Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Automobilku Saab asi koupí Koenigsegg a norští investoři

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 11. 6. 2009 • 10:50
40
Švédský výrobce sportovních vozů Koenigsegg a skupina investorů z Norska podepsali předběžnou dohodu o převzetí automobilky Saab. Uvedla to švédská televize SVT a později také potvrdily zdroje agentury Reuters a AP.

"Kontrakt je hotov, zbývá dořešit už jen pár detailů," řekl zdroj agentury Reuters. Představitelé Saabu se ale k informacím nevyjádřili. Saab Automobile v minulých týdnech s některými zájemci už jednal. Saab už v květnu sdělil, že zájemci jsou tři.

Zdroj agentury AP nechtěl nabídky zájemců komentovat, nicméně řekl, že by oznámení mohlo být zveřejněno brzy, možná už v pátek. "Celý proces je ve velmi pokročilé fázi," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován, neboť jednání se vedou v soukromí.

Švédská televize SVT s odkazem na nejmenované zdroje sdělila, že společnost Koenigsegg a skupina investorů již podepsali deklaraci, v které se zavazují k nákupu Saabu. Jména investorů zatím nejsou známa. Stanovisko k informacím zdrojů zatím neposkytl ani Saab, ani nikdo z automobilky Koenigsegg. Ta sídlí v Angelholm na jihu Švédska.

Saab se 20. února uchýlil pod soudní ochranu před věřiteli. General Motors má už delší dobu snahu švédskou automobilku prodat, nebo vyčlenit z organizační struktury. Minulý měsíc Saab sdělil, že ze všech nabídek zbyli tři zájemci a že chce prodej uzavřít do konce června.

Zmíněnými třemi zájemci, kteří měli největší šanci na úspěch, byly podle AP Koenigsegg, společnost soukromého kapitálu The Renco Group a skupina investorů Merbanco, která sídlí v americkém státě Wyoming.

Automobilka General Motors vyhlásila bankrot 1. června, v režimu soudní ochrany před věřiteli chce ale zůstat jen 60 až 90 dnů. Plánuje rozsáhlou reorganizaci, na jejímž konci má být menší a efektivnější podnik. Ten by měl být schopen konkurovat zahraničním společnostem, což firma v dosavadní podobě nebyla schopná.

General Motors plánuje i prodej značek Saturn, Hummer a Pontiac. Zaměřit se hodlá na čtyři značky: Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC.

Na prodeji značky Hummer se General Motors dohodl minulý týden. Jejím novým vlastníkem bude čínská společnost Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery. Značku Saturn získá společnost Penske Automotive Group.

Související články

Témata
14. 6. 2009 20:22
Re: Lepšie ako Opel
STAvíme sa o desať rokov?
12. 6. 2009 19:39
Re: Lepšie ako Opel
Tí Rusi sa jednoznačne vyjadrili že vnímajú Opel ako možnosť dostať sa k novým technológiam..
Vidíš tam niekde priestor pre rozvoj???
12. 6. 2009 13:46
Re: Lepší než Čína
tak či tak, myslím že zákazem prodeje Citrónů by žabákům dali větší ránu :-!

je to prostě politika. Když frantíci dodávali zbraně Tchajwanu, taky kontinentální Čína vydírala, a taky pak byly dodávky rychle stopnuty. Jo, lidská práva a demokracie končí tam, kde začínají peníze ;-\
12. 6. 2009 13:33
Re: Konečně dobrá zpráva!!!!
Tak tak, doufám, že to Koenigsegg finančně utáhne, to bude důležité...
Avatar - eLzyx
12. 6. 2009 13:19
Re: Konečně dobrá zpráva!!!!
kéž by podobný nečínský osud postihl automobilku Volvo. Ale Saab taky dobrej ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud