Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Atlis Motor Vehicles představuje elektrický pick-up s neuvěřitelnými výkony a dojezdem

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 8. 1. 2019 • 21:36
9
Zobrazit náhledy (9)
Atlis XT Electric Pickup Atlis XT Electric Pickup Atlis XT Electric Pickup Atlis XT Electric Pickup
Severoamerická společnost Atlis Motor Vehicles je dalším novým výrobcem, který chce uspět na trhu s elektřinou poháněným pick-upem. Model XT ohromuje svými výkony i dojezdem přes 800 km na jedno nabití.

Společnost Atlis Motor Vehicles představuje nového hráče mezi výrobci velkých pick-upů, patřících k nejpopulárnějších kategorii nových automobilů na severoamerickém trhu. Atlis XT má být zástupcem full size pick-upů a tomu má odpovídat jeho velikost i výkony.

Základem novinky prozatím nepříliš známé značky z Arizony, je rám, v němž je mezi přední a zadní nápravou prostor pro baterie. K pohonu zde slouží čtveřice elektromotorů, umístěných po dvojicích u náprav a roztáčejících všechna čtyři nezávisle zavěšená kola se vzduchovým odpružením prostřednictvím jednostupňových převodovek.

Atlis XT má díky svému pohonnému ústrojí s blíže nespecifikovanými výkony zvládnout akceleraci z 0 na 96,6 km/h za 5,0 s a při plném zatížení za 18,0 s. Maximální rychlost se má pohybovat kolem 193 km/h.

Vedle dynamických schopností si pozornost zaslouží i již zmiňovaný dojezd. K dispozici bude provedení s dojezdem kolem 480 km, 640 km a přes 800 km. Dobíjení na plnou kapacitu má při využití nabíjecí stanice Atlis Motor Vehicles zabrat pouhých 15 minut.

Pick-up má kromě svých dynamických schopností a dojezdu vynikat i nosností. Podobně jako v případě baterií bude k dispozici několik provedení a vrcholem má být verze, která bude mít nosnost téměř 2270 kg. Na tažném zařízením má být Atlis XT schopen utáhnout až 9070 kg a při použití sedla na korbě lze připojit návěs až do hmotnosti 15.875 kg.

Díky provedení svého pohonného ústrojí nabídne Atlis XT ve své tradičně tvarované karoserii na poměry velkých pick-upů netradiční úložný prostor, který se ukrývá v přídi. Ten představuje vlastně takovou menší krytou korbu.

V případě zadní korby mají být k dispozici dvě provedení s délkou ložné plochy 1981 mm a 2440 mm. Atlis XT pak nabídne i dvě verze světlé výšky, kdy standardem bude 304 mm a v na přání dodávané terénní verzi pak 381 mm.

Kabina se dvěma páry dveří pak má disponovat velkorysými prostorovými poměry, které naznačuje i řešení sedadel pro až šest osob. Vpředu i vzadu mají být použita sedadla s dělením 40/20/40. Samozřejmostí má být armáda asistenčních systémů, příprava pro autonomní řízení a dvojice kamer nahrazující vnější zpětná zrcátka, jejichž obraz bude promítán na dva menší displeje po stranách přístrojové obrazovky.

Atlis Motor Vehicles plánuje zahájení prodeje v modelovém roce 2020 a již nyní nabízí dvě možné formy pořízení svého pick-upu. První je klasický nákup s cenou od 45.000 amerických dolarů (zhruba 1.015.000 Kč) a druhý pronájem prostřednictvím Atlis Subscriber Club za 700 amerických dolarů za měsíc (kolem 15.750 Kč).

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud