BMW 320d A – Manažerský nadstandard

BMW 320d A – Manažerský nadstandard

 
 

Služebně nejstarší sedan z německého prémiového tria se nemá ani pět let po premiéře za co stydět.

Dvoulitrový turbodiesel bývá standardní motorizací sedanů střední třídy. Jenže nejčastěji bývá uložen vpředu napříč a pohání přední kola. Co získáte, když zvolíte motor otočený o 90°, pohánějící zadní kola?

Prvním rysem, který na klasickém trojkovém BMW při srovnávání s Passatem nebo Mondeem objevíte, je relativně skromně dimenzovaný interiér. Motor je ve skutečnosti uložen více za přední nápravou než nad ní, a tak společně s převodovkou výrazně zasahuje do prostoru pro posádku. Místo pro nohy řidiče a spolujezdce je dostatečně dlouhé, ale má jen omezenou šířku, takže kdo si rád skládá nohy „pod sebe“, najde zde o něco méně možností. Samotná poloha za volantem je špičková, sedadlo lze snížit až téměř na podlahu, volant má slušné nastavovací rozsahy, volič automatické převodovky je dobře po ruce.

Při nastupování stojí za pozornost poměrně krátké přední dveře, které připomínají spíše vozy o kategorii menší. Objemnějším postavám se bude lépe nasedat do modelů střední třídy od Fordu, VW nebo Opelu.

obrázek [600 x 316]
 

Vzadu to s místem taky není žádná sláva. Dva dospělí zde najdou přiměřený cestovní komfort, ale jen 910 mm volného prostoru nad zadním sedákem může znamenat problém pro vyšší postavy. Krátký sedák (460 mm) je 370 mm nad podlahou, opěradla jsou položena o něco více, než je obvyklé, a tak do nich hezky zapadnete a snadno v nich přečkáte i dlouhé cestovní trasy. To vše za předpokladu, že cestujete ve čtyřech. Pátý pasažér je zde osoba nežádoucí, kvůli vysokému středovému tunelu a relativně malé vnitřní šířce (1470 mm) vzadu.

Testovaný model patří k průměrně vybaveným BMW, která jsou kupována na západ od našich hranic do firemních flotil. Připravte se proto na velmi jednoduše vypadající sedadla s minimálním bočním vedením, volant s tenkým věncem a velkým průměrem (380 mm) a věcně zařízený interiér s jednoduchým designem bez zbytečných příkras. Když pomineme design, z něhož je už cítit věk modelové řady, působí finální zpracování interiéru precizně a robustně. Volba materiálů je poplatná době vzniku, konkurence ze Stuttgartu a zejména z Ingolstadtu je dnes už o kus dál. Snaha přimět zákazníka k dalším investicím do interiérové výbavy je evidentní.

obrázek [600 x 431]
 

Statickou obhlídku jsme zřejmě měli začít stále ještě impozantním vzhledem, kterým nejmenší sedan BMW disponuje. Poslední facelift přinesl mírně pozměněnou masku s většími ledvinami, nové tvarování nárazníků, kapoty, ale i koncová světla s trubicovými diodami kopírujícími několikrát písmeno L. Agresivita přídě pět let starého modelu BMW stále vyklízí levé dálniční pruhy velmi snadno…

Smíšené pocity, které z tohoto textu zatím asi máte, se začnou nyní vylepšovat. Na řadu totiž přichází kapitoly motor, převodovka, jízda, dynamika a spotřeba, v nichž BMW exceluje.

Obyčejný dvoulitr, řeknete si asi, když uvidíte v názvu tohoto auta označení 320d. Jenže to, co je u BMW obyčejné, by mohlo snadno plnit roli vrcholné motorizace u neprémiové konkurence. Aktuální verze naftového turbodieselu ve třistadvacítce dává 135 kW ve 4000 min-1, resp. 380 Nm mezi 1900 a 2750 min-1. Celohliníková konstrukce motoru drží hmotnost nad přední nápravou na přijatelné hodnotě a zejména srovnání pohotovostní hmotnosti (1430 kg) s prvním šestiválcem 325d (1540 kg) vypadá velmi zajímavě. Čerpadlo systému common-rail dodává do railu maximální tlak 1800 bar (u dvoulitru v 318d nadále 1600 bar), který do válců proniká skrze magneticky ovládané vstřikovače.

Kultivovanost chodu čtyřválce logicky nemůže konkurovat šestiválcové jednotce, jejíž válce jsou navíc uspořádány ideálně, tedy v řadě. Na druhou stranu za jízdy není motor rušivým elementem ani po zvukové, natož po vibrační stránce. Slyšet je nejvíce zvenku, původ hnací síly dobře rozlišíte uvnitř především při volnoběhu, za jízdy jej nevnímáte.

obrázek [600 x 367]
 

Práce s velmi dobrými papírovými hodnotami je příjemná, i když tento motor spaluje neurozené palivo. Nárůst hnací síly je postupný, mezi volnoběhem a středními otáčkami roste chuť motoru plynule, což skvěle podporuje šestistupňový automat a jeho měnič. Roli vyhlazování momentové charakteristiky zvládá hydrodynamický měnič prostě ukázkově. Reakce na pohyb plynového pedálu je při rozjezdu rychlá a důrazná, řazení je komfortní. S manuální převodovkou byste byli celkově rychlejší, ale pohodlí, které nabízí naše kombinace motoru a automatické převodovky, by vyžadovalo hodně opatrnou práci řidiče s manuálem.

Automat v tomto BMW má ještě klasický mechanický volič (novější a větší modely už dostávají elektrickou řadičku), který umožňuje i manuální volbu - pohybem vpřed se řadí správně dolů. Reakce na takový povel je bohužel opožděná, což je ale standard měničových automatů v této třídě.

Zpřevodování není zbytečně dlouhé, na šestku točí motor ve 130 km/h přibližně 2500 min-1, což zhruba odpovídá odběru 6,4 l/100 km. Šetřivá rychlost 100 km/h ale znamená snížení spotřeby na 4,2 l/100 km. V průměru asi nebude problém jezdit za 6 l/100 km. Řeč je přitom o naprosto standardním modelu se sedmnáctipalcovými pneumatikami a nadprůměrnými dynamickými parametry (mj. 0-100 km/h za 7,6 s). Pro milovníky nízkých průměrů jsou záloze podstatně šetrnější modely, včetně těch, které již dnes plní emisní standard Euro 6.

obrázek [600 x 286]
 

I za volantem „obyčejného“ 320d lze zažít poměrně dost radosti z jízdy. Uspořádání pohonu skvěle eliminuje vlivy velkých točivých momentů, se kterými se neprémioví konkurenti ze střední třídy potýkají jen horko těžko. Řízení (nadále hydraulické) patří stále na vrchol třídy, je velmi tuhé nejen na dálnici, ale i v pomalejších zatáčkách a má příjemný průběh sil, které musíte na věnci volantu vynakládat. V superlativech můžeme pokračovat i u brzd, které se snadno ovládají ve městě při přibrzďovaní v kolonách, stejně tak jako při jízdě vlásenkami při sérii razantních zpomalení. Přes to všechno je toto manažerské BMW přiměřeně pohodlným autem na dlouhé cesty, které dobře tlumí nerovnosti a nevytřese z vás duši ani na proslulé dálnici číslo 1.

Práce na nové generaci trojkové řady už v Mnichově finišují. Jízdně ale vlastně není co zlepšovat. Kdo si chce užívat za volantem každý kilometr a má na to, kupuje nejsportovnější sedan ve třídě, tedy BMW. Smířit se však musí s relativně malým interiérem, morálně zastaralým interiérovým designem, standardním volantem, který neodpovídá kvalitám řízení, nebo nevýrazně tvarovanými sedadly. Většina z nedostatků v poslední větě je v případě BMW řady 3 řešitelných, stojí to ale obvykle další nemalé peníze navíc.

obrázek [600 x 335]  
První cena vozu715.000,- Kč (BMW 316i, 90 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací911.300,- Kč (BMW 320d, 135 kW)
Základní cena testovaného vozu911.300,- Kč (BMW 320d, 135 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.131.234,- Kč (BMW 320d, 135 kW)

Plusy

 • Optimální sladění motoru a automatické převodovky
 • Tuhé a přesné řízení
 • Výkonný motor s nízkou spotřebou, velký dojezd na jednu nádrž
 • Špičkové jízdní vlastnosti
 • Jízdní pohodlí
 • Velmi dobrá podélná dynamika i s automatem

Minusy

 • Nevýrazné tvarování standardních sedadel
 • Krátké přední dveře
 • Velký průměr standardního volantu, tenký věnec
 • Málo místa nad sedákem vzadu, úzký interiér v oblasti nohou vpředu
 • Vysoké ceny za příplatkové položky
Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

BMW 320d A

Cena v základní výbavě: 911 300 Kč Cena v testované výbavě: 1 131 234 Kč

Základní výbava:BMW Service Inclusive – 5 let / 100.000 km, zahrnuje údržbové a servisní práce, airbagy pro řidiče a spolujezdce, aktivní opěrky hlavy vpředu, výškově a podélně nastavitelné, antiblokovací systém brzd (ABS), včetně systému kontroly brzd při zatáčení (CBC), nárazový senzor, dvoutónové akustické výstražné zařízení, dynamická kontrola stability (DSC) s integrovanou funkcí ASC+T, Dynamická kontrola trakce (DTC), přední a zadní hlavové airbagy, indikátor poklesu tlaku v Runflat pneumatikách, boční airbagy pro řidiče a spolujezdce, integrované v sedadlech, zadní dveře s mechanickou dětskou pojistkou zámku, deformační zóny vpředu a vzadu, do 15 km/h jednoduše vyměnitelné díly, varovný trojúhelník a lékárnička, exteriérové doplňky v barvě vozu, matně černé vnější okenní lišty, 16" ocelová kola s ozdobnými kryty, 6,5 J x 16 / pneumatiky 195/55 R16, Dojezdové pneumatiky "Runflat" včetně indikátoru poklesu tlaku, bezpečnostní šrouby kol,Látka "Vertex", Prvky obložení interiéru v provedení "Satin Silver matt" (matná stříbrná), Černé prahové lišty s chromovaným označením BMW, zadní brzdové kotouče s vnitřním odvětráváním, přední brzdové kotouče s vnitřním odvětráváním, včetně senzoru opotřebení brzdového obložení, jednoduchá oválná matně chromovaná koncovka výfuku, viditelná, umístěná vlevo, mlhová světla, aktivace osvětlení interiéru, postranních světel a zadních světel dálkovým ovládáním, funkce zpožděného zhasnutí světlometů "Follow-me-home", automatické nastavení sklonu světlometů, dynamická brzdová světla, halogenové světlomety, přední sklopná loketní opěrka na středové konzole s odkládacím prostorem upevnění pro 2 dětské sedačky ISOFIX na zadních sedadlech, kožený volant, multifunkční volant, automatická klimatizace, zeleně zatmavená okna, vrstvené čelní sklo, odkládací prostory v předních dveřích a ve středové konzole vzadu, přední a zadní loketní opěrky integrované ve dveřích, elektricky ovládaná okna vpředu a vzadu, vyhřívané trysky ostřikovačů, tlačítko Start / Stop s dekorativním chromovaným prstencem v provedení "pearl-gloss chrome", sluneční clony s kosmetickými zrcátky (pro 6ti válcové modely osvětlená zrcátka), upevňovací oka v zavazadlovém prostoru, interiérová sklopitelná madla, zadní s háčky na šaty, elektronický imobilizér, vyhřívaná, elektricky nastavitelná vnější zpětná asferická zrcátka, připojení AUX-In, rádio "BMW Business CD" s podporou MP3, stereo systém, 5 reproduktorů, palubní počítač, kontrola nezapnutých bezpečnostních pásů, indikátor servisního intervalu, varovný trojúhelník a lékárnička.

Výbava testovaného vozu:Edice Lifestyle (+52.182,-Kč) obsahující metalický lak, čalounění látkou Layer, kola z lehké slitiny "V-spoke 338", Prvky obložení interiéru v metalickém provedení "Platinum Bronze", prahové lišty s označením 'Edition', přední chromovaná ozdobná maska vstupu vzduchu (ledvinky) a chromované vnější okenní lišty (platí pro čtyřválcové modely), dekorativní hliníkové lišty v předním nárazníku (jako 335i/d), automatická převodovka (+57.408,-Kč), tempomat (+7.332,-Kč), Bi-xenonové světlomety (+18.356,-Kč), aj.

Babiš je jediný kandidát ANO na premiéra, shodl se výbor hnutí Babiš je jediný kandidát ANO na premiéra, shodl se výbor hnutí

Předseda ANO Andrej Babiš je jediným kandidátem hnutí na…

Konkurence pro SpaceX? Do vesmíru se vydala další soukromá raketa Konkurence pro SpaceX? Do vesmíru se vydala další soukromá raketa

Na trh soukromých kosmických letů vstoupil nový hráč.…

 
Technické údaje
Motor BMW 320d A
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1995
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 135 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 380 / 1900 - 2750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 233
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.6
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 6.8 / 4.4 / 5.3
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 460 / -
Objem nádrže (l):61
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1430 / 520
Rozměr pneu:225/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4531
b) šířka (mm): 1817
c) výška (mm): 1421
d) rozvor (mm): 2760
e) rozchod vpředu (mm): 1506
f) rozchod vzadu (mm): 1535
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 800 / 1100
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 670 / 1000
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):910
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1470
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 680
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení BMW 320d A
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 7
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 7
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 9
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 10
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 5
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 5
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,96
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Na evropský trh má zamířit nová Dacia! Pick-up odvozený od Dusteru Na evropský trh má zamířit nová Dacia! Pick-up odvozený od Dusteru

Také evropští zákazníci se údajně dočkají pick-upu…

 Totálka všech totálek. Tohle zbylo z... Zkuste si tipnout! Totálka všech totálek. Tohle zbylo z... Zkuste si tipnout!

K vážné dopravní nehodě došlo včera dopoledne u obce…

Ojeté BMW řady 3 (E90, E91, 2005 - 2012): Jiná, přesto stále záživná Ojeté BMW řady 3 (E90, E91, 2005 - 2012): Jiná, přesto stále záživná

BMW řady E90 poprvé pravověrné příznivce rozdělila na dva…

  
Vysmívaná čínská auta? Kdysi! Mrkněte na tyto kousky, brali bychom je i v Evropě!

Vysmívaná čínská auta? Kdysi! Mrkněte na tyto kousky, brali bychom je i v Evropě!

Dnes 18:53

Luxusní sedan s retro vzhledem, MPV navržené bývalým šéfdesignérem Alfy Romeo nebo líbivé SUV... Čína už nabízí zajímavá auta!
Blesk.cz

Konec nudy v Brně! Vědecký park VIDA! zabaví děti i dospělé

Konec nudy v Brně! Vědecký park VIDA! zabaví děti i dospělé

Odpálit vodíkovou raketu, zmrazit vlastní stín nebo rozpoutat tornádo, to vše můžete zažít v zábavním vědeckém…

V Čechách hrozí ledovka, varují řidiče i chodce meteorologové. Na Jizerce bylo –17 °C

V Čechách hrozí ledovka, varují řidiče i chodce…

Na západě a jihozápadě Čech bude v pondělí pozdě odpoledne a večer sněžení místy přecházet v mrznoucí srážky s…

 

iSport.cz

Rakouský lékař: Je těžké uvěřit, že má Koukalová jen problémy s lýtky

Rakouský lékař: Je těžké uvěřit, že má Koukalová jen…

Gabriela Koukalová bez účasti na olympiádě? V Česku jedna z hlavních zpráv, ohlas má ale rozhodnutí české…

Program olympiády: České vrcholy na ZOH 2018 v Koreji, co a kdy sledovat?

Program olympiády: České vrcholy na ZOH 2018 v…

Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu odstartují v pátek 9. února 2018 slavnostním zahájením. Už v…

 

Reflex.cz

Demokratický rozhovor Igora Chauna s lepičem plakátů: Vede Miloš Zeman kampaň?!

Demokratický rozhovor Igora Chauna s lepičem…

Igor Chaun natočil video s bohorovným lepičem plakátů právě ve chvíli, kdy byl v Praze vylepován jeden z nových…

Warren Buffett: Dnešní děti se budou mít lépe než my díky rozvoji technologií. Na bitcoin nesázím

Warren Buffett: Dnešní děti se budou mít lépe než my…

Miliardář a investor Warren Buffett v prvním letošním vydání časopisu Time apeloval na mladé Američany, aby…