Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Český výrobce roadsterů Gordon postaví továrnu na Slovensku

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 14. 2. 2010 • 01:42
3
22
Výrobce luxusních automobilů značky Gordon, plzeňská firma Auto Projekt Centrum, chce vybudovat výrobní závod na Slovensku.

V něm by mohlo vznikat ročně až 300 vozů, které jsou vyráběny na zakázku. ČTK to dnes řekl ředitel firmy Vladimír Friml. Nový závod by měl stát u slovenské Senice.

"Do firmy vstoupil silný investor, který má větší odbytové možnosti. O stavbě nové továrny jsme jednali už asi dva roky," uvedl Friml. Investorem je slovenská skupina Ebvis group.

Podle sobotního slovenského deníku SME získala firma městské pozemky o velikosti 50 hektarů u Senice. Závod by mohl zaměstnat 150 až 200 lidí. "Výroba bude stále ruční a na zakázku. V Plzni by pak měl zůstat vývoj automobilů," uvedl Friml.

Společnost Auto Projekt Centrum s.r.o. vyrábí od roku 1997 výkonný a elegantní dvousedadlový roadster se skládací střechou. Na stránkách firmy Gordon se píše "Gordon je skutečně rychlý a živý sportovní automobil s excelentními technickými parametry, a řízení vozu je jedinečnou zkušeností, kdy máte možnost zažívat pocity řidičů ze zlatého věku automobilismu, při komfortu současných vozů. Můžeme Vás ujistit, že nikde neprojedete aniž by jste nevzbudili pozornost a obdivné pohledy okolí."

Gordon používá mechanické díly koncernu Ford. Vozy z první série byly vybaveny čtyřválcovým motorem Ford Zetec-E 1,8 16V o objemu 1796 cm3 s elektronickým vstřikováním Ford EEC IV, který odpovídal emisním předpisům EURO 2. Motor měl maximální výkon 85 kW při 5 750 ot/min a maximální točivý moment 160 Nm při 4500 ot/min. Vůz akceleroval z 0 na 100 km/h za 8,7 s a dosahoval maximální rychlosti 185 km/h. Dva Gordony byly vybaveny motorem Ford DOHC 2,3 16V (také EURO 2) o výkonu 108 kW.

V současnosti je ve výrobním programu řada nových motorů odpovídajících platné emisní normě EURO 4. Jedná se opět o motory Ford Duratec HE 2,0 16V a Ford Duratec VE 3,0 24V.

Na rozdíl od mnoha konkurenčních vozů jsou v konstrukci Gordonu použity moderní technické prvky jako hliníkový rám a karoserie kombinovaná z laminátových dílů a výlisků z ocelových plechů. Obě nápravy mají lichoběžníkové zavěšení kol na dvojicích trojúhelníkových ramen, odpružení nastavitelnými vinutými pružinami, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a drátová kola. Komfortně vybavený interiér vozu je čalouněn kvalitní kůží a vyložen ořechovým nebo mahagonovým dřevem. K výbavě vozu patří bezpečnostní rám, vyjímatelná boční okna, skládací střecha a mnoho dalších prvků navozujících pocit luxusu.

Gordon Roadster na českém trhu
Motor3,0 24V V6
Zdvihový objem [cm3]2967
Válce/ventily6/4
Nejvyšší výkon [kW/ot/min]166/6150
Nejvyšší toč. mom. [Nm/ot/min]280/4900
Max. rychlost [km/h]220
Zrychlení 0-100 km/h [s]5,7

Na Slovensku by se měly vyrábět jak vozy Gordon, tak i golfové elektromobily. Firma ale podle Frimla vyvíjí i vlastní velký elektromobil.

Témata
Avatar - white label
16. 2. 2010 15:05
Re: ...
No dyť to píšu, nikdo nic pořádně/jistě neví, ale většině to
k "jasným" závěrům evidentně stačí... :-!
Avatar - Plautus
16. 2. 2010 10:03
Re: ...
No jó...z novinárskych titulkov vždy pramení pravda... 8-s
Zásadné informácie vedia iba tí, ktorých sa ten kontrakt priamo týka, ostatné sú iba dohady. Treba si uvedomiť, že presunúť vývojové kapacity z jedného dňa na druhý je nemožné, a tiež to pri zmene vlastníka nie je ani nutne žiaduce. To by si musel do Senice presťahovať celý vývojový tím, a neviem, či sa nejaký Pepo z Plzne s rodinou presťahuje pre svoju "milenku" ihneď do susedného štátu.
Avatar - Plautus
16. 2. 2010 09:51
Re: Gordon
Inými slovami "podniká po slovensky"...K-1 Engineering ovládajú spoločnosti, ktoré sa živia hlavne, slušne povedané, presunmi imania v rámci spoločností...ako inak si vysvetliť navýšenie imania pre ovládnutie spoločnosti a následne vytvorenie záložného práva na časť imania v prospech spoločnosti, ktorá bola v tom čase už vyše 3 roky v konkurze... ;-\ ;-\
Ale pred sídlom súčasného majoritného vlastníka vídavam na striedačku 2 Attacky, ktoré sa majú k svetu. Dick si asi chodí pre vreckové na benzín... :-) :-)
16. 2. 2010 07:40
Re: Gordon
Myslím, že, ale je dosť možné, že teraz autá nevyrába a majiteľ sa venuje svojmu koníčku pretekaniu...
Avatar - white label
15. 2. 2010 20:57
Re: ...
Tak to já zas takový "vševěd" nejsem. Dojem je často rychlejší než průjem. Rychle přijde a stejně rychle i přejde. To co jsem napsal platí obecně a jen píšu, že v článku chybí zásadní informace a ptám se, jestli je tu někdo má. Ty snad víš proč je v článku např. uvedeno, že vývoj zůstane v Plzni?
Nebo víš tak jistě, že je to jen novinářská kachna? Jedna věc je jak působí obsah toho článku a druhá co je/bude skutečnost..."papír" totiž "unese" všechno...
Zatím se "titulky smějou" spíš tvé "nepochybnosti"... ;-)

[odkaz]
[odkaz]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud