Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Budoucnost kol aut podle Američanů: Revoluční titanová kola z 3D tiskárny

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 14. 11. 2018 • 03:23
11
17
Zobrazit náhledy (11)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Zámořská společnost HRE představila první sadu titanových kol z 3D tiskárny. Chce tak ukázat možnosti výroby pro budoucnost.

Kola budoucnosti se jmenují HRE3D+ a jsou dílem spolupráce společností HRE a General Electric, respektive dceřiné firmy Arcam, která obstarala samotný 3D tisk.

Tvůrci využili technologie počítačem podporovaného projektování (CAD) a vytvořili řadu dvourozměrných vrstev. Stroje posléze tvořily jednu po druhé za použití titanového prášku, kovu pro dostatečnou pevnost a konečně ochrany před korozí. V samotném závěru ještě došlo k finálnímu ladění a povrchové úpravě do hladka.

HRE postavila jednu sadu kol dvou rozměrů. Zatímco dopředu připravila obutí dvacetipalcové, zadní pár je o jeden palec větší. Kola obouvají pneumatiky Michelin a pro praktickou prezentaci je můžeme vidět na exempláři britského McLarenu P1.

Tvůrci říkají, že kola jsou konceptem, jenž demonstruje možnosti moderních technologií. Zároveň prý vidíme výrobní proces, který může v budoucnu produkovat obutí aut ve velkém. Výhodou mají být i minimální ztráty na materiálech. Zatímco tímto výrobním procesem došlo ke ztrátám do pěti procent, konvenční způsob tvoření kol si vyžádá zhruba 80% ztráty.

Společnost HRE však neinformuje o váze kol ani částce, na kterou produkce jedné sady přišla. Právě to mohou být do budoucna nejvíce omezující faktory.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
22. 1. 2019 18:42
Pneu
Pneu z tiskárny mi teda přijdou dost divné. Nejsem zastánce tohoto trendu. Pneumatiky jsou hodně důležitý a je potřeba, aby byly kvalitní, proto je kupuji jedině z [odkaz] , kde už je mám vyzkoušené a vím, že mi vydrží 4 roky bez problému.
16. 11. 2018 10:19
Re: Krása
Pozri sa a uvidíš. ;-)
Aerodynamika (tvar, drsný povrch), praktickosť (viď.Ficus úplne hore), bezpečnosť (predstav si, že niečo také zachytí pri jazde nohu človeka, alebo sa to rozletí na kusy pri havárke), krása - subjektívna vec ale za mňa to vyzerá úplne hnusne.
16. 11. 2018 08:32
Re: Krása
Njn, HRE to sou takový začátečníci co vůbec netušej jak se dělá disk >:D
Avatar - JohnST
15. 11. 2018 16:36
3D
Tu islo o demonstraciu moznosti tejto technologie. Klasicke disky sa daju vyrabat touto metodou a maju o75% mensie straty na materialy a samotne vlastnosti disku budu lepsie ako pri konvencnej vyrobe. :-)
15. 11. 2018 15:29
Re: Krása
To by ma zaujimalo co je to vsetko co urobili zle? :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku