Test Auto.cz

Volvo XC60 T5 Drive-E (180 kW) – Modrá jachta

8.10. 2014
Verdikt
 

Volvo znovu pojmenovalo XC60 po náročném závodu jachet kolem světa - Ocean Race. Jak hodně se změnilo proti předchozí verzi?

Volvo XC60 v edici Volvo Ocean Race v redakční garáži parkovalo již v roce 2012. Dva roky poté vůz testujeme znovu, máme ale pro to dobrý důvod, za poměrně krátkou dobu totiž na XC60 proběhly dost výrazné změny. Automobil dostal počínaje modelovým rokem 2014 modernizovaný vzhled, jehož součástí je i nová použitá technika.

Ta je v případě testovaného exempláře zastoupena přeplňovaným benzinovým čtyřválcovým dvoulitrem T5 Drive-E, který nahradil stejnojmenný 2,5litrový pětiválec, a osmistupňovou automatickou převodovku nastupující za kritizovaný šestistupňový automat. Jak nás tyto prvky zaujaly?

Otestovali jsme: Volvo XC60 D5 (158 kW) – Pro milovníky jachtění


Pohodlná jachta

Motor T5 dosahuje výkonu 180 kW a točivého momentu 350 N.m v širokém spektru otáček 1500 až 4800 min-1. To jsou parametry slibující zajímavé jezdění, v praxi ale XC60 ukazuje, že je spíše naladěno na klidnější jízdu. Automobil dokáže hbitě zrychlit, přesto bychom od motoru s ohledem na jeho parametry čekali o něco více. Na klidnější jízdu je ale dostatečně silný, ani v dálničním stoupání se nenechá zahanbit. Jednotka je standardně kombinována se start-stopem, který spouští turbomotor opravdu rychle a vcelku i tiše.

S dvoulitrovým agregátem spolupracuje osmistupňová samočinná převodovka z dílny firmy Aisin, která přináší výrazné zlepšení proti starému automatu se šesti stupni. Při poklidné jízdě řadí hbitě a jemně, pouze při popojíždění v kolonách se občas nechá lehce rozhodit a při přeřazování poněkud cuká. Při potřebě hbitého předjíždění si převodovka rychle přeřadí klidně o dva až tři stupně, nižší převody ale někdy drží zbytečně dlouho, aby následně rychle přeřadila o několik stupňů na ten nejvýše možný. Ve městě automat řadí především čtyřku, 50 km/h znamená na daný převodový stupeň otáčky 1900 min-1. Při dálničním tempu motor na osmý převod točí pouze 2100 min-1.

obrázek [600 x 375]  

Volvo při prezentaci nové techniky slibovalo větší hospodárnost. Tovární kombinovaná spotřeba XC60 s motorem T5 a osmistupňovým automatem činí 6,7 litru na 100 kilometrů, této hodnotě jsme se ale nepřiblížili. Závěrečný účet po týdenním testování činí 10,9 litru. Pravda, nejezdili jsme nijak úsporně, zároveň jsme se ale pohybovali v mezích rychlostních limitů, proto nám spotřeba přijde spíše vyšší. Na dálnici si vůz při konstantní 130 km/h vezme zhruba devět litrů na 100 kilometrů.

Psali jsme: Volvo končí s pětiválci – Zcela nové dvoulitry a osmistupňový automat pro S60, V60 a XC60

Moderní technika je i v modelovém roce 2015 dostupná pouze v kombinaci s pohonem předních kol, zájemci o čtyřkolku si musejí vystačit se staršími agregáty a šestistupňovým automatem.

Podvozek je naladěný spíše na pohodlnou jízdu, v zatáčkách se XC60 někdy dost zhoupne. S nerovnostmi však automobil nemá větší potíže a vyhladí je s přehledem, čas od času se však od zavěšení kol ozvou mírné rázy. Celkovou jízdní pohodu zdůrazňuje skutečnost, že i ve vysokých rychlostech vládne na palubě XC60 klid. Motor je parádně utlumený, posádku neruší ani aerodynamický svist vzduchu.

XC60 je perfektním společníkem pro rozvážné řidiče, piloty trhající asfalt však tolik nepotěší. Řízení je totiž odtažité a neposkytuje dostatek informací o natočení kol. XC60 je zkrátka zaměřeno spíše na pohodové korzování než na nějakou ostřejší jízdu, na kterou by mohl odkazovat název edice.

Bdělá jachta

Vozy Volvo vždycky sázely na bezpečnost a je to znát i v případě XC60. Testovaný exemplář disponoval několika příplatkovými asistenčními systémy, a tak jsme některé vyzkoušeli v praxi.

Ocenit musíme především hlídání vozidel ve slepých úhlech. Oranžové diody v předních sloupcích v noci neozařují řidiče, zároveň jsou však natolik výrazné, aby šoféra v případě nebezpečí upozornily na vozidlo, které nevidí. Systém BLIS je navíc skvěle odladěn tak, že neupozorňuje na vozy příliš brzy nebo naopak příliš pozdě jako u některých jiných systémů. Součástí BLIS je navíc rovněž upozornění na křížení cesty s jiným vozidlem (tzv. CTA) – tento doplněk se hodí při vycouvávání z parkovacího místa.

Chválíme také bixenonové světlomety - perfektně svítí už tlumená světla, ta dálková noc skutečně rozzáří. Dálková jsou navíc aktivní, tudíž se automaticky přepínají na tlumená světla, pokud se v dosahu auta objeví zářící objekt. Systém rychle reaguje na protijedoucí a dojížděné vozy i automobily, které Volvo předjíždějí. Vždycky se zastíní jenom potřebná část osvětleného prostoru, takže po krajnicích stále svítí dálková světla.

obrázek [600 x 312]  

Příliš nám nevyhovovala detekce dopravních značek. Systém využívající kameru v přídi auta sice viditelně ukazuje maximální povolenou rychlost uvnitř tachometru a v případě výchozího nastavení designu digitálního přístrojového štítu i šikovně pomocí červené rysky na obvodu rychloměru, není ale příliš přesný. Několikrát třeba po nájezdu na dálnici trval na tom, že je zde povolená jen třicítka, jindy zase uprostřed města „povoloval“ jet devadesátkou...

Stylová kajuta

Edice Volvo Ocean Race je především o stylu, z funkční výbavy automobil nepřináší nic navíc. Z designových doplňků oceňujeme především velice pohodlná kožená sedadla, která navíc svými bočnicemi výtečně drží posádku na svém místě. Hliníkové obložení středového panelu s názvy přístavů závodu Volvo Ocean Race kabinu oživuje, asi bychom se však bez něj dokázali obejít, stejně jako bez mapy závodu vyobrazené na krytu zavazadelníku či prahových lišt s názvem edice. Na osmnáctipalcových kolech Portunus se nám líbil jejich design i i skutečnost, že s nimi XC60 nabízí pohodlnou jízdu.

Volvo Ocean Race
Volvo Ocean Race je náročný závod jachet kolem světa, který se koná každé tři roky. První ročník se uskutečnil v roce 1973, tehdy však nesl název britské společnosti Whitbread. Volvo se pořadatelem závodu stalo v roce 2001. Letošní ročník startuje 11. října ve španělském Alicante, odkud se pojede přes Atlantský, Indický a Tichý oceán do švédského Göteborgu. Na závodníky čeká trasa dlouhá 38.739 námořních mil (cca 71.745 km).

Designové doplňky edice Volvo Ocean Race si určitě zákazníky najdou. Zájemcům je však třeba připomenout, že se za ně proti výchozímu stupni Kinetic připlácejí 74.300 korun. Za stejnou cenu je možné pořídit i výbavu Momentum, po které zřejmě sáhnou racionálněji uvažující zákazníci. Momentum totiž přidává mimo jiné autorádio s bluetooth, elektricky sklopná vnější zrcátka, dešťový a světelný senzor, nastavitelnou bederní opěrku, zadní parkovací čidla nebo hliníkové obložení interiéru.

obrázek [600 x 391]  

Stylové doplňky však nejsou tím jediným, na co Volvo Ocean Race láká zákazníky. Jako tu největší výhodu edice totiž spatřujeme cenově zvýhodněné příplatkové pakety, které v mnoha případech nejsou pro ostatní varianty dostupné, a je nutné si za jednotlivé doplňky připlácet. Při zájmu o bohatou výbavu se tak pořízení této edice vyplatí. Třeba kombinace paketů Business Connect 2, Convenience a Xenium dohromady za 168.200 korun výbavu XC60 rozšíří o takové prvky jako navigace, parkovací čidla, hudební aparaturu Harman Kardon, elektricky nastavitelná přední sedadla, sedadlo řidiče s pamětí, elektricky sklopná zpětná zrcátka, dešťový a světelný senzor, elektricky nastavitelná bederní opěrka, panoramatické střešní okno, zadní parkovací kamera, bezrámové vnitřní zrcátko atd. atd.

Volvo XC60 – srovnání s konkurenty
ModelVolvo XC60Audi Q5BMW X3
MotorT5 Drive-E2.0 TFSI quattroxDrive28i
Pohon4x24x44x4
Převodovka8A8A8A
Zdvihový objem [cm3]196919841997
Válce/ventily4/44/44/4
Největší výkon [kW/min-1]180/5500165/4500-6250180/5000-6500
Točivý moment [N.m/min-1]350/1500-4800350/1500-4500350/1250-4800
Maximální rychlost [km/h]210222230
Zrychlení 0-100 km/h [s]7,27,16,5
Kombinovaná spotřeba [l/100 km]6,77,97,0
Základní cena srovnatelného motoru [Kč]1.103.5001.150.9001.279.200

Závěr

Jak tedy hodnotíme po dvou letech Volvo XC60 v edici Volvo Ocean Race? Modernizace auta prospěla jeho vzhledu, který je nyní pohlednější, ale především jeho technice. Oceňujeme zejména jemně řadicí osmistupňový automat. Ani dvoulitrový čtyřválec není špatný, je perfektně utlumený a dostatečně silný. S ohledem na výkon 180 kW bychom však čekali, že auto přece jenom rozjede o něco rychleji. S tím ale souvisí hmotnost vozidla (1,83 tuny) a automat, který je naladěný spíše na klidnou jízdu. S ohledem na charakter bychom tak dali před benzinovým T5 přednost úspornějšímu turbodieselu.

Designové prvky edice Volvo Ocean Race jsou ryze subjektivní záležitost. Komu se líbí, nebudeme mu pořízení této verze rozmlouvat. V případě zájmu o bohatou výbavu je navíc Volvo Ocean Race zajímavou volbou – nabízí cenově zvýhodněné pakety příplatkových prvků, které ve většině případů pro jiné verze XC60 dostupné vůbec nejsou.

obrázek [600 x 298]  

Nejlevnější verze modelu904.700 Kč (D3/100 kW Base)
Základ s testovaným motorem1.103.500 Kč (T5 Drive-E/180 kW Base)
Testovaný vůz s výbavou1.542.300 Kč (T5 Drive-E/180 kW Volvo Ocean Race)

Plusy

  • Prostorný interiér
  • Skvěle odhlučněný turbomotor
  • Pohodlná jízda
  • Výhodné pakety příplatkové výbavy
  • Jemně řadící převodovka

Minusy

  • Nekomunikativní řízení
  • Neosobní interiér

JAKE.AUTO.CZ: Vše o Volvu XC60 na jednom místě


Foto: David Rajdl
Spolupracujeme s TipCars.com

Volvo XC60 T5 Drive-E (180 kW)

Cena v základní výbavě: 1 103 500 Kč Cena v testované výbavě: 1 542 300 Kč

Základní výbava:Tříramenný multimediální volant s koženým věncem, hliníkové obložení interiéru, litá 18“ kola, kožené čalounění s kontrastním oranžovým prošíváním, stříbrné střešní ližiny, prahové lišty s nápisy VOR, kryt zavazadelníku s motivem VOR, textilní koberečky, tempomat, autorádio, diody denního svícení, systém Start/stop, palubní počítač, elektrické stahování bočních oken, dvouzónová klimatizace, asistent pro rozjezd do kopce, šest airbagů, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, protikolizní systém City Safety automatického zastavení vozu, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zrcátka atd.

Výbava testovaného vozu:Paket Business Connect 2 + Convenience + Xenium – navigační systém Sensus, parkovací čidla vpředu i vzadu, hudební aparatura Harman Kardon, elektricky nastavitelná přední sedadla, sedadlo řidiče s pamětí, elektricky sklopná zpětná zrcátka, dešťový a světelný senzor, elektricky nastavitelná bederní opěrka, panoramatické střešní okno, zadní parkovací kamera, bezrámové vnitřní zrcátko (+168.200,-), IntelliSafe Pro – varování před vozidly ve slepém úhlu, systém kontroly pozornosti řidiče, varování před opuštěním jízdního pruhu, adaptivní tempomat, detekce dopravních značek, aktivní přepínání dálkových světel (+55.200,-), Security – alarm, bezklíčový vstup (+42.400,-), Versatility Dynamic – ochranná síť zavazadlového prostoru, elektrické otevírání zádi, zásuvka 12 V v zavazadelníku (+16.400,-), Winter Pro – vyhřívaná sedadla, trysky ostřikovačů, volant a čelní sklo (+23.000,-), dojezdová rezerva (+1.900,-), Light 2 – dual-xenonové světlomety a diodové osvětlení interiéru (+32.600,-), vypínač airbagu spolujezdce (+2.500,-).

Britský parlament si navzdory Mayové odhlasoval rozhodující slovo v brexitu Britský parlament si navzdory Mayové odhlasoval rozhodující slovo v brexitu

Britský parlament dnes proti vůli premiérky Theresy…

S příchodem autonomních aut čekají pojišťovny astronomické škody S příchodem autonomních aut čekají pojišťovny astronomické škody

Pojišťovny se připravují na havárie, do kterých se…

Americký Fed znovu zvýšil úrokové sazby, ekonomický výhled je pozitivní Americký Fed znovu zvýšil úrokové sazby, ekonomický výhled je pozitivní

Americká centrální banka ve středu podle očekávání…

Škoda 720 měla konkurovat západním autům. Do výroby se však nikdy nedostala Škoda 720 měla konkurovat západním autům. Do výroby se však nikdy nedostala

Měla konkurovat vozům Alfy Romeo nebo BMW, nakonec ale…

 

Štítky Volvo Testy Crossover

Technické údaje
Motor Volvo XC60 T5 Drive-E (180 kW)
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1969
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 180 / 5500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 350 / 1500 - 4800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 210
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.2
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.9 / 5.5 / 6.7
Emise CO2:157
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 490 / 1450
Objem nádrže (l):70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1833 / 497
Rozměr pneu:235/60 R 18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4644
b) šířka (mm): 1891
c) výška (mm): 1713
d) rozvor (mm): 2774
e) rozchod vpředu (mm): 1632
f) rozchod vzadu (mm): 1586
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 890 / 1120
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 600 / 850
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 940
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1510
l) šířka vzadu (mm): 1480
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 440
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Volvo XC60 T5 Drive-E (180 kW) – Modrá jachtaDoporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Toto je šílený křiženec Škody 130L a Audi TT. Má 220 koní a čtyřkolku! Toto je šílený křiženec Škody 130L a Audi TT. Má 220 koní a čtyřkolku!

Může se Škoda 130L spojit s Audi TT? Takovou otázku si…

Škoda Fabia edition R5 naživo: Toto je nejrychlejší trojková Fabia! Škoda Fabia edition R5 naživo: Toto je nejrychlejší trojková Fabia!

Škoda dnes na tiskové konferenci věnované motosportu…

 Video: Volvo XC60 a ochrana chodců Video: Volvo XC60 a ochrana chodců

Modernizované Volvo XC60 může být vybaveno množstvím…

Volvo spustilo výrobu XC60 v Číně Volvo spustilo výrobu XC60 v Číně

Švédské Volvo expanduje v zemi svého majitele. Závod v…

  
Ford Probe III: Věděli jste, že Sierra měla svůj předobraz? V tomto konceptu?

Ford Probe III: Věděli jste, že Sierra měla svůj předobraz? V tomto konceptu?

Včera

Na výrazné zvýšení cen ropy v 70. letech odpověděli výrobci automobilů snahou o snížení spotřeby paliva. K tomu bylo zapotřebí mimo jiné výrazně zlepšit aerodynamickou účinnost aut.
Blesk.cz

Ivana (†18), která zemřela po pádu z 20. patra: Na krku měla stopy po škrcení

Ivana (†18), která zemřela po pádu z 20. patra: Na…

Kariéra nizozemské modelky Ivany Smit (†18) v Malajsii raketově stoupala vzhůru. Módní mola si už ale nepodmaní.…

Lodě duchů: Na japonské pláže připlouvají vraky s mrtvolami ze Severní Koreje

Lodě duchů: Na japonské pláže připlouvají vraky s…

Na severokorejském pobřeží byl vyplaven další vrak lodi, na jehož palubě se nacházelo jedno mrtvé tělo. Není to…

 

iSport.cz

Velký návrat na Letnou! Ščasný by měl být sportovním ředitelem Sparty

Velký návrat na Letnou! Ščasný by měl být sportovním…

Velký comeback je na spadnutí. Zkušený trenér Zdeněk Ščasný by se měl už brzy vrátit na Spartu. Podle informací…

Česko - Finsko 3:2 pp. Neuvěřitelný Růžička! Obrat vystřelil hattrickem

Česko - Finsko 3:2 pp. Neuvěřitelný Růžička! Obrat…

Skvělý obrat! Hokejisté české reprezentace porazili Finy 3:2 po prodloužení. Svěřencům Josefa Jandače se…

 

Reflex.cz

V hotelu Victoria Falls v Zimbabwe, kde se měnily dějiny Afriky, myslí i na cestovatele Emila Holuba

V hotelu Victoria Falls v Zimbabwe, kde se měnily…

Přestože se slavný český cestovatel, kartograf a etnograf Emil Holub (1847 – 1902) pohyboval při své první…

Ruský dezinformační web Sputnik vyhlásil anketu o nejkrásnější českou poslankyni

Ruský dezinformační web Sputnik vyhlásil anketu o…

Ruská státní propaganda a její dezinformační weby pravidelně šíří nejrůznější falešné zprávy a komentáře, nad…