Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ať žije Matchbox aneb Běžte na angličáky!

Petr Barták Petr Barták 8. 2. 2013 • 02:56
61
4
Zobrazit náhledy (61)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Několika generacím malých i velkých kluků učarovaly do detailu vyvedené kovové modely autíček. Jejich ojedinělou výstavu si nenechte ujít, představuje ji Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Až do konce března si můžete zajít na soubornou výstavu modelů, pro které se u nás ujal pojem angličáky. Pamatuje si je každý, kdo si s věrnými miniaturními kopiemi autíček všech druhů kdy hrál. Některým se staly dokonce takovou vášní, že je začali sbírat. A o tom, že vznikly velké sbírky, není třeba pochybovat.

Právě díky nadšencům, kteří své zálibě zasvětili velkou část života i nemalé sumy peněz, vznikla výstava „Angličáci Matchbox“. „Podobně rozsáhlá a odborně zpracovaná akce zatím nemá v Evropě obdoby. Je to poprvé, co se tímto fenoménem zabývá specializované muzeum,“ říká pyšně Jana Ulipová, mluvčí Uměleckoprůmyslového muzea, kde se ojedinělá přehlídka koná.

Výstavní sál je plný autíček – najdete je ve vitrínách na stěnách i ve volném prostoru, ale také nahoře v galerii. Celkem je tu bezmála patnáct stovek modýlků, dalších vozítek od krytých dobyvatelů amerického Západu přes motorky až po obrněná auta a také předmětů jako garáže, čerpací stanice nebo obchod s autodíly či původní papírové dráhy na hraní. Je na co se koukat – a nejen to, s autíčky si můžete také hrát! Mají tu improvizovanou dráhu, kde se lze s donesenou hračkou vyblbnout. A to dokonce v případě, že si ji zapomenete doma. „Velkým i malým autíčko rádi půjčíme,“ potvrzuje usměvavý kustod muzea.

Pokud to do konce března nestihnete, nevadí. Kolekce bude k vidění i potom. Výstava bude po prvním dubnu nainstalovaná přibližně ve stejné podobě v zámku Kamenice nad Lipou, kde doplní tamní rozsáhlou expozici hraček.

Kde, kdy, za kolik?

Do Uměleckoprůmyslového muzea v pražské ulici 17. listopadu se nejlépe dostanete metrem, ze stanice Staroměstská je to jenom několik kroků směrem k Rudolfinu. Výstava trvá do 1. dubna 2013, je přístupná každý den kromě pondělí. Otevírací doba v úterý je 10-19 hodin, od středy do neděle 10-18. Základní vstupné stojí 80 Kč, snížené 40 Kč, děti 6-15 let a žáci ZŠ zaplatí 20 Kč. Rodinné vstupné (děti do 6 let) stojí 150 Kč.

Témata
Avatar - Dylan McKay
8. 2. 2013 23:21
Re: Kvízová otázka :)
Několik aut z fotogalerie mám ještě doma, jsou to panečku vzpomínky. Ten Zetor mám taky, modrý. Škodu jsem dal na základce matikáři, bylo to snad v 88.
Avatar - nalimer
8. 2. 2013 09:24
Re: Kvízová otázka :)
:yes: :yes: :yes:
Keďže je tam spomenutý aj ten Zetor, dúfam, že je to z vlastnej hlavičky makovičky :-)
Bolo to doma radosti, keď mi Ježiško doniesol nový angličák!

Tu je pár obrázkov toho, o čom píšeme
Zetor - [odkaz]
Ikarus - [odkaz]
Škoda 130LR - [odkaz]
Avatar - shamal
8. 2. 2013 09:03
Re: Kvízová otázka :)
Autobus Ikarus! Škoda 130 LR přišla až o rok později. I tak to trvalo, protože oba modely se objevily až v druhé půlce 80. let. Ale kdyby jsi se neptal na Matchbox, tak Corgi mělo už v 70. letech traktor Zetor. ;-)
Avatar - nalimer
8. 2. 2013 08:57
Kvízová otázka :)
Aká značka bola predlohou prvého východoeurópskeho modelu Matchboxu. Pozor, je to chyták! (inak napísané, nie je to to, čo si možno myslíte).

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku