Francouzská automobilka to se jménem Laguna ve střední třídě z celkem pochopitelných důvodů vzdala, její pověst byla přeci jen až příliš pošramocená. Teď to zkouší s talismanem a nutno uznat, že minimálně nástup má novinka velmi efektní. Renaultu se v poslední době designově daří, sedan s kombíkem bezesporu výrazní jsou.
Bude to ale na zavedenou konkurenci stačit? Ve střední třídě to vypadá skoro na kartelovou dohodu, prakticky nic jiného než produkty koncernu Volkswagen, Opelu, Fordu a prémiových značek se v segmentu D slušně neprodává. Však taky střední třídu někteří výrobci opouští (třeba Honda…), jiní si zase vystačí s důkladnějšími modernizacemi (Toyota).
Už z tohoto pohledu zaslouží Renault uznání, že se na „manažery“ nevykašlal a snaží se bojovat.
Fialová Paříž
Testovaný kousek byl tím nejdražším Talismanem Grandtour, jaký můžete aktuálně koupit. Nejsilnější vznětová šestnáctistovka (dvojitě přeplňovaná) s výkonem 118 kW, šestistupňová dvouspojka EDC (s motorem 1.6 dCi/118 kW výhradně) a vrcholná výbava Initiale Paris. To vše od 1.014.900 Kč prosím! Že by se tedy novinka cenově podbízela, to úplně ne…
Topverzi si můžete koupit také ve speciálním odstínu laku černá „Améthyste“ – já tedy vidím spíš fialovou, ale třeba by mě naše barevně jemnocitnější čtenářky přesvědčily o opaku. Nicméně, jak jsem už napsal, design za působivý považovat jistě můžeme, i když ty přední bumerangy na mě dělají trochu samoúčelný a nadbytečný dojem. Na druhou stranu, světelný podpis (tak se tomu, jak auto svítí, dnes říká…) má talisman určitě nezaměnitelný, a to se počítá! Bez LED hokejek by navíc hrozilo, že by někdo ve francouzských křivkách mohl vidět jednoduchost a uniformitu koncernu VW. Bumerangy a neskutečně protažené zadní svítilny se však starají o dostatečné odlišení.
V interiéru narazíme na první problém talismanu, testovanou specifikací Initiale Paris jen zvýrazněný. Uvnitř je totiž až příliš patrný kontrast vyloženě luxusních materiálů s těmi dost lacinými. Vedle sebe tak koexistuje třeba jemná kůže Nappa a nevzhledný plast v okolí středového displeje, doplněný o maličká a znovu rozhodně ne cenovce odpovídající tlačítka. Spíš lowcost připomínají také ovladače pro regulaci ventilace. Úplně nejhorší jsou však stopy, které zůstávají po prstech na dotykových tlačítkách kolem displeje. To si pak připadáte s prominutím jak to prasátko, s těmi mastnými fleky všude… Ikonickou výbavu Baccara se už Renaultu asi nikdy nepovede napodobit! Alespoň že ta imitace dřeva vypadá věrohodně.
Promyšlenější a jednodušší na orientaci by rozhodně měl být infotainment R-Link 2 s displejem 8,7 palce (standard překvapivě jen pro Initiale Paris, k první a druhé nejlevnější specifikaci se dokonce vůbec nedodává). Spárování mobilu jsem ještě zvládl celkem rychle, třeba k rozšířenějším funkcím ventilace se však už musíte propracovávat. Je nutno trefit malou lištu ve spodní části displeje a tím nabídku ventilace aktivovat. Za jízdy nic snadného. Listovací menu s dlaždicemi znám už z našeho dlouhodobého CR-V (i v japonském SUV listujete jak v tabletu), talisman se ovšem víc soustředí na individualizaci. Prostředí si tak můžete přizpůsobit vlastním potřebám a jednotlivým dlaždicím určit funkce. Nevím… Když už se musíme v poslední době potýkat s čím dál rozvětvenějšími funkcemi palubních systémů, uvítal bych co nejsnazší obsluhu. Jako optimum mi vychází rozumná kombinace staromilských tlačítek a podle všeho dotykové nutnosti. Snažit se ale naprostou většinu funkcí vměstnat do dotykové obrazovky, to nebude nikdy ta nejpřehlednější cesta.
Pod pět set
Ve srovnávacím testu astry s novým méganem si David Bureš stěžoval na prostorové poměry v renaultu, hlavně na minimum místa na zadních sedačkách. Nic podobného se v Talismanu neopakuje, místa je všude optimálně, vzadu se sedí vyloženě pohodlně. Na předních sedačkách bych uvítal měkčí opěrky hlavy, na pohled sice vypadají božsky, dost ale tlačí.
Zavazadlový prostor poskytuje v základu necelých pět set litrů (Renault mluví o hodnotě "nad vyjímatelným dnem", využitelný prostor pod podlážkou je však s příplatkovou dojezdovou rezervou prakticky nulový). To sice není nijak zvlášť reprezentativní hodnota (navíc proti sedanu o 23 litrů méně), v praxi však oceníte pravidelný tvar a velký vstupní otvor. U Talismanu Grandtour mi podprůměrný objem kufru zkrátka nepřišel jako zásadní nedostatek, při každodenním používání litry nechyběly. Ten zmiňovaný „pravidelný tvar“ sice trochu vypadá jako naše novinářská berlička, skoro klišé, vybaví se vám ale kufr aktuálního mondea? Ve verzi kombi? Nejenže je velmi nízký, páté dveře navíc výrazně zasahují do zavazadlového prostoru, takže o „pravidelném tvaru“ novináři psát nemohou. A uživatel pak naříká.
Design, interiér 1/3 Motor, jízdní vlastnosti Vrátit se zpět Pokračovat ve čtení
Zobrazit celý článek