Dacia Duster 1,6 4x4 vs. Suzuki SX4 1,6 4WD – Levně do (skoro)terénu

Dacia Duster 1,6 4x4 vs. Suzuki SX4 1,6 4WD – Levně do (skoro)terénu

 
 

Dacia Duster cloumá s klientelou levných SUV poměrně mohutně, ale má vůbec smysl vydávat se do neznáma, když za stejné peníze dostanete osvědčenou japonskou klasiku?

Postavili jsme proti sobě dvě benzinové šestnáctistovky, které pro nás nebyly novinkou - ostatně test obou z vozů jsme vám již před časem přinesli. Jaké má tedy toto srovnání smysl? Prvotní motivací byly velmi podobné ceny. Dacia je známá svou agresivní cenovou strategií, ale Suzuki hbitě zareagovalo a svou SX4 nabídlo za velmi podobné peníze. Jakou čtyřkolku tedy dnes za svých 350 tisíc dostanete u Dacie a jakou u Suzuki?

Exteriér

Když vidíte oba dva vozy na jedné fotografii, asi nemusíme nic dodávat – Dacia byla navrhována s velkým důrazem na „silácký off-road design“. Jejím designovým jazykem jsou proto sebevědomě široké boky a pohled tvrďáka. Před časem jsme při našem redakčním provozu náhodou postavili vedle sebe Duster a Porsche Cayenne a menší Dacia rozhodně nevypadala vedle velikého luxusního SUV nikterak ušlápnutě.

To Suzuki sází na jemnější, uhlazenější design, který se do městské džungle hodí přeci jen o něco lépe. Navíc se nám díky tvaru karoserie při parkování o něco lépe odhadovalo, kde SX4 začíná a kde končí.

Co se nám na exteriéru Suzuki líbí je důsledné (a přitom nikterak nápadné) oplastování kolem celého vozu. Pokud bychom si ale měli vzít jeden z vozů na víkendové toulky krajinou, sáhli bychom po Dusteru, který přeci jen vypadá méně křehce a nemáte s ním (resp. o něj) v terénu strach. Pro rumunský vůz hovoří i vyšší světlá výška 210 mm oproti 190 mm u SX4. Kratší převisy i rozvor znamenají lepší obratnost SX4.

Motory a spotřeba

Oba dva benzinové čtyřválce s čtyřventilovou technikou se s vyšší stavbou vozů při dálničních rychlostech viditelně perou a ani jeden z nich nemůžeme s klidným srdcem doporučit pro dlouhé dálniční výlety vysokými rychlostmi.

Překvapivě je na tom o něco lépe Suzuki, ačkoliv má k dispozici pouze pětistupňovou manuální převodovku. Díky těžšímu zpřevodování při jízdě ustálenou rychlostí 100 km/h na pátý rychlostní stupeň točí motor 2500 min-1 a při rychlosti 130 km/h jen 3300 min-1. Suzuki si v těchto režimech řekne o 5,9 l na 100 km, resp. 8,5 l benzinu na 100 km. Průměrná spotřeba po testu byla 6,5 l/100 km.

To Dacia má svou šestistupňovou převodovku poskládanou více do rychla, a tak šestka ve srovnání se Suzuki mnoho paliva neušetří. Průměrná spotřeba během testu se pohybovala okolo 8,5 litru na 100 km, což je znatelně více než u Japonce. Dostat se pod 7 l/100 km je v reálu velmi obtížné, na dálnici ve 130 km/h odběr benzinu roste k 9,5 l/100 km, v tomto režimu pracuje motor se 4200 min-1 což je o 900 min-1 více než u Suzuki na pětku (!).

To s sebou přináší nejen větší spotřebu paliva, nýbrž i nadměrný hluk. Na tlumících materiálech se totiž šetřilo a tak to na palubě Dusteru jedoucího rychlostí 130 km/h hučí jako v úle. Hluková hladina uvnitř Dusteru je ve všech jízdních režimech podstatně vyšší než v SX4, čímž se také dostáváme k hodnocení obou agregátů.

obrázek [600 x 302]
 

Možná si říkáte, že dvě zážehové šestnáctistovky se čtyřventilovým rozvodem se nemohou projevem příliš lišit, ale srovnání ukázalo, že je to omyl. Cosi naznačují rozdílné výkonnostní parametry, ale nejvíce zarážející je propastná odlišnost v kultivovanosti obou agregátů.

Suzuki nabízí dobře utlumený, příjemně znějící motor o nejvyšším výkonu 88 kW při 6000 min-1 a točivém momentu 156 Nm při 4400 min-1. Suzuki má k dobru vyspělé variabilní časování ventilového rozvodu a pečlivější uložení motoru v karoserii.

Dacia dostala hlučnější agregát o nejvyšším výkonu 77 kW při 5750 min-1 a točivém momentu 148 Nm ve 3750 min-1. Její motor se chová téměř jako dvouventil, tedy nabízí dostatek síly v nižších a středních otáčkách přičemž nad výlety do poslední třetiny otáčkoměru příliš nejásá. Díky převodovce stavěné „do lehka“ je tedy možné až do 100 km/h s úspěchem využívat slušný zátah motoru v nižších otáčkách, při rychlejší jízdě se ale vytáčení motoru tak jako tak nevyhnete. A akustický komfort tím logicky trpí.

Jízda

Duster je možná Dacie s nejlepšími jízdními vlastnostmi, ale to neříká nic o tom, jak si vede ve srovnání s konkurenty. Po konfrontaci se Suzuki je zřejmé, že Rumun bude i zde hrát druhé housle.

V Suzuki cítí řidič lepší propojení s vozem, Duster na povely volantem reaguje tupěji a bez větší odezvy do řízení. Při jízdě po špatné vozovce působí Dacia s velkými rozchody a rozvorem stabilněji, ale díry, kterým se nevyhnete, vám auto naservíruje rázy skrze volant jako v žádném jiném autě.

obrázek [300 x 326]
 

Ani SX4 samozřejmě není žádný okreskový král, technikům se ale podařilo naladit vůz výrazně lépe. Lepší je i kulisa řazení, zde ale Duster (překvapivě?) o mnoho nezaostává.

Bodíky navíc si Suzuki odnáší také za tužší karoserii (páté dveře Dacie na nerovnostech povrzávaly) a za menší náklony v zatáčkách.

Slušný jízdní komfort v Dusteru je zajištěn „balonovými“ šestnáctipalcovými pneumatikami o rozměru 215/65, což je oproti 205/60 R16 na SX4 znatelný rozdíl – průměr obou kol se zde výrazně liší (685 vs. 640 mm u SX4).

Doplňme, že Duster na rozdíl od Suzuki spoléhá na plnohodnotnou rezervu a je tak o něco lépe „vyzbrojen“ pro delší výlety mimo civilizaci.

Systémy pohonu všech kol jsou u obou vozů z provozního hlediska velmi podobné.

Interiér

Ač to tak nevypadá, zvenku široký Duster nabízí vpředu znatelně méně místa v oblasti loktů. V Suzuki jsme naměřili 1450 mm, zatímco u Dusteru jen 1410 mm, na zadních sedadlech je situace až na pár milimetrů shodná.

V Dacii jsou na tom ve srovnání se Suzuki lépe cestující na zadních sedadlech, ti mají totiž více prostoru pro kolena a znatelně lépe se na zadní sedadla nastupuje. Na delší cesty je proto Duster pro čtyři dospělé, alespoň co se vnitřního prostoru týče, vhodnější. Prostoru nad hlavou je v obou vozech dostatek vpředu i vzadu.

Zpracování obou interiérů se od sebe velmi liší. Duster sází na odolný „off-road-look“, Suzuki se naopak snažila vnitřek SX4 přiblížit co nejvíce klasickým automobilům s vyšší stavbou karoserie.

Záplava tvrdých plastů v Dusteru asi nikoho neohromí svým designem, rozhodně ale neurazí strukturou svého povrchu a dobrým slícováním. K největším neduhům Dusteru patří rozmístění ovládacích prvků, které neodpovídá ergonomickým požadavkům současnosti. Tak například ovládání klimatizace a ventilace najdeme až ve spodní části středové konzoly, ovladač elektrického nastavování zpětných zrcátek je neprakticky ukrytý pod madlem ruční brzdy. Nepříjemné je použití tvrdého plastu na výplně dveří, pohodlně si tak loket neopřete. Od řidiče vyosená řadicí páka jen dokresluje nepříliš dobrý dojem z vnitřku Dacie.

obrázek [300 x 405]
 

Suzuki působí mnohem propracovanějším dojmem, boduje jak ergonomií, tak lepšími použitými materiály. Nabídne i lepší sedadla s příjemně tuhými sedáky.

U obou vozů vidíme rezervy zejména v ergonomii posazu. Řidič nemá k dispozici podélně stavitelný volant, výškové seřízení je jen v omezeném rozsahu. Uspořádání řidičova pracoviště v Suzuki je ale přeci jen přirozenější.

Výhled z obou SUV je celkově dobrý, oba ale mají své slabé místo – u Suzuki to je výhled šikmo vpřed, u Dacie zase šikmo vzad.

Zavazadelník

Tento odstavec má jasného vítěze – Dacii Duster. Uznání je zde zcela na místě, Duster v tomto ohledu bez problémů asijského konkurenta poráží. Nákladová hrana je shodně 800 mm nad zemí, ložná délka zavazadlového prostoru u Dacie Duster až 1800 mm určitě každého majitele potěší.

Suzuki se může pochlubit pouze o zanedbatelný centimetr větší šířkou kufru a také jeho větší vnitřní výškou.

V reálu je ale zavazadelník Dusteru s podlahou v rovině s nákladovou hranou o veliký kus praktičtější.

Díky systému odklápěcích sedáků v Suzuki můžete vytvořit kratší, zato však v podstatě rovnou podlahu.

Rozměry zavazadelníkuDaciaSuzuki
Délka u dna min/max [mm]930/1800660/1100
Nejmenší šířka [mm]10001010
Výška po kryt/po strop [mm]440/740540/880
Výška prahu od země [mm]800800

Výbava a cena

A jsme v rozhodující části srovnávacího testu – zde se totiž do hry přimíchá i výbava a konečná cena, což je v tomto segmentu mimořádně důležitý parametr.

Proti Suzuki SX4 1,6 ve výbavě GL/AC Plus 4WD (akční cena 349.900,- Kč) jsme postavili podobně vybavený Duster.

V seznamu výbavy SX4 nechyběla klimatizace, hliníkové disky kol, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu i vzadu, mlhovky, dálkově ovládané centrální zamykání či rádio s CD a MP3 (8 repro). Tuto, pro pohon všech kol základní výbavu, Dacia přibližně vyrovnává výbavovým stupněm Arctica s cenou...ano, tušíte správně, magických 349.900,- Kč.

Dacia nenabízí hlavové airbagy ani za příplatek, je také nutné připlatit si 9 tisíc Kč za hliníková kola a 7 tisíc za rádio s CD a MP3 (4 reproduktory). Škoda, že stabilizační systém ESP nelze dokoupit (v dané výbavě a motorizaci) ani k jednomu z vozů. Do dražších výbav SX4 se ale ESP dodává, do zážehových Dusterů však ne.

Více ke srovnání obou vozů řekne tabulka, my jen dodejme, že zatímco Suzuki můžete mít doma prakticky okamžitě, na Duster si počkáte minimálně půl roku.

Ceny a výbava [Kč]DaciaSuzuki
ModelDuster 1,6SX4 1,6
VýbavaArctic 4x4GL/AC Plus 4x4
Základní cena349.900,-349.900,-
Čelní airbagySS
Boční airbagySS
Hlavové airbagy-S
ABSSS
Stabilizační systém--
Manuálně regulovaná klimatizaceSS
Automaticky regulovaná klimatizace--
Autorádio s CD a MP37.000,-S
Tónovaná sklaSS
Metalický lak9.000,-11.000,-
Centrální zamykání s d.o.SS
Elektricky ovládaná okna vpředuSS
Elektricky ovládaná okna vzadu3.000,--
Elektricky ovládaná zrcátka s vyhřívánímSS
Kola z lehkých slitin 16"9.000,-S
Mlhové světlometySS
Vyhřívání předních sedadel-S
Palubní počítačSS
Kožený volant a hlavice řadicí páky3.000,--
Tempomat--

Kdo je tedy vítězem? Podaří-li se vám rozhodnout se do vyprodání zásob u Suzuki (sleva 45 tisíc Kč; běžná cena modelu je 394.900,- Kč), pak se jazýček vah dosti výrazně přehoupne k SX4 – je modernější, kultivovanější, nabídne menší spotřebu a pokud vám až tolik nezáleží na objemu zavazadelníku a místě na zadních sedadlech, nemá Dacia protiargument.

Ačkoliv je rumunský vůz bezpochyby králem v kategoriích impozantní vzhled (je to opravu „kus“ auta), Suzuki je v mnoha ohledech v cenové hladině 350 tisíc korun jednoduše lepším vozem.

Dacii Duster 1,6 16V 4x4 zapůjčil k testu dovozce, Suzuki SX4 1,6 VVT 4WD zapůjčil pražský dealer Suzuki Charouz.

obrázek [600 x 276]
 

Dacia Duster

První cena vozu259.900,- Kč (Duster Access, 1,6 16V 4x2, 77 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací259.900,- Kč (Duster Access, 1,6 16V 4x2, 77 kW)
Základní cena testovaného vozu349.900,- Kč (Duster Arctica, 1,6 16V 4x4 , 77 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků358.900,- Kč (Duster Arctica, 1,6 16V 4x4 , 77 kW)

Plusy

 • Jednoduchá řešení na karoserii i v interiéru
 • Velikost a využitelnost zavazadelníku
 • Rozměry a úroveň sezení vzadu
 • Snazší nastupování dozadu
 • Plnohodnotná rezerva
 • Off-road design - vizuální šířka exteriéru
 • Šestistupňová převodovka
 • Kapota motoru s plynovou vzpěrou (ale bez zvukové izolace)
 • Větší délka zavazadelníku, včetně ložné plochy po sklopení
 • Podélný prostor uvnitř vpředu i vzadu

Minusy

 • Jen velmi málo kontaktu mezi řidičem a automobilem, tupé reakce auta na povely řidiče
 • Hlučný motor
 • Velké ovládací síly na brzdovém pedálu
 • Řízení s rázy od kol, volant příliš vpředu
 • Špatná ergonomie sezení, nevhodné tvarování přístrojové desky, vyosení řadicí páky v poloze neutrál
 • Velká vnější šířka neodpovídá vnitřní šířce – design spolykal centimetry
 • Slabá standardní výbava, mnoho položek zcela nedostupných
 • Jen výškové nastavení volantu

Suzuki SX4

První cena vozu269.900,- Kč (SX4 GA 4x2, 1.5 VVT, 82 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací349.900,- Kč (SX4 GL/AC Plus 4x4, 1,6, 88 kW)
Základní cena testovaného vozu349.900,- Kč (SX4 GL/AC Plus 4x4, 1,6, 88 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků349.900,- Kč (SX4 GL/AC Plus 4x4, 1,6, 88 kW)

Plusy

 • Větší vnitřní šířka vpředu (1440 mm)
 • Lepší poloha řidiče za volantem
 • Kultivovanost v ovládání a jízdním projevu
 • Tichý a výkonný motor
 • Agilnější jízdní vlastnosti, lepší jízdní pohodlí
 • Nižší spotřeba
 • Ovládání jako v osobním autě
 • Tišší interiér za všech okolností
 • Tužší karoserie
 • Hodnotněji působící interiér
 • Lepší sedadla
 • Snazší manévrování v terénu díky kratšímu rozvoru
 • Důkladné oplastování celého obvodu karoserie
 • Lepší bezpečnostní i komfortní výbava

Minusy

 • Menší, kratší a hůře využitelný zavazadelník
 • Méně místa vzadu, obtížnější nastupování kratšími dveřmi
 • Málo působivý vzhled, SX4 nevypadá silácky, máte o něj současně větší strach v terénu
 • Jen dojezdová rezerva
 • Jen výškové nastavení volantu
 • Jen pětistupňová převodovka
Oznámkuj dealera
Spolupracujeme s TipCars.com
Je to definitivní, bývalý egyptský prezident Mursí si odsedí 20 let Je to definitivní, bývalý egyptský prezident Mursí si odsedí 20 let

Egyptský soud dnes definitivně potvrdil rozsudek 20 let…

Tendr na radary za miliardy pokračuje, postoupily všechny firmy Tendr na radary za miliardy pokračuje, postoupily všechny firmy

Formální podmínky miliardové soutěže na vojenské mobilní…

Moskvané mají u Kremlu záhadné problémy s GPS, spekuluje se o obraně proti dronům Moskvané mají u Kremlu záhadné problémy s GPS, spekuluje se o obraně proti dronům

Obyvatelé Moskvy si v posledních měsících stěžují na…

Lidé v Aleppu trpí, stále k nim nedorazila humanitární pomoc Lidé v Aleppu trpí, stále k nim nedorazila humanitární pomoc

V obléhaném severosyrském Aleppu (Halabu) panuje během…

 
Technické údaje
Motor Dacia Duster 1,6 16V 4x4Suzuki SX4 1.6 VVT 4x4
Typ motoru: zážehovýzážehový
Válce / ventily: 4 / 44 / 4
Zdvihový objem (ccm): 15981586
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 77 / 575088 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 148 / 3750156 / 4400
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 160175
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 12.811.5
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 10.4 / 7 / 88.2 / 5.5 / 6.5
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 408 / 1570270 / 1045
Objem nádrže (l):5050
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1250 / 5501255 / 430
Rozměr pneu:215/65 R16205/60 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 43154150
b) šířka (mm): 18221755
c) výška (mm): 16951605
d) rozvor (mm): 26732500
e) rozchod vpředu (mm): 15601500
f) rozchod vzadu (mm): 15671495
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 850 / 1100890 / 1100
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 650 / 900600 / 840
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 9071050
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):895970
k) šířka vpředu (mm): 14111450
l) šířka vzadu (mm): 14381445
délka sedáku vpředu (mm): 470500
délka sedáku vzadu (mm): 460490
výška opěradla vpředu (mm): 600630
výška opěradla vzadu (mm): 590620
místo vzadu pod předním sedadlem: anoAno
Hodnocení Dacia Duster 1,6 16V 4x4 Suzuki SX4 1.6 VVT 4x4
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8 8
Odkládací plochy: 6 7
Dojem z řízení: 8 8
Výhled vpřed: 8 7
Výhled vzad: 7 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8 7
Tah v nižších otáčkách: 8 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 7 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 8 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 6 8
Spotřeba: 7 7
Odstupňování převodovky: 8 8
Snadnost řazení: 9 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 7 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8 10
Účinnost brzd: 9 7
Velikost zavazadlového prostoru: 9 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 10 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 7 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 9 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,85 7,73
 

Přidat názorDiskuse: Dacia Duster 1,6 4x4 vs. Suzuki SX4 1,6…Doporučujeme
Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let. Tudy kráčí historie! (+video) Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let

Dnešní doba patří automobilům SUV a atraktivních kupé…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel

Nemusíte být profesionální automechanik, abyste jízdu ve…

Modernizovaný Seat Leon oficiálně: Litrové TSI a jedno „malé“ překvapení Modernizovaný Seat Leon oficiálně: Litrové TSI a jedno „malé“ překvapení

Nedlouho po pařížském autosalonu, kde Seat prezentoval…

 
Dacia Duster: Druhá generace příští rok Dacia Duster: Druhá generace příští rok

Rumunské SUV je na trhu téměř šest let a stále slaví…

Dacia Duster v novém provedení Essential Dacia Duster v novém provedení Essential

Rumunská automobilka si pro autosalon v Ženevě…

  
NASCAR Whelen Euroseries: Americká klasika se jezdí i v Evropě!

NASCAR Whelen Euroseries: Americká klasika se jezdí i v Evropě!

Dnes 13:25

NASCAR jsou nejpopulárnější automobilové závody v Americe. A míří i do Evropy! Nemohli jsme u toho chybět!
Blesk.cz

Příběh kufříku: Kdo je Hermanův strýc, kterému Zeman zřejmě odepře ocenění?

Příběh kufříku: Kdo je Hermanův strýc, kterému Zeman…

Na rozdíl od zbytku své rodiny přežil Osvětim i pochod smrti, celý život přednáší o hrůzách holocaustu. Od…

Petr hned po očkování proti chřipce dostal chřipku. Má vakcína smysl?

Petr hned po očkování proti chřipce dostal chřipku.…

Petr se nechal očkovat proti chřipce. Druhý den po podání vakcíny si šel zaposilovat. Jaké bylo jeho překvapení,…

 

iSport.cz

Penaltová přestřelka 3:3 v Sokolově, za Frýdek se dvakrát trefil Šumský

Penaltová přestřelka 3:3 v Sokolově, za Frýdek se…

Fotbalisté Vlašimi vyhráli ve 12. kole Fortuna národní ligy 3:1 na hřišti Třince a posunuli se na páté místo…

Ďurišův příběh: náhradník i hvězda. Nic mu nespadlo z nebe, chválí ho

Ďurišův příběh: náhradník i hvězda. Nic mu nespadlo…

Plzeň ho nosila na ramenou, protože dvakrát pomohl Viktorii do Ligy mistrů. Ale taky z ní zmizel na hostování…

 

Reflex.cz

Je-li holá p**el na veřejnosti angažovaná, jde jen o přestupek

Je-li holá p**el na veřejnosti angažovaná, jde jen o…

Soud rozhodl v cause aktivisty, který vystrčil holou řiť na projíždějící americký vojenský konvoj. V hlavním…

Křesťané ze syrského Aleppa tvrdí, že i Západ chce zničit jejich zemi a média jsou zmanipulovaná

Křesťané ze syrského Aleppa tvrdí, že i Západ chce…

Podle zbylých křesťanů, kteří trpí jako ostatní lidé v syrském Aleppu, světová média, politici a někdy i…