Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Bezpilotní auto od Google pomalu spěje k výrobě

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 25. 12. 2014 • 23:07
2
93
Google usilovně pracuje na vývoji svého autonomního vozu. Je čím dál blíž alespoň malosériové produkci. Už má totiž volant, pedály i funkční světla.

Internetový gigant Google poprvé prezentoval svůj bezpilotní vůz budoucnosti letos v květnu, představoval však jen maketu, byť funkční. Věru roztomilé dvoumístné vozítko jednoduchých tvarů vypadalo jako zvětšená dětská hračka, přitom bylo nabito nejmodernější a nutnou elektronikou. Proč? Inu, protože postrádalo veškeré konvenční ovladače. Prostě zmáčknete tlačítko Start a vezete se, když dorazíte do cíle, vypnete ho stopkou a je hotovo. Zvolenou trasu je možné sledovat na obrazovce a dovnitř se vejdou i drobná zavazadla. Toť vše. Žádné audio, žádné další komfortní prvky. Prostě přibližovadlo k přesunu z bodu A do bodu B.

Self-Driving Car se už od jara testoval v několika kusech, nejdříve brázdil kalifornské silnice maximálně čtyřicítkou. V každém voze se zkoušela část elektroniky: samotná jízda v jednom, řízení a brzdy zase v druhém a konečně počítače a snímače ve třetím. Společnost ale stále pracuje na jeho vývoji. Plánuje vyslat na komunikace celou stovku prototypů, už s manuálním ovládáním. Raději pro jistotu, co kdyby náhodou.

Právě představovaný kousek už disponuje jak pedály, tak volantem. A ještě podstatně modifikovaným snímačem terénu na střeše. Jeho podobu už nasvědčovala květnová vizualizace. Pochopitelně dostal všechny systémy dohromady a také prvky nutné k legálnímu provozu. To znamená funkční světla, blinkry, velká zpětná zrcátka a nová kola. Google si jej nadělil předčasně pod stromeček. Testovací piloti vyrazí do severní Kalifornie příští rok, Vánoce a konec toho letošního stráví ještě na firemní zkušební trati. Alespoň přibližné datum zahájení malosériové produkce pochopitelně neznáme, není hotova ještě ani příslušná legislativa. A koneckonců ani specifikace nikdo neprozradil. Jenže vizuálně už se moc lišit tyto kusy od prezentovaného prototypu nemají...

Naším snem určitě není se jen vozit, i když situace v přecpaných velkoměstech k tomu směřuje. A ještě ubude dopravních nehod a zranění včetně těch smrtelných. To je přece snem velkých automobilek, proto máme v autech všemožné elektronické asistenty už dnes... Kdo ale bude zodpovídat za nehodu, když k ní přece jen dojde a řidič nebude mít ruce na volantu? Otázka, která ještě není zcela dořešena. Google má ovšem od nás palec nahoru za design vozítka. Protože stylisté se dnes snaží o všelijaké kudrlinky a výstřelky a výsledky jsou většinou kontraproduktivní. V Kalifornii šli technickou cestou a vnější linky zůstaly na druhé koleji. A ve finále se prostě povedly, dávají vzpomenout na předválečné či poválečné lidovky.

Související články

Témata
Avatar - wakantanka
29. 12. 2014 20:09
Re: Lidé versus ti druzí...
v každom jednom na Slovensku
29. 12. 2014 19:27
Re: Lidé versus ti druzí...
V centre ktorého mesta?
29. 12. 2014 18:58
jen aby tomu fungovala navigace
tak pokud to bude samo jezdit z bodu A do bodu B jako poslední dva pokusy navigace od googlu v Praze, a to nebylo někde v malých uličkách, či někd ev nepřehledné zástavbě. Google mi tvrdil, že mám jet křižovatkou rovně, cca 150metrů na kruháči se vrátit a odbočit na té původní křižovatce doprava (samozřejmě já živý řidič jsem to vyhodnotil a rovnou na křižovatce odbočil vlevo), tak taky můžete jezdit po městě celou noc, než vás to doveze domů >:-[]
Avatar - wakantanka
27. 12. 2014 19:11
Re: Lidé versus ti druzí...
mimo špičky? keď sa na mnohých linkách pozrieš do autobusu tak tam sedí vodič a max. 10 cestujúcich.
Avatar - Ronault.
27. 12. 2014 14:45
Re: Žasnu
Samozřejmě, jako varianta proč ne, ale kolik kroků může být k tomu aby se i toto stalo povinným pro ochranu lidských životů.

Ad alkohol - stačilo by málo, pravda, trochu buzerační, ale každé auto by mohlo mít detekční trubičku... dalo by se to obejít, ale zase vše záleží na provedení...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud