28.9. 2017 Stanislav Kolman Stanislav Kolman

Šílenec, nebo hrdina? Na motorce atakuje rekordy už několik let. S rychlostí 427 km/h nebyl spokojen

 

Al Lamb je prodavačem motorek ze Spojených států. Když si chce od byznysu odpočinout, sedne na svou mašinu a pokouší se zajet světové rychlostní rekordy.

Když se Al Lamb zrovna nevěnuje prodávání motocyklů ve svém dealerství Hondy v zámořském Dallasu, sedlá speciálně modifikovaný stroj CBR1000 a atakuje famózní rychlosti. Připomeňme, že v minulém desetiletí byl stanoven rekord 563 km/h na motorce typu streamliner a od té doby jsme zaznamenali několik dalších pokusů atakujících 650 km/h. Zdá se, že lidské schopnosti je stále kam posouvat.

Při obdobných pokusech musí pilot v takové rychlosti na stroj ulehnout, což ale pro Lamba není dostatečná výzva. Vytyčil si proto nový cíl: chce být první v historii, kdo překoná hranici 300 mil za hodinu (asi 483 km/h) na „sit-on“ motorce!

Máme-li hledat vhodná místa pro realizaci šíleného rychlostního rekordu, nejžhavějším kandidátem je bývalé jezero Bonneville v Utahu. Právě zde na solných pláních už bylo několik rychlostních milníků překonáno a nešlo jen o motocykly. Před několika lety sem vyrazil tým Hondy s monopostem F1, aby jej vyšponoval na 413 km/h!

Létající motorka jak z Hvězdných válek je realitou. Hoversurf se ukázal v Rusku

Před časem se ale hrstka odvážných jedinců z celého světa vydala na jiné místo, do Andských hor v Bolívii, aby se zúčastnila unikátní akce The Top of the World Shootout. Unikátní místo se nachází 3,65 kilometru nad mořem a celková rozloha čítá téměř 12 tisíc kilometrů čtverečních! Jedním z šílenců, kteří sem přijeli zkusit své štěstí, byl právě Lamb. Prostá odvaha vám nestačí, k účasti na takovém podniku potřebujete také nemalé množství finančních prostředků. Startovné se totiž pohybuje v řádech statisíců.

Lamb se na podobných prostranstvích cítí jako doma, vždyť řadu svých pokusů o rekord a testovacích jízd absolvoval třeba právě na Bonneville. Během toho svépomocí ladil svou Hondu, která prošla mnohaletým vývojem a jemnými korekcemi, včetně testů v aerodynamickém tunelu. Jak Lamb zpětně s úsměvem uvádí, největší patálií bylo, aby při opravě jednoho problému nevznikl další.

„Měli jsme problémy s aerodynamikou, což jsme vyřešili prodloužením motorky o šest centimetrů. Tím jsme ale značně hnuli s těžištěm a vznikl nový problém. Ve vyšších rychlostech začal stroj nepříjemně vibrovat. Nakonec jsme to vyřešili snadno: do přední části jsme umístili box a naplnili jej olovem,“ popisuje zážitky z praxe Lamb, jehož motocykl disponuje výkonem 500 koňských sil.

Odcestování do Bolívie s takovým strojem ale není jen tak. K přepravě motorky, veškerého vybavení a náhradních dílů musel vyřídit mnoho potřebných povolení. Na místo konání pak zamířil společně se svým patnáctičlenným týmem. A to byl ještě před odletem organizátory varován o nebezpečnosti Bolívie, kde jsou velmi časté únosy cizinců.

Řidiče v Paříži šokovala motorka bez jezdce. Vtipkují o duchách i testech autopilota

Nezalekl se a do dějiště skutečně zamířil. Soutěž se řídí pravidly Mezinárodní motocyklové federace (FIM). Ta rozhoduje o tom, jaké stroje se akce budou moci zúčastnit. Nejde jen o typ karoserie, ale třeba pneumatiky či další technické předpisy. Považte, že ve výčtu dvoukolových dopravních prostředků se může objevit i koloběžka! Kategorie „sit-on“, ve které Lamb soutěžil, má taktéž svá specifická pravidla, kvůli kterým musel motorku na místě ještě lehce upravovat.

Rekord nakonec nepadl, maximem Američana bylo 265,6 mil za hodinu (427,4 km/h), přičemž lepší byl jen Ralph Hudson na GSXR1000 s rychlostí 289 mil v hodině (465 km/h). Lamb nebyl spokojen, ale naštěstí pro něj se stejný podnik bude konat i v příštím roce a jak přislíbil, znovu se akce zúčastní a tentokrát chce rekord zdolat!

Pokud jste někdy na výkonném jednostopém stroji seděli, jistě víte, kolik adrenalinu tělem člověka pumpuje v rychlosti kolem 200 km/h. Dokážete si vůbec představit, že byste na stroji stejných proporcí jeli dvojnásobnou rychlostí? Podrobnější představu o neuvěřitelných schopnostech těchto speciálů dostanete v následujícím videu společnosti Top 1 Synthetic Oil, jež je partnerem bolivijské akce.

Video

Spolupracujeme s TipCars.com
Glosa Jany Havligerové: Kolik má brát politik Glosa Jany Havligerové: Kolik má brát politik

Poslanci zasedli do lavic a čeká je horký týden. Nejen…

Šéfem Senátu bude Jaroslav Kubera Šéfem Senátu bude Jaroslav Kubera

Novým předsedou Senátu se stal Jaroslav Kubera z ODS. Ve…

Komentář Roberta Maleckého: Palermský atentát Komentář Roberta Maleckého: Palermský atentát

V roce 2018 se „Sarajevo“ proměnilo v „Palermo“. Premiér…

Růst české ekonomiky zpomaluje Růst české ekonomiky zpomaluje

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční…

 

Štítky Motorky Video

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda 130 LR drtila monstra Skupiny B. Stačilo k tomu 130 koní a šikovné ruce Škoda 130 LR drtila monstra Skupiny B. Stačilo k tomu 130 koní a šikovné ruce

Soutěžní stotřicítka s přídomkem LR není tak slavná jako…

Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě

První elektromobil Škoda můžeme očekávat už v příštím…

 

 
Honda CR-V 1.5 VTEC Turbo 2WD Elegance – Nenechte se ošálit!

TEST: Honda CR-V 1.5 VTEC Turbo 2WD Elegance – Nenechte se ošálit!

Dnes 12:50

Loni představená už pátá generace Hondy CR-V se na první pohled liší jen málo od svého předchůdce. Pod podobnými tvary karoserie přitom ukrývá od základu novou techniku!
Blesk.cz

Fantastická zvířata podruhé: Lákají na efekty a hrdiny, které chceme vidět

Fantastická zvířata podruhé: Lákají na efekty a…

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny jsou v kinech. Nový příběh J. K. Rowlingové se staronovými postavami…

V krokodýlím výběhu našli boty, kraťasy a krev: VIDEO odhalilo něco šokujícího

V krokodýlím výběhu našli boty, kraťasy a krev:…

Když zoologové ze zvířecí farmy na Floridě přišli do výběhu krokodýlů, nestačili se divit. Vedle 3,5 metru…

 

iSport.cz

Bitva ve hře FIFA 19! Jankto porazil Krejčího a prozradil, proč je tak dobrý

Bitva ve hře FIFA 19! Jankto porazil Krejčího a…

Bylo to utkání staré a nové školy. Fotbaloví reprezentanti Ladislav Krejčí (26) a Jakub Jankto (22) si to před…

Šilhavý vysvětluje: Jak vybral Dočkala za lídra?  Vrátil se i ke konci ve Slavii

Šilhavý vysvětluje: Jak vybral Dočkala za lídra?…

Dostal do ruky rozháraný národní tým pochybující ve vlastní schopnosti. Během osmi pracovních dnů zatočil…

 

Reflex.cz

Karel Steigerwald: Opozice už Babišovo vzteklé vysvětlování nepotřebuje. Vláda padne, nebo ne

Karel Steigerwald: Opozice už Babišovo vzteklé…

Důležité není, jestli byl Babiš estébákem kdysi, význam má, že je estébákem dnes. Jeho argumentace má všechny…

Jaroslav Kubera z ODS je novým předsedou Senátu. Získal skoro dvakrát víc hlasů než jeho konkurent

Jaroslav Kubera z ODS je novým předsedou Senátu.…

Ve druhém kole volby získal Kubera (71), který je senátorem už 18 let, 46 hlasů, zatímco kandidát KDU-ČSL Václav…