Ford Focus 1,0 EcoBoost – Downsizing dovedený do extrému

Ford Focus 1,0 EcoBoost – Downsizing dovedený do extrému

 
 
2.7. 2012 Jiří Červenka Jiří Červenka - jc.png

Tříválec? A litrový? V rodinném autě nižší střední třídy? To přece nemůže fungovat...

Namontovat pod kapotu rodinného hatchbacku segmentu C litrový tříválec znělo v době, kdy Ford tento záměr poprvé zveřejnil, jako naprosto šílený nápad. A k neuvěření je to i dnes, o čemž svědčí i vaše bouřlivé diskuze pod každým článkem o nejmenším EcoBoostu.

Problém je v tom, že naprostá většina diskutujících může opřít svoje závěry nanejvýš o vlastní úsudek, nikoliv však o osobní zkušenost. A my jsme na tom dlouho byli podobně. Protože pozvánka na mezinárodní jízdní prezentaci do redakce nejčtenějšího českého serveru o autech nedorazila, museli jsme spoléhat na postřehy šťastnějších kolegů, kteří se vzácně shodovali v názoru, že jakkoliv je to k neuvěření, Ford Focus s motorem EcoBoost 1,0 l skutečně funguje. Měli pravdu?

Technicky je nejmenší zástupce rodiny EcoBoost skutečně pozoruhodným dílem. Jeho blok je tak kompaktní, že by se vešel na list papíru formátu A4. (Musíme přiznat, že jsme to nezkoušeli – v tomto ohledu spoléháme na tvrzení výrobce.) Sběrné potrubí je odlité přímo do bloku válců a chlazené vodou. Namísto vyvažovací hřídele, která spotřebovává místo i výkon, je přirozeně nevyvážený chod řadového tříválce kompenzován asymetrickým vyvážením setrvačníku a řemenice. A stejně jako všechny motory řady EcoBoost má i její nejmenší zástupce přímé vstřikování benzínu (zde se šestiotvorovými vstřikovači), proměnné časování sacích i výfukových ventilů a nízkotlaké přeplňování turbodmychadlem, jehož dodavatelem je Continental.

Výsledkem zástavby do Focusu je auto, které má stejný výkon jako šestnáctistovka Ti-VCT, vyšší točivý moment s nesrovnatelně příznivějším průběhem a jen nepatrně vyšší hmotnost, přičemž v hodnotách spotřeby dle nového evropského cyklu vítězí rozdílem třídy.

Na nízké udávané spotřebě se vedle samotného motoru podepsaly úsporná technická řešení, která Ford k motoru EcoBoost 1,0 l montuje v rámci programu ECOnetic: inteligentní dobíjení akumulátoru a samočinné „žaluzie“ za přední maskou, které regulují přívod vzduchu v chladiči. Při nižších rychlostech zůstávají otevřené, ale se zvyšujícím se tempem se postupně uzavřou, aby poněkud snížily čelní odpor vozu.

Na HTP zapomeňte

Pokud máte citlivější ucho a vypnuté rádio, zaznamenáte po nastartování charakteristický rytmus tříválce. Řada lidí u nás má s tříválcovým zvukem asociovány negativní emoce, protože si ho spojuje s nepříliš oslnivým 1,2 HTP. Je to ale jen psychologie, jak dokazuje příklad z jednostopého světa, kde stejně arytmicky vrčí motory Triumph a všichni si jejich specifický sound pochvalují.

obrázek [300 x 240] Tak nebo tak, jakmile zapnete rádio nebo se trochu rozjedete, specifická akustika motoru zcela zanikne v běžných jízdních hlucích a znovu se opět připomene pouze při razantní akceleraci z nízkých otáček. Na dálnici EcoBoost jen ševelí. Akustické poměry v prostoru pro cestující v nás dokonce vyvolaly podezření, že oč bohatšího přídělu odhlučňovací pěny se dostalo motorovému prostoru, o to skoupější byli konstruktéři v podbězích – valivý hluk se zdá být poněkud výraznější než u jiných Focusů.

Vzhledem k tomu, že točivý moment vrcholí hodnotou 170 Nm už v 1500 min-1 a nepoklesne až do 4500 min-1, působí motor v běžných jízdních situacích subjektivně daleko silnějším dojmem než atmosférické šestnástistovky, jako je třeba ta v našem dlouhodobě testovaném Hyundai i30 1,6 GDI.

Při požadavku na razantní akceleraci řídicí jednotka Bosch MED17 dočasně povolí zvýšení plnicího tlaku (tzv. overboost), takže krátkodobě litinová kliková hřídel se čtyřmi hlavními ložisky „kroutí“ silou rovných 200 Nm.

Výsledek? Dokonce i v dálničním stoupání na nejvyšší rychlostní stupeň auto reaguje na přidání plynu mnohem obstojněji, než byste se vzhledem k objemu jeho motoru vůbec odvažovali doufat!

Pozor si však musíte dávat při jemných rozjezdech nebo při popojíždění v kolonách. Točivý moment sice vrcholí už v čtrnácti stech otáčkách za minutu, ale ještě o sto otáček níž je tříválec naprosto bez síly a neopatrná manipulace se spojkou, následovaná spěšným startováním a omluvnými gesty řidičům za vámi, vám rychle připomene, že bez pomoci turba malý motůrek Focus nerozhýbe.

Zajímavé by mohlo být srovnání obou prodávaných variant tříválcového EcoBoostu. Vedle testované verze 92 kW Ford nabízí ještě variantu 74 kW. Ta má poněkud horší dynamické parametry, protože je hendikepována pětistupňovou převodovkou, v praxi by však mohla působit velmi podobně. Pohled na křivky výkonu a točivého momentu totiž prozrazuje, že rozdíly nastávají až od 4000 ot./min. Křivka výkonu slabší verze pokračuje od této hodnoty prakticky horizontálně, zatímco u motoru 92 kW stoupá v nezměněném úhlu.

Při rychlosti 100 km/h motor točí pouhých 2100 min-1, tedy mnohem méně, než je zvykem u podobně výkonných atmosférických motorů. To prospívá vnímanému klidu v kabině, ale spotřeba podle našich měření zaostává za očekáváním. Indikovaných 6,4 l/100 km při stokilometrové rychlosti a 7,2 l/100 km při 130 km/h (2800 min-1) je výsledek slušný, ale nic víc.

Blahodárný tříválec

Zástavba litrového EcoBoostu pod kapotu Focusu má však i řadu nepřímých dopadů. Lehoučký motor dává hatchbacku nečekanou agilitu, a to i ve srovnání s jinými Focusy, které ve své aktuální generaci stále představují měřítko jízdních vlastností pro celý segment. S tříválcem mění Focus směr skoro stejně dychtivě jako malé hatchbacky z první poloviny 90. let.

Vedle nižší provozní hmotnosti a jejího příznivějšího rozložení se EcoBoost pozitivně odrazil rovněž v naladění podvozku. Lehčí motor znamená měkčí pružiny, které v kombinaci s vhodně sladěnými tlumiči znamenají lepší komfort odpružení při zachování skvělé ovladatelnosti. Focus EcoBoost je díky tomu citelně hravější a zároveň citelně komfortnější než jinak působivá vrcholná motorizace 2,0 TDCi PowerShift.

Focus sám o sobě není v rubrice redakčních testů Auto.cz žádným nováčkem, proto si dovolíme odbýt jeho obecné vlastnosti několika odstavci a případné zájemce o podrobnosti odkázat ke starším testům.

Ford s nejnovější generací Focusu očividně necílil na rodinné typy. Kvůli vysoké spodní hraně bočního prosklení působí zadní cestovní oddíl stísněně a nepříliš útulně, i když místa je ve skutečnosti dostatek. Naopak vpředu zabírá samoúčelně masivní středová konzola prostor v úrovni kolen, a to jak u řidiče, tak u spolujezdce.

obrázek [600 x 334]

Palubní elektronický systém je počeštěný a funkčně bohatý, ale značně nepřehledný, a sestavení větších plastových dílů zbytečně vytváří prostor k pochybnostem o dílenské kvalitě. Podobně nejednoznačně vyznívá hodnocení prostoru pro zavazadla. Nový Focus bývá – právem! – kritizován za malý objem zavazadelníku. Díky jeho tvaru se ale třeba náš kočárek dovnitř vejde, zatímco u Hyundai i30 musíme nejdříve sundat kola na jedné straně. Your mileage may vary, jak říkají v Americe.

Elektronika jako z velkých mercedesů

Testovaný Focus byl osazen různými elektronickými systémy na bázi kamery, které Ford nabízí v rámci příplatkové výbavy. Asistent pro jízdu v pruzích je snad dobrá pojistka pro případ náhlé ztráty pozornosti, i když zásahy do řízení často přicházejí v neočekávaných situacích a působí rušivě. Smysl odečítání dopravních značek a jejich zobrazování na displeji v přístrojovém štítu nám však uniká i roky poté, co s tímto vynálezem poprvé vyrukoval Opel.

Sice se prakticky nestává, aby systém nějakou značku přehlédl. Nerozumí však dodatkovým tabulkám a tak vám často zobrazuje informace, které se vás v danou chvíli netýkají (typickým příkladem je snížení povolené rychlosti na dálnici s dodatkovou tabulkou „za deště“).

To aktivní parkovací asistent pro podélné parkování funguje spolehlivě a pro méně zkušené řidiče představuje skutečně použitelnou pomůcku, jak v praxi zvládnout složitý manévr.

Nám však přišel nejvtipnější jeden zdánlivě banální příplatkový prvek: Výsuvné chrániče dveří. Vysunují se automaticky, když dveře otevíráte, a nedovolí tak hraně dveří vašeho vozu zanechat vryp v laku sousedního auta. Jistě, objednat si je vyžaduje značný smysl pro solidaritu. Vždyť chráněny jsou spíš vozy jiných než ten váš. Představte si ale, jaké by to bylo, kdyby podobným systémem byla opatřena většina automobilů...

Svízel je v tom, že všechny tyhle věci něco stojí. Samotné chrániče vyjdou na velmi přijatelných 1600 korun, ale veškerá příplatková výbava navýšila cenu Focusu 1,0 l EcoBoost v testované konfiguraci o 136.300 Kč. Podrobnosti najdete v přehledu pod tímto textem.

Prémii za konstrukčně náročný hnací agregát si Ford ovšem neúčtuje, alespoň ne na první pohled: Ceník je důmyslně sestaven tak, aby EcoBoost nikdy nebyl výrazně dražší než motor 1,6 Ti-VCT o shodném nejvyšším výkonu 92 kW.

Politikaření v ceníku

Ve standardních cenách byste za Ford Focus hatchback s atmosférickou šestnáctistovkou 92 kW a výbavou Trend zaplatili 453.990 Kč, přičemž shodně vybavený EcoBoost 1,0 l je pouze o deset tisíc dražší. Identický rozdíl zůstává zachován také v aktuálním akčním ceníku (367.990 vs. 377.990 Kč).

Vyšší úroveň výbavy Titanium takto přímo porovnat nelze, protože kombinace 1,6 Duratec Ti-VCT 92 kW Titanium je nabízena výhradně ve spojení s dvouspojkovou převodovkou PowerShift. Litrový EcoBoost je naopak vždy odkázán na ruční řazení.

Přesto tady něco nehraje: Ve verzi 77 kW je 1,6 Ti-VCT o 28.000, ve verzi 63 kW pak dokonce o 56.000 Kč levnější než nejvýkonnější provedení. V akčních cenách se rozpětí mezi oběma krajními variantami zmenší na 38.000 Kč, ale i tak se jen obtížně zbavujeme dojmu, že Ford úmyslně nacenil nejsilnější 1,6 Ti-VCT tak, aby vedle ní EcoBoost 1,0 l nevypadal drahý.

obrázek [600 x 345]

Závěr

Je litrový tříválec skutečně adekvátní pohonnou jednotkou pro hatchback nižší střední třídy? V tomto podání nesporně. Nabízí z pohledu běžného zákazníka nějaké výhody, které by ospravedlnily náročný vývoj a vyšší cenu? Téměř jistě ne.

Nepatrně lepší pružnost, nižší hladina vnitřního hluku v dálničních rychlostech a přibližně o půl litru menší reálná spotřeba ale nejsou těmi hlavními důvody, proč se Ford do tak složitého projektu pustil. Až neustále se zpřísňující emisní normy a politický tlak na snižování flotilových emisí CO2 vytlačí atmosférickou 1,6 Ti-VCT z trhu, bude Ford moci stále zákazníkům nabízet Focus s vlastnostmi, na jaké jsou zvyklí. O nic jiného tady nejde. A to platí pro Ford stejně jako pro všechny ostatní výrobce, kteří se do downsizingu pustili s podobným zaujetím.

Druhý pohled (Lukáš Vaverka)
Třetí EcoBoost jde zase o pořádný kus dál. S dvoulitrem Ford ukázal, že se umí chytnout trendu downsizingu, a šestnáctistovkou předvedl, že se dokáže vyšvihnout na špičku. Nový litrový tříválec pak rovnou posouvá měřítka.
Ford zaslouží uznání za odvahu, ale i za provedení šíleného nápadu. Tříválcový Focus jednoduše nemá zásadnější chyby. Ano, podle zvuku se dá zaregistrovat počet válců pod kapotou, a jak už zaznělo v testu, ve velmi nízkých otáčkách je litrový motor bez pomoci turba nemohoucí. Ve skutečnosti ale může být zklamáním snad jen nenaplněný příslib extrémně nízké spotřeby, ale to se u moderních motorů stává standardem.
Mimochodem, překvapilo by vás, kdyby se za rok 1,0 EcoBoost objevil i v Mondeu? Mě ne…
První cena vozu397.990,- Kč (1,6 Duratec Ti-VCT 63 kW Trend)
První cena vozu s testovanou motorizací463.990,- Kč (1,0 EcoBoost 92 kW Trend)
Základní cena testovaného vozu522.690,- Kč (1,0 EcoBoost 92 kW Titanium)
Cena testovaného vozu vč. příplatků658.990 ,- Kč (1,0 EcoBoost 92 kW Titanium)

Plusy

  • Pružný a ve většině situací tichý motor
  • Vynikající agilita
  • Důstojný komfort odpružení
  • Vtipné chrániče dveřních hran
  • I přes náročnou techniku je 1,0 l EcoBoost cenově srovnatelný s 1,6 Ti-VCT

Minusy

  • Z pohledu uživatele nepřináší downsizing žádnou revoluci
  • Sporná užitečnost elektronické výbavy na přání
  • Pocitově stísněný zadní cestovní oddíl
  • Nepřehledné ovládání palubní elektroniky
Spolupracujeme s TipCars.com

Ford Focus 1,0 l EcoBoost

Cena v základní výbavě: 436 690 Kč Cena v testované výbavě: 658 990 Kč

Základní výbava:Elektronický stabilizační systém ESP, Čelní, boční a stropní airbagy, Elektricky ovládaná přední i zadní okna, Centrální zamykání s dálkovým ovládáním, Palubní počítač + systém ECOmode, Kožený volant nastavitelný ve 4 směrech, Elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zrcátka v barvě karoserie s integrovanými blikači, Automatická dvouzónová klimatizace, Přední mlhová světla, Tempomat, Startovací tlačítko Ford Power, Asistent rozjezdu do svahu HSA

Výbava testovaného vozu:Sada Audio 92 (SD navigační systém s 5“ barevným multifunkčním displejem, SONY rádio s CD přehrávačem s možností přehrávat MP3 soubory, 9 HiFi reproduktorů, vstupy USB a AUX pro externí přehrávač (vč. možnosti připojení přehrávače iPod), dálkové ovládání na volantu, Bluetooth handsfree a hlasové ovládání (v angličtině), barevný multifunkční informační displej, zdokonalený informační displej přístrojového panelu, 4 GB SD karta obsahující mapové podklady Evropy včetně ČR) 32.500 Kč, Chránič hran předních a zadních dveří 1600 Kč, 17“ x 7.0 kola z lehkých slitin s 5x2 paprsky Individual v provedení třpytivý nikl 11.000 Kč, Sedadlo řidiče s nastavitelnou bederní opěrkou + sedadlo spolujezdce s nastavitelnou výškou a bederní opěrkou 2200 Kč, Sada Family (přední a zadní okna - elektricky ovládaná s funkcí stažení / vytažení jedním stisknutím, globální otevírání / zavírání oken dálkovým ovladačem, druhý sklopný klíč dálkového ovládání, varovný signál nezapnutých bezpečnostních pásů na všech 5 sedadlech, elektrické dětské pojistky zadních dveří a oken ovládané z místa řidiče) 1700 Kč, Sada Assist Plus (systém prevence nárazu při nízké rychlosti Active City Stop, systém BLIS pro hlídání mrtvého úhlu se signalizací ve vnějších zpětných zrcátkách, varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu (LDW) a systém pro automatické navrácení do jízdního pruhu (LKA), funkce rozpoznávání dopravních značek omezujících rychlost, automatické přepínání dálkových světel, sledování bdělosti řidiče, zdokonalený informační displej přístrojového panelu, vyhřívané čelní sklo a trysky ostřikovačů, přední a zadní okna - elektricky ovládaná s funkcí stažení / vytažení jedním stisknutím, globální otevírání / zavírání oken dálkovým ovladačem, vnější zpětná zrcátka - elektricky sklopná, s osvětlením prostoru pod zrcátky, automatické stěrače s dešťovým senzorem, vnitřní zpětné zrcátko s automatickým zatmíváním, zpožděné zhasínání předních světlometů) 28.500 Kč, Sada City Plus (aktivní parkovací asistent umožňující podélné parkování bez změny směru řidičem, parkovací senzory - přední a zadní, přední a zadní okna - elektricky ovládaná s funkcí stažení / vytažení jedním stisknutím, globální otevírání / zavírání oken dálkovým ovladačem, vnější zpětná zrcátka - elektricky sklopná, s osvětlením prostoru pod zrcátky) 15.000 Kč, Sada Vision (bixenonové světlomety s automatickým nastavením sklonu + statická odbočovací světla, LED světla denního svícení, ostřikovače světlometů, prémiové osvětlení interiéru LED diodami s možností volby barevného provedení) 29.900 Kč, Metalický lak modrá Ink 13.900 Kč

Brabec: Vládnout bez ČSSD? Plán B nemáme Brabec: Vládnout bez ČSSD? Plán B nemáme

Hnutí ANO nepřipravuje žádný plán B pro případ, že by…

Na kurzových rozdílech lze vydělat až 50 haléřů za euro, vyplývá z průzkumu Na kurzových rozdílech lze vydělat až 50 haléřů za euro, vyplývá z průzkumu

Rozdíl v kurzu se mezi českými bankami pohybuje až okolo…

NATO získalo prvního globálního partnera v Jižní Americe NATO získalo prvního globálního partnera v Jižní Americe

Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky…

 
Technické údaje
Motor Ford Focus 1,0 l EcoBoost
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 3 / 4
Zdvihový objem (ccm): 999
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 92 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 170 / 1500 - 4500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 193
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.3
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 6.3 / 4.2 / 5
Emise CO2:114
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 277 / 1062
Objem nádrže (l):55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1279 / 546
Rozměr pneu:215/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4358
b) šířka (mm): 1823
c) výška (mm): 1484
d) rozvor (mm): 2648
e) rozchod vpředu (mm): 1544
f) rozchod vzadu (mm): 1534
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 840 / 1050
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 880
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1050
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1475
l) šířka vzadu (mm): 1470
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 490
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: Ne
 

Přidat názorDiskuse: Ford Focus 1,0 EcoBoost – Downsizing…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Hyundai jde tvrdě proti Škodě. Dokáže Octavia Fresh porazit i30 Go Blanche? Hyundai jde tvrdě proti Škodě. Dokáže Octavia Fresh porazit i30 Go Blanche?

Model i30 vychází v akční verzi Go Blanche na necelých…

Řidička Corolly rozbila rodinný poklad Ford Model A, z místa nehody utekla Řidička Corolly rozbila rodinný poklad Ford Model A, z místa nehody utekla

Dlouholetá renovace veteránu skončila tím nejhorším…

 Sériový Ford Focus RS vyzval soutěžní Subaru od Prodrive. Tipnete vítěze? Sériový Ford Focus RS vyzval soutěžní Subaru od Prodrive. Tipnete vítěze?

Zajímavé srovnání moderního hot hatche značky Ford s dnes…

Ojetý Ford Focus 3. generace (CB8/CEW): Když je nejslabší ten nejlepší! Ojetý Ford Focus 3. generace (CB8/CEW): Když je nejslabší ten nejlepší!

Třetí vydání mělo v roce 2011 nelehkou úlohu navázat na…

  
Jak dostat i do starého auta bluetooth: Jde to!

Jak dostat i do starého auta bluetooth: Jde to!

Dnes 13:31

Chcete si pustit v autě přes bluetooth hudbu z mobilu, jenže vaše rádio to neumí? Poradíme, jak na to.
Blesk.cz

Inferno v obřím německém zábavním parku. Plameny šlehaly 15 metrů vysoko

Inferno v obřím německém zábavním parku. Plameny…

Velký požár vypukl v sobotu v největším německém zábavním parku poblíž města Rust, jeho plameny sahaly až do…

„Matka všech bouřek“ udeřila v Británii: 15 tisíc blesků a kolaps na letišti

„Matka všech bouřek“ udeřila v Británii: 15 tisíc…

Británie zažila v noci na neděli velmi silnou bouři, během níž podle meteorologů uhodilo přes 15 tisíc blesků.…

 

iSport.cz

Vydřená výhra! Strýcová otočila duel s Japonkou a zastavila sérii porážek

Vydřená výhra! Strýcová otočila duel s Japonkou a…

Tenistka Barbora Strýcová otočila v 1. kole Roland Garros zápas s Kurumi Naraovou a Japonku porazila 1:6, 6:3,…

Zmar gólmana Liverpoolu. Karius chytal jako školák, po finále slzel

Zmar gólmana Liverpoolu. Karius chytal jako školák,…

Takový zápas neche asi nikdo zažít. Tuplem ne, když vás sledují miliony lidí u televizí a hrajete jeden z…

 

Reflex.cz

V květnu 1918 Němci zahnali spojence až k Remeši a vyděsili Paříž. Proč to nerozhodlo světovou válku?

V květnu 1918 Němci zahnali spojence až k Remeši a…

Ani operačně strategické nezdary pikardské a flanderské ofenzívy neodradily německé velení od snahy zasadit…

V Evropě vzniká největší letiště na světě. Staví ho Turci a přepraví až 200 milionů cestujících

V Evropě vzniká největší letiště na světě. Staví ho…

Atatürkovo letiště v Istanbulu patří v Evropě k těm vůbec nejvytíženějším, přesto na něm bude brzo provoz…