Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Auto na dálnici v protisměru? Reakce musí být okamžitá

Ondřej Mára Ondřej Mára 21. 7. 2021 • 03:16
8
8
Zobrazit náhledy (8)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Policie v posledních letech eviduje alarmující množství upozornění na jízdu vozidla v protisměru po dálnici. Rizika jsou v podobných případech obrovská, reakce proto musí být okamžitá.

Cestování po dálnicích je obecně považována za bezpečnější, přesto i zde hrozí řada rizik. Jedním z nejvážnějších jsou přitom řidiči v protisměru, kterých v posledních letech přibývá. Ostatně Policie ČR evidovala v posledních pěti letech přes 300 upozornění ročně na jízdu vozidla po dálnici v protisměru. A takové číslo je skutečně alarmující.

Často se přitom ani nedá posoudit, co vlastně řidiče k najetí na dálnici do protisměru vedlo. „Téma protisměr na dálnicích je pro mě velká neznámá, protože nedokážu pochopit, jak se člověk může dostat do situace, kdy se objeví v protisměru na dálnici. To je příklad naprostého přehlížení všech dopravních značek a ignorace sledování provozu kolem sebe,“ říká mjr. Ing. Dušan Uhlík, velitel stanice HZS Karlovarského kraje.

Většina dálničních nájezdů bývá osazena komplexním dopravním značením, některé rizikovější navíc v posledních letech dostaly po vzoru vybraných zemí EU i speciální dopravní značení „Stop protisměr.“ Přesto dochází k najetí do protisměru v průměru téměř každý den, jak uvádí tisková zpráva kampaně „Ty to zvládneš – setkání s realitou“.

Důvodů přitom může být několik – únava řidiče, nepozornost, bezmyšlenkovité poslouchání pokynů navigace, řízení pod vlivem návykových látek, atd. Ať už je ale důvod jakýkoliv, reakce by měla být vždy stejná a pokud možno co nejrychlejší.

video

V takovém případě musí řidič co nejrychleji a bez otáčení zastavit vozidlo v odstavném pruhu, tedy co nejvíce vlevo u krajnice, zapnout varovná světla, obléknout si reflexní vestu a schovat se za svodidla pro své bezpečí. Neměl by také zapomenout na umístění bezpečnostního trojúhelníku do vzdálenosti min. 100 m před vozidlo z pohledu přijíždějících vozů. Jeho povinností je rovněž okamžité nahlášení vzniklé situace na linku 158 Policie ČR s přesnou identifikací místa odstaveného vozidla a vyčkání příjezdu hlídky,“ shrnuje základní body prevence Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh.

To nejhorší, co by mohlo řidiče napadnout, je pokusit se automobil otočit. Podobné jednání by totiž mohlo skončit tragédií. „Otočit se na dálnici a nabrat běžnou rychlost vám potrvá 20–25 vteřin. Vozidla pohybující se dálniční rychlostí 130 km/hod. ujedou za tu dobu přes půl kilometru. Fatální střet je v takové situaci téměř nevyhnutelný,“ potvrzuje plukovník Jiří Zlý, ředitel z Ředitelství služby dopravní policie.

Řidiči, kteří na dálnici spatří vůz v protisměru, by pak měli co nejrychleji kontaktovat policejní linku 158 a sdělit operátorům upřesňující informace. O odvrácení možného střetu totiž v podobných případech rozhodují často jen vteřiny.

Související články

Témata
Avatar - Mikesus
22. 7. 2021 08:07
Re: "Fatální střed"
Nenarazil jsme na spatne označeny najezd na dalnici. Ano, můžu zvolit opačný směr, ale ne protisměr.
22. 7. 2021 07:32
Re: tahle situace se normálně stát nemůže
Nemoze, ale stava sa. Raz som to zazil, navyse na zatocenej dialnici kde som to auto spozoroval fakt az v poslednej chvili. Okrem toho ze som strhol volant som sa stihol uz len skoro pos*at. Neprijemny zazitok!

Netusim ako sa to niekomu moze podarit vojst do protismeru. Ale co uz uplne nechapem je ked ten clovek pokojne ide dalej! Vsetci mu blikaju a trubia, vidi ze vsetci idu oproti nemu, takze asi nieco nie je v poriadku, ale on pokojne pokracuje dalej, dufajuc ze prejde tych 30-40km po najblizsi vyjazd. Takym by som fakt vodicak bral dozivotne...
Avatar - beibej
21. 7. 2021 23:22
tahle situace se normálně stát nemůže
jedině když je za volantem sjetá smažka, totálně naçhçanej kořala nebo senilní geront. Ani jeden z nich nemá sedět v autě za volantem!!! Jestli někdo není v této exkluzivní partě a udělá to tak je DËB1L ale platí pro něj to samý!
Sebrat jim papíry a napařit maximální pokutu.
Avatar - Roman Horký
21. 7. 2021 13:30
Re: "Fatální střed"
Tak jestli dobře počítám, tak rychlostí 100 m/s se přibližují vozidla, z nichž nejméně jedno těžce překračuje max. povolenou rychlost na dálnicích v ČR. Tedy součet rychlostí je 360 km/h.
21. 7. 2021 13:08
Re: "Fatální střed"
Rychlost přibližování 2 vozidel na dálnici když jedno pojede v protisměru je minimálně 100metrů za sekundu-kdo se dívá o dost dále aby stihl uhnout?Na tyhle pomatence většinou narazí "levoproudaři" a těch videí už bylo

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud