Scania počítá s rozšířením LNG

 

V roce 2014 uvedla Scania na trh své první nákladní automobily s motory Euro 6 na zkapalněný zemní plyn LNG a zájem o toto alternativní palivo stále roste.

LNG je vnímáno především jako palivo, které je přívětivé k životnímu prostředí a zároveň přispívá k výraznému snížení provozních nákladů. Scania navíc uvádí, že je výrazně levnější vytvořit infrastrukturu potřebnou pro LNG než pro CNG (stlačený zemní plyn).

Další výhodou má být výrazně větší dojezd nákladních vozidel na LNG, který se může pohybovat až okolo 1000 kilometrů, zatímco s CNG se jedná o 250 až 300 kilometrů.

Větší akční rádius činí LNG konkurenceschopnou alternativou motorové naftě pro využití v regionální i dálkové dopravě, zatímco CNG je v současné době používáno především pro rozvážku zboží na krátké trasy nebo u vozidel pro svoz komunálního odpadu..

Země jako Austrálie, Brazílie, Indie a Čína mají velké zásoby zemního plynu a očekává se, že v blízké budoucnosti se právě zde bude výrazně zvyšovat zájem ze strany dopravců o vozidla spalující toto palivo.

V Evropě pak výraznějšímu rozšíření zemního plynu jako paliva pro užitková vozidla stále více pomáhá jeho cena. Náklady na provoz jsou zde totiž ve většině zemí o 40 až 50 % nižší ve srovnání s naftou.

Vedle nižších nákladů na palivo jsou navíc vozidla na zemní plyn podstatně tišší a šetrnější k životnímu prostředí. Emise oxidu uhličitého jsou ve srovnání s naftou nižší téměř o 10 %, emise pevných částic jsou téměř zcela odstraněny, a emise oxidů dusíku o více než třetinu sníženy.

Scania Streamline: Styl i hospodárnost v jednom balení (videa)

Vozidla na LNG mají v současnosti sice vyšší nákupní cenu, ale řada výhod pro životní prostředí a nižší náklady na pohonné hmoty ji již nyní u řady zákazníků překonávají. Podle zástupců společnosti Scania i proto není otázkou, jestli se LNG mezi nákladními vozidly rozšíří, ale pouze kdy k tomu dojde.

Anatomie nádrže na LNG

LNG se v nádržích vozidel Scania udržuje při -132°C a tlaku 10 barů v kapalném stavu, který se převádí do plynného skupenství před vstřikováním do motoru.

1. Tepelný výměník, v němž probíhá přeměna z kapalného na plynné skupenství a LNG se tak mění na CNG. Teplo pro tento proces je získáváno z chladicího systému motoru, spojeného s nádrží.

2. Regulátor tlaku v závislosti na tlaku v nádrži určuje, zda má být použito palivo z její horní části v plynném stavu nebo z jejího dna v kapalném stavu. Regulátor je nastaven na 10 barů a pokud je tento tlak dosažen nebo překročen, pak je pro jeho snížení využito plynu z horní části nádrže.

3. Spodní a zároveň větší z této dvojice ventilů slouží k plnění nádrže LNG, zatímco horní a menší ventil slouží k odvzdušnění a uvolnění paliva v případě přetlaku zpět do čerpací stanice.

4. Snímač hladiny paliva je schopen rozlišit jeho kapalné i plynné skupenství a poskytovat díky tomu přesné informace o množství paliva v nádrži.

5. Primární a sekundární pojistné ventily. První jmenovaný z této dvojice je nastaven na 16 barů, zatímco druhý je nastaven na 24 barů a má červenou pečeť.

6. Zpětný ventil má chránit nádrž před únikem paliva v případě nehody nebo při selhání plnící trysky na čerpací stanice.

7. Ruční uzavírací ventil, umožňující manuální uzavření palivového systému, kdy červený uzavírá palivové potrubí, zatímco šedý představuje ventilační ventil, který je za normálního provozu obvykle uzavřen.

8. Elektromagnetický ventil, který je uzavřen v případě, že systém není napájen a otevírá se, když je motor v chodu, aby mu zajistil přísun paliva.

Spolupracujeme s TipCars.com
Evropané nakupují čím dál více nových aut, Češi naopak méně Evropané nakupují čím dál více nových aut, Češi naopak méně

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v…

Trump vypadal vedle Putina ponížený a slabý, kritizují americká média Trump vypadal vedle Putina ponížený a slabý, kritizují americká média

Americký prezident Donald Trump zašel na summitu v…

Nejdříve za volant, teď do kokpitu. Saúdská Arábie dovolí ženám pilotovat letadla Nejdříve za volant, teď do kokpitu. Saúdská Arábie dovolí ženám pilotovat letadla

Ženám v Saúdské Arábii se letos poprvé otevře letecká…

Z Penty je kvůli nové trase metra předvolební terč, říká manažer skupiny David Musil Z Penty je kvůli nové trase metra předvolební terč, říká manažer skupiny David Musil

Výstavba kolem stanic plánovaného metra D představuje…

 
Zdroj: Scania

Štítky Scania Profi Nákladní

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak…

Šílená logistika závodů Formule 1. Podívejte se do zákulisí! (video) Šílená logistika závodů Formule 1. Podívejte se do zákulisí! (video)

Kolotoč Formule 1 je neuvěřitelně nabitý. Zamýšleli jste…

 

 
Pamatujete pohonné jednotky PRV? Globální V6 měl být původně osmiválcem!

Pamatujete pohonné jednotky PRV? Globální V6 měl být původně osmiválcem!

Dnes 08:00

Dlouhých 24 let figuroval pod kapotami mnoha větších evropských vozů motor označený PRV. Pod trojicí písmen se však za ta léta ukrývala celá rodina různorodých agregátů.
Blesk.cz

Exministr dopravy Dobeš: O úplatcích, Bártovi, tlaku Peake a velké drzosti

Exministr dopravy Dobeš: O úplatcích, Bártovi, tlaku…

Bývalý ministr dopravy za Věci veřejné a později strany LIDEM Pavel Dobeš se pokouší o politický návrat. Loni na…

Tajemství otce vévodkyně Meghan: Jak přišel k 16 milionům?

Tajemství otce vévodkyně Meghan: Jak přišel k 16 milionům?

Otec vévodkyně Meghan (36) si nechal zaplatit tučnou sumu za nafocení naaranžovaných snímků a nevynechá jedinou…

 

iSport.cz

Maradona už vládne v Brestu: obří džíp i prsten, těší se na Lukašenka

Maradona už vládne v Brestu: obří džíp i prsten,…

Legendární argentinský fotbalista Diego Maradona se dnes oficiálně ujal funkce předsedy Dinama Brest. Fanouškům…

Byli jsme u chorvatských oslav! Modřič potěšil malého fanouška

Byli jsme u chorvatských oslav! Modřič potěšil…

PŘÍMO ZE ZÁHŘEBU | Chorvatský Záhřeb v pondělí zažil erupci národní hrdosti a nadšení. Více než půl milionu lidí…

 

Reflex.cz

Kontroverzní reklama představuje Norsko jako zemi „fjordů a pohlavní nemoci“

Kontroverzní reklama představuje Norsko jako zemi…

Na hlavním železničním nádraží v Oslu se v minulých dnech objevila kontroverzní reklama na kondomy, která…

I povislá prsa jsou nádherná! Chidera Eggerue bojuje proti stereotypizaci ženského těla

I povislá prsa jsou nádherná! Chidera Eggerue bojuje…

Teprve třiadvacetileté bloggerce a nyní také spisovatelce Chideře Eggerue se v zahraničních médiích dostává čím…