22.12. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

Rok 2018 se blíží. Co čeká na české řidiče? Úprava značek i řidičských zkoušek

Rok 2018 se blíží. Co čeká na české řidiče? Úprava značek i řidičských zkoušek

Více dálnic bez poplatku i možnost vydání řidičského průkazu na jakémkoliv úřadě. I to čeká na české řidiče v roce 2018.

Rok 2017 se pomalu chýlí ke konci, a tak nastává čas hledět kupředu a začít řešit, co nás čeká v roce následujícím. Na české řidiče čeká v roce 2018 několik změn. Konečně budou moci požádat o řidičský průkaz mimo své trvalé bydliště. A také se dočkají více nezpoplatněných úseků dálnic.

Jestliže dnes při žádosti o výměnu nebo vydání řidičského průkazu museli řidiči na úřad v místě svého bydliště, od 1. července 2018 se to změní. V platnost vejde novela zákona, díky níž bude možné požádat o řidičák na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností.

Totéž platí i pro žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu, výpisu z evidenční karty řidiče, výpis z bodového hodnocení nebo vzdání se řidičského oprávnění. Také pro tyto agendy postačí vyrazit na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. Možnost vyřizovat si potřebné doklady na jakémkoli úřadu se vztahuje i na řidiče-profesionály, týkat se totiž bude také vydání paměťové karty řidiče nebo uznání profesní způsobilosti řidiče.

Vše o řidičských průkazech. Kde se vydávají? Co je potřeba k výměně? A kolik to stojí?

Navíc s už s sebou řidiči nebudou muset nosit průkazovou fotografii. Úředníci budou pro řidičské průkazy pořizovat fotografie digitální, stejně jako je tomu u občanských průkazů.

Právě noví řidiči by pak měli počítat s inovovanými řidičskými zkouškami. Počítá se s aktualizací otázek v aplikaci eTesty, která se používá při závěrečné zkoušce z předpisů o provozu na pozemních komunikacích. V rámci blíže nespecifikované úpravy dojde k doplnění nebo výmazu vybraných otázek. Ke změně má dojít někdy na přelomu března a dubna.

Novinkou dále bude fotodokumentace všech vozidel na stanicích pro měření emisí. Cílem je zabránění podvodů s měřením emisím, proto od 1. ledna 2018 budou stanice připojeny do Centrálního informačního systému ministerstva dopravy, do kterého budou obrazový záznam a výsledky měření ukládat online. Mechanik bude dokumentovat pohled na vozidlo zepředu i zezadu, výrobní štítek, tachometr a VIN kód. Do protokolu bude uvádět i čas a dobu kontroly.

A změnou projdou také registrační značky. Už před koncem roku se na značkách nově registrovaných vozidel začal objevovat nový hologram. Autodestruktivní holografická známka je nový ochranný prvek, který nahrazuje ten předchozí, prováděný laserem do ochranné reflexní fólie. Podobné známky používají i některé státy EU.

Na závěr pak doplňme dobrou zprávu. Od ledna 2018 budou ze zpoplatnění vyjmuty další úseky dálnic. Dálniční známku tak nově nemusíte mít na D3 kolem Veselí nad Lužnicí, na D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, na D55 kolem Otrokovic, na D52 u Pohořelic nebo na D46 u Hněvotína, což umožní bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35.

Dálniční známky 2018 vstupují v platnost. Co se změnilo?

Co se však týče nových dálnic, tak veselé to nebude. Modernizovány sice budou další úseky D1, zcela nové úseky ale mají otevřít jen dva. V prvním případě jde o D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou, v druhém jde o úsek D7 mezi Postoloprty a Bitozevsí. První má být otevřen v druhém čtvrtletí 2018, otevření druhého se kvůli nečekaným stavebním komplikacím pozdrží o několik měsíců. Původně měl být hotov v létě 2018.

Spolupracujeme s TipCars.com
Komentář Petra Dufka: Proč Česko nezařadí vyšší rychlost Komentář Petra Dufka: Proč Česko nezařadí vyšší rychlost

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce zpomalila.…

Vládní strategie nefunguje, do EU míří stále větší díl českého exportu Vládní strategie nefunguje, do EU míří stále větší díl českého exportu

Do zemí Evropské unie míří čím dál větší podíl českého…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit

U některých aut je záslepka pro odjištění pojistky…

Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč

Konfigurátor Škody Karoq se rozšířil směrem dolů. Příchod…

 

 
BMW 8 Gran Coupé už pilně testuje na Nürburgringu. Je obrovské!

BMW 8 Gran Coupé už pilně testuje na Nürburgringu. Je obrovské!

Dnes 10:56

Audi A7, Mercedes-Benz CLS nebo Porsche Panamera se již brzy dočkají nového konkurenta z Mnichova. BMW 6 Gran Coupé bude nahrazeno 8 Gran Coupé.
Blesk.cz

»Férovka« před diskotékou v Praze: Čtyři cizinci zkopali ležícího mladíka. Pátrá po nich policie

»Férovka« před diskotékou v Praze: Čtyři cizinci…

Z noční návštěvy diskotéky 22. dubna si odnesl několikatýdenní neschopenku. Nejprve ho vyvedl vyhazovač z baru a…

Sazka připravila soutěž o výlet do Londýna s Chinaski!

Sazka připravila soutěž o výlet do Londýna s Chinaski!

Snili jste někdy o tom, jaké je to být součástí týmu slavné kapely? Chcete vidět, co všechno obnáší koncert, jak…

 

iSport.cz

Úžasná maratonkyně Vrabcová-Nývltová o krizi: Nad vodou mě držel manžel

Úžasná maratonkyně Vrabcová-Nývltová o krizi: Nad…

Před necelými třemi roky ležela Eva Vrabcová-Nývltová v nemocnici, kde se vzpamatovávala z energetické krize…

Slavia cítila v Kyjevě křivdu. Tvrdík ostře zaútočil na sudí a UEFA

Slavia cítila v Kyjevě křivdu. Tvrdík ostře zaútočil…

Prohrávali, potřebovali gól, dali ho a už začali slavit. Jenže nadšení fotbalistů Slavie v 38. minutě uťali…

 

Reflex.cz

Zdeněk Sternberg: Příběh šlechtice a zásadového muže v době dvou totalitních režimů

Zdeněk Sternberg: Příběh šlechtice a zásadového muže…

S bolestnou intenzitou doléhaly dějiny dvacátého století za dveře domů, bytů – i hradů, chtělo by se říct…

Před Rusy bychom ubránili možná okres. KSČM a Okamura jsou jako hyeny, říká Němec

Před Rusy bychom ubránili možná okres. KSČM a…

Odplata za smrt českých vojáků v Afghánistánu je na místě, je potřeba, aby z nás nepřítel měl respekt, tvrdí…