Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Britskou značku Lotus má restartovat extrémní elektrický hypersport

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 7. 12. 2018 • 05:04
32
Zobrazit náhledy (32)
Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus Lotus

Lotus je dnes vnímám především jako výrobce sportovních vozů s nízkou hmotností, vynikajících ovladatelností a stárnoucí konstrukcí. To má změnit zcela nový hypersport, který vrátí britskou značku na špičku pokroku.

Lotus od svého zrodu v první polovině padesátých let dvacátého století patřil díky svému zakladateli, jímž byl Anthony Colin Bruce Chapman (1928-1982), k průkopnickým firmám v oblasti konstrukce sportovních i závodních vozů.

Právě díky svému zakladateli se tato značka neustále vyvíjela a pohled do její historie odhalí, že se od spartánských roadsterů z padesátých let postupně dopracovala k výrobě sportovních a GT vozů, jimž jejich lehká konstrukce, v níž byly využívány i plasty, dovolovala nabídnout s výrazně menšími motory dynamiku i výbavu na úrovni výkonnějších a těžších konkurentů.

Po úmrtí svého zakladatele na počátku osmdesátých let se Lotus několikrát dostal do slepé uličky a to téměř vždy skončilo jeho prodejem novému majiteli, což platí i pro prozatím poslední změnu, když v loňském roce zamířil pod křídla čínské automobilky Geely.

Díky této změně má mít britská značka nyní dostatek financí k vývoji zcela nových modelů, s nimiž se má ze slavného a tradičního výrobce sportovních automobilů proměnit i v obchodně úspěšnou firmu. Za tímto účelem se má v nabídce objevit SUV, jehož vzhled má být znám ještě během letošního roku a podle posledních dostupných zpráv využije techniku značky Volvo.

Lotus využije rozšíření své palety modelů o SUV podobně jako značka Porsche a i nadále hodlá zůstat specialistou na sportovní vozy. Nový majitel má z jistého úhlu pohledu podobné plány jako Colin Chapman ve své době a chce Lotus proměnit ve výrobce schopného konkurovat již zmiňovanému Porsche a rovněž i značkám jako je Ferrari nebo McLaren.

Novou éru v historii značky Lotus má i proto podle informací zveřejněných britským magazínem Autocar zahájit počátkem příštího desetiletí elektrický hypersport, který má disponovat výkonem přes 736 kW (1000 k) a vedle případných konkurentů vynikat v souladu s tradicí značky výrazně nižší hmotností.

Elektrický hypersport značky Lotus má být podle neoficiálních zpráv osazen elektromotory roztáčejícími všechna čtyři kola a využívat baterie nové generace, která mají mít výrazný podíl na jeho nízké hmotnosti. Dojezd na jedno nabití se má pohybovat kolem 400 km. Vedle nejmodernější techniky a špičkových výkonů má tento hypersport ohromovat i svou cenou, pohybující se kolem 2.000.000 britských liber (zhruba 58,5 milionu Kč).

Lotus na sebe chce prostřednictvím elektrického hypersportu při jeho představení především upozornit a dát jasně najevo, že končí éra posledních více než dvaceti let, kdy nabízel sice špičkové sportovní automobily, ale přitahující jen omezený okruh zákazníků z řad skutečných nadšenců. Ve své nové éře chce mít širší nabídku, jejímž prostřednictvím uspokojí své tradiční příznivce a zároveň zaujme i nové klienty.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku