Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cadillac ELR: Sériová verze hybridního kupé Converj oficiálně potvrzena

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 18. 8. 2011 • 02:57
10
2
Zobrazit náhledy (10)
Cadillac ELR Cadillac ELR Cadillac ELR Cadillac ELR Cadillac ELR
Cadillac potvrdil, že pracuje na sériovém provedení konceptu hybridního kupé Converj z roku 2009.

Cadillac Converj měl premiéru na autosalonu v Detroitu v lednu 2009 a od té doby se spekulovalo o jeho sériové produkci.

Odcházející viceprezident General Motors Bob Lutz na jednání se zástupci SAA (Society Of Automotive Analysts) řekl: „Koncept se objeví ve výrobě někdy po roce 2012“.

Jenže, tiskový mluvčí Cadillacu Nick Twork výše zmíněnou informaci v březnu loňského roku dementoval.„Converj nikdy nebyl nic jiného než pouhý koncept. Nevydali jsme řádnou oficiální tiskovou zprávu o tom, že bychom jej chtěli vyrábět.“.

Nyní ale dochází na slova Boba Lutze a Cadillac vydal řádnou oficiální tiskovou zprávu, která potvrzuje, že Converj nebyl pouhým designérským cvičením. Automobilka uvádí, že vývoj luxusního kupé s hybridním pohonem je v plném proudu.

Sériový model již neponese jméno Converj, ale dostane označení ELR. To lépe vystihuje využití elektrické energie k pohonu a zapadá do současného systému značení modelů značky Cadillac trojicí velkých písmen.

Cadillac ELR model má využívat stejnou koncepci pohonného systému jako Chevrolet Volt a Opel Ampera. Primární zdroj energie budou představovat lithium-iontové články uložené ve tvaru písmene T ve středu vozu. Funkci generátoru bude mít prozatím blíže nespecifikovaný zážehový čtyřválec.

Koncept Converj byl poháněn soustavou elektromotoru o výkonu 120 kW a točivém momentu 370 Nm a konvenčního zážehového čtyřválce. Ten zastával pouze funkci generátoru, jako primární zdroj sloužila elektrická energie. 220 lithium-iontových článků mělo tvar písmene T a kapacitu 16 kWh. Umožňovaly vozidlu ujet na jedno nabití v plně elektrickém režimu asi 65 km, 2+2místné kupé se dokázalo rozjet asi na 160 km/h.

Don Butler, viceprezident pro marketing značky Cadillac, uvádí, že sériový model má kombinovat elektrický pohon s výrazným designem a požitkem z jízdy v luxusním kupé.

Kromě informace o vývoji 2+2místného kupé ELR americká automobilka Cadillac uvedla, že na letošní Pebble Beach Concours d'Elegance představí nový koncept a opět potvrdila, že v roce 2012 uvede velký luxusní sedan XTS i kompaktní sedan ATS.

Témata
19. 8. 2011 21:16
Re: novy Cadillac ELR? Len nech je Cadillac
Myslím, že si ELR zachová hlavní rysy Cadillaců. To, že nebude příliš sportovat naznačuje druh pohonu a také už na pohled velké rozměry... Od sportování má značka (pravděpodobně) menší CTS Coupe... Jediné, čeho se bojím je, aby si tyto 2 modely navzájem příliš nekonkurovali a nepřebírali si zákazníky. Snad je značka dokáže dostatečně odlišit... Jinak to, že byl BLS pouze špatným pokusem rychle nabídnout evropsky pojatý model střední třídy, není pochyb a myslím, že se Cadillac z této chyby poučil a už ji nebude znovu opakovat...
Avatar - Balkan
19. 8. 2011 12:32
novy Cadillac ELR? Len nech je Cadillac
Predpokladam že aj interier bude vyzerať rovnako fantasticky ako exterier. Čo je najdôležitejšie? Jazdil som CTS,BLS a vlastnim Seville. Preboha, elktrika všetko OK- ale nech to jazdi ako Cadillac ak sa to ma predávať ako Cadillac. Nie ako BLS, to je Saab. Toto musi zostať(aj keď kupe) komfortne, luxusne a ľahko dynamicke. nie príliš športove, nie hlučné

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud