Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Americká vláda prý odmítla plány automobilek GM a Chrysler, šéf GM Wagoner rezignoval

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 30. 3. 2009 • 00:47
9
Vláda Spojených států odmítla plány domácích automobilek General Motors a Chrysler na obrat v hospodaření, jež byly podmínkou pro přidělení další státní pomoci.

Poskytne jim ale ještě čas na to, aby Washington přesvědčily, že snaha o jejich záchranu má smysl. Uvedli to dnes podle agentur AP a Reuters představitelé vlády. Americký prezident Barack Obama podle agentury AP oficiálně oznámí rozhodnutí vlády v 16:00 SELČ.

"Bohužel jsme dospěli k závěru, že žádný z plánů obou podniků nepředstavuje životaschopnost, takže neopravňuje další velké investice, které požadují," řekl jeden z vysokých představitelů vlády, jenž si nepřál být jmenován.

Automobilka GM dnes potvrdila, že její generální ředitel Rick Wagoner pod tlakem vlády rezignoval na svou funkci. Nahradil ho provozní ředitel Fritz Henderson.

Vláda podle agentur poskytne GM peníze na 60 dnů provozu. Během této doby by firma měla pod novým vedením vypracovat lepší restrukturalizační plán. Chrysler by měl od vlády dostat 30 dnů na dokončení partnerství s italskou automobilkou Fiat. Pokud se mu to nepodaří, obrátí s k němu vláda zády.

Mluvčí Chrysleru uvedla, že automobilka chce s vládou spolupracovat, k záměrům Bílého domu se ale odmítla vyjádřit. "Vzhledem k bezprostředně blízkému oznámení o restrukturalizaci automobilového průmyslu by bylo nepřiměřené vyjadřovat se ke spekulacím," prohlásila.

GM již od vlády obdržela půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů (277 miliard korun) a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. Chrysler dosud získal čtyři miliardy dolarů a chce dalších pět miliard.

Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů.

Témata
30. 3. 2009 22:05
Re: Bankrot
Nebo take velmi uskodit ;-)
30. 3. 2009 21:04
Bankrot
Dle mého laického názoru by mohl bankrot GM prospět. Zbavila by se ztrátových "provozů" a nesmyslných zaměstnaneckých výhod, ke kterým se neuvážlivě zavázala v dobách hojnosti..
Avatar - kolmar
30. 3. 2009 13:24
Re: Choď do čerta
vynimocne s tebou suhlsim... tak tak, uz davno mal zdrhnut...ale nebol nikto kto by ho vyhnal, tak až teraz :yes: ale už je 12:05 a skaza dokonana tak kto vie ci to pomoze... Dodnes som nepochopil preco s REn-Nissan sa nechcel ani za svoj zivot spojit...
Avatar - Pierro
30. 3. 2009 11:52
Re: Naneshledanou
Je len otázka kde hladať korene a príčiny tohto automaléru v GM a Chrysleri...
Avatar - jazva
30. 3. 2009 11:43
Re: Naneshledanou
ja myslím, že obe automobilky pôjdu k vode. Neviem si predstaviť ako by sa z tých sra*iek mohli dostať. Aj keď do nich US vláda niečo naleje, tak to nemá moc veľkú perspektívu... Je to škoda, ale taký je život. ;-\

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud