Ford Fusion Calero 1,6 16V – Malý, velký, plastový a stále dobrý

Ford Fusion Calero 1,6 16V – Malý, velký, plastový a stále dobrý

 
 
7.12. 2009 DR

A je tady další. Další ze záplavy “trendy“ oplastovaných vozidel, které v posledních letech vyrukovaly na trh. Tentokrát jde o nejprodávanější model z nabídky modrého oválu na českém trhu.

Ford Fusion je úspěšný model, o tom není pochyb. Ať už díky jízdním vlastnostem, přísně funkčnímu tvaru nebo jen kvůli jeho vynikající ceně. Prodejní čísla jsou na českém trhu i po sedmi letech od premiéry ve sférách, které mu můžou ostatní dovážené modely jen tiše závidět.

Za celý loňský rok byl Fusion nejžádanějším zahraničním autem, hned za domácí trojicí Fabia, Octavia, Roomster. A nejinak je tomu i letos, od ledna do října byl v kategorii malých vozů Fusion druhý za domácím bestsellerem Fábií s tržním podílem 13 %!

A protože Fusion má na krku již sedm křížků a teoreticky by mohl na trh vplout jeho nástupce, sáhl Ford před časem k malému oživení úspěšného modelu. Co jiného v dnešní době provést, než naordinovat outdoor vzhled a přiblížení k modelům SUV? I na českém trhu jsme se tak dočkali verze Calero…

Ve stylu ostatních a přece jinak

Ford, který představil Fusion Calero již na essenské motor show v roce 2006, šel na vzhled malého SUV stylem chytré horákyně. Zatímco ostatní výrobci malých (i velkých) oplastovaných automobilů instalují plastové díly, Ford k terénnímu Fusionu přišel mnohem jednodušeji.

Celá ta šedá věc, která chrání spodní část vozu, je totiž (kromě standardních plastových lišt) fólie nebo snad speciální nástřik, který dojem plastu pouze navozuje. Ve svérázné kategorii terénních předokolek, které v terénu neobstojí, plní svou funkci naprosto stejně, jako by to byl bytelný plast.

Abychom ale byli přesní, ve výbavě Calero kromě “plastové“ fólie dostanete i opravdové plasty – jsou z nich nástavce prahů, lemy blatníkůpředníhozadního nárazníku. Na těch navíc vykukuje plastová lišta ve stylu hliníku, která má navozovat dojem přítomnosti spodního ochranného krytu motoru a zavazadelníku. Prostě pseudoSUV jak má být. Málem bychom zapomněli na malou drobnost – “hliníkovou“ masku chladiče.

obrázek [555 x 300]
 

Možná se vám to bude zdát nedůležité, ale nás zaujala jedna malá drobnost. Výplň masky chladiče, přívodu vzduchu k motoru a prostoru nad mlhovkami obstarává plast se čtverečkovým dekorem. A ten se ke hranatému krabicovitému tvaru Fusionu opravdu dobře hodí – někdo si s tímto detailem ve Fordu dal práci, kterou pozorný motorista nebo člověk se smyslem pro detaily dokáže ocenit.

Vevnitř po staru

Zatímco zvenku verzi Calero poznáte na první pohled, vevnitř naopak nepoznáte nového nic. Žádné speciální doplňky, efektní prošití sedadel nebo aspoň logo či nápis Calero, nic z toho tady není. Proti nejvyšší verzi Collection však máte možnost objednat si za 8500,- Kč moderní rádio Sony. A právě v tom je ten problém…

Ne že by Sony špatně hrálo nebo že by nemělo hezký design, to ne. Ale už několikrát jsme si stěžovali na malá tlačítka předvoleb jednotlivých stanic, kterými toto audio disponuje. Ale to bychom také překousli. Nejvíce nás iritoval nesoulad, kterého si ve dne nevšimnete. Ovšem večer nebo v noci vás uhodí do očí takřka ihned.

obrázek [300 x 291] Představte si situaci – plujete noční krajinou, přístroje palubní desky včetně displeje palubního počítače na vás svítí uklidňující zelenou barvou, panel klimatizace vás taky hýčká zelenou barvou, veškerá tlačítka jsou zeleně podsvícená a teď si pustíte svou oblíbenou hudbu. A rádio Sony vás kromě hudební produkce začne oblažovat intenzivní červenou barvou, která na vás začne působit jako červený hadr na býka. Veškerá harmonie je v tu ránu pryč a vy se začnete ptát jak je tohle možné? Vždyť dřívější audio svítilo taky zeleně, tohle nové – dodatečně zakomponované – už září rudě a nikdo si toho u Fordu zřejmě nevšimnul.

Fusion musíme pochválit za výborný kožený volant, který se báječně drží a s plastovými výlisky z levnějších výbav se nedá vůbec srovnávat. Také musíme vyzdvihnout bezpečnost, na kterou u Fordu mysleli – při venkovní teplotě +4 °C na vás bude z přístrojové desky svítit žlutá vločka, při 0 °C se zbarví na červeno. Máte tak přehled o teplotách venku a potenciálních nebezpečích z nich plynoucích.

obrázek [555 x 366]
 

Pochválit také musíme otevírací schránku nahoře na palubní desce, naopak zamrzí malé kapsy v předních dveřích. Stejně jako u Fiatu 500 jsme byli velmi rozmrzelí ze systému výškového nastavování předních sedadel – zvedá se (nebo klesá) pouze zadní část sedáku a ne celé sedadlo. Ideální poloha za volantem se tak hůře hledá. A už vůbec dobře nepůsobí ocelová konstrukce u zadních sedadel, která jde vidět při otevření dveří a každý nastupující si jí všimne.

Velmi příjemná je možnost sklápění opěradla předního spolujezdce do vodorovné polohy, která umožňuje i v malém autě převoz delších předmětů. Zadní strana opěradla je chráněna tvrdým plastem, na řidičově opěradle je zezadu látková kapsa.

Neotřelým nápadem je také jakoby další palubní deska na palubní desce. Ta původní je z tvrdých plastů, ta nově naimplantovaná je z měkčeného šedomodrého plastu, který je příjemný a ladí s barvou vozu i potahem sedadel.

Komfort s nádechem zábavy. Nebo naopak?

Takřka pokaždé, když sedláme některý vůz z dílen modrého oválu, se podivujeme nad tím, jak dokáží jeho inženýři naladit podvozkové skupiny. Fusion, resp. jeho podvozek, vychází z minulé generace Fiesty, která jezdila velmi dobře a to samé platí i po letech pro testovaný model.

I přes vyšší karoserii je na podvozek spolehnutí, drží stopu, nijak extrémně se nenaklání a lze si s ním užít v rámci možností i dost zábavy. Na druhou stranu není extrémně tvrdý a na každé nerovnosti tak nepřijdete o zuby. Náš obdiv má utlumení podvozku.

obrázek [300 x 253] Fusion vám servíruje i jistou dávku pohodlí, ale jestliže hledáte hlavně komfortní malé auto, poohlédněte se raději jinde. Když budete absolvovat zkušební jízdu během zimy, myslete na to, že v kombinaci se zimními pneumatikami je jízdní pohodlí ve Fusionu lepší než u tvrdších letních pneumatik.

O rozpohybování Calera se starala zážehová šestnáctistovka v kombinaci s pětistupňovou manuální převodovkou. Motor známý už z první generace Focusu disponoval nejvyšším výkonem 74 kW při 6000 min-1 a točivým momentem 146 Nm při 4000 min-1.

Soužití řidiče a relativně lehkého auta s tímto motorem je bezproblémové. Motor táhne lineárně v celém spektru otáček, ve středních otáčkách má dost síly na svižné ježdění. Když nechcete, nemáte důvod jej vytáčet až nahoru k červenému poli. Pokud tak přeci jen uděláte, zjistíte, že ve 4000 min-1 motor ožívá a vytrvale se snaží až do 6000 min-1, výraznou výkonovou špičku však nemá.

Dlouhé převody, horší odhlučnění

Při jízdě maximálně povoleným dálničním limitem motor točí 3750 min-1 což ukazuje na delší převody pětistupňové převodovky – většina srovnatelné konkurence totiž na otáčkoměru za stejné situace ukazuje 4000 i více min-1.

obrázek [300 x 355] K dálniční jízdě si motor v celkem hranatém autě nárokuje 8,8 litru benzinu na stovku ujetých kilometrů a o největší hluk se starají zimní pneumatiky, které jsme na autě měli nazuty. Motor sice slyšíte, ale zpočátku se zdá, že velký zdroj hluku to při jízdě není. Bohužel časem zjistíte, že jeho podivný hukot začíná lézt na nervy a přinutí vás zpomalit nebo naopak zrychlit nad povolenou dálniční rychlost.

Při stokilometrovém tempu otáčkoměr ukazuje rovné 3000 min-1 a motor, který potřebuje 6,3 l/100 km, slyšíte pouze zpovzdálí. V pražských kolonách jsme poskakovali za 8,5 l/100 km.

Tak jako podvozky, je proslulé i Fordovo řazení, a to ve Fusionu není výjimkou. Řadicí páka sice patří k vůbec nejdelším jaké můžete v osobním autě najít, ale jednotlivé rychlosti jdou lehce a přesně a kvedlání s řadičkou se tak stává potěšením.

Závěr

Ford Fusion Calero rozhodně není nový teréňák ze stáje Fordu. Je to běžný Fusion, který dostal ochranné díly, které se mu budou hodit hlavně ve městě a na parkovištích.

U zákazníků boduje spíše svými prověřenými kvalitami – dobře zpracovaným, sympatickým a prostorným interiérem, vyšší stavbou, dobře přístupným zavazadelníkem, vhodnou kombinací výbavy a nadstandardním podvozkem za vynaložené peníze.

Dovozce láká akčním ceníkem, ve kterém stokoňový model zlevnil z teoretických 423 tisíc na daleko přijatelnějších 290 tisíc korun.

První cena vozu239.900,-Kč (Ambiente 1,25 55 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací289.900,-Kč (Collection 1,6 74 kW)
Základní cena testovaného vozu289.900,-Kč (Calero 1,6 74 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 315.700,-Kč (Calero 1,6 74 kW)
(všechny ceny jsou z akčního ceníku)

Plusy:

 • Zábavný podvozek
 • Velký vnitřní prostor (ve své třídě)
 • Snadné nastupování a vystupování z vozu
 • Dobře tvarovaný kožený volant
 • Varování při nebezpečí náledí
 • Sklopné opěradlo spolujezdce
 • Přesné řazení
 • Nízká nákladová hrana
 • Dobře přístupný a velký zavazadlový prostor

Mínusy:

 • Jen standardní interiér
 • Nesoulad barev podsvícení interiéru a rádia
 • Systém výškového nastavování předních sedadel
 • Páté dveře nelze otevřít zvenku klikou
 • Malé odkládací kapsy ve dveřích
 • Horší jízdní komfort na letních pneumatikách
 • Úroveň odhlučnění motoru
Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com

Ford Fusion Calero 1,6 16V

Cena v základní výbavě: 289 900 Kč Cena v testované výbavě: 315 700 Kč

Základní výbava:Nárazníky v barvě karoserie, ochranný systém po celém spodním obvodu karoserie v tmavě šedé barvě (nástavce obou nárazníků, prahů dveří a lemy blatníků), dvoubarevné provedení karoserie (spodní část vozu lakovaná v tmavě šedé barvě), kryty předního a zadního nárazníku v hliníkovém provedení, rám horní mří6ky chladiče v hliníkovém provedení, vnější zpětná zrcátka - elektricky ovládaná a vyhřívaná, v barvě karoserie, stěrače čelního skla s cyklovačem a funkcí jednorázového setření po ukončení stíracího cyklu, zadní stěrač s ostřikovačem a funkcí stírání při zpětném chodu, přední mlhová světla, tónovaná skla, tmavě tónovaná zadní skla Privacy, třetí brzdové světlo a vyhřívané zadní sklo, přední okna - elektricky ovládaná, s funkcí stažení okna řidiče jedním stisknutím, posilovač řízení, otáčkoměr, varovný signál nízké hladiny paliva, rozsvícených světel, otevřených dveří, tlaku oleje a teploty vody, volant – kožený, řadicí páka - kožená manžeta, středový panel přístrojové desky ve stříbrném provedení, vnitřní kliky dveří v barvě metalické šedi, volant nastavitelný ve dvou směrech, zrcátko ve sluneční cloně řidiče i spolujezdce, sklopné zpětné zrcátko zabraňující oslnění, přední a zadní velurové rohože, koberec v zavazadlovém prostoru, airbag řidiče a spolujezdce, bezpečnostní pásy přední - tříbodové s předpínači s výškově nastavitelným uchycením, bezpečnostní pásy zadní - tři tříbodové, ABS, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, otevírání dveří zavazadlového prostoru z kabiny, tlumené osvětlení interiéru s funkcí postupného stmívání, uvítací světla, sedadlo řidiče - výškově nastavitelné, sedadlo spolujezdce - opěradlo sklopné do roviny, odkládací kapsa na zadní straně opěradla sedadla řidiče, úložný prostor pod sedadlem spolujezdce, zadní sedadlo a opěradlo dělené v poměru 60:40, 15" x 6.0 kola z lehkých slitin s 5 paprsky, pneumatiky 195/60 R15, rádio s CD přehrávačem, 4 reproduktory, střešní anténa, vstup pro externí přehrávač umístěný ve středové konzole

Výbava testovaného vozu:Automatická klimatizace s digitálním displejem a funkcí vnitřní recirkulace vzduchu (+ 6000,- Kč), automatické stěrače s dešťovým senzorem a samočinná aktivace světlometů při snížené viditelnosti (+ 2800,- Kč), palubní počítač (+ 5000,- Kč), boční airbagy řidiče a spolujezdce (+ 9000,- Kč), loketní opěrka sedadla řidiče (+ 1500,- Kč), dálkové ovládání audia na sloupku řízení (+ 1500,- Kč).

Český vyhledávač letenek Kiwi dál raketově roste, loni prodal o polovinu více letenek Český vyhledávač letenek Kiwi dál raketově roste, loni prodal o polovinu více letenek

Celosvětový růst letecké dopravy znovu výrazně prospěl…

Glosa Miloše Vávry: Brexit jako dokonalý chaos Glosa Miloše Vávry: Brexit jako dokonalý chaos

Na britské politické scéně neexistuje jednota v dalším…

Britové neměli jasno, co od brexitu chtějí, říká analytik Havelka Britové neměli jasno, co od brexitu chtějí, říká analytik Havelka

Dolní sněmovna britského parlamentu odmítla brexitovou…

ONLINE: Brexitová dohoda tvrdě narazila, padnout může i vláda Mayové ONLINE: Brexitová dohoda tvrdě narazila, padnout může i vláda Mayové

Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o…

 

Štítky Ford Malé vozy Testy

Technické údaje
Motor Ford Fusion Calero 1,6 16V
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1596
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 74 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 146 / 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 178
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.9 / 5.3 / 6.6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 337 / 1175
Objem nádrže (l):45
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1151 / 450
Rozměr pneu:195/60 R15
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4013
b) šířka (mm): 1724
c) výška (mm): 1512
d) rozvor (mm): 2486
e) rozchod vpředu (mm): 1477
f) rozchod vzadu (mm): 1435
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 820 / 1000
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 670 / 570
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1040
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1440
l) šířka vzadu (mm): 1430
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 500
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Ford Fusion Calero 1,6 16V
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 9
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 7
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 9
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 10
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 10
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,04
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Bodový systém 2019: Za dvě červené bez řidičáku i méně bodů za alkohol? Bodový systém 2019: Za dvě červené bez řidičáku i méně bodů za alkohol?

Policie zveřejnila statistiku nehodovosti za rok 2018.…

Nová Toyota Supra oficiálně: Už žádná tajemství! Jen u šestiválce nezůstane Nová Toyota Supra oficiálně: Už žádná tajemství! Jen u šestiválce nezůstane

Pátá generace legendárního sportovního vozu je konečně…

 Ford Sync 3: Modrý ovál má nový informační systém Ford Sync 3: Modrý ovál má nový informační systém

Moderní auto už si bez velké obrazovky ve středu palubní…

Úřad v USA zkoumá závadu posilovače u téměř milionu vozů Ford Úřad v USA zkoumá závadu posilovače u téměř milionu vozů Ford

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA)…

  
Toyota Supra vs. BMW Z4: Prozkoumejte sourozence s totožnou technikou bok po boku

Toyota Supra vs. BMW Z4: Prozkoumejte sourozence s totožnou technikou bok po boku

Včera

Po letní premiéře BMW Z4 se včera světu oficiálně představila také nová Toyota Supra.
Blesk.cz

Matku s dítětem srazilo na chodníku auto: „Kde je moje dítě,“ křičela těsně před smrtí

Matku s dítětem srazilo na chodníku auto: „Kde je…

V pondělí 14. ledna ve večerních hodinách přišla o život mladá maminka Nicole (†23), kterou na chodníku srazilo…

Spider-Man: Daleko od domova trailer – Peter Parker se spojí s Nickem Furym

Spider-Man: Daleko od domova trailer – Peter Parker…

Fanoušci pavoučího muže se dočkali. Světlo světa spatřil první trailer k druhému dílu jeho dobrodružství, který…

 

iSport.cz

Skvělá kariéra, až na jeden zápas. Turek si rýpl do Čecha a oživil smutek

Skvělá kariéra, až na jeden zápas. Turek si rýpl do…

Ke konci kariéry Petra Čecha se vyjádřilo mnoho fotbalistů, jeden tweet by ale asi nejradši ani neviděl.…

Debut mladičkého Bednáře: akce ve vlaku i nevídaný vlastňák

Debut mladičkého Bednáře: akce ve vlaku i nevídaný vlastňák

Na tuhle premiéru v Tipsport extralize teprve šestnáctiletý brankář Jan Bednář z Karlových Varů jen tak…

 

Reflex.cz

Hrdinný Zemanův soudruh Vodička, iniciativní Zemanův kancléř Mynář a Zemanovi nejmenovaní profesoři

Hrdinný Zemanův soudruh Vodička, iniciativní Zemanův…

Jako vody Žluté řeky, jejíž dravý proud se chystá při další návštěvě Číny prezident Zeman po vzoru Velkého…

10 nejpříjemnějších zemí světa podle turistů: Česko je mezi nimi a vedlo si skvěle

10 nejpříjemnějších zemí světa podle turistů: Česko…

Česká republika není proslavena právě nejlepšími službami na světě, ale zahraniční turisté, kteří sem…