Test Auto.cz

BMW X5 xDrive30d – Zase o kus dál

12.2. 2014
Verdikt
 

Po patnácti letech přijíždí další vydání téměř legendárního BMW X5. Jak se chová s oblíbeným 190kilowattovým turbodieselem?

BMW svět už před patnácti lety naučilo, že stačí, aby auto jako terénní vůz jenom vypadalo – pokud má pohon všech kol a prostorný luxusní interiér. Koncepce, kterou v Mnichově označují SAV, se velkoryse vzdává redukční převodovky, závěrů diferenciálů nebo velké světlé výšky. Místo toho patří jasná preference jízdním vlastnostem na silnici a pohon všech kol slouží zejména ke zlepšení trakce na mokré nebo zasněžené vozovce. Tento přístup si svoji cílovou skupinu našel, téměř 1,5 milionu vyrobených exemplářů během dvou generací mluví za vše…

Třetí generace X5 se proto nepouští do zásadních změn. Například zachovává rozměry předchůdce: rozvor je na milimetr shodný, karoserie je o 29 mm delší, o 14 nižší a jenom o 5 širší. Design se změnil pouze evolučně, nový model ale vypadá podstatně robustněji. Mohou za to obří ledvinky tvořící masku chladiče, extrémní velikost předních světlometů s kompletně diodovou technikou a mohutnější blatníky. Nová X5 se zkrátka snaží tvářit jako pán silnice a jde jí to na výsost dobře.

Na interiéru posledního modelu se už začal zub času nemilosrdně projevovat, a tak nepřekvapí, že si Mnichovští právě zde dali záležet na dosažení co největšího pokroku. Některé prvky jsou naprostou novinkou, například tvar páček pod volantem, výrazné ambientní osvětlení palubní desky a dveřních výplní, přesunutí tlačítka centrálního zamykání z palubní desky k vnitřní klice nebo nový tvar dálkového ovladače. Architektura je ovšem do nejmenších detailů věrná předchůdci, a to včetně umístění startovacího tlačítka, zdvojených výdechů klimatizace nebo řešení středové loketní opěrky.

obrázek [600 x 402]  

Již od začátku je na výběr několik různých provedení interiéru – od základního s látkovým potahem, přes běžné kožené čalounění sedadel (+48.775 Kč), kůži Dakota (+55.450 Kč), BMW Individual Merino (+93.700 Kč) až po dva exkluzivní pakety. Testovaný vůz má moderně laděný Design Pure Excellence za 125.800 Kč – sedadla jsou čalouněna jemnou světlou kůží Nappa Ivory, palubní deska je potažena šedou kůží, kožené čalounění mají také výplně dveří a celek doplňuje tmavé dubové dřevo. Esteticky vydařená konfigurace má jedinou vadu na kráse: vkládané koberce i čalounění zavazadlového prostoru mají nepraktickou světlou barvu… Alternativu tvoří paket Design Pure Experience s hnědými sedadly, tmavými koberci a matným dřevem.

Atmosféra v kabině je opravdu luxusní, zvlášť když se přidá černé čalounění stropu a všestranně elektricky nastavitelná sedadla s možností prodloužení sedáku a „lámacím“ opěradlem. X5 posádku navíc hýčká opulentním vnitřním prostorem (v úrovni loktů je kabina široká 1570 mm), vysokým posazem, pro který jsou SUV tak oblíbená, a velkými okny. Jenže poměry na zadních sedadlech už tak velkorysé nejsou. Výška sedáku nad podlahou je sice slušných 330 mm, jeho malý sklon ale vybízí k natažení nohou a na to vzadu příliš prostoru není. Řešení druhé řady sedadel tedy vyhoví primárně dětem – nakonec Mercedes-Benz ML je na tom stejně.

Rovné boky karoserie dodávají cestujícím v obou řadách sedadel opravdu vzdušný prostor. Kvůli tomu však zároveň automobil působí ještě mohutněji, než jaká je realita, takže se v úzkých prostorech obtížněji manévruje. BMW ale samozřejmě za příplatek nabízí parkovací čidla i zadní kameru nebo celou sadu kamer pro panoramatické zobrazení okolí vozu.

Motor a převodovka

Třílitrový turbodiesel je v nabídce BMW stálicí. Nová X5 má jeho nejnovější provedení se 190 kW a 560 N.m, v nabídce je i varianta se dvěma turbodmychadly X5 xDrive40d/230 kW a unikátní trojitě přeplňovaný šestiválec v X5 M50d s 280 kW (na druhé straně se vůbec poprvé objevuje čtyřválcový motor, X5 xDrive25d má dvoulitr se 160 kW). Vyšší výkon je jistě velkým lákadlem, pro běžné využití ale základní provedení řadového šestiválce s velkou rezervou stačí. K jízdě v městském provozu vyhovují milimetrové pohyby pedálu plynu, základní třílitr je ale bez jakýchkoliv omezení dostačující i na dálnici. Dech mu začne docházet až okolo 200 km/h, přesto se na delším úseku rozjede i na 230 km/h.

Rozsah schopností turbodieselu je hodně široký. V režimu Eco Pro se projevuje poklidně a dokáže být opravdu úsporný – mimo město jsme dosáhli průměru 5,3 l na 100 km, což je ještě méně než udávaná hodnota z měřícího cyklu. Ekonomice provozu napomáhá síla v nízkých otáčkách i schopnost převodovky zvolit a držet těžší převod. Naopak ve sportovním nastavení reaguje motor ostře a snadno poskytne veškerý možný výkon. I zde automat předvede vytříbené chování, nikdy se totiž nepouští za hranici 4000 min-1, kde už výkon motoru začíná klesat. Comfort pak představuje ideální kompromis pro lehce dynamičtější svezení.

obrázek [600 x 402]  

Na dálnici při 130 km/h si třílitr nárokuje 7,5 l na 100 km, naopak ve městě při hustším provozu stoupá spotřeba k jedenácti litrům. Dlouhodobý průměr proto závisí na kombinaci těchto jízdních režimů. Efektivita se každopádně turbodieselové X5 upřít nedá, však je také vybavena například aktivní maskou chladiče, variabilním olejovým čerpadlem, zrychleným ohříváním diferenciálu nebo funkcí vyřazování na neutrál u automatické převodovky. Svoji roli sehrává i odlehčení nové generace o 90 kilogramů. Se součinitelem odporu cx = 0,31 je navíc X5 nejaerodynamičtějším SUV na trhu a díky vstřikování AdBlue do výfukových plynů splňuje již nyní přísnou emisní normu Euro 6. Právě AdBlue ale u testovaného kusu neočekávaně pozlobilo – přestože je interval servisních prohlídek 30.000 km, už při třetinovém nájezdu se auto začalo dožadovat doplnění této kapaliny.

Chytrý podvozek

Výběr různých naladění podvozku je u BMW dosud nevídaný – X5 nabízí hned pět možností. Vedle základního šasi existují čtyři verze příplatkového adaptivního podvozku. Provedení Comfort má adaptivní tlumiče a vzduchové odpružení zadních kol, Dynamic aktivní stabilizátory a zadní aktivní diferenciál (dosud vyhrazený jen X5 M a řadě X6) a Professional kombinuje všechny tyto prvky. Zároveň existuje adaptivní podvozek M, který je sportovnější alternativou podvozku Comfort a je vyhrazen paketu M.

Vyzkoušeli jsme provedení Comfort, které stojí 46.225 korun navíc a zdá se být pro X5 nejvhodnějším řešením – nejen teoreticky, ale jak se ukázalo, i prakticky. Komfort tlumení se mezigeneračně zlepšil radikálně a překonává konkurenční SUV na plně vzduchovém podvozku, s výjimkou nového Range Roveru Sport. Ve velmi nízkých rychlostech tlumiče občas ostrou nerovnost do kabiny propustí, jinak je ale X5 na devatenáctipalcových kolech nečekaně komfortní. Přitom to platí i pro sportovní nastavení.

obrázek [600 x 368]  

Ještě silnější stránkou je řízení. Elektrický posilovač reaguje zcela plynule na sebemenší pootočení volantem a tím dodává pocit naprosté kontroly nad autem. Přestože klasickou zpětnou vazbu X5 postrádá, zejména ve sportovním nastavení dokáže řidiče vtáhnout do děje tak, jak se na BMW sluší a patří.

I přes tu nejkomfortnější nabízenou konfiguraci podvozku a druhý nejslabší motor se testovaná třílitrová X5 dobře ovládá, bez výraznějších náklonů a s minimálními vůlemi v uložení náprav. Nová generace se tedy navzdory většímu pohodlí na palubě nevzdala důležité konkurenční výhody spojené se jménem BMW X5. A to by v konfiguraci s aktivními stabilizátory a aktivním zadním diferenciálem měla předvést ještě mnohem více…

Závěr

Jako nejnovější zástupce segmentu velkých SUV nové BMW X5 rozhodně nezklamalo. Podobných kvalit dosahuje jenom Range Rover Sport, za který ovšem britská automobilka žádá vyšší ceny, a ve srovnání s předchůdcem se novinka řádně vyšvihla. Nevzdala se žádné ze silných stránek minulé X5, přidala lepší tlumení nerovností a podstatně vylepšila vnímanou kvalitu interiéru. Třílitrový turbodiesel je úspornější a ještě dynamičtější, seznam příplatkové výbavy pak skýtá širší spektrum různých kombinací. Vybrat by si měl proto každý, kdo se nenechá odradit lehce kontroverzním designem exteriéru…

Nejlevnější verze modelu1.345.000 Kč (sDrive25d/160 kW)
Základ s testovaným motorem1.530.000 Kč (xDrive30d/190 kW)
Testovaný vůz s výbavou2.100.700 Kč (xDrive30d/190 kW)

Plusy

  • Dynamický a úsporný základní šestiválec
  • Komfort tlumení s výjimkou velmi nízkých rychlostí
  • Oslnivý výkon diodových světlometů
  • Praktický dojezd až 1000 km

Minusy

  • Tvar a uložení sedáků v druhé řadě
  • Náplň AdBlue nepokryje standardní servisní interval
  • Obtížnější manévrování ve stísněných prostorech
Foto: Petr Homolka
Spolupracujeme s TipCars.com

BMW X5 xDrive30d

Cena v základní výbavě: 1 530 000 Kč Cena v testované výbavě: 2 100 700 Kč

Základní výbava:Litá 18” kola, čalounění látkou Anthracite, obložení interiéru matná stříbrná, Servotronic, automatická převodovka, asistent pro jízdu z kopce, světelný a dešťový senzor, bixenonové světlomety, mlhová světla, kožený multifunkční volant, dvouzónová klimatizace, autorádio, bluetooth, USB, stereo systém s šesti reproduktory (100 W) a další.

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (+25.150,-), litá 19” kola (+33.375,-)
design exteriéru Pure Excellence (+35.950,-): specifický vnější design, chromované prvky, vysoce lesklé lišty oken
design interiéru Pure Excellence (+125.800,-): exkluzivní kůže Nappa Ivory White, palubní deska potažená kůží Walknappa Atlas Grey, dřevěné obložení American Oak
Advantage paket (+56.225,-): vnější a vnitřní zrcátka s automatickým zacloněním, vyhřívání předních sedadel, vak na lyže, odkládací paket, světelný paket, přední a zadní parkovací asistent
sportovní kožený volant (+3.600,-), adaptivní podvozek Comfort (+46.225,-), hliníkové boční nástupní prahy (+12.575,-), zadní kamera (+10.775,-), hliníkové ližiny (+8.975,-), adaptivní diodové světlomety (+37.475,-), HiFi systém (+12.575,-), internet (+2.575,-), BMW Individual čalounění stropu (+9.750,-), komfortní sedadla vpředu, elektricky nastavitelná (+58.025,-), BMW ConnectedDrive Advanced Plus (+66.500,-), navigační systém Professional (+66.500,-), příprava pro telefon Bluetooth, USB, hlasové ovládání, konektivita (+12.825,-).

Izrael otáčí, desítky tisíc nelegálních migrantů nedeportuje Izrael otáčí, desítky tisíc nelegálních migrantů nedeportuje

Izraelská vláda  nejvyššímu soudu v zemi oznámila, že…

Ukrajina chystá úder na menšiny, varuje šéf maďarské diplomacie Ukrajina chystá úder na menšiny, varuje šéf maďarské diplomacie

Ukrajina připravuje třetí úder proti národnostním…

Slovenskou ministryní vnitra bude dosavadní náměstkyně Saková Slovenskou ministryní vnitra bude dosavadní náměstkyně Saková

Slovenský premiér Peter Pellegrini navrhl do funkce…

 

Štítky SUV BMW Testy

Technické údaje
Motor BMW X5 xDrive30d
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2993
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 190 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 560 / 1500 - 3000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 230
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 6.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.1 / 5.7 / 6.2
Emise CO2:164
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 650 / 1870
Objem nádrže (l):85
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 2070 / 710
Rozměr pneu:255/50 R 19
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4886
b) šířka (mm): 1938
c) výška (mm): 1762
d) rozvor (mm): 2933
e) rozchod vpředu (mm): 1644
f) rozchod vzadu (mm): 1650
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 850 / 1100
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 880
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1020
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):960
k) šířka vpředu (mm): 1570
l) šířka vzadu (mm): 1530
délka sedáku vpředu (mm): 550
délka sedáku vzadu (mm): 500
výška opěradla vpředu (mm): 650
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: BMW X5 xDrive30d – Zase o kus dálDoporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto! Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Trocha fantazie a vzpomínky na letecký design Saabu jsou…

 BMW X5 xDrive40e: Formule E má nové zásahové vozidlo BMW X5 xDrive40e: Formule E má nové zásahové vozidlo

Mnichovská značka pro druhý ročník šampionátu elektrické…

BMW X5 xDrive40e v Německu v přepočtu od 1.880.000 Kč BMW X5 xDrive40e v Německu v přepočtu od 1.880.000 Kč

První produkční plug-in hybrid značky BMW mimo divizi i…

  
Závod vodíkových autíček: Proč nestačila dráha?

Závod vodíkových autíček: Proč nestačila dráha?

Dnes 17:56

Ve vstupní hale stavební fakulty ČVUT v Dejvicích je živo. Hlahol bezmála stovky pubertálních výrostků se míchá se svištivým bzučením dvanácti aut na dálkové ovládání, která se docela zostra míhají po závodním oválu rozestavěném přes celou halu.
Blesk.cz

Letadlo ČSA mělo problémy v Kodani. Nakonec nesmělo vůbec odletět

Letadlo ČSA mělo problémy v Kodani. Nakonec nesmělo…

Pořádné zdržení zažili cestující, kteří měli letět v pondělí večer z dánské Kodaně do Prahy. Jejich letoun se…

Děsivý manévr na silnici v Chebsku: Nepředjížděl, vyhýbal se, brání dopravce řidiče kamionu

Děsivý manévr na silnici v Chebsku: Nepředjížděl,…

Scénu jako vystřiženou z ulítlých ruských videí se podařilo natočit řidičce na obchvatu Chebu. Jeden ohromný…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018:  kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Lenc odmítl smlouvu v Boleslavi. Míří do Liberce k největšímu rivalovi

Lenc odmítl smlouvu v Boleslavi. Míří do Liberce k…

Hokejisty Mladé Boleslavi opouští útočník Radan Lenc. Šestadvacetiletý odchovanec klubu podle sportovního…

 

Reflex.cz

Může Ježíš znásilňovat muslimku? Má na to přispívat město? Kde začíná cenzura?

Může Ježíš znásilňovat muslimku? Má na to přispívat…

Brno žije! Divadlo žije! Národní divadlo Brno zařadilo do květnového festivalu Divadelní svět Brno představení…

Tajemství kamenných rytířů aneb Pod ochranou Rolandů

Tajemství kamenných rytířů aneb Pod ochranou Rolandů

Socha kamenného rytíře s brněním nebo pláštěm a taseným mečem se opírá o erb s městskými znaky. Každý obchodník,…