Argentinská rallye v cíli: Tänak nedal nikomu šanci

Ott Tänak z továrního týmu Toyota Gazoo Racing vyhrál s vozem Yaris WRC Argentinskou rallye, pátý podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích. Estonec si připsal třetí vítězství v kariéře v MS a první poté, co přestoupil od týmu Ford do Toyoty.

Tänak vedl od páté rychlostní zkoušky až do cíle v osmnáctém speciálním měřeném testu. V Argentinské rallye vyhrál deset měřených testů a v cíli měl převahu na druhého v cíli 37,5 sekundy. „Tohle je pro mě speciální vítězství. Když změníte tým, tak nikdy nevíte, co bude a jak se s ním sehrajete. Rychle jsme se ovšem všichni zlepšili. Auto je už skoro přesně podle mého vkusu a s týmem je skvělá spolupráce,“ prohlásil třicetiletý jezdec.

Ott Tänak (Estonsko) – Narozen: 15. 10. 1987. Debut v MS: Portugalsko 2009. Starty v MS: 83 (Ford 70, Mitsubishi 6, Toyota 4, Subaru 3). Výhry: 3 (Sardinie a Německo 2017, Argentina 2018). Stupně vítězů: 14. Body: 536. Vyhrané RZ: 113. Počet dokončených soutěží na bodech: 47. Spolujezdec: Martin Jarveoja. Tým: Toyota Gazoo Racing.

Hyundai posílil v týmech

Druhé a třetí místo na stupních vítězů obsadili jezdci továrního týmu Hyundai. Druhý skončil Thierry Neuville, který vyhrál i Power Stage (závěrečná speciálně bodovaná rychlostní zkouška). „Nepotřeboval jsem poslední den nijak tlačit. S navigátorem jsme kontrolovali rozpis a jeli čistě. Můžu být spokojený. Po problémech na Korsice jsme zpět dostatečně rychlí,“ pochvaloval si Neuville. V průběžném pořadí šampionátu snížil náskok vedoucího Ogiera na deset bodů.

Třetí byl v Argentinské rallye hodnocený Daniel Sordó a jsou to po Švédsku jeho druhé stupně vítězů v letošním šampionátu. „Na šestnácté rychlostní zkoušce jsem se snažil jet na jistotu a vyhýbat se kamenům. Třetí místo je pro mě důležitý výsledek, zajížděli jsme dobré časy,“ komentoval Španěl výsledek. Jeho a Neuvillovo umístění posílilo vedení továrního týmu Hyundai v čele Poháru konstruktérů.

Lappi ztratil, Ogier nevyhrál

V závěrečných třech rychlostních zkouškách nedělního dne Argentinské rallye nedošlo v první desítce k žádným dramatickým změnám v pořadí. Ztratil pouze Fin Ësapekka Lappi z továrního týmu Toyota. „Defekt pravého zadního kola jsem udělal hned ve třetí zatáčce, ale mohl bych zase přísahat, že jsem stejně jako v pátek nic netrefil. Na poslední zkoušce byl naopak v zatáčce velký kámen, který mi doslova vyrazil volant z ruky a zhasl mi motor auta,“ pospal svou situaci Lappi, který propadl z osmého na šesté v cíli.

Pětinásobný mistr světa Sébastien Ogier z továrního týmu Ford dojel čtvrtý a soutěž v Argentině tak dál zůstává jedním ze dvou podniků (včetně letos znovuzařazeného Turecka) podnikem seriálu, které nikdy nevyhrál. „Z auta jsme o víkendu opravdu víc dostat nemohli, já jsem mohl jet lépe v mlze,“ komentoval Ogier situaci v cíli.

Rovanperä boural, Tidemand vyhrál

Kategorii WRC2 vyhrál v Argentině nakonec Švéd Pontus Tidemand s vozem Škoda Fabia R5. Do posledního dne nastupoval s mankem 43,5 sekundy na týmového kolegu z továrního týmu Škoda Motorsport Kalleho Rovanperu. Sedmnáctiletý Fin však v předposlední zkoušce přetočil svůj vůz přes střechu, těsně minul strom a poškodil stojící civilní vůz. Jezdec skončil v nemocnici na pozorování.

Tidemand se výhrou posunul do čela průběžného pořadí seriálu WRC2. Ze tří startů nasbíral dvě vítězství a jedno druhé místo. Přeskočil Jana Kopeckého, který zatím startoval v letošním šampionátu pouze dvakrát, pokaždé přitom vyhrál v hodnocení WRC2 (Monte Carlo a Korsika). Tidemand může své bodové konto rozšířit na další soutěži v Portugalsku, zatímco Kopecký bude startovat až na následující soutěži na Sardinii. Do celkového pořadí se počítá jezdcům šest nejlepších výsledků ze sedmi účastí.

Argentinská rallye, konečné pořadí

Jezdci: 1. Tänak, Jarveoja (Est./Toyota Yaris WRC) 3:43:28,9; 2. Neuville, Gilsoul (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) +37,7; 3. Sordó, Del Barrio (Šp./Hyundai i20 Coupé WRC) +1:15,7; 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta WRC) +1:58,6; 5. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20 Coupe WRC) +2:02,6; 6. Evans, Mills (Brit./Ford Fiesta WRC) +3:06,3; 7. Meeke, Nagle (Brit./Citroën C3 WRC) +3:25,7; 8. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris WRC) +4:32,6; 9. Suninen, Markkula (Fin./Ford Fiesta WRC) +5:38,6; 10. Tidemand, Andersson (Švéd./Škoda Fabia R5) +12:15,8 (1. v kategorii WRC2); 11. Veiby, Sjaermoen (Nor./Škoda Fabia R5) +18:06,1; 12. Greesmith, Parry (Brit./Ford Fiesta R5) +19:54,9.

Průběžné pořadí (po 5 z 13 rallye):

Jezdci: 1. Ogier (Fr./Ford Fiesta WRC) 100; 2. Neuville (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) 90; 3. Tänak (Est./Toyota Yaris WRC) 72; 4. Mikkelsen (Nor./Hyundai i20 Coupe WRC) 54; 5. Sordó (Šp./HYundai i20 Coupé WRC) 45; 6. Meeke (Brit./Citroën C3 WRC) 43; 7. Lappi (Fin./Toyota Yaris WRC) 40; 8. Latvala (Fin./Toyota Yaris WRC) 31; 9. Evans (Brit./Ford Fiesta WRC) 26; 10. Breen (Ir./Citroën C3 WRC) 20; 11. Loeb (Fr./Citroën C3 WRC) 15; 12. Paddon (Nový Zéland/Hyundai i20 Coupe WRC) 10; 13. Ostberg (Nor./Citroën C3 WRC) 8; 14. Tidemand (Švéd./Škoda Fabia R5) 7; 15. Suninen (Fin./Ford Fiesta RS WRC) 6; 16. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 5; 17. Bouffier (Fr./Ford Fiesta WRC) 4; 17. 18. Greensmith (Brit./Ford Fiesta R5) 2; 19. Heller (Chile/Ford Fiesta R5) 1; 20. Bonato (Fr./Citroën C3 R5) 1.

Týmy: 1. Hyundai Shell Mobis WRT 144; 2. M-Sport Ford WRT 129; 3. Toyota Gazoo Racing WRT 124; 4. Citroën Total Abu Dhabi WRT 93.

Vedení v soutěži: Ogier 39; Neuville 19, Tänak 16; Sordó 8, Loeb 3, Mikkelsen 2, Meeke 1.

Vyhrané RZ: Tänak 28, Neuville 15; Ogier 13, Meeke 6, Loeb 6, Lappi 6, Sordó 5; Mikkelsen 4; Breen 3, Evans 2; Paddon 2, Latvala 1, Suninen 1.

Šestým podnikem MS bude Portugalská rallye (20.-22. května).