Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Americké úřady zkoumají čísla dojezdů Tesly, přiznala automobilka

Marek Bednář
Diskuze (13)

Tesla ve čtvrtletní zprávě uvedla, že přijala obsílky s žádostmi o informace mimo jiné ve věci dojezdu jejích vozů. Čísla v katalozích i na displejích podle agentury Reuters dlouhodobě nadhodnocují skutečné schopnosti aut.

Hodnoty dojezdu, které automobilka Tesla uvádí u svých aut v katalozích, reklamních materiálech a často také na displejích vozů samotných, mají být dlouhodobě poněkud optimistické – mají systematicky ukazovat více kilometrů, než kolik je vůz reálně schopen ujet.

Video se připravuje ...

Zdali jde o cílenou snahu zákazníka podvést, nyní patrně zkoumá americké ministerstvo spravedlnosti. Automobilce poslalo obsílku. „Společnost přijala žádosti o informace, včetně obsílek od ministerstva spravedlnosti, ve věci některých oblastí osobních benefitů, souvisejících stran, dojezdu vozidel a rozhodnutí v personální oblasti,“ cituje nejnovější čtvrtletní zprávu Tesly web Electrek.

Žádosti o informace se týkaly také paketu jízdních asistentů Autopilot a Full Self Driving. „Není nám známo, že by jakákoliv vládní agentura v jakémkoliv probíhajícím vyšetřování učinila závěr, že došlo k pochybení. Nemůžeme předvídat výsledek či dopad jakýchkoliv probíhajících vyšetřování,“ uvádí dále automobilka ve zprávě s tím, že žádosti o informace ze strany různých úřadů dostává zcela běžně.

Tématu nafukování hodnot dojezdu se věnovala obsáhlá zpráva agentury Reuters v létě letošního roku. Samotné zobrazení většího dojezdu, než vůz ve skutečnosti zvládne ujet, by jen těžko mohlo být považováno za nelegální – dojezd udávaný v katalogu či na displeji a dojezd, kterého člověk dosáhne v reálném světě, nejsou nikdy totožná čísla. To zejména kvůli rozdílnému použití vozu, které ani automobilka, ani vůz samotný nedokáže plně předvídat.

S čím by ale Tesla mohla u úřadů narazit, je speciální tým, který zamítal žádosti zákazníků o servis kvůli tomu, že jejich auta pravidelně ujedou méně kilometrů, než ukazují jejich displeje. Členové týmu měli podle Reuters lidem říkat, že s jejich auty je vše v pořádku, aniž by byla provedena byť vzdálená diagnostika.

Marek Bednář
Diskuze (13)

Doporučujeme

Avatar - Ada je zase tady
26. 10. 2023 18:35
elektrovehikl je nesmysl
mnohem lepší trend je dřevěný vozík s oslíkem :D
Avatar - del42sa
26. 10. 2023 15:50
Tesla
https://fortune.com/…nings-elon-musk/

Elon Musk just lost $28 billion as Tesla took a beating. Now Toyota says ‘people are waking up to reality’ that EV adoption will be an uphill battle

některým už to začíná dochazet :yes:
Avatar - Ondore
26. 10. 2023 13:44
Spaľováky na večné časy a nikdy inak!
A najlepšie sú tie od fauvé group f tédéíčku, tie prežijú aj majiteľa (ibaže by nie): https://www.youtube.com/…orts/8P3jO6p04Ig
Avatar - del42sa
26. 10. 2023 11:51
levný elektro sen se rozplynul
https://www.novinky.cz/…omobilu-40448423
25. 10. 2023 21:21
Re: No a autonomní taxíky v Kalifornii dojezdily.
:-[] :yes: