Scania počítá s rozšířením LNG

 

V roce 2014 uvedla Scania na trh své první nákladní automobily s motory Euro 6 na zkapalněný zemní plyn LNG a zájem o toto alternativní palivo stále roste.

LNG je vnímáno především jako palivo, které je přívětivé k životnímu prostředí a zároveň přispívá k výraznému snížení provozních nákladů. Scania navíc uvádí, že je výrazně levnější vytvořit infrastrukturu potřebnou pro LNG než pro CNG (stlačený zemní plyn).

Další výhodou má být výrazně větší dojezd nákladních vozidel na LNG, který se může pohybovat až okolo 1000 kilometrů, zatímco s CNG se jedná o 250 až 300 kilometrů.

Větší akční rádius činí LNG konkurenceschopnou alternativou motorové naftě pro využití v regionální i dálkové dopravě, zatímco CNG je v současné době používáno především pro rozvážku zboží na krátké trasy nebo u vozidel pro svoz komunálního odpadu..

Země jako Austrálie, Brazílie, Indie a Čína mají velké zásoby zemního plynu a očekává se, že v blízké budoucnosti se právě zde bude výrazně zvyšovat zájem ze strany dopravců o vozidla spalující toto palivo.

V Evropě pak výraznějšímu rozšíření zemního plynu jako paliva pro užitková vozidla stále více pomáhá jeho cena. Náklady na provoz jsou zde totiž ve většině zemí o 40 až 50 % nižší ve srovnání s naftou.

Vedle nižších nákladů na palivo jsou navíc vozidla na zemní plyn podstatně tišší a šetrnější k životnímu prostředí. Emise oxidu uhličitého jsou ve srovnání s naftou nižší téměř o 10 %, emise pevných částic jsou téměř zcela odstraněny, a emise oxidů dusíku o více než třetinu sníženy.

Scania Streamline: Styl i hospodárnost v jednom balení (videa)

Vozidla na LNG mají v současnosti sice vyšší nákupní cenu, ale řada výhod pro životní prostředí a nižší náklady na pohonné hmoty ji již nyní u řady zákazníků překonávají. Podle zástupců společnosti Scania i proto není otázkou, jestli se LNG mezi nákladními vozidly rozšíří, ale pouze kdy k tomu dojde.

Anatomie nádrže na LNG

LNG se v nádržích vozidel Scania udržuje při -132°C a tlaku 10 barů v kapalném stavu, který se převádí do plynného skupenství před vstřikováním do motoru.

1. Tepelný výměník, v němž probíhá přeměna z kapalného na plynné skupenství a LNG se tak mění na CNG. Teplo pro tento proces je získáváno z chladicího systému motoru, spojeného s nádrží.

2. Regulátor tlaku v závislosti na tlaku v nádrži určuje, zda má být použito palivo z její horní části v plynném stavu nebo z jejího dna v kapalném stavu. Regulátor je nastaven na 10 barů a pokud je tento tlak dosažen nebo překročen, pak je pro jeho snížení využito plynu z horní části nádrže.

3. Spodní a zároveň větší z této dvojice ventilů slouží k plnění nádrže LNG, zatímco horní a menší ventil slouží k odvzdušnění a uvolnění paliva v případě přetlaku zpět do čerpací stanice.

4. Snímač hladiny paliva je schopen rozlišit jeho kapalné i plynné skupenství a poskytovat díky tomu přesné informace o množství paliva v nádrži.

5. Primární a sekundární pojistné ventily. První jmenovaný z této dvojice je nastaven na 16 barů, zatímco druhý je nastaven na 24 barů a má červenou pečeť.

6. Zpětný ventil má chránit nádrž před únikem paliva v případě nehody nebo při selhání plnící trysky na čerpací stanice.

7. Ruční uzavírací ventil, umožňující manuální uzavření palivového systému, kdy červený uzavírá palivové potrubí, zatímco šedý představuje ventilační ventil, který je za normálního provozu obvykle uzavřen.

8. Elektromagnetický ventil, který je uzavřen v případě, že systém není napájen a otevírá se, když je motor v chodu, aby mu zajistil přísun paliva.

Spolupracujeme s TipCars.com
Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, kritiku sklidila Haškova platforma Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, kritiku sklidila Haškova platforma

Předsednictvo ČSSD v Hradci Králové podpořilo předsedu…

Ukrajina se s MMF dohodla na novém úvěru, dostane téměř 90 miliard korun Ukrajina se s MMF dohodla na novém úvěru, dostane téměř 90 miliard korun

Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF)…

Daimler varuje před prudkým poklesem zisku, obává se opatření proti dieselům Daimler varuje před prudkým poklesem zisku, obává se opatření proti dieselům

Německá automobilka Daimler dnes varovala, že její…

 
Zdroj: Scania

Štítky Scania Profi Nákladní

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
OSI Silver Fox se dvěma trupy chtělo zvítězit v Le Mans. Proč nedostalo šanci? OSI Silver Fox se dvěma trupy chtělo zvítězit v Le Mans. Proč nedostalo šanci?

Kdo ví, možná by oslavné paměti historiků na 24hodinovku…

BMW X7 oficiálně: Je tak obrovské, že bude mít na D1 problém. Váží 2,5 tuny BMW X7 oficiálně: Je tak obrovské, že bude mít na D1 problém. Váží 2,5 tuny

BMW rozšiřuje nabídku vozů o zatím největší model řady X,…

 

 
Nové Porsche 911 je za dveřmi. Připomeňte si, jak měla originální 911 původně vypadat!

Nové Porsche 911 je za dveřmi. Připomeňte si, jak měla originální 911 původně vypadat!

Dnes 18:50

Koncepce s motorem vzadu znamená, že už léta má Porsche 911 charakteristický tvar karoserie. A přesto auto původně mělo vypadat hodně jinak...
Blesk.cz

Nádeníček z Básníků Oldřich Navrátil: Kdyby nebyl alkohol, jsem doteď panic

Nádeníček z Básníků Oldřich Navrátil: Kdyby nebyl…

Proslavila ho role snaživého všeuměla Emila Nádeníčka z filmových Básníků, ale v soukromí je Oldřich Navrátil…

Po stopách tatíčka Masaryka: Navštivte rodiště našeho prvního prezidenta!

Po stopách tatíčka Masaryka: Navštivte rodiště…

Nejmilejší písničku tatíčka Masaryka si můžete zanotovat v rodišti našeho  prvního prezidenta. Vydejte se po…

 

iSport.cz

Bojovník Marpo: Rytmuse sestřelím, proto ho potřebuju nenávidět

Bojovník Marpo: Rytmuse sestřelím, proto ho…

Největší akce v historii českých bojových sportů už se blíží. 27. prosince se uskuteční v pražské O2 Areně…

SESTŘIHY: Hradec dál vede extraligu. Liberec bez Bulíře přehrál Kometu 5:2

SESTŘIHY: Hradec dál vede extraligu. Liberec bez…

Návrat zkušeného střelce k výhře nestačil. V dresu třineckých hokejistů se poprvé v této sezoně objevil na ledě…

 

Reflex.cz

Prozrazení tajné mise české armády v Afghánistánu je nezodpovědné a hloupé

Prozrazení tajné mise české armády v Afghánistánu je…

Lidové noviny se před několika dny pochlubily se svým úlovkem – zveřejnily exkluzivní zprávu, že příslušníci…

Na co do kina tento týden: Všude převládá stará dobrá ruční práce

Na co do kina tento týden: Všude převládá stará…

Aktuální várka filmů je „stará“ na nejrůznější způsoby. Buď se jednotlivé tituly odehrávají před mnoha lety,…