Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Česká policie si převzala nové vozidlo. Je to hodně netradiční Tatra

David Bureš David Bureš 30. 7. 2019 • 19:33
17
5
Zobrazit náhledy (17)
Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT Tatra T-KAT

T-Kat je pancéřované vozidlo, které vzniklo díky česko-izraelské spolupráci. Staví ho Tatra a pohání ho osmiválec Ford.

Tatra se dnes nezabývá jen stavbou nákladních automobilů. Existuje také společnost Tatra Defence Industrial, která má na starosti armádní vozidla. Vedle samotné výroby se zaměřuje také na modernizaci a servis speciální pozemní techniky. Mezi její díla patří také obrněnec T-Kat, který si v tomto týdnu převzala Policie ČR, respektive její Útvar rychlého nasazení (URNA).

Automobil bude sloužit u protiteroristické jednotky, která využije jeho přednosti. Tou je jednak opancéřovaná karoserie, jednak slušná obratnost na poměry takových vozidel, vždyť T-Kat zvládne až rychlost 160 km/h, a to přestože váží 9,3 tuny.

T-Kat vznikl díky spolupráci mezi českou Tatra Defence Industrial a izraelskou firmou Plasan. Základem je o něco starší Sand Cat, vyvinutý právě Izraelci. Poprvé se vozidlo představilo v roce 2016, verze převzatá URNou je už čtvrtá generace v pořadí, tedy vlastně čtvrtá modernizace.

Základem vozu je podvozek z Fordu F-550 Heavy Duty, což je obří pick-up. Upraven je však tak, aby společně s pancéřovou nástavbou tvořil homogenní celek, což pomůže celkové tuhosti karoserie. Navíc to zajistí předvídatelné chování i v krizových situacích.

Samotná karoserie je unikátně montována, jednotlivé díly pancéřové kabiny nejsou k sobě svařeny, jako je zvykem, ale jsou spojovány pomocí speciálních šroubových spojů.

video

Také pohon má na starosti technika Fordu. A to konkrétně přeplňovaná vznětová V8 o objemu 6,7 litru, která je naladěna na 243 kW a 1.013 N.m. Spolupracuje s šestistupňovým automatem, poháněná jsou všechna čtyři kola. Díky tomu si má vůz poradit i s těžkým terénem.

Tatra model T-Kat postupně inovuje. Dříve mělo slabší motor, do budoucna se pak počítá s využitím podvozku vlastní konstrukce. K dispozici jsou různé nástavby pro odlišné využití. Vedle speciálních policejních útvarů T-Kat najde uplatnění také u armády. Existuje také VIP úprava s luxusním interiérem pro přepravu důležitých osob v rizikových oblastech.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
31. 7. 2019 10:09
Re: Tak pro policajty to vítám, ti musí
von se Kankunen upsal, mělo tam být 10 000 km :-)
Avatar - pradeda777
30. 7. 2019 15:58
Re: Tak pro policajty to vítám, ti musí
Tak tak...něco podobného prohlásil po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938 N. Chamberlain. Do roka z toho byla 2 světová.... ;-\
Avatar - KANKUNEN
30. 7. 2019 14:33
Tak pro policajty to vítám, ti musí
někdy riskovat pro veřejný zájem čechů. To není jako strkání nosu do zemí, kde mají zavedené své řády někde 1000 km daleko.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku