22.12. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

Rok 2018 se blíží. Co čeká na české řidiče? Úprava značek i řidičských zkoušek

Rok 2018 se blíží. Co čeká na české řidiče? Úprava značek i řidičských zkoušek

Více dálnic bez poplatku i možnost vydání řidičského průkazu na jakémkoliv úřadě. I to čeká na české řidiče v roce 2018.

Rok 2017 se pomalu chýlí ke konci, a tak nastává čas hledět kupředu a začít řešit, co nás čeká v roce následujícím. Na české řidiče čeká v roce 2018 několik změn. Konečně budou moci požádat o řidičský průkaz mimo své trvalé bydliště. A také se dočkají více nezpoplatněných úseků dálnic.

Jestliže dnes při žádosti o výměnu nebo vydání řidičského průkazu museli řidiči na úřad v místě svého bydliště, od 1. července 2018 se to změní. V platnost vejde novela zákona, díky níž bude možné požádat o řidičák na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností.

Totéž platí i pro žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu, výpisu z evidenční karty řidiče, výpis z bodového hodnocení nebo vzdání se řidičského oprávnění. Také pro tyto agendy postačí vyrazit na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. Možnost vyřizovat si potřebné doklady na jakémkoli úřadu se vztahuje i na řidiče-profesionály, týkat se totiž bude také vydání paměťové karty řidiče nebo uznání profesní způsobilosti řidiče.

Vše o řidičských průkazech. Kde se vydávají? Co je potřeba k výměně? A kolik to stojí?

Navíc s už s sebou řidiči nebudou muset nosit průkazovou fotografii. Úředníci budou pro řidičské průkazy pořizovat fotografie digitální, stejně jako je tomu u občanských průkazů.

Právě noví řidiči by pak měli počítat s inovovanými řidičskými zkouškami. Počítá se s aktualizací otázek v aplikaci eTesty, která se používá při závěrečné zkoušce z předpisů o provozu na pozemních komunikacích. V rámci blíže nespecifikované úpravy dojde k doplnění nebo výmazu vybraných otázek. Ke změně má dojít někdy na přelomu března a dubna.

Novinkou dále bude fotodokumentace všech vozidel na stanicích pro měření emisí. Cílem je zabránění podvodů s měřením emisím, proto od 1. ledna 2018 budou stanice připojeny do Centrálního informačního systému ministerstva dopravy, do kterého budou obrazový záznam a výsledky měření ukládat online. Mechanik bude dokumentovat pohled na vozidlo zepředu i zezadu, výrobní štítek, tachometr a VIN kód. Do protokolu bude uvádět i čas a dobu kontroly.

A změnou projdou také registrační značky. Už před koncem roku se na značkách nově registrovaných vozidel začal objevovat nový hologram. Autodestruktivní holografická známka je nový ochranný prvek, který nahrazuje ten předchozí, prováděný laserem do ochranné reflexní fólie. Podobné známky používají i některé státy EU.

Na závěr pak doplňme dobrou zprávu. Od ledna 2018 budou ze zpoplatnění vyjmuty další úseky dálnic. Dálniční známku tak nově nemusíte mít na D3 kolem Veselí nad Lužnicí, na D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, na D55 kolem Otrokovic, na D52 u Pohořelic nebo na D46 u Hněvotína, což umožní bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35.

Dálniční známky 2018 vstupují v platnost. Co se změnilo?

Co se však týče nových dálnic, tak veselé to nebude. Modernizovány sice budou další úseky D1, zcela nové úseky ale mají otevřít jen dva. V prvním případě jde o D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou, v druhém jde o úsek D7 mezi Postoloprty a Bitozevsí. První má být otevřen v druhém čtvrtletí 2018, otevření druhého se kvůli nečekaným stavebním komplikacím pozdrží o několik měsíců. Původně měl být hotov v létě 2018.

Spolupracujeme s TipCars.com
Těžba kryptoměn se přestává vyplácet, jejich hodnotu sráží válka o klon bitcoinu Těžba kryptoměn se přestává vyplácet, jejich hodnotu sráží válka o klon bitcoinu

Virtuální valuty zažily v uplynulém týdnu další otřes.…

Komentář Martina Lobotky: Brzdíme. A bude hůř Komentář Martina Lobotky: Brzdíme. A bude hůř

Potvrzeno. Česká ekonomika má to nejlepší na nějakou…

Libra posiluje po otřesech kvůli brexitu, akciím se ale daří méně Libra posiluje po otřesech kvůli brexitu, akciím se ale daří méně

Poslední dny jsou pro britskou politiku turbulentní, a…

V migrační politice jsme udělali chybu, připustila Merkelová V migrační politice jsme udělali chybu, připustila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek během návštěvy…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Kia ProCeed se již oficiálně vyrábí. Ta nejlákavější má 204 koní Kia ProCeed se již oficiálně vyrábí. Ta nejlákavější má 204 koní

Oficiální světová premiéra Kie ProCeed proběhla už na…

Michal Půr: Nesmyslné limity emisí mohou srazit naši ekonomiku na kolena Michal Půr: Nesmyslné limity emisí mohou srazit naši ekonomiku na kolena

Michal Půr, šéfredaktor serveru Info.cz, v komentáři…

 

 
Mercedes představuje automobilovou továrnu budoucnosti. Připojení k WiFi mají i šroubováky

Mercedes představuje továrnu budoucnosti. Připojení k WiFi mají i šroubováky

Dnes 09:40

O Factory 56 možná neslyšíte poprvé. Po sérii fotografií představují stříbrné šípy továrnu budoucnosti také šestiminutovým videem.
Blesk.cz

Hvězda StarDance Pavla Tomicová: Ztrapnila i Gondíka!

Hvězda StarDance Pavla Tomicová: Ztrapnila i Gondíka!

Nejdřív to vypadalo, že je ve StarDance spíš do počtu. Nedokázala se točit dokola a kvůli váze zvládnout…

Morbidní zvyk na Filipínách: Rakve visící ve vzduchu!

Morbidní zvyk na Filipínách: Rakve visící ve vzduchu!

Ve většině světa je normální zemřelé pohřbít do země nebo spálit a urnu umístit na hřbitov. Ve filipínské…

 

iSport.cz

Sáblíková zahájila Světový pohár 17. místem na patnáctistovce

Sáblíková zahájila Světový pohár 17. místem na…

Rychlobruslařka Martiná Sáblíková zahájila v Obihiru novou sezonu Světového poháru 17. místem na 1500 metrů.…

Těžký návrat do Boleslavi: (Z)radan Lenc! Takový je sport, řekl útočník

Těžký návrat do Boleslavi: (Z)radan Lenc! Takový je…

Byl to pro něj hodně emotivní zápas. Téměř celou kariéru odehrál Radan Lenc v Mladé Boleslavi. V pátek se poprvé…

 

Reflex.cz

Revoluce na odstřel: Vrcholí politika zapomínání. Zeman, Babiš a Filip zlehčují převrat v listopadu 1989

Revoluce na odstřel: Vrcholí politika zapomínání.…

Je pátek 17. listopadu 1989. Zčásti povolená manifestace u příležitosti výročí zásahu nacistů proti českým…

Jak na knedlíky s vajíčkem aneb Vařit s omezeným rozpočtem může mít své výhody

Jak na knedlíky s vajíčkem aneb Vařit s omezeným…

Říkali jsme jim „chudá jídla“ nebo „jídla chudých“, což mělo a má poněkud pejorativní nádech. Tím, jak se…