Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Posvítili jsme si na 30 km/h ve městech. Opravdu zvyšují bezpečnost, nebo spíš škodí?

redakce AUTO.CZ
Diskuze (21)

Nová epizoda Silničáře se věnuje omezení rychlosti ve městě na 30 km/h. Petr Slováček vysvětluje, kde se tento trend vzal a zda skutečně pomáhá.

Omezování rychlosti v centrech měst na 30 km/h se stává novým evropským trendem. Nejvíce se tímto krokem proslavila Paříž, kde „třicítku“ najdete snad na každém rohu. Ani další země na sebe ale nenechávají dlouho čekat, obdobným směrem se vydává také Belgie, Španělsko či Švédsko.

Postupně se však značky omezující maximální povolenou rychlost na 30 km/h začínají objevovat také v centru Prahy, třeba v Holešovicích. Jak upozorňuje redaktor Petr Slováček v nové epizodě Silničáře, v Paříži takové plošné zavádění přineslo více škody než užitku. Nehrozí něco podobného i v našem hlavním městě? A kde naopak třicítky dávají největší smysl? Všechno podstatné se dozvíte v jedenáctém díle.

redakce AUTO.CZ
Diskuze (21)

Doporučujeme

Avatar - superkutil
14. 9. 2022 13:41
Dodržování 30km/h
Po dlouhých urgencích, že máme v ulici školku a školu byla v rámci modrých zón osazena 30km/h. Ale vzhledem k tomu, že NIKDO dodržování rychlostí a nakonec i parkování NEKONTROLUJE, je to stejná džungle jako dřív. Prostě jen osazení značky NIC NEŘEŠÍ!
12. 9. 2022 05:53
Re: Zbytečná debata
Ked to znizia na 7 a menej, nebudeme potrebovat auta. Kto by oponoval, ze treba vozit tovar, na to je riesenie - karicka.
8. 9. 2022 08:58
Re: Zbytečná debata
Když jsem to psal tak jsem byl přesvědčený, že 5km/h jde i bez brzdy. Reálný test mi ukázal, že to nejde. Nicméně, nějakých 20 či 30 km/h už s takovým autem pojedu opravdu s tím prstem v nose :-)
Avatar - Mikesus
8. 9. 2022 07:01
Re: Zbytečná debata
On má prius. A u žádného hybridu jsem zatím neviděl, že by se nesnažil dosáhnout 7km/h. Ano můžeme, špatné jsem to pochopil, protoze jak píše rohor, s brzdou bez problémů pojedu i třeba 1km/h, kdykoliv a kdekoliv. Ale to už zase zbytečně člověk musí brzdit, tak jsem myslel že to myslí minimální rychlost bez brzdy. Výhoda elektromotoru a absence pevných převodů, jedeš kolik chceš kdykoliv.
Avatar - Mokrous
7. 9. 2022 13:44
Re: Zbytečná debata
Rychlost jsem ještě neměřil, ale taky mě docela dostalo, že se DQ381 dokáže plazit i do celkem prudkého kopce na dvojku. Tu jedničku tam teda vždycky dá, alespoň u mě, ale během okamžiku tam šoupne dvojku a plazí se na ni.
Vůbec to nechápu, to přece musí tu převodovku jen kurwit, ne?