Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Autosalon Ženeva živě po kovidové pauze: Čekali jsme průšvih. Jak je to doopravdy?

Marek Bednář
Diskuze (39)

Obnovený autosalon v Ženevě ukáže naživo několik čerstvě představených novinek a jednu, elektrický Renault 5, dokonce přímo odhalí. Přesto je však účast automobilek oproti předcovidovým letům velmi střídmá.

Je tomu pět let, co se kdysi nejvýznamnější evropský autosalon konal naposledy na svém tradičním místě, výstavišti Palexpo ve švýcarské Ženevě. Tehdy jsem ho navštívil, netuše, že ho v roce 2020 začínající koronavirová pandemie zruší jen hodiny předtím, než se novinářům otevřou jeho brány.

Po obrovských finančních ztrátách a pokusech ho přestěhovat do Dubaje se ovšem v roce 2024 vrací - ale "v plné síle" dodat těžko. Místo někdejších čtyř hal nabitých novinkami jsou obsazené dvě, a ještě tři čtvrtiny jedné zabírá výstava ikonických aut stoleté i nedávné historie.

Video se připravuje ...

Když na výstaviště vcházím jen pár minut po otevření hlavní brány, zástupy novinářů, které odtud pamatuji z předcovidových dob, nikde. Všude je - to ženevský autosalon nepamatuje - hromada místa, v němž se přítomní zástupci médií i hodnostáři automobilek snadno rozplynou.

Naznačila to už zpráva o účasti - jediné dvě v Evropě významné automobilky, které přijely ukázat své novinky, jsou Renault a Dacia. Rumuni přivezli nový duster a spring, Francouzi zase ukázali  znovuzrozenou „pětku", elektrického nástupce modelu Zoe.

Kromě nich tu má stánek pár čínských automobilek, jako BYD nebo MG, a také americký Lucid přijel ukázat crossover Gravity. Další přítomné firmy se zaměřují na mobilitu spíš než na auta samotná, anebo to jsou společnosti specializující se na restomody, jako je Erreerre Fuoriserie nebo Kimera.

Renault obecně je o letošní Ženevě docela „na koni" - kromě toho, že tu odhalil „pětku", přivezl také SUV-kupé Rafale a jeho elektrický Scénic získal titul Evropského auta roku 2024. Jeho vyhlášení bylo první na pořadu novinářského dne, který je letos jen jeden.

Marek Bednář
Diskuze (39)

Doporučujeme

28. 2. 2024 12:44
Re: Jednoduché
Také v to doufám! :-) Nejhorší je v politice vždy ideologický fanatismus! :-O
28. 2. 2024 09:19
Re: Jednoduché
Tak pokud se naplní naštvanost lidí a vymění ty zelené hlavy v EP v čele von der Leyen, tak dojde k přehodnocení celého skvělého Green dealu a bude klid ;-)

Tím nechci říct, že ho zruší (tomu nevěřím), ale alespoň upraví tak, aby to nejméně ničil ekonomiku a životní úroveň Evropanů. Teda doufám ;-)
27. 2. 2024 21:13
Re: Hřebík do rakve evropských automobilek
Jo, politici, které drtivá většina těch zfanatizovaných primitivů podporuje. :-O :no: Jejich současná rehabilitace masového vraha Stalina hovoří za vše... :-O
Inteligentní a slušní Rusové jsou už dávno buď v emigraci, nebo v ruských kriminálech, nebo byly zavražděni FSB. :-O :-O
Avatar - Barrichello
27. 2. 2024 18:47
Re: Hřebík do rakve evropských automobilek
to maj na svědomí politici, kdežto ty letadla a auta vyrábí obyčejný lidi...
27. 2. 2024 17:06
Re: Jednoduché
To není třeba, žádnému zájemci o ni ji samozřejmě neberu. Jen je nezbytné odvolat idiotský zákaz prodeje nových ICE od roku 2035. :-)