28.9. 2017 Stanislav Kolman Stanislav Kolman

Šílenec, nebo hrdina? Na motorce atakuje rekordy už několik let. S rychlostí 427 km/h nebyl spokojen

 

Al Lamb je prodavačem motorek ze Spojených států. Když si chce od byznysu odpočinout, sedne na svou mašinu a pokouší se zajet světové rychlostní rekordy.

Když se Al Lamb zrovna nevěnuje prodávání motocyklů ve svém dealerství Hondy v zámořském Dallasu, sedlá speciálně modifikovaný stroj CBR1000 a atakuje famózní rychlosti. Připomeňme, že v minulém desetiletí byl stanoven rekord 563 km/h na motorce typu streamliner a od té doby jsme zaznamenali několik dalších pokusů atakujících 650 km/h. Zdá se, že lidské schopnosti je stále kam posouvat.

Při obdobných pokusech musí pilot v takové rychlosti na stroj ulehnout, což ale pro Lamba není dostatečná výzva. Vytyčil si proto nový cíl: chce být první v historii, kdo překoná hranici 300 mil za hodinu (asi 483 km/h) na „sit-on“ motorce!

Máme-li hledat vhodná místa pro realizaci šíleného rychlostního rekordu, nejžhavějším kandidátem je bývalé jezero Bonneville v Utahu. Právě zde na solných pláních už bylo několik rychlostních milníků překonáno a nešlo jen o motocykly. Před několika lety sem vyrazil tým Hondy s monopostem F1, aby jej vyšponoval na 413 km/h!

Létající motorka jak z Hvězdných válek je realitou. Hoversurf se ukázal v Rusku

Před časem se ale hrstka odvážných jedinců z celého světa vydala na jiné místo, do Andských hor v Bolívii, aby se zúčastnila unikátní akce The Top of the World Shootout. Unikátní místo se nachází 3,65 kilometru nad mořem a celková rozloha čítá téměř 12 tisíc kilometrů čtverečních! Jedním z šílenců, kteří sem přijeli zkusit své štěstí, byl právě Lamb. Prostá odvaha vám nestačí, k účasti na takovém podniku potřebujete také nemalé množství finančních prostředků. Startovné se totiž pohybuje v řádech statisíců.

Lamb se na podobných prostranstvích cítí jako doma, vždyť řadu svých pokusů o rekord a testovacích jízd absolvoval třeba právě na Bonneville. Během toho svépomocí ladil svou Hondu, která prošla mnohaletým vývojem a jemnými korekcemi, včetně testů v aerodynamickém tunelu. Jak Lamb zpětně s úsměvem uvádí, největší patálií bylo, aby při opravě jednoho problému nevznikl další.

„Měli jsme problémy s aerodynamikou, což jsme vyřešili prodloužením motorky o šest centimetrů. Tím jsme ale značně hnuli s těžištěm a vznikl nový problém. Ve vyšších rychlostech začal stroj nepříjemně vibrovat. Nakonec jsme to vyřešili snadno: do přední části jsme umístili box a naplnili jej olovem,“ popisuje zážitky z praxe Lamb, jehož motocykl disponuje výkonem 500 koňských sil.

Odcestování do Bolívie s takovým strojem ale není jen tak. K přepravě motorky, veškerého vybavení a náhradních dílů musel vyřídit mnoho potřebných povolení. Na místo konání pak zamířil společně se svým patnáctičlenným týmem. A to byl ještě před odletem organizátory varován o nebezpečnosti Bolívie, kde jsou velmi časté únosy cizinců.

Řidiče v Paříži šokovala motorka bez jezdce. Vtipkují o duchách i testech autopilota

Nezalekl se a do dějiště skutečně zamířil. Soutěž se řídí pravidly Mezinárodní motocyklové federace (FIM). Ta rozhoduje o tom, jaké stroje se akce budou moci zúčastnit. Nejde jen o typ karoserie, ale třeba pneumatiky či další technické předpisy. Považte, že ve výčtu dvoukolových dopravních prostředků se může objevit i koloběžka! Kategorie „sit-on“, ve které Lamb soutěžil, má taktéž svá specifická pravidla, kvůli kterým musel motorku na místě ještě lehce upravovat.

Rekord nakonec nepadl, maximem Američana bylo 265,6 mil za hodinu (427,4 km/h), přičemž lepší byl jen Ralph Hudson na GSXR1000 s rychlostí 289 mil v hodině (465 km/h). Lamb nebyl spokojen, ale naštěstí pro něj se stejný podnik bude konat i v příštím roce a jak přislíbil, znovu se akce zúčastní a tentokrát chce rekord zdolat!

Pokud jste někdy na výkonném jednostopém stroji seděli, jistě víte, kolik adrenalinu tělem člověka pumpuje v rychlosti kolem 200 km/h. Dokážete si vůbec představit, že byste na stroji stejných proporcí jeli dvojnásobnou rychlostí? Podrobnější představu o neuvěřitelných schopnostech těchto speciálů dostanete v následujícím videu společnosti Top 1 Synthetic Oil, jež je partnerem bolivijské akce.

Video

Spolupracujeme s TipCars.com
ČSSD jde do referenda výrazně rozdělená ČSSD jde do referenda výrazně rozdělená

Část krajských buněk je k dojednaným koaličním dohodám…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Skupina J&T převzala vedení také v některých…

Glosa Jana Vávry: Královská banalita Glosa Jana Vávry: Královská banalita

Zaručeným receptem na globální mediální pozornost je…

Venezuelské prezidentské volby vyhrál stávající prezident Nicolas Maduro Venezuelské prezidentské volby vyhrál stávající prezident Nicolas Maduro

Nedělní prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní…

 

Štítky Motorky Video

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem

Prototyp vozu střední třídy s označením Š 720 měl být…

EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete

Rozšíření povinné výbavy o dalších dvanáct prvků vstoupí…

 

 
Podívejte se na kolová a pásová vozidla české armády

Podívejte se na kolová a pásová vozidla české armády

Dnes 08:00

Armáda České republiky má pestrý vozový park. Prohlédněte si nákladní vozidla značky Tatra, bojový speciál Kajman s technikou značky Land Rover, pásový obojživelný transportér nebo tank pro boj s ohněm.
Blesk.cz

Má královna už drandí po nebeských cestách! Dojemná slova táty Aničky (†18), která před smrtí napsala vzkaz na rozloučenou

Má královna už drandí po nebeských cestách! Dojemná…

Stovky motorek a roj lampionů štěstí vyprovodily v sobotu osmnáctiletou bojovnici Aničku ze Žamberka na její…

Vozíčkářka (45) se po schodech musí plazit: Závistiví sousedé ji připravili o peníze

Vozíčkářka (45) se po schodech musí plazit:…

Jak daleko může zajít lidská závist? Své o tom ví vozíčkářka Martina Voráčková (45). Finanční sbírka, kterou…

 

iSport.cz

Nejužitečnějším hráčem hokejového MS byl Kane, útočníkem Aho

Nejužitečnějším hráčem hokejového MS byl Kane, útočníkem Aho

Americký útočník Patrick Kane, který vyhrál s 20 body produktivitu, byl zvolen nejužitečnějším hráčem hokejového…

Kuka o Plzni, Šádkovi, vzoru pro Spartu a Slavii či strachu z Jablonce

Kuka o Plzni, Šádkovi, vzoru pro Spartu a Slavii či…

V sobotu večer se v Plzni zpívalo, tancovalo, pilo a veselilo až do ranních hodin. Fotbalisté Viktorie získali…

 

Reflex.cz

Dědictví jako temný mocenský boj. Seriál Arvingerne ukazuje prohnilost spořádané dánské rodiny

Dědictví jako temný mocenský boj. Seriál Arvingerne…

Tým Kamily Zlatuškové, někdejší kreativní producentky České televize a proděkanky FAMU, vybudoval letos na…

Babišovi kluci z plakátu odpadávají jeden po druhém. Zůstane mu jen Faltýnek?

Babišovi kluci z plakátu odpadávají jeden po druhém.…

Když před pěti lety Andrej Babiš mířil do prvních voleb s hnutím ANO, stavěl svou image z velké části na známých…