Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Český nadšenec vybavil Jawu Pérák přeplňovaným desetiválcem. Hodně specifickým

Jan Zajíc
Diskuze (7)

Jawa 250 Pérák patří mezi nejobdivovanější motorky československé produkce. Exemplář, který vám dnes ukážeme, je ale naprosto unikátní.

Tahle konkrétní motorka je zvláštní už na první pohled, okamžitě zaujme barevným provedením, které kombinuje především zelenou a béžovou (nebo slonovinovou?) se zlatými akcenty. A dostalo se také na neobvyklé detaily, například na kapesní hodinky zapracované do designu palivové nádrže.

Pak si všimnete, že na nádrži svítí nápis Bistella a že z rámu pod ní místo dvoudobého jednoválce z rámu vykukuje podivuhodná strojovna. Jde o motor, který sestavil majitel motorky Marek Foltis. A ne ledajaký, jedná se o dvouhvězdicový přeplňovaný desetiválec!

Motor velice zjednodušeně řečeno vznikl spojením 10 válců z Jawy Pionýr do dvou pater, o přeplňování se stará pět Rootsových dmychadel. Objem neobvyklého motoru odpovídá konstrukci a "zdrojům", činí 500 kubických centimetrů.

Výkon bohužel neznáme, ale jak ukazuje video na Markově YouTubovém kanálu, Pérák s dvouhvězdicovým přeplňovaným desetiválcem vydává velice svérázný zvuk.

A mimochodem, unikátní Bistella 500, jak se motorka jmenuje, byla nedávno nominována na mezinárodní mistrovství zakázkových motocyklů v Německu.

Držíme Markovi palce, aby 2,5 roku práce, které na Péráku strávil, vyústily v pořádný úspěch!

Jan Zajíc
Diskuze (7)

Doporučujeme

2. 12. 2021 20:03
Jawa Pérák 10 V
Krásná práce ,jen bych se bál že se mi ty zadní válce přehřejí a zadřou se , mě se stalo na Jawě 50 Mustang že jsem motor po výbrusu brzy prohnal ,a výsledek byl zaseknuté zadní kolo a píst na výměnu :-(
9. 11. 2021 11:15
Re: Paráda
Ok. Každý má právo vyjádřit svůj názor.

Díla Davida Černého se také leckomu líbí. Já osobně váhám, jestli nakonec nemají větší hodnotu než tohle.
9. 11. 2021 09:39
Paráda
Tohle se mi moc líbí. :yes:
Ještě jedno video (jízdní) - https://www.youtube.com/watch?…
Avatar - Stejsn
8. 11. 2021 21:59
wtf?
srsly, WTF? :D
8. 11. 2021 21:55
Re: Preplnovani
Jj dik :yes:

Mne se to nejak nanacitalo, nevsimnul jsem si.