Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Povinná výbava auta: Co mít s sebou? A co už není potřeba?

David Bureš David Bureš 24. 2. 2020 • 20:50
6
10
Zobrazit náhledy (6)
Abarth

Z povinné výbavy aut před časem vypadly žárovky a pojistky. Stejně tak se zjednodušilo složení autolékárničky.

Povinná výbava automobilu je častým prvkem, který policisté zkoumají při silniční kontrole. Pro mnohé řidiče bývala strašákem, od 1. října 2018 se však povinná výbava v lecčems zjednodušila. Co je tedy i v roce 2020 povinné vozit s sebou a co už nutné není?

Pro rok 2020 se povinná výbava auta skládá z reflexní vesty, výstražného trojúhelníku a lékárničky. Naopak sada pojistek a náhradních žárovek už povinná není. Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) tak reflektuje technické vymoženosti aut 21. století. Vždyť v době xenonových a diodových světlometů si své pomocí žárovku řidič stejně nevymění.

video

V této souvislosti je nutné zmínit také zjednodušenou povinnost vozit s sebou náhradní kolo a sadu na výměnu. Pokud je automobil vybavený tzv. dojezdovými pneumatikami (třeba runflat) umožňující indikací defektu a nouzové dojetí, není rezervní kolo povinné.

Rezervu pak s sebou nemusí vozit ani ti řidiči, kteří mají díky asistenční službě zajištěnou výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky. Alternativou k náhradnímu kolu je pak sada na opravu pneumatik.

Pokud však ani jedno nesplňujete, i nadále musíte s sebou vozit náhradní kolo (ráfek s pneumatikou), včetně klíče na matice (šrouby) od kol a příruční zvedák s dostatečnou nosností.

Co se týče lékárničky, tak od října 2018 už nemusí být její součástí trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastová rouška. Stejně tak padá povinnost měnit autolékárničku z důvodu konce expirace. Pokud však některý z prvků použijete, musíte ho samozřejmě doplnit.

A co je naopak v rámci lékárničky povinné? Je to následujících sedm prvků: obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový s dvěma polštářky, náplast hladká cívka, pryžové škrticí obinadlo, pryžové latexové) rukavice, nůžky a isotermická fólie, minimálně o rozměrech 200 x 140 centimetrů.

Při jízdě do zahraničí pak není od věci se podívat, jaká je povinná výbava v té které zemi. Ano, sice platí vídeňská úmluva z roku 1968, která říká, že dané vozidlo má být vybaveno podle země, v níž je registrováno, jenže její vymahatelnost je někdy problematická. Místní policisté tak sice při kontrole mají brát zřetel na to, že se v České republice povinná výbava může lišit od daného státu, jenže zdvojení zákonů mnohdy situaci komplikuje. Třeba když je povinností navléci si reflexní vestu při vystoupení z vozidla na dálnici – na to už se vídeňská úmluva nevztahuje.

Proto při jízdě do zahraničí doporučujeme brát s sebou vlečné lano nebo reflexní vesty pro všechny členy posádky (tedy nejen pro řidiče), které by navíc měly být v dosahu, umístěné by tedy měly být v kabině a ne na dně zavazadelníku. V Bulharsku nebo Polsku je povinné mít s sebou hasicí přístroj, ve Francii zase alkoholtester. V zimním období pak dávejte pozor na lokální povinnost zimních pneumatik.

Související články

Témata
27. 2. 2020 07:47
Re: Vesta?
No jakmile vylezete z vozidla, tak ji mate mit na sobe, tak nevim, kde by ste ji pak shanel. Je to takova seda zona, kdy vlastne kdyby vas vyzvali ke kontrole, tak uz ji musite mit na sobe, jak vylezete z vozidla. V Rakousku jsou i takove chytaky, ze chteji videt vesty, pan vyleze a jde do kufru, coz je spatne, ma ji mit po ruce a na sobe jak vyleze z vozu, stejne tak i pro posadku.
26. 2. 2020 15:49
Re: Vesta?
Ale kym sa na pozemnej komunikacii mimo vozidlo nenachadza, tak ju nepotrebuje. Je tak? Cize ziaden policajt nema pravo kontrolovat u vas, ci vodic ma v aute ako sucast povinnej vybavy aj vestu...
26. 2. 2020 15:24
Re: Vesta?
Jak říkají pánové z MD, na co to budeme psát znovu, když už to tam je, jen trošku jinak. :) Ale pro nás lidi by to bylo jednodušší.
26. 2. 2020 15:21
Re: lékárnička
Je to jednoduché, dříve byla přímo psána v zákoně/vyhlášce doba platnosti, ta se ale jednoduše smazala a tím to hasne.
26. 2. 2020 15:16
Re: Vesta?
Dobrý den,

jde tak trochu o nepochopitelnou kličku v zákoně. Reflexní vesta je totiž jmenovaná v zákoně o silničním provozu, která je vyhlášce nadřazená.

Respektive Zákon č. 361/2000 Sb. se v § 5 odstavec 1 písmeno l píše: že řidič je povinen mít na sobě oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu stanovené prováděcím právním předpisem podle § 56 odst. 8, nachází-li se mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním; to neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku