistým omezením rychlosti v oblastech s výrazným pohybem pěších osob značný podíl na snížení počtu dopravních nehod, při nichž jsou zranění nebo usmrceni chodci.

Za příklad je uváděn New York, který začátkem letošního roku uvedl, že počet úmrtí chodců při dopravních nehodách v jeho ulicích je nejnižší od roku 1910. Za tímto pozitivním vývojem stojí aktivity, které se v posledních třech letech zaměřily právě na výše zmíněná vylepšení infrastruktury.

Na druhé straně pak má stát Detroit, který dnes představuje chudé velkoměsto s rozpadající se infrastrukturou s nedostatečným počtem přechodů, kde chodci běžně přebíhají přes silnice s pěti jízdními pruhy.

Cílem IIHS tedy není dostat SUV ze silnic, i když jsou pro chodce nebezpečnější než běžné osobní vozy, ale dosáhnout stavu, kdy díky vhodným úpravám infrastruktury a zviditelnění chodců bude minimalizováno riziko jejich střetu s jedoucími automobily.

Video

Spolupracujeme s TipCars.com
Jeden z pilířů janovského mostu se naklání, stavba může každou chvíli spadnout Jeden z pilířů janovského mostu se naklání, stavba může každou chvíli spadnout

Hasiči a místní policie varovali obyvatele ulice, která…

Evropské emisní povolenky jsou nejdražší za deset let Evropské emisní povolenky jsou nejdražší za deset let

Ceny emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhaly…

První letoun L-39NG je kompletní ze 70 procent, dokončen má být v říjnu První letoun L-39NG je kompletní ze 70 procent, dokončen má být v říjnu

Konstrukce prvního letounu L-39NG je již ze 70 procent…

 
Zdroj: AutoGuide.com/IIHS

Štítky SUV Video

 

Přidat názorDiskuse: SUV prý můžou za rostoucí počet úmrtí…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Emisní skandál není nová věc. Škodovky si uřízly ostudu už v 80. letech Emisní skandál není nová věc. Škodovky si uřízly ostudu už v 80. letech

Snaha obejít platné emisní limity není záležitostí…

Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč

Konfigurátor Škody Karoq se rozšířil směrem dolů. Příchod…

 

 
Volkswagen Touareg 3.0 TDI 4Motion – S technikou těch nejlepších

TEST: Volkswagen Touareg 3.0 TDI 4Motion – S technikou těch nejlepších

Dnes 13:03

Arteon letos přišel o post vlajkové lodi na úkor nového Touaregu. A největší SUV v nabídce značky nás během prvního testu přesvědčilo, že je takto titulováno zcela právem.
Blesk.cz

Gottova domácnost se zase rozrostla! BÉÉzvadný nápad, Mistře!

Gottova domácnost se zase rozrostla! BÉÉzvadný…

Zpěvák Karel Gott (79) je doma obklopen nejenom samými ženami, tedy manželkou a dcerami, ale má kolem sebe také…

Steamu klesají online hráči. Viníkem je nejspíše obrovský úspěch multiplayerové hry Fortnite

Steamu klesají online hráči. Viníkem je nejspíše…

Pokud jde o počet hráčů, kteří přes konkrétní platformu hrají nějakou multiplayerovou hru online, Steam je stále…

 

iSport.cz

Snový (re)start Baníku! Můžou Baroš a spol. prohnat i silnou trojku?

Snový (re)start Baníku! Můžou Baroš a spol. prohnat…

Jedenáct let čekali fanoušci Baníku na takový start. Čtyři zápasy, devět bodů, tři čistá konta, domácí…

Pastrňák v Praze. Je v řetězech, honí i tenisák: Na Stanley Cup máme tři roky!

Pastrňák v Praze. Je v řetězech, honí i tenisák: Na…

David Pastrňák je v Praze. Po památkách necourá, na tělo navěsil řetězy a mučí se v posilovně v Horních…

 

Reflex.cz

Korejská republika získala nezávislost v srpnu 1948. První prezident před tím nechal zavraždit svého konkurenta

Korejská republika získala nezávislost v srpnu 1948.…

Desátého května 1948 proběhly na celém území Korejského poloostrova pod dohledem Organizace spojených národů…

Zakladatel H-Systemu Smetka: Firma nebyla podvod, zničil ji až konkurz, na kterém vydělali jiní

Zakladatel H-Systemu Smetka: Firma nebyla podvod,…

Dlouholetá a zamotaná kauza okolo firmy H-System před nedávnem znovu ožila po rozhodnutí Nejvyššího soudu, který…