Mercedes ML 350 BlueTEC – NejMLadší kolos

Mercedes ML 350 BlueTEC – NejMLadší kolos

 
 

Nejnovější velké SUV v šestiválcové verzi prošlo náročnou zkouškou na asfaltu i mimo něj.

Za necelé dva roky od představení současného Touaregu a Cayenne se do prodeje nedostalo nové velké SUV. Jak by ne, konkurentů je v segmentu jen několik a zájem zákazníků je stálý, důvodů k častým generačním obměnám proto mnoho není. Ale o to větší pozornost si zaslouží zcela nový Mercedes třídy M.

Design i přes evoluční pojetí znamená zásadní změnu charakteru. Zatímco minulá generace sázela na ostřejší rysy a lehce sportovní charakter, novinka se posouvá směrem ke zdobné avantgardě. Jistě, na první pohled byl dynamičtější design předchůdce hezčí. Nové ML je vzhledově náročnější, je to spíš taková banglovská elegance, která by měla i po letech vypadat svěže.

obrázek [600 x 374]  

Mercedes nešetřil výrazem. Chromové prvky na náraznících i na bocích jsou větší než dříve. Maska chladiče se taky řádně rozšířila a boky zdobí extravagantní prolis navazující na první CLS. Příslušnost k třídě M hrdě hlásá sloupek za zadními dveřmi, který se napříč generacemi mění jen nepatrně.

Polarizačním prvkem jsou zadní světla. Velkoryse protažená do boků, zešikmeným tvarem parafrázující tvar zadního prosklení. Na tuto partii si zřejmě bude mnoho pozorovatelů zvykat delší dobu.

Světelné diody pro denní svícení jsou dnes standardem. I nová třída M může mít po vzoru ostatních Mercedesů plně vynikající adaptivní světla Intelligent Light System. Testovaný vůz však dostal do vínku, ať už nedopatřením nebo záměrně, základní halogenová světla s projektorovou optikou. Díky této zkušenosti máme jasno – bez xenonů ne! Jinak budete myslet na šetření na nepravém místě při každé noční jízdě mimo město.

Co se týká volby barevného provedení, je hnědý lak nezvyklou možností, ale skvělou volbou. Novému ML sluší a je vítaným zpestřením v záplavě bílých, šedých a černých aut.

obrázek [600 x 404]  

Interiér představuje podobný posun jako exteriér. Designéři s ještě větší pečlivostí evolučně ladili a ladili, až stvořili moderní palubní desku, která ctí veškerá specifika předchůdce. Oko potěší ladnými tvary, kterým vévodí masivní dekor – v našem případě z efektního matného dřeva.

Ovládací prvky si téměř bez výjimek zachovaly své takřka dokonalé rozmístění. Jen tlačítka regulující podvozek a související elektroniku našla nově místo mezi sedadly a vlevo pod volantem si sdružená páčka blikačů a stěračů vyměnila místo s páčkou tempomatu (stejně jako v třídě B).

Lehkým zklamáním je jen černobílá grafika palubního počítače, když sedany tříd C, E a S nabízí barevné displeje. Jinak ale nelze k přehledným budíkům směřovat nejmenší výtku.

Multimediální systém Comand Online má po vzoru dalších modelů samostatný displej umístěný v úrovni přístrojového štítu. Logika ovládání se nemění, novinkou jsou ale online funkce, které jsme měli možnost premiérově vyzkoušet.

obrázek [600 x 384]  

K přístupu na internet je potřeba připojit přes Bluetooth mobilní telefon s datovými službami (konfigurace připojení probíhá zcela automaticky). Comand nabízí hned několik aplikací – např. přístup na Facebook, hledání kontaktů a adres v Google Maps a samozřejmě standardní internetový prohlížeč. Z důvodů bezpečnostních předpisů je ovšem možno používat internet (podobně jako třeba TV tuner) jen ve stojícím vozidle, i kdyby se obsluhou systému zabýval spolujezdec. To samozřejmě možné využití značně limituje.

Prostorové poměry jsou v přední řadě sedadel velkorysé. Štědrá vnitřní šířka i výška nad sedadlem, stejně jako velký rozsah nastavení sedadel, dokážou bohatě využít obří rozměry karoserie.

V zadní řadě ovšem nacházíme sedadla s plochými a relativně krátkými sedáky i opěradly. Pro běžné použití to postačuje, dokázali bychom si ale představit propracovanější sedadla. Prodejce Mercedesu by po vyslovení takové výtky mohl hbitě přesměrovat náš zájem k jiným modelům – velkoprostorovému luxusnímu kombi třídy R a pětimetrovému SUV třídy GL.

obrázek [600 x 387]  

Obě třídy existují i v sedmimístném provedení a zadním pasažérům nabízí lépe zařízený životní prostor. Zákazník třídy M by měl naopak vystačit s pětimístným interiérem, který nepotřebuje tak často plně obsazovat.

BlueTEC = močovina pro Euro 6

Dieselovým vrcholem je u nové generace model ML 350, který vyměnil zkratku CDI za pojmenování BlueTEC. Za tímto slovem se ukrývá technika umožňující splnit již nyní podmínky emisní normy Euro 6 – provedení, které bylo dříve doplňkem nabídky, je nyní samozřejmostí pro všechny zájemce o vznětový šestiválec.

Emise na úrovni Euro 6 (pro nová auta povinné až od roku 2014) jsou především o snížení oxidů dusíku, NOx. Toho BlueTEC dosahuje vstřikováním aditiva AdBlue (vodný roztok močoviny) do výfukového potrubí. Ve výfuku vzniká amoniak, který chemickou reakcí přemění až 80 procent NOx na dusík a vodu. Motor díky tomu může pracovat účinněji, protože řídící jednotka nemusí brát při regulaci spalovacího procesu ohled na tvorbu NOx.

obrázek [600 x 335]  

Slibná technika ovšem tentokrát zázračné výsledky nepřinesla. Reálná spotřeba mezi 9 a 10 litry je veskrze konvenční hodnotou, které se umí držet i Infiniti FX30d, Land Rover Discovery SDV6 nebo nedávno testované BMW X6 xDrive40d.

Při dynamičtější nebo jinak na výkon náročnější jízdě roste spotřeba paliva jen mírně. To je ale typická vlastnost všech současných šestiválcových CDI.

Takže BlueTEC nefunguje? Nikoliv! Jen má poněkud nenápadný přínos. V praxi totiž u tohoto motoru zlepšuje spotřebu hlavně při nízké zátěži, typicky ve městě, kde ve verzi Euro 5 nedokáže kvůli nízké kompresi (15,5:1) pracovat dostatečně efektivně. A tak zatímco u předchůdce byla standardem dvouciferná spotřeba jako u Audi Q7, nové ML 350 BlueTEC dosahuje v pražských ulicích již zmíněné devítilitrové.

obrázek [600 x 372]  

Mimochodem, při konstantní rychlosti jsme odečetli ve 100 km/h otáčky motoru na úrovni 1750 min-1 a průměrnou spotřebu 7,6 l/100 km a ve 130 km/h 2300 min-1, resp. 10,2 l/100 km.

Ačkoliv otáčky na první pohled vypadají vysoké, vždyť konkurenti nezřídka ve 130 km/h točí těsně pod dva tisíce otáček, ve skutečnosti plně odpovídají možnostem motoru. Akcelerace v běžných rychlostech je díky vhodně sestavené převodovce na slušné úrovni, v dálničních rychlostech se lze pohybovat i akcelerovat bez podřazování a v případě nutnosti není nejmenší problém dosáhnout dvousetkilometrové rychlosti.

Maximum 620 Nm v rozmezí 1600 až 2400 min-1 vypadá působivě, dokonce jde o momentální rekord mezi jednotunovými šestiválci. Naléhavosti akcelerace a přesvědčivému zátahu v nízkých otáčkách, který známe u biturbodieselů v BMW a Land Roveru, se ale Mercedes nedokáže vyrovnat.

obrázek [600 x 277]  

To neznamená, že by byl třílitrový diesel v novém Mercedesu třídy M špatný. Jen novému modelu aktuálně schází opravdu vrcholová motorizace.

Jezdit na vzduchu, to není jen tak

Hlavním nedostatkem testovaného vozu je kvalita odpružení. Nové MLko se bohužel zařadilo do zástupu aut, kde spojení vzduchový podvozek a nekvalitní česká silnice nejdou dobře dohromady. Airmatic funguje skvěle na hladkém povrchu. Jízdu přes výtluky, dlažební kostky nebo příčné nerovnosti ale doprovází mírné otřesy a zvukové ruchy.

A to se bavíme o komfortním režimu a standardní výšce. Sportovní mód přitvrdí tlumiče, což vede k menším náklonům karoserie v zatáčkách, ovšem za cenu menšího komfortu tlumení a při ztrátě části přirozené lehkosti, s jakou se ML řídí.

obrázek [600 x 325]  

Komfortu nesvědčí ani zvýšení světlé výšky o 25 mm. Lepší průchodnost terénem je opět vykoupena menším pohodlím.

Pozitivem je ovšem použitelnost zvýšeného podvozku i v relativně vyšších rychlostech. Dlouhodobě lze jezdit rychlostmi do 80 km/h, krátkodobě elektronika dovolí rychlost až 120 km/h, než samočinně vozidlo sníží. Mimo silnici by to tedy mělo vždy s rezervou stačit.

obrázek [600 x 326]  

Při jízdách v bahnitém terénu se naopak Airmatic předvedl v dobrém světle. Limitem se nestaly schopnosti podvozku, ale relativně skromný přechodový úhel a hlavně omezené trakční schopnosti pneumatik Pirelli Scorpion Ice&Snow.

Kdo chce jezdit mimo silnici častěji, může sáhnout po příplatkovém On&Offroad paketu, který rozšiřuje funkční výbavu Airmaticu a pomocné elektroniky, zvyšuje stoupavost a přidává redukční převodovku.

Co v terénu chybí, je možnost blokování zařazeného převodu. Místo toho však převodovka vždy řadí před omezovačem.

obrázek [600 x 411]  

Mimochodem pádla pod volantem neslouží k přímé volbě zařazeného převodu, ale k omezení rozsahu, ve kterém převodovka běžně pracuje. Například číslice 4 proto indikuje, že převodovka bude pracovat pouze s prvními čtyřmi převody (ovšem jen dokud se motor na čtyřku nevytočí k omezovači).

V tom nejdůležitějším, totiž hladkosti řazení, ale převodovka exceluje. Nový sedmikvalt 7G-Tronic Plus pracuje doslova se sametovou jemností a při volbě převodů neváhá.

Závěr

Když zrekapitulujeme nový Mercedes třídy M pěkně po pořádku, dostáváme obrázek nadstandardně propracovaného auta, které se kvůli několika nedostatkům vzdaluje dokonalému obrazu.

Špičková převodovka spolupracuje s kultivovaným motorem, který je přiměřeně silný a průměrně žíznivý. Výsledný dojem kazí hlavně neharmonicky fungující vzduchový podvozek. Cestu k novému ML může komplikovat také náročnější design karoserie, který není na první pohled tak přitažlivý jako u předchůdce.

obrázek [600 x 377]  

První cena vozu1.378.800,- Kč (ML 250 BlueTEC, 150 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací1.438.800,- Kč (ML 350 BlueTEC, 190 kW)
Základní cena testovaného vozu 1.438.800,- Kč (ML 350 BlueTEC, 190 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.812.255,- Kč (ML 350 BlueTEC, 190 kW)

JAKE.AUTO.CZ Mercedes-Benz třídy M – všechny testy a další články

Plusy

  • Kvalita zpracování interiéru
  • Bezchybná ergonomie
  • Kultivovaný motor
  • Hladkost řazení automatické převodovky

Minusy

  • Zbytečně tvrdý podvozek
  • V nabídce chybí vrcholný dieselový motor
  • Střídmé rozměry a jednoduchý tvar zadních sedadel
  • Chabý výkon halogenových světel
Spolupracujeme s TipCars.com

Mercedes ML 350 BlueTEC

Cena v základní výbavě: 1 438 800 Kč Cena v testované výbavě: 1 812 255 Kč

Základní výbava:Automatická převodovka s řazením pod volantem, multifunkční volant potažený kůží Nappa, dvouzónová klimatizace Thermatic, tempomat Speedtronic, rádio s CD/USB a Bluetooth, vyhřívaná zpětná zrcátka, dešťový senzor, interiér čalouněný kombinací látka/umělá kůže Artico, LED denní světla, zadní světla ze světelných diod, Attention Assist, Pre-Safe, ESP, stálý pohon všech kol 4Matic, sedm airbagů (včetně kolenního pro řidiče), 17palcová litá kola a další.

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (25.265,-), kůže černá/béžová (69.696,-), černý strop (0,-), dekor dřevo jasan (10.454,-), Comand Online (76.085,-), litá kola 19palcová (24.684,-), sada komfortních funkcí zrcátek (15.682,-), paměťová sada (25.846,-), průvlak na lyže (5.518,-), přední sedadla vyhřívaná a odvětrávaná (30.782,-), multifunkční vyhřívaný volant (7.550,-), vzduchový podvozek Airmatic (49.368,-), ambientní osvětlení interiéru (10.309,-), Easy-Pack elektrické otvírání pátých dveří (15.101,-), střešní nosič New Alustyle (5.082,-), nouzové rezervní kolo (2.033,-).

Schůzce zástupců největších ekonomik G20 dominovaly obavy z obchodní války Schůzce zástupců největších ekonomik G20 dominovaly obavy z obchodní války

Finanční představitelé skupiny největších ekonomik světa…

Facebook čelí vyšetřování kvůli zneužití dat ve volebních kampaních, vysvětlení žádá i Jourová Facebook čelí vyšetřování kvůli zneužití dat ve volebních kampaních, vysvětlení žádá i Jourová

Největší sociální síť světa sdružující přes 2,2 miliardy…

Babiš se sešel se Zemanem, o vládě jedná s komunisty a ČSSD Babiš se sešel se Zemanem, o vládě jedná s komunisty a ČSSD

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se v rámci jednání o…

 
Technické údaje
Motor Mercedes ML 350 BlueTEC
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2987
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 190 / 3600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 620 / 1600 - 2400
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 224
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.4
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.8 / 6.3 / 6.8
Emise CO2:179
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 690 / 2010
Objem nádrže (l):70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 2175 / 700
Rozměr pneu:255/50 R19
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4804
b) šířka (mm): 1926
c) výška (mm): 1796
d) rozvor (mm): 2915
e) rozchod vpředu (mm): 1648
f) rozchod vzadu (mm): 1663
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 870 / 1090
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 610 / 870
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1030
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):1000
k) šířka vpředu (mm): 1555
l) šířka vzadu (mm): 1530
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 485
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Mercedes ML 350 BlueTEC
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 10
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 10
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 10
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 10
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 10
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 10
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 6
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,64
 

Přidat názorDiskuse: Mercedes ML 350 BlueTEC – NejMLadší kolosDoporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Revoluční motor 1.5 TSI BM je úsporný jako turbodiesel. Zde jsou důvody Revoluční motor 1.5 TSI BM je úsporný jako turbodiesel. Zde jsou důvody

Volkswagen odhaluje detaily ohledně varianty motoru 1.5…

BMW srovnává minulou generaci X4 s tou novou. Je to šílený rozdíl BMW srovnává minulou generaci X4 s tou novou. Je to šílený rozdíl

Koncem loňského roku vydalo BMW video, v němž srovnávalo…

 Mercedes-Benz zvažuje také konkurenta pro BMW X4 Mercedes-Benz zvažuje také konkurenta pro BMW X4

Zatímco studie Concept Coupe SUV naznačuje zcela zřejmý…

Mercedes ML 250 BlueTec Entry: Třída M za 1,37 milionu korun Mercedes ML 250 BlueTec Entry: Třída M za 1,37 milionu korun

Mercedes-Benz nabízí nově střední SUV také v levném…

  
Maluch trochu jinak. Připomeňte si neznámé verze Fiatu 126p!

Maluch trochu jinak. Připomeňte si neznámé verze Fiatu 126p!

Včera

Polský maluch je známý hlavně jako dvoudveřové auto se splývavou zádí. Znáte ale jeho další varianty, ať už kabriolet nebo kombík?
Blesk.cz

Letní čas je za dveřmi: Kdy nastane a proč ho ještě pořád máme?

Letní čas je za dveřmi: Kdy nastane a proč ho ještě…

Už tento víkend se ručičky hodinek posunou o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00 a Česko ze zimního času přejde na…

Nejlepší videohra pro virtuální realitu současnosti! Recenze pohádky Moss

Nejlepší videohra pro virtuální realitu současnosti!…

S videohrami pro virtuální realitu to byla dosud bída. Většina z nich doteď vypadá a hraje se jako technické…

 

iSport.cz

Kladno je v baráži. Prvků na zlepšení je dost, říká Patera

Kladno je v baráži. Prvků na zlepšení je dost, říká Patera

A hurá do baráže. Čtyřikrát za sebou dokázali kladenští hokejisté vyloupit budějovickou Budvar arénu. Poprvé na…

Královec a video? Alibisticky se za něj schoval, říká elitní sudí

Královec a video? Alibisticky se za něj schoval,…

Pavel Královec není nejlepší český rozhodčí a derby nezvládl. To říká bývalý elitní sudí Ivan Grégr, který sám…

 

Reflex.cz

Námluvy ANO s ČSSD odstartuje přetahovaná o korýtka. Což takhle nejdříve dojednat společný program?

Námluvy ANO s ČSSD odstartuje přetahovaná o korýtka.…

Tuto středu se setká nový šéf ČSSD Jan Hamáček se zástupci hnutí ANO, aby začali naostro jednat o možné podobě…

Studie tvrdila, že homeopatika léčí rakovinu. Autoři nakonec skončili ve vězení

Studie tvrdila, že homeopatika léčí rakovinu. Autoři…

Na podivný výzkum, který uváděl, že svrab může redukovat růst nádorů, se zaměřili skuteční vědci a našli v něm…