Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Bizzarrini dokončilo obnovenou sérii 5300 GT Corsa. Poslední kus je netradičně zelený

Daniel Fuglevič
Diskuze (1)

Každý měsíc jeden dokončený závoďák. Italská značka neměla žádný problém udat všech 24 kusů znovuzrozené legendy.

V roce 2022 obnovená značka Bizzarrini si dala za úkol znovuzrodit svůj legendární závodní stroj 5300 GT Corsa. Novodobá pokračovací série s dodatkem Revival měla vzniknout v počtu 24 kusů. A nyní, přesně 24 měsíců od zahájení výroby, italská značka předvádí již poslední vyrobený kus mířící ke svému majiteli.

Finální exemplář série nenese tradiční červený lak Rosso Corsa Bizzarrini, ale je unikátněji vyveden v odstínu zelené Verde Bosco Ventiquattro. I tato barva nicméně odkazuje na historii originálního vozu. Značka uvádí, že vzorkem pro Revival byl jistý muzejní exemplář z USA v takřka identickém odstínu.

Video se připravuje ...

Ruční výroba každého znovuzrozeného soutěžního vozu, který v roce 1965 vyhrál svou třídu ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans, tedy zabrala přesně měsíc. Důraz na autentičnost originálu však tým Bizzarrini kombinoval rovněž se soudobými prvky, aby mohl být závoďák naplno a bezpečně využíván na dnešních okruzích.

Zatímco jsou tedy tvary kompozitní karoserie na ocelové konstrukci věrnou kopií původního modelu, uvnitř našly místo moderní ochranný rám a bezpečnostní palivová nádrž splňující nařízení FIA pro historická závodní vozidla. Motor V8 o objemu 5,3 litru byl vyroben dle dobových plánů Chevroletu a produkuje „přes 400 koní“ (294 kW). Kotoučové brzdy na všech čtyřech kolech byste pak našli i na originálu z 60. let.

S dokončením série 5300 GT Corsa Revival se italská značka pomalu přesouvá k dalším plánům. V roce 2026 chystá uvést do prodeje své vlastní moderní hyper-GT The Giotto (odkazující na jméno slavného inženýra a zakladatele značky Bizzarrini). Model využije dvanáctiválec vyvíjený ve spolupráci s firmou Cosworth, přičemž na designu karoserie pracuje legendární Giorgetto Giugiaro se svým synem Fabriziem.

Daniel Fuglevič
Diskuze (1)

Doporučujeme

Avatar - lyon667
16. 4. 2024 09:41
👍
Vrcholná éra italského designu. :yes: