Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BMW řady 5 bez řidiče se prohání po dálnici (video)

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 30. 1. 2012 • 09:19
20
2
Zobrazit náhledy (20)
BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW BMW
BMW odhaluje schopnosti svého systému automatického řízení automobilu pojmenovaného Connected Drive Connect.

Vize dálnic s automaticky řízenými automobily zaplňují stránky motoristických magazínů v nepravidelných intervalech od padesátých let. První funkční prototypy automatizovaných vozidel pocházejí ze sedmdesátých let. V současnosti je vedeno mnoho projektů na univerzitách, výzkumných ústavech a společnostech po celém světě.

Mezi společnosti, které se jsou ochotny poodhalit své pokroky ve vývoji patří i automobilka BMW. Již v v roce 2009 umělo BMW řady 3 obkroužit uzavřený závodní okruh Nürburgring bez řidiče a při dalších průjezdech zlepšovat svůj čas. Během vývoje se tento vůz objevil například v pořadu Top Gear, kde se v něm projel i Jeremy Clarkson.

Od té doby BMW ve vývoji pokročilo a základem nového automaticky řízeného vozu je sedan aktuální řady 5. Ten sice na první pohled, stejně jako řada 3 před lety, vypadá jako běžný sériový vůz, ale v jeho výbavě je radar, GPS, laserový scanner a řada dalších čidel. Všechny prvky jsou napojeny na výkonný počítač, který je schopen ovládat vůz nejen na uzavřeném okruhu ale i v běžném provozu.

Počítač v tomto BMW může ovládat směr a do jisté míry i rychlost jízdy. Řidič si ale narozdíl od konvoje SARTRE nemůže číst noviny, ale musí být stále připraven okamžitě převzít řízení. Vývoj je tak stále v plném proudu, ale BMW již nyní umí v běžném provozu přejíždět na dálnici z pruhu do pruhu a přizpůsobovat svou rychlost okolním podmínkám.

Témata
31. 1. 2012 12:57
Neco podobneho lze obcas videt i u nas
Auto bez ridice, jenom se spolujezdcem. Davaji se na to i zvlastni znacky - takove zlute. :-)
30. 1. 2012 19:44
Jako nefalšované harakiri...
...mi připadá vývoj takového systému právě od BMW! Až auta nebudou potřebovat řadící páku,volant a pedály, budou BMW společně s Porsche,Ferrari,Lamborghini a dalšími sportovně profilovanými značkami muset zůstat výhradně u tradičího způsobu řízení automobilu... Pokud se budou chtít odlišit od Mercedesu jinak,než designem...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku