Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Aktivisté omezili dopravu na pražské magistrále, požadují omezení rychlosti

ČTK ČTK 8. 3. 2023 • 10:21
13
27
Zobrazit náhledy (13)
Veřejný pochod s požadavkem snížit rychlost v Praze na 30 km/h a upozornit na klimaticky kolaps uspořádalo hnutí Poslední generace. 8. března 2023, Praha. Veřejný pochod s požadavkem snížit rychlost v Praze na 30 km/h a upozornit na klimaticky kolaps uspořádalo hnutí Poslední generace. 8. března 2023, Praha. Veřejný pochod s požadavkem snížit rychlost v Praze na 30 km/h a upozornit na klimaticky kolaps uspořádalo hnutí Poslední generace. 8. března 2023, Praha. Veřejný pochod s požadavkem snížit rychlost v Praze na 30 km/h a upozornit na klimaticky kolaps uspořádalo hnutí Poslední generace. 8. března 2023, Praha. Aktivisté zablokovali svým pochodem magistrálu Aktivisté zablokovali svým pochodem magistrálu Aktivisté zablokovali svým pochodem magistrálu Aktivisté zablokovali svým pochodem magistrálu

Skupina 15 aktivistů dnes ráno zhruba půl hodiny omezovala dopravu na pražské magistrále od Nuselského mostu k Národnímu muzeu. Požadují, aby se v Praze plošně zavedla maximální rychlost na silnici 30 kilometrů za hodinu. Novinářům to řekl jeden z organizátorů Arne Springorum.

Protest se bude opakovat znovu v pátek a další podobné aktivity chystají protestující i na příští týden.

V průvodu lidé s oranžovými vestami nesli cedule s nápisy jako například Přidej se dříve, než bude pozdě nebo 30 km/h pro Prahu. Pochod skončil zhruba v 08:40, celou dobu ho policisté vedli dvěma pruhy, po silnici tedy auta mohla stále projet. Springorum po skončení akce uvedl, že aktivisté pouze využívají svého shromažďovacího práva. "Právo shromažďovací je důležitější než volný průjezd v dopravní špičce na Nuselském mostu," řekl.

V ČR umírají podle něj tisíce lidí kvůli znečištění ovzduší zplodinami ze spalovacích motorů. Uvedl, že město má nástroje jak dopravu regulovat, například zavedením mýtného systému a podporou hromadné dopravy. Poznamenal, že v současnosti v Praze málokdo jezdí padesátikilometrovou rychlostí, protože doprava není plynulá.

Aktivisté podle něj chtějí žádat omezení na 30 kilometrů za hodinu všude, i například na magistrále. Vedlo by to k tomu, že by po ní jezdilo méně aut a mohly by vzniknout liniové parky, jako je to například v New Yorku. Omezení rychlosti také přinese méně hluku, doplnil.

Někteří řidiči se podle organizátora vůči aktivistům chovali agresivně, nadávali jim nebo jeli záměrně blízko pochodujících lidí. Někteří řidiči také troubili. Springorum očekává, že agresivita řidičů bude dále stoupat. Aktivisté chtějí podle něj oslovit zastupitele na zastupitelstvu pomocí interpelací.

Video se připravuje ...

Springorum je mimo jiné členem organizace Just Stop Oil (Zastavme ropu). Loni v prosinci dostal v Británii šestiměsíční trest odnětí svobody s odkladem na dva roky za to, že v listopadu spolu s dalšími zablokoval okružní dálnici okolo Londýna, která je jednou z nejfrekventovanějších v zemi. Požadoval zastavení nových projektů těžby ropy a plynu v Británii tím, že se spustil z konstrukce dálničního značení.

Doporučujeme

Témata
10. 3. 2023 08:30
Re: kdo nebyl v mladi aspon trochu anarchista
To mas sice pravdu, ale zrovna tohle sem ji ale nerikal. :D :yes:
10. 3. 2023 08:29
Re: kdo nebyl v mladi aspon trochu anarchista
Jj to sem ji rikal ze uvazuje dobre a ze to tady uz bylo, sice ne v moc humanni podobe, a fungovalo to, ale v dnesni dobe je to aktualne neaplikovatelny.
9. 3. 2023 15:55
Re: kdo nebyl v mladi aspon trochu anarchista
Děti jen opakují to, co slyší doma.
9. 3. 2023 15:18
Re: Škodit jo, pracovat ne
Tak si pro srandu představuju jak bych asi dopadnul jakožto východní opička, kdybych dělal podobný bordel třeba v Londýně.
Avatar - Barrichello
9. 3. 2023 14:56
Re: Zelený fanatici v akci
Metoda svobodník Halík jo - "narval bych je do Boubína tahat větve, šmejdy ekologický"
:-) :-) :-)

No to by koukali. :-)