VW Passat CC 3.6 FSI 4Motion – Vrchol, jak se patří

VW Passat CC 3.6 FSI 4Motion – Vrchol, jak se patří

 
 

Tolik parády jako s Passatem CC dnes uděláte jen s několika sedany na trhu. Cena vrcholného provedení 3.6 FSI 4Motion se vejde pod milion Kč.

Je v podstatě jedno, jestli máte pod kapotou čtyřválcové TDI nebo základní, ale velmi dobré TSI. V každém případě vzbudíte s Passatem CC pozdvižení, ať jste v koloně na pražské magistrále nebo přijedete někam na maloměsto. Design tohoto Volkswagenu je jeho hlavní zbraní a hlavním prodejním argumentem. I kdyby vše ostatní bylo podprůměrné, o zájem zákazníků nebude mít VW nouzi. Jenže jednoznačné chyby se na této kombinaci osvědčené techniky a nového kabátu hledají těžko.

Design prodává…

…a zajímavé je na tom hlavně to, že se tak děje u značky, která po řadu let platí spíše za stylisticky konzervativní brand. Scirocco a Passat CC vybočují, Golf šesté generace, zdá se, zůstane nadčasovým Volkswagenem se vším všudy. Management VW v podstatě využil popularity Mercedesu CLS a rozhodl o výrobě podobně koncipovaného auta směřujícího o třídu níže. Minimálně třetinový rozdíl v ceně znamená, že plně vybavený model se šestiválcem a pohonem všech kol bude stát kolem 1,3 milionu korun, základní čtyřválce s pohonem předních kol se vejdou pod 800 tisíc bez ohledu na to, zda preferujete naftu nebo benzin. To je přitom cenové pásmo, kde se ještě před několika lety běžně pohyboval obyčejný Passat. Kde je zakopán pes? Technika a řada dílů v interiéru pochází z Passatu. VW tedy nenabízí klasické uspořádání pohonu s jeho dynamickými výhodami, ale na druhou stranu známý základ dokáže přivést na hranici jeho technických možností.

obrázek [555 x 208]
 

Stylistické ingredience…

…Passatu CC jsou známé a jednoduše pojmenovatelné. Nižší silueta, bezrámová okna ve všech dveřích, extrémně skloněné zadní okno a zaoblení přídě i zádě. To vše dohromady tvoří mix, který sice nevysvětluje význam zkratky CC, ale vypadá skvěle jak na obrázcích, tak i ve skutečnosti. Škoda, že plnohodnotný mezistupeň na cestě od Passatu k Phaetonu nemá vlastní jméno.

Čelní pohled na vůz překvapuje dojmem značné šířky. Máte-li navíc ve voze příplatkové střešní okno jako my, opticky čisté tvary vypadají ještě ušlechtileji díky oknu zdánlivě končícímu až kdesi daleko na střeše. Nevýhodou této konstrukce je nemožnost střechu odsunovat vzad, ale jen vyklápět o několik centimetrů vzhůru. Proti pevnému velkoplošnému prosklení – které dnes nabízí několik automobilek – to pokrok ale je.

Na fotografiích vypadá Passat CC menší než ve skutečnosti díky velkým kolům, posunutým efektně k obrysu karoserie, a také díky dlouhým a nízkým světlometům vpředu i vzadu. Řešení zádě opticky klame. Okno v podstatě plynule navazuje na víko v zádi. Aby boční pohled netrpěl narušením stylistické kontinuity, je dokonce část víka zavazadelníku tvořena tmavým lesklým plastem, který zdálky vypadá jako součást zadního skla.

obrázek [555 x 360]
 

Hra na kupé pro čtyři

Přistoupíme-li na marketingovou hru o čtyřdveřových kupé, máme před sebou typického představitele tohoto módního provedení karoserie. Tak jako v klasickém kupé 2+2 je v něm místo pouze pro čtyři. Zadní lavice je uprostřed rozdělena plastovou úložnou schránkou s roletou, nad níž je možné vyklopit z opěradla širokou loketní opěrku. Standardně nejsou opěradla sklopná, ale za pětitisícový příplatek je mít můžete. Pomineme-li mírně klaustrofobickou atmosféru, je na zadních sedadlech relativně dost místa. Nejhorší je to podle očekávání s místem nad sedákem, kde 180centimetrové postavy přicházejí do kontaktu se stropem. Vpředu nic takového nehrozí. Značná vnitřní šířka dává pocit jízdy vozem o třídu větším. Sedět lze relativně nízko nad vozovkou, volant i sedadlo lze jako obvykle u Volkswagenu, seřizovat ve velkých rozsazích. Příplatkový dekor z kartáčovaného hliníku je mimořádně efektní a dotváří luxusní atmosféru, ale za slunného počasí obtěžuje ostrými a nečekanými odlesky slunečního svitu. Fakt, že jste nekoupili Passat, ale Passat CC, připomínají nízká boční okna, která ale ve výhledu z vozu překážejí minimálně a bezrámové dveře, s nimiž se velmi snadno manipuluje.

Dynamika za milion

obrázek [300 x 430] Obavy z těžkopádnosti vidlicově-řadového šestiválce nad přední nápravou se rozplynuly už v testu Passatu R36. Druhé setkání s tímto motorem se děje v naprosto nenápadném CC, které by dost dobře mohlo mít pod kapotou základní motor 1.8 TSI. Vzadu chybí označení motorizace (na přání) i pohonu všech kol, a tak přítomnost šestiválce prozrazují jen dvě celkem skromné chromované koncovky výfuku.

Motor, dodávaný standardně s pohonem všech kol realizovaným spojkou Haldex a automatickou dvouspojkovou převodovkou DSG se šesti stupni, má v Passatu CC roli mimořádně výkonné, ale stále ještě komfortně zaměřené motorizace. Jestli příjde sportovní verze do nabídky tohoto modelu nevíme, ale rozhodně pro ni prostor pořád ještě je. Ovšem ne snad proto, že by Passat CC byl pomalým autem. Jízdní vlastnosti jsou na auto s motorem vpředu a původně s pohonem jen přední nápravy, překvapivě dobře vyvážené. Třísetkoňová porce výkonu a točivý moment 350 Nm mezi 2400 a 5300 ot./min si s Haldexem perfektně rozumí, po prokluzu při rychlém rozjezdu není ani památky, síla motoru mluví do řízení minimálně a nedotáčivost přichází až při vysokých rychlostech nebo v ostrých zatáčkách. Kultivované DSG zvládá mistrně rozjezdy i popojíždění v kolonách, ale i velmi rychlé přeřazení, které může vyprovokovat kdykoliv i řidič pohybem páky nebo dotykem páček pod volantem.

obrázek [555 x 350]
 

Rychlá a komfortní jízda v přímém směru patří k doménám tohoto vozu. Při vyšší zátěži je dobře slyšitelné ševelení šestiválce a zejména hladící baryton jeho výfukové soustavy, při volnoběhu možná někoho překvapí mírné vibrace dané neobvyklým uspořádáním VR6. Bezrámová okna nedělají ani ve vysokých rychlostech sebemenší problém. Velká kola jsou sice slyšet více, ale konkurence je na tom podobně. Precizní izolace kabiny od hluku a vibrací připomíná chvílemi luxusní třídu. Dost pomáhají adaptivní tlumiče, které lze pro běžnou jízdu přepnout na lehce houpavý režim Comfort a nikdo z posádky pak netrpí tím, že jste se rozhodli zakoupit osmnáctipalcová kola Interlagos za 6.300,-Kč. Sportovní režim naopak prakticky odstraňuje náklony v zatáčkách a činí kontakt řidiče s autem přímější. Pokud by měl být Passat CC označen za sportovní sedan, chtělo by to ještě přímější řízení s jednoznačnou zpětnou vazbou, ale pro účely k nimž Passat CC vznikl, je současný setup naprosto dostatečný.

Spotřeba přijatelná

Největší současný šestiválec evropské produkce je výkonný, ale při obvyklé jízdě také relativně úsporný. Obavy z vysoké spotřeby jsou na místě (spotřeba kolem 15 l/100 km není výjimkou) v městském provozu, resp. při využívání dynamických schopností. Vždyť akcelerace z 0 na 100 km/h pod šest sekund je pro tento Volkswagen stejně samozřejmá jako jízda na německé dálnici rychlostí kolem 200 km/h. V obou případech má řidič za volantem pocit jisté vlády nad autem. Při dodržení českého dálničního limitu 130 km/h se dostanete po několika desítkách kilometrů k ustálené hodnotě 9,2 l/100 km (motor pracuje ve 2500 ot./min), při extrémní jízdě na spotřebu se slušným rychlostním průměrem 100 km/h je odběr jen 7,5litrový.

Nepřehlédněte
TEST VW Passat CC 2.0 TDI – Co civíte?

Krásný a rychlý

Kdo čeká přemotorovanou a těžko ovladatelnou bestii bude velmi příjemně překvapen. 1,6 tuny byste při jízdě tomuto krasavci hádali jen těžko. Jeho jízdní vlastnosti jsou vyrovnané, podvozek s adaptivními tlumiči komfortní a to i s osmnáctipalcovými koly. Dokonalý zážitek z cestování ve velkém stylu vysokými rychlostmi na velké vzdálenosti umocňuje kombinace adaptivního tempomatu se samočinným přiřizováním udržujícím CC v jízdním pruhu. Koho přestal bavit obyčejný Passat a chce něco stylovějšího má v Passatu CC optimálního kandidáta.

obrázek [555 x 364]
 

První cena vozu746.500,-Kč (Passat CC 1.8 TSI (118 kW))
První cena vozu s testovanou motorizací996.400,-Kč (Passat CC 3.6 FSI 4Motion (220 kW))
Základní cena testovaného vozu996.400,-Kč (Passat CC 3.6 FSI 4Motion (220 kW))
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.243.100,-Kč (Passat CC 3.6 FSI 4Motion (220 kW))

Plusy

  • Vyvážený jízdní projev, snadná ovladatelnost
  • Výkonný a vzhledem k objemu i relativně úsporný motor
  • Rychlá automatická převodovka s kultivovaným řazením
  • Vysoká kvalita zpracování
  • Atraktivní design
  • Přijatelné ceny technicky náročných prvků výbavy (ACC, asistence jízdy v jízdním pruhu)

Minusy

  • Vyšší cena
  • Méně místa nad zadním sedákem
  • Marketingové propojení s výchozím modelem Passat
Spolupracujeme s TipCars.com

VW Passat CC 3.6 FSI 4Motion

Cena v základní výbavě: 996 400 Kč Cena v testované výbavě: 1 243 100 Kč

Základní výbava:Čelní airbagy řidiče a spolujezdce, možnost deaktivace u spolujezdce, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy, ESP s impulsem do řízení, ABS s brzdovým asistentem, ASR, EDS a MSR, Isofix, příprava pro připevnění 2 dětských sedaček na sedadlech vzadu, dvě upevňovací oka na plošině za sedadly, výstražný trojúhelník ve víku zavazadlového prostoru, automatická klimatizace "Climatronic", 2-zónové nastavení teploty, senzor kvality vnějšího vzduchu s automatickým přepnutím na vnitřní cirkulaci, rádio "RCD 310" s CD-MP3 přehrávačem, 4 x 20 W, 4 reproduktory vpředu a 4 reproduktory vzadu, vstup Aux-in ve středové konzole, okenní anténa, elektricky ovládaná okna vpředu a vzadu, vnější zpětná zrcátka el. nastavitelná a vyhřívaná, zrcátko u řidiče asférické, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, automatické otevírání víka zavazadlového prostoru, elektromechanická parkovací brzda s funkcí "Auto Hold", posilovač řízení s proměnlivým účinkem, funkce "Coming/Leaving home", dešťový senzor, automatický spínač světlometů, 12 V zásuvka vzadu a v zavazadlovém prostoru, palubní počítač s multifunkčním ukazatelem "Plus", Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách s přímým měřením, adaptivní regulace podvozku DCC, jízdní režimy Sport, Comfort a Normal, 4 kola z lehkých slitin "Spa" 8 J x 17, samozacelující pneumatiky 235/45 R17, halogenové světlomety se statickým odbočovacím světlem, sportovní sedadla vpředu výškově nastavitelná, s bederními opěrkami, sedadlo řidiče el. nastavitelné v 6 parametrech (bederní opěrka a sklon opěradla), potahy sedadel "Silversprint", 3ramenný volant v kůži s chromovanou dekorací výškově a podélně nastavitelný, hlavice řadicí páky v kůži, středová loketní opěrka vpředu s odkládacím prostorem a výdechy ventilace dozadu, zadní 2místné sedadlo nedělené a nesklopitelné, středová loketní opěrka, průvlak pro přepravu dlouhých předmětů, odkládací box se 2 držáky nápojů mezi zadními sedadly, nekuřácké provedení, textilní koberečky vpředu a vzadu

Výbava testovaného vozu:Metalická barva (+ 12.800,- Kč), navigační systém "RNS 510 Volkswagen Sound" s barevným dotykovým displejem, 8-kanálový zesilovač s celkovým výkonem 250 W, 10 reproduktorů, hlasové doporučení trasy (v češtině), zobrazení mapy 2D/3D, dynamické navigování pomocí RDS TMC tuneru, přehrává hudební CD (i pri aktivované navigaci), MP3-CD i WMA-formát, pri stojícím voze i video DVD. Harddisk 30 GB k ukládání navigačních tras i MP3-hudby, šachta pro kartu SD (pro přehrávání hudby), AUX-IN zdířka, 1 navigační DVD dle volby (+54.300,-Kč), bezklíčové odemykání a startování "Kessy" (+10.400,-Kč), ACC - automatická regulace odstupu od vpředu jedoucího vozu s funkcí Front Assist - zkrácení brzdné dráhy a varováním při nebezpečném snížení odstupu (+27.600,-Kč), Automatický parkovací asistent "Park Assist", umožňující zaparkování částečně bez zásahu řidiče, "parkpilot" se signalizací dopředu i dozadu, zobrazení situace na displeji rádia nebo navigace (+18.200,-Kč), Systém pro udržování vozu v jízdním pruhu "Lane Assist" - varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu zásahem do řízení (+12.400,-Kč), Zvýhodněný sportovní paket: bi-xenonové světlomety dynamicky reagující na směr jízdy s ostřikovači, mlhové světlomety, přístrojová deska, středová konzola a dveře s dekorací v designu "kartáčovaný hliník", ztmavené zadní sklo a boční skla vzadu, absorbce 65 % světla (+33.000,-Kč), panoramatické elektricky výklopné střešní okno, sluneční roleta pro zadní okno el. ovládaná (+20.200,-Kč), potahy sedadel v kuži "Nappa", vyhřívaná prřední sedadla, vyhřívané trysky ostřikovačů předního skla (+51.500,-Kč), 4 kola z lehkých slitin "Interlagos" 8 J x 18, provedení "Sterling-Silber", samozacelující se pneumatiky 235/40 R 18 (+6.300,-Kč)

Boom na hypotečním trhu lehce zpomaluje, řekl ředitel měnové sekce ČNB Holub Boom na hypotečním trhu lehce zpomaluje, řekl ředitel měnové sekce ČNB Holub

Podíl nových hypoték, kde úvěry představují maximálně 80…

Faltýnek: Koaliční smlouva vznikne pravděpodobně do dvou týdnů Faltýnek: Koaliční smlouva vznikne pravděpodobně do dvou týdnů

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek předpokládá, že…

Bílý dům je skeptický ke slibům Kim Čong-una, píší americká média Bílý dům je skeptický ke slibům Kim Čong-una, píší americká média

Bílý dům se staví skepticky k oznámení Severní Koreje o…

 
Technické údaje
Motor VW Passat CC 3.6 FSI 4Motion
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3597
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 220 / 6600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 350 / 2400 - 5300
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.6
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 15.1 / 7.3 / 10.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 452 / 1405
Objem nádrže (l):70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1632 / 578
Rozměr pneu:235/50 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4799
b) šířka (mm): 1855
c) výška (mm): 1417
d) rozvor (mm): 2711
e) rozchod vpředu (mm): 1552
f) rozchod vzadu (mm): 1559
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 750 / 1070
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 950
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1490
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 520
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení VW Passat CC 3.6 FSI 4Motion
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 6
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 7
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 6
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 10
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 5
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 5
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,19
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová

Americký prezident Donald Trump při svých cestách zatím…

TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období

Nebude trvat dlouho a Arteon přenechá „funkci“ vlajkové…

 Video: Od svodidel do svodidel s Passatem CC Video: Od svodidel do svodidel s Passatem CC

Někdy může má nehoda i šťastný konec, to když vznikne…

Konec aktuálního VW Passat CC se blíží Konec aktuálního VW Passat CC se blíží

Poslední exempláře současného Volkswagenu Passat CC…

  
Pokuty za kamery v autech: Nečernobílý svět

Pokuty za kamery v autech: Nečernobílý svět

Dnes 15:11

Záběry kamer z předního skla auta mohou představovat důležitý důkaz při hledání viníka nehody. Umístění záznamového zařízení ale musí splňovat přísné regule, jinak hrozí sankce. A v cizině jsou mnohdy ještě přísnější.
Blesk.cz

3G je u nás mizerné, ale vypínat se zatím nebude. Na vině jsou zastaralé mobily

3G je u nás mizerné, ale vypínat se zatím nebude. Na…

Cca před pěti lety T-Mobile oznámil, že v roce 2018 začne vypínat 3G síť. V roce 2015 operátor upřesnil, že do…

Ohořelá psí těla s provazy kolem krku: Zvířata mučí děti?

Ohořelá psí těla s provazy kolem krku: Zvířata mučí děti?

Uhořelá těla pohozená v potoce a na poli s provazy kolem krku…V osadě u slovenského města Trebišov se našla…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018:  kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

VIDEO: Litvínov přejel Kladno 5:2 a slaví záchranu! Jihlava přes výhru sestupuje

VIDEO: Litvínov přejel Kladno 5:2 a slaví záchranu!…

SOUHRN 12. KOLA | Před rokem Jihlava stáhla Karlovy Vary z extraligy do první ligy a dnes si oba týmy role…

 

Reflex.cz

Vzpomínka na Pavla Šruta: Lichožrouti, ponožky a ilustrace

Vzpomínka na Pavla Šruta: Lichožrouti, ponožky a ilustrace

PAVEL ŠRUT A GALINA MIKLÍNOVÁ jsou, pokud jde o dětské knížky, dvojjediná bytost – za posledních deset let jich…

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří nechtěli bojovat. Kdo skutečně byli?

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří…

Legendární japonští bojovníci jsou opředeni řadou mýtů a polopravd. Nindžům jsou často přisuzovány téměř…