Test Auto.cz

Dacia Lodgy 1,5 dCi – Levná, obrovská, dieselová

22.8. 2012
Verdikt
 

Východní Evropa (a nejen ta) má nový sen pro každý den: sedmimístné auto za cenu malého hatchbacku.

Úspěch značky Dacia nedává konkurenci spát. Sázka na auto postavené z výběhové techniky Renaultu, levně vyrobené v Rumunsku a obdobně levně nabízené nakonec i v západní Evropě zkrátka vyšla. A zatímco ostatní automobilky stále váhají, Dacia šlape dál. Po laciném sedanu Logan přišel obrovský kombík Logan MCV, hatchback Sandero a SUV Duster. Ale stále je kam růst, nejnověji to rumunsko-francouzský výrobce zkouší mezi velkoprostorovými vozy.

Model nazvaný Lodgy ale přináší do zavedeného konceptu několik novinek. Nevyrábí se v Rumunsku, ale v Maroku ve městě Tanger. Tamní výroba v nově postavené továrně je totiž ještě levnější. A technika už není ve všech případech výběhová. Naopak na vestavěnou dotykovou navigaci se ještě nezmohly ani mnohé věhlasnější automobilky s dražšími modely. A s vidinou blížící se normy Euro 6 to Dacia už dnes zkouší s downsizovaným turbomotorem 1,2 TCe (85 kW).

obrázek [600 x 365]  

My jsme si ale k prvnímu testu vybrali dieselový čtyřválec 1,5 dCi, konkrétně jeho silnější verzi se 79 kW výkonu a v kombinaci s nejvyšší výbavou Exception. To abychom vyzkoušeli, co všechno dokáže Lodgy nabídnout.

Design navržený bez designéra

Ano, tak nějak působí exteriér. Lodgy přijímá svojí úlohu bez zbytečných snah zaujmout. K několika výrazným prvkům patří chromovaná lišta mezi předními světly, dva prohnuté prolisy na jinak hladkých bocích a zvláštní tvar zadních světel. Jinak Lodgy zaujme hlavně neforemným bočním profilem.

obrázek [600 x 392]  

Karoserie působí větším dojmem, než jaká je realita. A to samé platí i pro interiér. Zásluhu na tom má velká prosklená plocha a jednoduché tvary, které nevystupují do prostoru pro cestující. Palubní deska sice neoslní svým designem, jednoduchý tvar v dvoubarevném provedení ale neurazí. Nakonec to není tak dávno, co jsme vídali něco podobného v autech amerického původu.

Na měkčené materiály musíme zapomenout a, co je horší, i na pořádné odkládací prostory. Na středovém tunelu najdeme jen minimalistické prohlubně. Situaci částečně zachraňují kapsy ve dveřích (předních i zadních) a polička před spolujezdcem. Cenné předměty můžete odložit leda do schránky před spolujezdcem nebo do kryté přihrádky v horní části palubní desky. Schovat tašku nebo bundu do zavazadlového prostoru také není jen tak – sedmimístná verze totiž nemá roletku.

obrázek [300 x 568] Další místa úspor mohou vyvolat údiv. Otáčkoměr je sebevědomě cejchovaný do sedmi tisíc – to aby byl zaměnitelný s benzinovým Lodgy. Místo tempomatu má auto jen omezovač rychlosti (ten přidává jeden bod v hodnocení bezpečnosti Euro NCAP). A ovládací prvky ze starších Renaultů se v zásadě usídlily náhodně tam, kde na ně zrovna zbylo místo. Kvalita zpracování levných dílů ale nepřipouští pochyby. Za jízdy v interiéru nic nevrže a kromě páček pro nastavování sklonu předních sedadel drží všechno pevně na svém místě.

MPV by nemělo být jen uvnitř objemné, ale i variabilní. A tady Dacia s ohledem na cenovku nezklame. Jediné, co nám opravdu schází, je podélný posuv druhé řady sedadel. Přístup do třetí řady sedadel je snadný – stačí zatáhnout za plastovou páčku. Ostatní operace už tak příjemné nejsou (malé kovové páčky s oranžovými kryty kladou docela velký odpor), po troše cviku jsou ale snadné a rychlé.

V třetí řadě sedadel lze samostatně sklápět opěradla. Celé dvousedadlo pak můžete sklopit, případně úplně vyjmout, nebo alespoň zafixovat ve vzdálenější poloze za sklopenou druhou řadou sedadel (dělenou v poměru 2:1). Jestli vás zajímá, kde se nachází náhradní kolo, pak klasicky po francouzsku zespodu pod karoserií. Na zbývající výbavu je na boku síťka, žádné přihrádky v podlaze nebo okolo podběhů totiž Lodgy nemá.

obrázek [300 x 263] Jsou ale i místa, kde se opravdu nešetřilo. Třeba boční okna za zadními dveřmi jsou výklopná, takže kabina může zlehka ventilovat i zcela vzadu. A kapotu prosím pěkně zvedá plynová vzpěra!

Ještě větší pochvalu zaslouží multimediální systém s dotykovou obrazovkou. Zahrnuje Bluetooth, navigaci a přehrávač MP3. Přitom chybí klasická mechanika na disky, ale po pravdě – kdy jste si v autě naposledy chtěli pustit hudbu z CD? Moderní USB je levnější a praktičtější.

(Skoro) nic není, jak by se zdálo

Takže variabilita je dobrá, provedení interiéru nenadchne, ani neurazí – ale co vnitřní prostor? Vypadá to skvěle… jenže žádný zázrak to není. Samozřejmě ve svislém směru je místa nadbytek, s podélným to ale i přes vzpřímený posaz nijak slavné není a vnitřní šířka jen mírně přesahující 140 cm je daní za malý konstrukční základ. Vždyť na příbuzné platformě stojí i o dost menší Sandero.

obrázek [300 x 384] Nepotěší ani krátké sedáky a celkově subtilní konstrukce sedadel, která sice stačí pro krátké cesty. Ale bude stačit i na oblíbené výpravě do Chorvatska? Nečekaným překvapením je „rovnoprávnost“ všech pasažérů. Dokonce i ti úplně vzadu netrpí. Snížený posaz a úzký prostor sice nemohou konkurovat prvním dvěma řadám, v relativním pohodlí se zde usadí ale i dospělý člověk. A to je proti většině kompaktních sedmimístných MPV vítaná změna.

V takovém případě ale s sebou žádné kufry neodvezete. Za třetí řadou sedadel totiž zbývá jen 32 cm do délky (objem 207 l), a tak řešením s plně obsazeným autem by byl jedině střešní box. S tím se ale u takového typu auta jaksi automaticky počítá.

Slabší to je z opačné strany. Sklopením zadních sedadel získáte na délku solidních 131 cm, pětimístné uspořádání značí nadmíru štědrých 827 litrů. A když se sklopí druhá řada sedadel a třetí se z auta odstraní, mělo by vzniknout místo až na 2617 litrů nákladu (zaplnění po strop). Ale ouha! Zavazadlový prostor měří na délku jen 161 cm, to rozhodně není moc.

obrázek [300 x 202] Motor 1,5 dCi (typová řada K9K) se do Dacie montuje ve své třetí generaci. Maloobjemový turbodiesel, který se vyrábí už přes deset let, si už prožil své dětské nemoci, a tak je pro levné velké auto asi tím nejlepším vznětovým pohonem. Má jednodušší osmiventilový rozvod a také staromódní chování, kdy turbodmychadlo potřebuje svůj čas, než se pořádně nadechne. Běžné provozní otáčky se tedy pohybují kolem dvou tisíc. Proto jsou zde dlouhé převody spíš mínusem.

A dieselový motor by měl být úsporný… V zásadě je to i pravda, ale rozhodně ne tak velkolepá, jak slibují tabulkové hodnoty. Ve městě zapomeňte na nějakých 5,3 l/100 km, realita osciluje kolem osmi litrů – při klidném jízdním stylu! Mohou za to i dlouhé převody (čtyřku zařadíte až těsně před dosažením 50 km/h), takže výhoda extrémně nízké hmotnosti příliš nefunguje.

Šestý převodový stupeň je určený výhradně pro dálnici, při okreskové devadesátce totiž motor nedosahuje dvou tisíc otáček ani na pětku. Šestka je ideálně naladěná pro rychlost 130 km/h, tedy běžné dálniční tempo, kdy otáčkoměr indikuje 2250 min-1 a nafta mizí z nádrže tempem 6,1 l/100 km. Tady konečně nabírá příslib nízké spotřeby hmatatelné obrysy.

obrázek [600 x 363]  

Nízká hmotnost překvapivě nevadí v odhlučnění motoru. Konstruktérům se povedl malý zázrak a patnáctistovka je v kabině slyšet tak, jak bývá u hlučnějších motorů s hrubým chodem obvyklé – bez ohledu na cenu auta.

A neurazí ani podvozek. Směrová stabilita je navzdory vyšší karoserii v pořádku (však proti tomu pracuje 2,8metrový rozvor) a Lodgy docela obyčejně zatáčí, dokonce bez přehnaných náklonů. Ve spojení s 16palcovými koly je ale potřeba počítat s tím, že na nerovnostech se ozývají obě nápravy. Věrným společníkem na cestách je i aerodynamický hluk a valivý hluk od kol. Vše je ale ve snesitelné míře a na výrazně lepší úrovni než u dosavadních Dacií.

Auto s cenou pro každého není pro všechny

Ale já mám rád dobrá auta a tím Lodgy přes relativní úspěchy v dílčích oblastech zkrátka není. Nelíbí se mně strategie, která z primitivní techniky, totálně nesofistikované konstrukce a laciného provedení interiéru dělá ctnost.

Jenže zkrátka existují zákazníci, kteří si neuvědomují, že za podobné peníze koupí třeba ojetý Ford S-Max, jedno z nejlepších MPV všech dob. A nebo prostě z nějakého důvodu na těch svých pár tisíc kilometrů ročně nutně potřebují nové auto.

Byla by ale škoda nechat se jen zlákat vidinou velkého auta za pár peněz. Pokud totiž nejde o sedmimístný interiér nebo obří zavazadelník, existuje za stejné peníze celá řada lepších aut. Ale auto pro sedm za 250 tisíc (resp. s turbodieselem v nejvyšší specifikaci za 370 tisíc), to je zkrátka nabídka, kterou nikdo jiný neumí a nejspíš ani nechce přebít.

Druhý pohled (Aleš Jungmann)
Pro Lodgy se zákazníci nebudou rozhodovat kvůli emocím, nýbrž z čistého kalkulu. Život prostě někdy zamíchá kartami tak, že potřebujete levné velké auto pro kupu dětí, nebo si zkrátka nemůžete dovolit mít jiné auto pro vlastní podnikání a jiné na rodinné výlety.
Za 300 tisíc prostě nemůžete čekat zázraky. Ano, Lodgy jezdí jako klasická dodávka, jenže to v této kategorii prostě musíte přijmout. Před napsáním těchto řádek jsem se krátce projel i v Berlingu s dieselem o výkonu 68 kW, což můj pohled na Lodgy do značné míry změnilo.
Berlingo s tímto motorem je cenově velmi blízko Lodgy, rumunský vůz však nedokáže ničím výrazně porazit. Má o něco promyšlenější interiér, ovladače klimatizace nevypadají jako ze sovětského tanku a o chlup lépe překonává nerovnosti. Nepřesná převodovka, gumovější řízení a dýchavičný motor však nedovolují Citroenu vybudovat si v mých očích jakýkoliv náskok.
Lodgy je prostě podprůměrné auto se skvělým poměrem cena/užitná hodnota. Má všechny předpoklady k úspěchu.

obrázek [600 x 272]  

První cena vozu214.900,- Kč (Access 1,6 61 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací324.900,- Kč (Arctica 1,5 dCi 79 kW)
Základní cena testovaného vozu354.900,- Kč (Exception 1,5 dCi 79 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků386.900,- Kč (Exception 1,5 dCi 79 kW 7 míst)

Plusy

 • Nejlevnější sedmimístný vůz na trhu, poměr cena/výbava
 • Běžné jízdní vlastnosti na úrovni průměrného auta
 • Objem zavazadlového prostoru v pětimístné konfiguraci
 • Prostor pro pasažéry v třetí řadě
 • Komfortní podvozek
 • Klíč není označen logem výrobce
 • Chytré a levné řešení vestavěné navigace

Minusy

 • Krátké sedáky, sedadla bez bočního vedení
 • Malá vnitřní šířka, relativně krátký zavazadlový prostor
 • Nedostatek rozumných odkládacích prostorů
 • Laciné materiály, nezajímavý design
 • Druhá řada není posuvná, chybí kryt zavazadlového prostoru
 • Omezená nabídka motorů, výbavy, převodovek
 • Dlouhé převody, šestka použitelná jen na dálnici
 • Spotřeba nafty v městském provozu
Spolupracujeme s TipCars.com

Dacia Lodgy 1,5 dCi

Cena v základní výbavě: 354 900 Kč Cena v testované výbavě: 386 900 Kč

Základní výbava:Disky kol z lehké slitiny, chromování na masce chladiče, zrcátka a kliky v barvě karoserie, střešní ližiny, ABS, stabilizační systém, čelní a boční airbagy vpředu, posilovač řízení, palubní počítač, omezovač rychlosti, mlhové světlomety, elektricky nastavitelná a vyhřívaná zpětná zrcátka, manuální klimatizace, centrální zamykání s dálkovým ovladačem, elektrické stahování předních i zadních oken, výškově nastavitelný volant a sedadlo řidiče, dělená zadní sedadla, zadní parkovací senzory, dotykový multimediální navigační systém MEDIA NAV s rádiem, čelním vstupem USB, Bluetooth handsfree a navigací.

Výbava testovaného vozu:Sedmimístný interiér (15.000,-), metalický lak (11.000,-), vyhřívání předních sedadel (6.000,-).

Banky si kvůli intervencím ukládaly peníze u ČNB Banky si kvůli intervencím ukládaly peníze u ČNB

Masivní příliv spekulačních peněz způsobil, že banky…

Glosa Martina Čabana: Oranžová krev Glosa Martina Čabana: Oranžová krev

Volby mají mnoho poražených, ale nikdo nekrvácí víc než…

Tomio Okamura: Na tahu je hnutí ANO. Nebudeme ve vládě s obviněným premiérem Tomio Okamura: Na tahu je hnutí ANO. Nebudeme ve vládě s obviněným premiérem

Pro Svobodu a přímou demokracii Tomia Okamury znamenají…

ČSSD se ztratila lidem, hlasy nám vzalo ANO i Piráti, říká Lubomír Zaorálek ČSSD se ztratila lidem, hlasy nám vzalo ANO i Piráti, říká Lubomír Zaorálek

Volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek, jehož…

 

Štítky Dacia Testy MPV

Technické údaje
Motor Dacia Lodgy 1,5 dCi
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 2
Zdvihový objem (ccm): 1461
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 79 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 240 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 175
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.6
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 5.3 / 4 / 4.4
Emise CO2:116
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 207 / 827
Objem nádrže (l):50
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1337 / 664
Rozměr pneu:195/55 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4498
b) šířka (mm): 1751
c) výška (mm): 1682
d) rozvor (mm): 2810
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 800 / 1000
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 620 / 850
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1080
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):1010
k) šířka vpředu (mm): 1410
l) šířka vzadu (mm): 1440
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Dacia Lodgy 1,5 dCi – Levná, obrovská, dieselováDoporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
V USA je na prodej vzácné Lamborghini Centenario. Máte na něj? V USA je na prodej vzácné Lamborghini Centenario. Máte na něj?

Extrémně vzácný vůz Lamborghini Centenario je na prodej v…

Nové Audi A7 odhaleno. Designem evoluční, ale technikou zase blíž A8 Nové Audi A7 odhaleno. Designem evoluční, ale technikou zase blíž A8

Druhá generace Audi A7 Sportback s sebou přináší evoluční…

 Dacia Lodgy míří do Indie, jako osmimístný Renault Dacia Lodgy míří do Indie, jako osmimístný Renault

Renault Lodgy se již prodává třeba na Ukrajině. Bezmála…

Dacia v Paříži: Ve znamení oplastovaných vozů Dacia v Paříži: Ve znamení oplastovaných vozů

Levná značka Renaultu vsází letos v Paříži podobně jako…

  
Má legendární náklaďák Praga jen pro radost. Na výletech se nadře!

Má legendární náklaďák Praga jen pro radost. Na výletech se nadře!

Dnes 09:40

Václav Hála z východních Čech má zajímavého koníčka – pořídil si starou nákladní Pragu S5T. Nepoužívá ji ovšem k práci, nýbrž pouze na víkendy k potěše své i okolí.
Blesk.cz

Jaké to je stát se na den prezidentem? Pražské děti se vydaly v Masarykových stopách

Jaké to je stát se na den prezidentem? Pražské děti…

Jaké to je být prezidentem? To si zažily v sobotu 21. října pražské děti při jednodenní akci Národního muzea. V…

Vladimír Kratina v kriminále za výtržnictví! Zachránila ho prezidentská milost

Vladimír Kratina v kriminále za výtržnictví!…

Vladimíra Kratinu (65) nyní můžeme vídat v nekonečném seriálu Ulice a známe ho i jako „Drtikola“ z komedie…

 

iSport.cz

TOP zajímavosti z NHL: Crosby se zlobil, sudí mu napařil desítku

TOP zajímavosti z NHL: Crosby se zlobil, sudí mu…

Góly, body, čísla. Zámořská NHL se přímo topí ve statistikách, experti tlačí informace ze všech stran a není…

CELÝ SESTŘIH: Jablonec - Sparta 0:3. Výhru venku trefil Šural hattrickem

CELÝ SESTŘIH: Jablonec - Sparta 0:3. Výhru venku…

Fotbalisté pražské Sparty vyhráli v 11. kole v Jablonci 3:0 a dočkali se první ligové výhry venku po čtyřech…

 

Reflex.cz

Tajemství rodiny Kennedyů: Bohatství, podvody i vraždy ve slavném prezidentském klanu

Tajemství rodiny Kennedyů: Bohatství, podvody i…

Přestože jejich někdejší sláva je dávno pryč, přestože od jejich vstupu do politiky uplynulo přes 80 let,…

Audrey Hepburn za války málem zemřela. Utrpení si vynahradila svatbou jako z pohádky

Audrey Hepburn za války málem zemřela. Utrpení si…

Jedna z nejznámějších tváří filmového plátna druhé poloviny 20. století, žena, která se stala nezapomenutelnou…